Některé hypotéky kvůli regulacím prudce zdražují | E15.cz

Některé hypotéky kvůli regulacím prudce zdražují

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Klienti, kteří nemají dostatek vlastních prostředků, zaplatí na hypoteční půjčce stovky korun měsíčně navíc.

Nůžky mezi hypotečními úvěry s nízkou a vyšší zástavou se rozevírají. Hypotéky, u kterých ukazatel LTV, tedy podíl úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, přesahuje osmdesát procent, jsou úročeny vyšší úrokovou sazbou.

Podle poradenské společnosti Golem Finance dosahuje rozdíl zhruba šesti až sedmi desetin procentního bodu a průměrná sazba hypotéky na více než 85 procent hodnoty nemovitosti vzrostla během dubna z 2,42 procenta na 2,70 procenta. „Zdražení na průměrné hypotéce nad osmdesát procent je tak pro domácnosti velmi patrné. U průměrné hypotéky ve výši dvou milionů korun s fixací na pět let to na měsíční splátce dělá rozdíl sedm set korun,“ konstatoval ředitel Golem Finance Libor Ostatek.

Trend potvrzuje společnost Partners. „Větší zdražení nastalo u hypoték s vyššími LTV, což se ale vzhledem k dlouhodobému plánování doporučení centrální banky vědělo. Banky používaly a používají úrok jako jeden z hlavních nástrojů k regulaci složení a kvality hypotečního portfolia,“ uvedla Lucie Drásalová, hypoteční expertka Partners.

Výrazně výhodnější podmínky získají klienti, kteří dokážou hypotéku zajistit vyšší zástavou: „U hypoték do osmdesáti procent je dostupnost stále výborná, úrokové sazby se drží okolo dvou procent,“ uvádí Ostatek. „Problém ale spočívá v tom, že pět domácností z deseti musí financovat více než osmdesát procent hodnoty nemovitosti. A jak jdou ceny nemovitostí nahoru, nemá vlastních dvacet procent čím dál více domácností,“ dodává. 

Důvodem, proč rozdíly mezi hypotékami s rozdílnou zástavou rostou, jsou především dubnové regulace ČNB, podle kterých mohou komerční banky poskytnout nanejvýš patnáct procent nových hypoték s LTV v rozmezí osmdesát až devadesát procent. V minulosti ale na tyto hypotéky u některých finančních domů připadalo až čtyřicet procent jejich hypotečního portfolia.

Mzdová kalkulačka