Deset zemí, kde si vyděláte nejvíc na světě. Několik je nedaleko Česka
Žebříček zemí s nejvyššími průměrnými mzdami ukazuje, že vysoké finanční ohodnocení není jen otázkou silné ekonomiky, ale i toho, jak stát dokáže zorganizovat pracovní trh. V top desítce najdeme malé státy s významným finančním sektorem, severské země s důrazem na rovnost a sociální jistoty i technologické lídry s vysokou produktivitou. Společné mají to, že i přes vysoké životní náklady dokážou zaměstnancům nabídnout mimořádně dobré podmínky. Kde lidé berou nejvíc peněz a proč?
10. Austrálie
Austrálie se pravidelně umisťuje mezi státy s nejvyššími průměrnými mzdami na světě. Federální konstituční monarchie s parlamentním systémem vlády obsadila v posledním žebříčku mezd desáté místo. Její ekonomika v současnosti stojí převážně na službách a do jisté míry na těžebním průmyslu, přestože hlavní boom skončil už před 15 lety. Dalšími pilíři australské ekonomiky jsou energetický sektor, farmaceutický průmysl (zejména společnosti jako CSL), zemědělství a technologie. Důležitou roli hraje i relativně nízká nezaměstnanost a flexibilní pracovní trh, který zaměstnancům nabízí lepší příležitosti. Vysoké mzdy částečně vyvažují značné životní náklady, například na bydlení, zdravotní péči a další základní služby.
Austrálie se v roce 2023 umístila jako desátá také v hodnocení zemí s nejlepšími pracovními podmínkami. Obzvlášť dobře skórovala v ukazatelích, jako je míra zaměstnanosti a celkové štěstí. Mezi oblasti, které je třeba zlepšit, patřily rozdíly v odměňování žen a mužů a náklady na péči o děti.
9. Dánsko
Dánové se těší vysokým mzdám díky stabilní ekonomice, v níž zastává silnou roli námořní doprava a logistika. Dánská firma Maersk patří mezi největší dopravce na světě. Významné je i zemědělství, které svou produkcí výrazně převyšuje domácí poptávku, a tak Dánsko vyváží potraviny, včetně mléčných výrobků, vepřového masa, piva i cukru, po celém světě. V posledních letech hraje čím dál větší roli farmaceutický průmysl, zejména díky firmě Novo Nordisk, která vyrábí léky na cukrovku i obezitu a stala se globálním lídrem.
Dánská ekonomika těží i z vysoké produktivity práce a kvalitního vzdělávání. Významnou roli hraje i model „flexicurity“, který vyvažuje rovnováhu mezi pružným pracovním trhem a sociálním zabezpečením lidí. Systém firmám umožňuje snadno najímat i propouštět.
8. Nizozemsko
Nizozemsku patří přední příčky v podobných žebříčcích dlouhodobě, což odráží jeho robustní a diverzifikovanou ekonomiku. Strategická poloha země v srdci Evropy a vyspělá infrastruktura, včetně největšího evropského přístavu v Rotterdamu a významného letiště Schiphol, podporují silný sektor logistiky a obchodu. Tyto faktory činí z Nizozemska klíčový uzel pro mezinárodní obchod.
Nizozemsko je navíc druhým největším exportérem potravin na světě. Dále vyniká v technologickém sektoru s firmami jako ASML, lídrem ve výrobě polovodičových zařízení. Významný je také chemický průmysl a odvětví obnovitelných zdrojů energie, kde Nizozemsko hraje vedoucí roli v evropské energetické transformaci. V zemi nadto funguje propracovaný systém kolektivního vyjednávání mezi zaměstnavateli a odbory, což pomáhá držet mzdy na relativně vysoké úrovni nehledě na druh zaměstnání. V kombinaci s relativně nízkou nezaměstnaností tak vzniká prostředí, kde se dobře daří jak firmám, tak zaměstnancům.
7. Rakousko
Rakouská ekonomika je vysoce rozvinutá a silně orientovaná na export. K jejímu růstu přispívá silná domácí spotřeba, kvalitní infrastruktura i stabilní ekonomické prostředí. Ekonomická síla Rakouska vychází z dlouhé průmyslové tradice, rozvinutého cestovního ruchu a silného zahraničního obchodu, přičemž Německo je největším obchodním partnerem a investorem. Po pádu železné opony se Rakousko etablovalo jako klíčový investor ve střední a jihovýchodní Evropě.
Většinu rakouských vývozců tvoří malé a střední podniky, přičemž exportní sektor je klíčový pro zaměstnanost, neboť každé druhé pracovní místo je přímo nebo nepřímo závislé na vývozu. Mezi hlavní exportní položky patří stroje a vozidla, chemické výrobky, železo a ocel, potraviny a nápoje.
6. Norsko
Norskou ekonomiku od konce 60. let pohání fosilní paliva, zejména ropa a zemní plyn. V současnosti je tato skandinávská země největším vývozcem zemního plynu do Evropy a významným dodavatelem ropy, hliníku a elektrooceli, zejména v důsledku války na Ukrajině. Významnou roli v norské ekonomice hraje je i obří ropný fond, který patří k největším investičním fondům světa a slouží jako rezerva pro budoucí generace.
Norsko zároveň usiluje o diverzifikaci ekonomiky, mezi silná odvětví patří rybolov, lodní průmysl a technologie. Norsko navíc pokrývá většinu své spotřeby levnou ekologickou elektřinou. Díky tomu země snižuje náklady na energie pro domácnosti a firmy, což zase přispívá k vyšší životní úrovni a schopnosti vyplácet vyšší mzdy. Vysoké příjmy Norů ale vyvažují životní náklady, včetně cen bydlení, které se v již drahém Norsku stále zvyšují. Norové mají i tak relativně vysokou kupní sílu.
5. Belgie
Hlavními pilíři belgické ekonomiky jsou silný průmysl, služby, technologie a zahraniční obchod. Belgie je významným centrem pro výrobu automobilů, chemikálií, potravin a farmaceutických produktů, přičemž společnosti jako Solvay a UCB patří mezi globální lídry. K tomu se přidává silná infrastruktura a geografická poloha v srdci Evropy, která z Belgie činí klíčový obchodní uzel a významného exportéra, zejména v oblasti průmyslových výrobků a chemie.
Vysoce produktivní ekonomika Belgie je podporována stabilním pracovním trhem a kvalitním vzdělávacím systémem, který zajišťuje kvalifikovanou pracovní sílu. Průměrné mzdy v Belgii jsou vyšší než ve většině ostatních evropských zemí, což je důsledkem silného hospodářského růstu, vysoké přidané hodnoty z exportu a vysoce specializovaných pracovních míst. Kromě toho, systém kolektivního vyjednávání a silné sociální záruky zajišťují, že mzdy zůstávají konkurenceschopné i v náročném globálním prostředí.
4. Spojené státy
Ekonomika Spojených států je jednou z nejsilnějších na světě díky své velikosti, inovacím a vysoce rozvinutému trhu. S populací přes 340 milionů spotřebitelů vytváří americký trh enormní poptávku, která podporuje růst firem napříč různými odvětvími. Technologie hrají klíčovou roli, s inovativními centry jako Silicon Valley, kde vznikají globálně významné společnosti jako Apple, Google, Microsoft nebo Tesla. Vyšší zisky technologických gigantů se promítají i do vysokých mezd, zejména pro kvalifikované pracovníky. Kromě toho Spojené státy vynikají i v průmyslové výrobě, zemědělství a finančních službách, což zajišťuje širokou ekonomickou diverzifikaci.
Důležitým faktorem americké ekonomické síly je i její energetická soběstačnost – USA jsou jedním z největších producentů ropy a zemního plynu na světě, což dává jejich firmám konkurenční výhodu. Americký finanční sektor přitahuje kapitál z celého světa, k tomu se přidává otevřené podnikatelské prostředí, ochrana práv duševního vlastnictví a vysoká produktivita práce, což americké ekonomice poskytuje silnou pozici na mezinárodní scéně. Vysoké finanční ohodnocení je rovněž důsledkem vysoce konkurenčního prostředí a přetahované o zaměstnance. Podobně jako v jiných zemích s nadprůměrnými příjmy jsou ale i ve Spojených státech vysoké životní náklady.
3. Švýcarsko
Věčně neutrální Švýcarsko se řadí mezi země s nejvyšší životní úrovní, což je výsledkem kombinace kvalitního vzdělávacího systému, vysokých investic do výzkumu a lidského kapitálu, i silného finančního sektoru. Země má dlouhou tradici politické a společenské stability, což jí umožňuje rozvíjet export. Významnou roli hraje také stabilní měna – švýcarský frank – a silná odvětví, mezi něž patří bankovnictví, pojišťovnictví, farmaceutický průmysl či výroba hodinek. Společnosti jako Novartis, Roche a Nestlé patří mezi globální lídry.
Švýcaři profitují z inovativních a exportně orientovaných průmyslových odvětví, které generují vysoké zisky, což umožňuje firmám nabízet nadprůměrné mzdy. Kromě toho stabilní politická situace a silný finanční sektor zajišťují, že Švýcarsko zůstává atraktivním místem pro investice. I když i Švýcarsko čelí výzvám, jako je růst cen energií a závislost na čínské poptávce, vysoká úroveň odbornosti a kvalitní pracovní prostředí i nadále podporují vysoké mzdy.
2. Island
Island má druhé nejvyšší platy na světě díky kombinaci několika faktorů. Země je silně zaměřena na obnovitelné zdroje energie, zejména geotermální energii, což jí umožňuje těžit z nízkých nákladů na energii. Kromě toho je islandská ekonomika diverzifikovaná, přičemž silné sektory zahrnují rybolov a zpracování ryb, cestovní ruch, finanční služby či technologie.
Vysoce kvalifikovaná pracovní síla a kvalitní vzdělávací systém se odráží v nadprůměrných platech. Islandská společnost má nadto silný sociální systém a vysokou míru rovnosti, což podporuje stabilitu a motivaci pracovníků. K vysokým platům na tomto severském ostrově přispívají i kolektivní smlouvy. Island je také jednou z nejdražších zemí na světě s trvale vysokou inflací, což přispívá k tomu, že zaměstnanci požadují více peněz.
1. Lucembursko
Lucembursko má nejvyšší HDP na hlavu na světě, není proto překvapivé, že obsadilo i první místo v žebříčku zemí s nejvyššími mzdami. Země s méně než 700 tisíci obyvateli, která byla kdysi závislá na výrobě oceli, se může opřít o silný a stabilní finanční sektor. Je sídlem více než 120 finančních institucí, z nichž většinou jde o pobočky a dceřiné společnosti zahraničních bank.
Stejně jako ve Švýcarsku jsou tak vysoké mzdy v Lucembursku dány především finančním a bankovním sektorem, kde většina bank zaměstnává vysoce kvalifikované pracovníky. Malé Lucembursko má také vysoce rozvinutou infrastrukturu a skvělé logistické spojení s okolními zeměmi. Ocelářství, i když jeho význam oproti minulosti poklesl, zůstává důležitým zaměstnavatelem. Slabinou velkovévodství je stárnutí populace a nepružný pracovní trh.