Autem k moři: Jak na pojištění a pronájem obytného vozu?

Cesta autem k moři: Jak na pojištění a pronájem obytného vozu? (ilustr)

Cesta autem k moři: Jak na pojištění a pronájem obytného vozu? (ilustr) Zdroj: shutterstock

Obliba cestování s obytným vozem sice roste dlouhodobě, covidová doba ale odstartovala nedávný boom. Zvláště opravy obytných vozů však bývají náročné nejen časově, ale i finančně. Víte kupříkladu, že je důležité pojistit si i vaše vybavení, kdy je dobré krátkodobé havarijní pojištění a proč se zajímat o pojistku půjčeného „obytňáku“?

V roce 2020 jezdillo na našich silnicích 19 000 obytných vozidel, v roce 2023 to bylo již 28 200 vozů. „Proti době před deseti lety je to skoro čtyřnásobek,“ uvádí Jan Bordovský, předseda Asociace kempování a karavaningu ČR.

Čísla by byla pravděpodobně ještě vyšší. Poptávku ale mírně zbrzdila inflace, včetně růstu cen obytných vozidel ve všech kategoriích. „Dalším souvisejícím faktorem bylo samozřejmě i zdražení úvěrů napříč trhem,“ doplňuje Tereza Procházková ze srovnávače finančních produktů Klik.cz.

V letech po covidové pandemii, kdy prodeje obytných vozidel dosahovaly až dvojnásobku obvyklých čísel, se následně očekával velký propad poptávky. Ten se však nenaplnil. „Loňský rok byl v Česku z hlediska prodejů rekordní,“ sděluje za firmu Hykro marketingový ředitel Petr Vondráček. Podle Asociace kempování a karavaningu ČR byl minulý rok z hlediska prodeje obytných vozů dokonce třetím nejlepším rokem v historii vůbec.

Velký vůz rovná se drahé škody

Fenomén karavaningu si razí cestu nejen po silnicích, ale i napříč trhem. Pojišťovny tak nabízejí řadu forem a balíčků pojistných služeb. „Vedle základu v podobě povinného ručení popřemýšlejte rovnou i nad pojištěním havarijním. Sjednání obou typů pojištění současně vás i vyjde levněji – pojišťovny při kombinaci obou pojistek totiž nabízejí slevy,“ zmiňuje Tereza Procházková.

Na rozdíl od běžného osobního auta myslete i na vnitřní vybavení. „Cenu vnitřního vybavení je proto třeba započítat do pojistné částky již při sjednávání pojištění, aby v případě pojistné události pokrylo pojistné krytí skutečné škody,“ upozorňuje Milan Káňa, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Při zahraničních cestách se mohou hodit i asistenční služby a pojištění odtahu, včetně nároku na zapůjčení náhradního vozidla. Jen cena odtahu se může vyšplhat hodně vysoko. „S náklady přesahujícími až 100 tisíc korun se můžete setkat například při zásahu odtahovky ze Španělska,“ komentuje Káňa.

Když pronajímáte

Pokud vůz vlastníte a pronajímáte, můžete si povinné ručení a havarijní pojištění rozšířit o další specifická rizika spojená s pronájmem. „Pojistka pak bude například pokrývat škody způsobené nájemcem,“ radí Tereza Procházková s tím, že v tomto případě se opravdu vyplatí nabídky porovnávat. Potvrzuje to i osobní zkušenost Vojtěcha Vladára, který pronajímá svůj obytný vůz pod značkou Tuatam. „Cenové rozpětí, bylo opravdu velké, rozdíly v nabídkách se pohybovaly v řádu desítek tisíc. Nakonec jsme skončili na částce 35 tisíc za rok.“

Suma, kterou za pojistku zaplatíte, se samozřejmě odvíjí od pořizovací ceny vozidla. Pokud navíc váš obytný vůz plánujete pronajímat, částka se může vyšplhat na dvojnásobek ceny standardní pojistky.

Když jedete půjčeným. Jak s pojištěním?

Pokud si obytný vůz plánujete půjčit, u pronajímatele si ověřte, že je řádně pojištěn povinným ručením a havarijním pojištěním. „Samozřejmostí by mělo být, že se seznámíte s rozsahem takového pojištění, a to včetně asistenčních služeb. Zjišťovat, na co máte v rámci poruchy nebo nehody nárok až v zahraničí, když se něco stane, není šťastný přístup,“ dodává tiskový mluvčí pojišťovny Generali Česká Jan Marek.

„Jelikož na cesty obvykle vyrážíte s naplněnými zavazadly a sportovním vybavením, nejčastěji koly, nezapomeňte ani na jejich připojištění v adekvátní hodnotě. Nehledě na majitele samotného obytného vozu,“ doplňuje Tereza Procházková s tím, že posádka vozu by si samozřejmě vždy měla sjednávat zároveň i klasické cestovní pojištění.