Hypoteční trh roste navzdory regulacím
Poptávku po půjčkách na bydlení zvyšují nejen atraktivní úrokové sazby, ale také obava klientů z dalšího zpřísňování podmínek.
Omezit dostupnost hypotečních úvěrů s nízkou zástavou – takový je cíl doporučení České národní banky, které začalo platit od prvního dubna.
Toto opatření ale nevedlo k poklesu objemu hypotečních úvěrů , trh dokonce roste. „I přes klesající počty nových žádostí vzrostl meziročně objem schválených hypoték,“ uvedla tisková mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková. „Méně žádostí, které jsme vyřídili, lze přičíst na vrub důsledkům opatření ČNB, která kladou vyšší nároky na bonitu klienta,“ dodala.
Movitější klienti si mohou brát vyšší hypoteční úvěry s tím, že k objemnějším úvěrům je také tlačí růst cen nemovitostí. Rostoucí čísla potvrzuje další velká banka. „Zájem o hypotéky nadále trvá,“ konstatuje manažer hypoték u České spořitelny Karel Chábek.
Poptávku po hypotékách podle něj zvyšují nejen atraktivní úrokové sazby, ale především obava lidí, že centrální banka přikročí k dalším regulacím – například k zavedení maximální výše půjčky podle počtu ročních příjmů žadatele nebo nastavení nejvyšší měsíční splátky vůči příjmům zájemce.
Banky a analytici přiznávají, že ve druhém pololetí už čísla velmi pravděpodobně neporostou. „Objem poskytnutých hypoték byl v prvním čtvrtletí enormní a nelze čekat, že je takové tempo udržitelné ve zbytku roku,“ míní Lukáš Kovanda, analytik společnosti Cyrrus. „Je to také proto, že lidé očekávali zavedení zmíněné regulace, a proto si hypotéku vzali ještě před začátkem dubna. To se patrně projeví v dalších měsících roku,“ dodává.
Podle údajů Hypoindexu bylo v letošním prvním čtvrtletí poskytnuto 28,5 tisíce úvěrů, meziročně o 23 procent více. Celkový objem rostl ještě výrazněji, a to o 28 procent na 57,6 miliardy korun.
Doporučení České národní banky, které vstoupilo v účinnost 1. dubna, stanovuje bankám, že smějí poskytnout jen patnáct procent všech úvěrů v rozmezí osmdesáti až devadesáti procent zástavní hodnoty nemovitosti. Hypotéky nad devadesát procent by neměly poskytovat vůbec. V minulosti přitom tvořily hypotéky nad osmdesát procent až čtyřicet procent úvěrového portfolia některých bank. Na doporučení tak některé z nich byly nuceny reagovat zvyšováním úrokových sazeb u hypoték s osmdesáti až devadesáti procenty zástavní hodnoty. Úrokové rozdíly mezi hypotékami s nízkou a vyšší zástavou se proto zvýšily. U některých bank také úrokové sazby úvěrů s nízkou zástavou přesáhly tři procenta. |