Pohonné hmoty zdražily o dalších téměř 60 haléřů | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Pohonné hmoty zdražily o dalších téměř 60 haléřů

ČTK

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zdražily o dalších téměř 60 haléřů. Průměrná cena benzinu Natural 95 se tak dostala na 32,72 koruny za litr a nafty na 31,82 koruny za litr. Minulou středu byla cena obou těchto paliv v průměru o 58 haléřů nižší. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která jejich ceny sleduje.

Paliva v Česku zdražují zhruba dva měsíce. Od konce března se jejich průměrná cena zvýšila o více než dvě koruny na litru.

Analytici očekávají v nejbližších dnech další růst cen. „Průměrná cena benzinu je nyní nejvyšší od srpna 2015, nafta dokonce od července téhož roku. Dramatický růst cen pohonných hmot v poslední době má na svědomí zejména růst cen ropy na několikaletá maxima, konkrétně na nejvyšší úrovně od listopadu 2014. K růstu cen pohonných hmot ještě přispívá oslabování koruny vůči dolaru,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. V nadcházející době podle něj cena litru benzinu překročí 33 korun, nafta zdraží nad 32 korun.

Benzin v Česku prudce zdražuje, po letech jeho cena vyšplhala nad 32 korun za litr

Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak doplnil, že podle statistik Evropské komise jsou pohonné hmoty v Česku v porovnání s okolními zeměmi relativně levné. Levnější jsou pouze v Polsku, kde stojí litr benzinu průměrně 30,35 koruny. Na Slovensku vyjde litr na 35 korun, v Rakousku stojí 32,40 koruny, v Německu 36,85 koruny. Z porovnávaných evropských zemí jsou nejdražší Itálie (41,10 koruny) a Řecko (40,95 koruny), naopak nejlevnější je Bulharsko (27,85 koruny). „V nejbližším týdnu v Česku předpokládáme další zvýšení cen pohonných hmot přibližně o 30 až 40 haléřů,“ dodal Tomčiak.

Nadále nejdražší pohonné hmoty jsou v Praze, kde řidiči za natural v průměru zaplatí 33,68 koruny za litr a za diesel 32,72 koruny za litr. Přes 33 korun dají za litr benzinu i na Vysočině a v Plzeňském kraji, nafta je nad 32 korunami za litr vedle Prahy ještě ve čtyřech krajích.

Řidiči nechtějí benzín více bio, říká generální ředitel Čepra Jan Duspěva

Nejlevněji lze natankovat benzin ve Zlínském kraji, a to za průměrných 32,32 koruny za litr. Nejnižší cena nafty je v Královéhradeckém kraji, kde stojí v průměru 31,36 koruny za litr.

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka