Zahraniční e-shopy jsou v kurzu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Zahraniční e-shopy jsou v kurzu

Zahraniční e-shopy jsou v kurzu
...
• 
ZDROJ: Shutterstock

Romana Rybová

V zahraničních e-shopech nakupuje více než milion našinců. V roce 2018 on-line nakoupilo 54 procent Čechů starších 16 let. To je 4,7 mil. osob. Nejčastěji jsme sahali po českých prodejcích. Stále častěji už ale nakupujeme i v zahraničí. Uvádí to měsíčník Statistika&My.

Nejvíce jsme k nákupu zahraničního zboží využívali stránky jako eBay, Amazon nebo Aliexpress. Letenky jsme kupovali přes Lufthansa nebo Swiss. Při ubytovávání vede Booking.com či Airbnb.

Na zahraničních e-shopech si něco pořídilo 1,1 mil. Čechů. To byla čtvrtina nakupujících on-line, 72 procent si vystačilo jen s českými e-shopy a 5 procent nakupujících uvedlo, že netuší, z jaké země prodejce jejich zboží pochází.

dTest podává stížnost na Google kvůli porušování GDPR

Nejméně přes internet nakupují důchodci

Mezi seniory, tedy lidmi nad 65 let, přes internet nakupuje jen 14 procent Čechů. „V porovnání s ostatními zeměmi v Evropské unii jsou Češi v nakupování na internetu průměrní. V nakupování v zahraničních e-shopech se však nacházíme pod průměrem. Pokud se podíváme pouze na e-shopy patřící prodejcům z jiných států EU28, zjistíme, že nejvíce na nich objednávají obyvatelé malých evropských zemí, jako jsou Lucembursko, Malta nebo Kypr, které mají poměrně malý domácí trh. V Lucembursku si z jiných zemí EU objednává zboží či služby dokonce 96 procent z nakupujících na internetu, na Maltě je to 88 procent a na Kypru 82 procent z nakupujících on-line. Z dalších zemí patří do této skupiny Rakousko. Tam po zboží z jiných zemí EU28 „klikají“ tři čtvrtiny z nakupujících na internetu. Od prodejců mimo Unii si nejčastěji kupují on-line zboží či služby obyvatelé Malty. Jedná se celkem o dvě třeniny Malťanů nakupujích na internetu,“ uvádí Statistika&My.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka