Povinné ručení pro elektrokoloběžky: Jaké jsou ceny a kde pojištění sjednat

ElektrokoloběžkaPovinné ručení pro elektrokoloběžky: Cena a pojištění (ilustr. foto)

ElektrokoloběžkaPovinné ručení pro elektrokoloběžky: Cena a pojištění (ilustr. foto) Zdroj: ČTK

Majitelé elektrických koloběžek se na silnice dostanou už jen s povinným ručením. Od začátku letošního dubna jim to přikazuje nová legislativa. Změna se týká rychlejších vozítek přesahujících rychlost 25 km v hodině.

Pokud lidé nastolená pravidla nedodrží, hrozí jim pokuta v řádech desítek tisíc korun. Kvůli obavám ze sankcí se řidiči vrhli na pojišťovny. Někteří ale tápou, jestli se na ně povinnost vztahuje.  

Elektrokoloběžky, golfové vozíky i zahradní traktory

Novinka začala platit od 1. dubna 2024. „Jedná se především o rozšíření okruhu vozidel podléhajících povinnosti pojištění odpovědnosti – tím se nově rozumí vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h, resp. je vyšší než 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg, a také přípojná vozidla,“ stojí na webových stránkách ministerstva financí.

Vedle elektrokoloběžek musí mít povinné ručení i další přibližovadla. Ať už jsou to třeba segwaye, jednokolky, elektrické skateboardy nebo i některá golfová vozítka a sněžné skútry. Vyžaduje to nová právní úprava tzv. motorové směrnice, která reaguje na evropské požadavky. Výjimku mají třeba zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku. Pokud ale prostor opustí a vyjedou na veřejnou silnici, musí mít taky platné povinné ručení.

Nehody nejsou výjimečné

Češi jsou národem cyklistů i koloběžkařů. Podle loňského průzkumu České asociace pojišťoven na nich jezdí alespoň několikrát do měsíce bezmála 40 procent lidí, párkrát do roka je pak využívá dalších 21 procent Čechů. S vyšší frekvencí jízd ale roste i počet nehod na elektrokoloběžkách a elektrokolech. Zatímco elektrokola se na celkové nehodovosti kol podílí jen několika málo procenty, elektrokoloběžky v nehodovosti násobně převyšují ty klasické.

„Vnímáme jako velmi správné vymezení povinnosti na silné elektrokoloběžky, jejichž výkon lze přirovnat k malým motorkám. Cílem je nastavit pravidla pro odškodňování při nehodách, které u silných elektrokoloběžek mohou mít vážné následky na majetku i na zdraví. Není ale zdaleka nutné podobná pravidla přenášet na celý segment, pro slabší motory velmi dobře poslouží pojištění obecné odpovědnosti,“ doplňuje výkonný ředitel České asociace pojišťoven (ČAP) Jan Matoušek.

Zatímco počet nehod na kolech je podle ČAP stabilní a pohybuje se kolem 3 800 nehod za rok, u koloběžek ale za posledních 5 let vzrostl desetkrát.

Vlna zájmu o povinné ručení

Majitelé menších vozítek a přibližovadel se novým požadavkům rychle přizpůsobují a zájem o pojistky narůstá. Od začátku dubna, kdy nový zákon vešel v platnost, si například u Kooperativy sjednali klienti povinné ručení přibližně pro 19 tisíc drobných vozidel – z toho 13 tisíc připadá právě na elektrokoloběžky.

„Obrací se na nás i zájemci, kteří si nejsou jisti, zda musí povinné ručení sjednat. Z dat nám jednoznačně vede hlavní město Praha. Z celkového počtu u nás pojištěných jich v Praze jezdí asi 10 procent. S počty kolem 600 smluv jsou další v pořadí okresy Olomouc, dále pokračuje okres Ostrava, Brno, Karviná, České Budějovice a další,“ uvádí mluvčí pojišťovny Kooperativa Milan Káňa.

