Dvě třetiny Čechů se vlivu technologií na pracovní trh nebojí | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Dvě třetiny Čechů se vlivu technologií na pracovní trh nebojí

Dvě třetiny Čechů se vlivu technologií na pracovní trh nebojí
Bankovky
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Romana Rybová

Digitalizace může být považována za hrozbu trhu práce. Podle průzkumu Workmonitor společnosti Randstad se ale vlivu digitalizace na jejich práci nebojí 71 procent Čechů. Chápou ji totiž jako příležitost.

Získat další digitální dovednosti by chtělo 80 procent dotázaných, protože věří, že si tím zajistí v budoucnu práci. Více než polovina účastníků průzkumu je pak přesvědčena, že bude potřebovat jinou sadu dovedností, aby mohla i nadále pracovat v oblasti, ve které působí.

Cítíme tlak

Díky stále větší digitalizaci cítíme tlak ze strany trhu práce. Proto je dobré, že školy, vysoké školy a univerzity svým studentům předávají správný druh digitálních dovedností. To si myslí 69 Čechů.

Neznamená to ale, že by se ti, kteří jsou již v pracovním procesu, nechtěli digitalizacím učit. Naopak. Češi jsou ochotni získat digitální dovednosti a učit se o automatizaci, umělé inteligenci či strojovém učení. Podle 77 procent z dotázaných by takovéto školení mělo být poskytováno zaměstnavatelem.

„Pouze 36 procent českých zaměstnanců však v našem průzkumu uvedlo, že jejich zaměstnavatel do vzdělávání v této oblasti investuje. Ani ve světě to zatím není úplným standardem, globálně se vzdělávání zaměstnanců v těchto technologiích věnuje 44 procent společností,“ říká Alžběta Honsová, marketingová manažerka agentury Randstad.

Super kariéra? Peněz i prestiže dosáhnete nejrychleji jako obchodník

Výjimku tvoří obor IT a podnikových služeb. Zde jsou takováto školení a získávání know-how standardem. Dle oborové organizace ABSL dokonce zaměstnavatelé z oboru podnikových služeb poskytují svým lidem školení v rozsahu 40 hodin ročně, což je podle posledních údajů ČSÚ téměř čtyřnásobek celorepublikového průměru.

„Vzhledem k tomu, že v souvislosti s technologiemi do budoucna vznikne celá řada nových expertních pracovních pozic, měli by zaměstnavatelé do vzdělávání svých lidí investovat intenzivněji. Jen tak si zajistí experty, které budou potřebovat,“ uzavírá Alžběta Honsová.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka