Valorizace důchodů budou několik let hubené. Zvýší se možná až koncem dekády
Pravidelná valorizace starobních nebo invalidních penzí připadající vždy na začátek ledna bude příští rok nízká a zlepšení patrně nepřinesou ani dva následující roky. Důvodem je platná legislativa, a to včetně vládní důchodové reformy.
Lednové neboli řádné zvyšování penzí se vypočítává ze dvou ukazatelů. Jsou jimi míra inflace a růst reálných mezd. Přesněji je to třetina tohoto růstu, před platností reformních změn to byla polovina. I když podle Českého statistického úřadu v minulém roce reálné mzdy stouply o 4,6 procenta, seniorům to nijak nepomůže. Byť by se za normálních okolností toto číslo do valorizace promítlo, problém je v tom, že v předchozích dvou letech reálné mzdy z důvodu velmi vysoké inflace výrazně klesaly.
Ke zlomu může dojít už příští rok
V zákoně o důchodovém pojištění je stanoveno, že růst reálných mezd musí nejprve vyrovnat předchozí pokles, než je možné ho do valorizace zahrnout. A protože se to ještě nestalo, budou se od ledna 2026 zvyšovat penze pouze o inflaci.
Podobná situace nastala už loni a letos, kdy se do valorizace promítlo právě jen zvyšování cen. Zohlednění růstu reálných mezd přitom může trvat i několik let. „Zvýšení důchodů od ledna 2026 bude zřejmě vycházet pouze z růstu cen, protože předchozí pokles reálných mezd nebyl zatím vyrovnán,“ uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta. Potvrdil, že to vyplývá přímo ze zákona.
Dřívější prognózy odborníků byly poměrně temné. Například ekonom akademického pracoviště CERGE-EI a poradce ministra práce pro důchodovou problematiku Filip Pertold odhadoval, že k obratu dojde až v roce 2028.
Důchodové kalkulačky na e15
Spočítejte si pomocí našich kalkulaček výši starobního důchodu, osobní vyměřovací základ a důchodový věk:
Po zveřejnění údaje o růstu reálných mezd za minulý rok o 4,6 procenta to ale bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok vidí v lepším světle. Podle něj by k dorovnání mohlo dojít už na přelomu let 2026 a 2027. „Na úroveň před propadem reálných mezd se nedostaneme ani letos. Pokud by ale byl vývoj takto pozitivní, jako zatím je, možná se to stane někdy koncem příštího roku,“ uvedl. Rusnok nicméně připomněl, že v současné době je ve světě mnoho nejistot, které mohou s vývojem mezd a také s inflací zahýbat.
Podobně jako Rusnok vnímá situaci šéf rezortu práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Nechci být velký optimista, ale příští rok by v tomto ohledu mohl být tím, který by mohl tu propast uzavřít,“ míní.
Tato očekávání však brzdí předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Umím si představit, že do tří let by to mohlo být vyrovnáno. Za rok a půl se to nepovede,“ je přesvědčen.
Vyšší valorizace až v roce 2029
I kdyby se ale naplnil nejoptimističtější scénář, potíž je v tom, že u reálných mezd se vždy zohledňuje rok, který dva roky předchází valorizaci důchodů. Takže například při valorizaci v lednu 2026 se bude zohledňovat vývoj reálných mezd za rok 2024.
Pokud budou odhady Rusnoka a Jurečky správné a k dorovnání propadu dojde už v roce 2026, první započítatelný růst reálných mezd by mohl být zohledněn za rok 2027. To znamená, že se růst projeví až při valorizaci důchodů v lednu 2029. S tímto datem počítá i zpráva o stavu důchodového systému ministerstva práce.
Letošní lednová valorizace důchodů přilepšila seniorům v průměru 358 korun. Na výraznější posun si tedy budou muset ještě několik let počkat.