Cestovní pojištění: Co je dobré vědět před cestou | E15.cz

Cestovní pojištění: Co je dobré vědět před cestou

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Při plánování dovolenkových cest je potřeba myslet ještě na jednu podstatnou věc, cestovní pojištění. Smlouvu je ideální nastavit vždy dle typu zájezdu, plánovaných aktivit i osob, které se dovolené zúčastní.

Cestovní pojištění pro dítě i dospělého by se mělo vždy skládat z pojištění léčebných výloh, úrazového pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu. Limity pojistného plnění si pak vždy nastavte dle typu dovolené a aktivit, které plánujete na dovolené dělat.

Spoléhat se pouze na modrou kartičku (EHIC) zdravotní pojišťovny by se nemuselo vyplatit. V řadě zemí z tohoto pojištění nelze hradit spoluúčast. Třeba ve Francii by pak turista musel zaplatit většinu zdravotní péče a až zpětně žádat o proplacení pojišťovnu.

Co se týká limitů tak v případě cest do Evropy je standardem limit na léčebné výlohy do 3 milionů korun. Na cesty do vzdálenějších destinací, kde jsou částky na případné ošetření zpravidla vyšší, pak odborníci doporučují nastavit vyšší limity. „Při cestování, obzvláště s dětmi, se vyplatí sjednat i pojištění odpovědnosti za škodu. Zde doporučujeme alespoň limit 2 miliony pro případ způsobení újmy na zdraví, 1 milion pro škody na věci a 500 tisíc pro případ finanční škody,“ vyjmenovává tisková mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Ceny pojištění zahrnující tyto složky pro čtyřčlennou rodinu se v případě týdenní dovolené v evropské destinaci pohybují nejčastěji v rozmezí 300 až 800 korun dle typu produktu.

Kdy pojištění uzavřít

„Pojišťovny mají v rámci smluv o pojištění do zahraničí nastavenou určitou čekací dobu, tzv. karenční dobu, která je u pojišťoven různě dlouhá. Neplnění v případě vzniku pojistné události po určité stanovené období může v případě cestovního pojištění trvat hodinu i týden. Drtivá většina pojišťoven podmiňuje platnost pojištění jeho sjednáním v ČR, proto nespoléhejte na to, že si pojistku zařídíte online až z místa dovolené. Pojištění si pro všechny případy uzavřete obratem po zaplacení zájezdu nebo letenky,“ radí Marek Orawski z První klubové pojišťovny.

Nové možnosti

Řada pojišťoven před sezonou často přichází s nejrůznějšími novinkami. Některé z letošních reflektují komplikace související s cestou vlastním vozem a také s adrenalinovými sporty.

Třeba Pojišťovna VZP přichystala balíček připojištění Bezstarostná jízda k cestovnímu pojištění určený motoristům. V případě poruchy automobilu na cestách zajistí zdarma dopravu posádky i vozu samotného zpět domů do Česka. „Běžné cestovní pojištění sice také zahrnuje řešení poruchy automobilu na cestách, pro klienty ale představuje mnohem menší komfort a vyšší náklady – v případě poruchy pojišťovna obvykle zajistí nocleh a odtah do nejbližšího servisu, případně náhradní vůz pro sjednaný počet kilometrů. „Pokud s náhradním autem ujedete víc, nebo dojedete až domů, další kilometry musíte doplatit, a pokud vaše auto opravovali v cizině, musíte se pro něj vrátit do zahraničního servisu na vlastní náklady,“ vysvětluje Halina Trsková, místopředsedkyně představenstva PVZP.

Česká pojišťovna pak v rámci svého životního pojištění Můj život nyní nabízí tzv. neplánovaný adrenalin. „Pokud se klient rozhodne vyzkoušet si o dovolené některý z extrémních sportů, může si jedenkrát za rok zdarma rozšířit své pojistné krytí právě o tyto aktivity na 21 dní, říká Buriánková.

Kooperativa pak vsadila na rozšíření asistenčních služeb. „Na letošní sezónu jsme pro klienty připravili novinky v podobě dvou nových bezplatných asistenčních služeb. „Předcestovní asistence“ podá cestovní, bezpečnostní či turistické informace o cílové destinaci. „Travel Asistent“ pak poskytuje nepřetržitou asistenční pomoc v případě problémů s letem. Týká se to především zpoždění letu, zrušení letu, zmeškání návazného letu a odepření nástupu na palubu. Služba zahrnuje i právní službu v případě soudního vymáhání případné finanční kompenzace až do výše 15 600 korun, pokud na ni vznikne nárok,“ dodává tiskový mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka