Nákupy na splátky mají Češi v oblibě. Jsou nejčastějším důvodem zadlužování | E15.cz

Nákupy na splátky mají Češi v oblibě. Jsou nejčastějším důvodem zadlužování

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Průzkum České bankovní asociace (ČBA) sledoval míru a charakter využívání spotřebitelských půjček mezi Čechy. Výsledky průzkumu jsou každopádně zajímavé.

Celkem v současné době splácí nějaký úvěr 27 procent Čechů. Dalších 37 procent má zkušenost s úvěrem z minulosti. Dvě a více půjček splácí více než třetina z Čechů (36 procent), kteří mají aktuálně půjčeno. Průzkum také ukázal, že si Češi půjčují především od nebankovních společností nebo přímo od prodejců zboží (celkem 66 procent), od banky si půjčuje pouze 44 procent spotřebitelů

Půjčka při nákupu

Výsledky šetření mnohé možná překvapí. Obecně si Češi nejčastěji půjčují na spotřební elektroniku (30 procent) či bílé zboží (24 procent) respektive bytové zařízení (15 procent) nebo auto (22 procent). Fakt, že si lidé půjčují zejména na předměty denní potřeby, se odvíjí od momentálního impulzivního chování, jednoduše řečeno v obchodě bez rozmyslu častou podlehnou. 

S tím souvisí i hlavní důvody, které respondenti uvedli na otázku zjišťující důvod půjčky. 41 procent respondentů uvedlo výhodnou splátkovou akci, respektive neochotu šetřit (37 procent) případně aktuální nedostatek finančních prostředků (35 procent).

Před čím se mít při nákupech na splátky na pozoru, jsme psali nedávno v článku Nákupy na splátky bez navýšení a jeho rizika. Znáte je? 

Šetření není v módě

„Češi již nejsou tak zvyklí si šetřit na konkrétní nákup jako tomu bývalo dříve a jsou relativně více netrpěliví. Proto půjčkám dominuje spotřební zboží přímo od prodejců. Řada spotřebitelů má přitom dvě a více půjček což pochopitelně zvyšuje riziko platební neschopnosti a následnou nutnost konsolidace půjček,“ říká výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek.

Průměrná výše půjčky je 45 tisíc korun, rozptyl je ale veliký. Třetina respondentů si půjčila více než 100 tisíc korun. Čtvrtina naopak méně než 10 tisíc korun. Ovšem i u malých dluhů je na místě obezřetnost. Podle oficiálních statistik Poradny při finanční tísni představuje 85 procent všech dluhů v exekuci dluhy do 10 tisíc korun.

 „Výzkum potvrdil to, co ostatně vyplývá i z úvěrových statistik: hlavním zdrojem a činitelem dluhových potíží části obyvatelstva rozhodně nejsou banky. A naopak se může stát, že se doposud bezproblémový klient banky dostane do potíží se splácením úvěru, protože se zadlužil někde jinde a dluhové břemeno mu přerostlo přes hlavu. I proto mají banky zájem na tom, aby se dluhová situace obyvatelstva stabilizovala v únosných mezích, přispívají do diskuse, jak toho docílit a přijímají i konkrétní kroky, jako je zmíněná možnost konsolidace půjček,“ uzavírá Pavel Štěpánek.

Koupili jste si někdy něco na splátky?

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka

Newslettery