Obdobný zájem hlásí třeba i Generali Česká pojišťovna. Podle manažerky společnosti Moniky Majerčíkové si od začátku dubna uzavřely pojistky stovky lidí denně. „Pokud koloběžka či jiné „přibližovadlo“ splňuje svými parametry povinnost sjednat povinné ručení, pak doporučujeme navštívit jakékoli naše obchodní místo a sjednat pojištění. Minimální limit je dle zákona nastaven na 50 milionů korun na škody na zdraví i na škody na majetku, který se u těchto vozidel zdá být dostatečný. Doporučujeme však zvážit pojištění s vyšším limitem, kdy finanční rozdíl je minimální, a přitom limity mohou být výrazně vyšší – 100 milionů korun i vyšší,“ dodává Majerčíková.

Jak a kde si povinné ručení sjednat?

Povinné ručení pro elektrokoloběžky má v současnosti v nabídce většina hlavních pojišťoven v Česku. Patří mezi ně například

  • Kooperativa,
  • ČSOB,
  • Allianz,
  • Uniqa,
  • Generali Česká pojišťovna,
  • Pillow, Direct
  • a další.

Nejlepším krokem je kontaktovat přímo pojišťovnu, kdy poradce každému doporučí správný postup. Tedy jestli je vůbec nutné koloběžku pojišťovat, jaké jsou pojistné limity, které dokumenty je potřeba doložit apod.

Obecně nejpohodlnější a nejčastější metodou je sjednání pojištění online. Kromě pohodlí, kdy si lidé pojištění sjednávají z pohodlí domova, nabízí pojišťovny často i slevy na pojistky sjednané přes internet. Do online formuláře stačí vyplnit jméno, příjmení, kategorie vozidla, telefonní číslo, rodné číslo nebo datum narození a číslo rámu koloběžky (někdy uváděné jako sériové nebo výrobní číslo, které je nalepené nebo vyražené na konstrukci elektrokoloběžky).

Cena povinného ručení? Stovky korun za rok

Pojistka patří stále k novinkám na českém trhu, a proto se její ceny výrazně liší. Každá pojišťovna zohledňuje jiné faktory. Ať už jde o výkon samotné elektrokoloběžky, věk majitele nebo třeba místo bydliště. Modely s vyšším výkonem obvykle vyžadují vyšší pojistku. „Protože se předpokládá, že jsou schopny dosahovat vyšších rychlostí a tím pádem mohou způsobit větší škody v případě nehody. Aktuálně se ceny povinného ručení pohybují v rámci stovek korun ročně. Můžeme říci, že pro výkon 350 W je to 200 – 400 korun, pro výkon 4000 W se povinné ručení pohybuje od 500 do 700 korun,“ udává produktová manažerka autopojištění pro portál Top-pojištění.cz Tereza Šnajdrová.

Roli hraje i věk řidiče koloběžky. Obecně platí, že čím je mladší, tím jsou pojistky dražší. Podle statistik jsou totiž mladí pojistníci rizikovější řidiči a je u nich tedy i větší pravděpodobnost nehody. Naopak zkušení řidiči s čistou historií pojištění můžou v rámci uzavření povinného ručení získat u pojišťoven slevy ve výši desítek procent.

Pražané a Brňané si připlatí

V ceně pojistného se kalkuluje taky s místem, kde je elektrokoloběžka pojištěna. Kdo bydlí ve velkém městě, kde je hustota dopravy vyšší a riziko nehody větší, připlatí si oproti lidem žijícím na venkově nebo v menších městech.

Dalším faktorem ovlivňujícím cenu jsou i limity pojistného plnění, které si klient zvolí. „Klienti si mohou vybírat z různých variant, které se liší nejen limity, ale i přidanými službami, jako je asistence při nehodě či právní pomoc. Rozdíl v ceně mezi limity není ale zas tak markantní, mezi limity 50/50 milionů a 200/200 milionů je přibližně 100 korun ročně,“ vypočítává Tereza Šnajdrová z Top-pojištění.cz.

Přestože hlavní vlna zájmu o sjednání povinného ručení už ustala, pojišťovny očekávají, že zájem bude dál růst. A to hlavně kvůli pokračujícímu „elektro-trendu“, kdy prodeje elektrokoloběžek dál rostou. Na trhu proto postupně přibývá specializovaných pojišťovacích produktů, které zahrnují i další připojištění – jako je například ochrana proti krádeži nebo poškození.