O zkrácené úvazky je zájem. Firmy jim však nefandí | E15.cz

O zkrácené úvazky je zájem. Firmy jim však nefandí

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čeští zaměstnanci mají o zkrácené úvazky zájem, zaměstnavatelé na to ale příliš nereagují. Proto Česká republice v nabídce těchto pracovních úvazků dost zaostává za evropským průměrem. Firmy by přitom této situace mohly využít. Zkrácené úvazky by totiž mohly být efektivním nástrojem, jak si nalákat více zaměstnanců.

Z analýzy společnosti Randstad vyplynulo, že 90 procent aktuálně nabízených pracovních pozic je na plný úvazek. Jenom 5 procent jsou pozice na zkrácený úvazek. Zhruba stejný počet je brigád. Průměr zkrácených úvazků v EU je 19 procent. Při pohledu na pracovní nabídky je sice patrný růst flexibility, ovšem spíš v rovině tolerance rozložení klasické pracovní doby v rámci dne.

„V oborech jako jsou například podnikové služby, administrativa, IT anebo zdravotní a sociální péče již zaměstnavatelé pomalu dávají kratším úvazkům zelenou, byť ani zde to není významné procento. Vidí totiž, že to je jedna z cest, jak se zaměřit na tři dosud opomíjené cílové skupiny na trhu práce: matky a rodiče na mateřské a rodičovské dovolené, studenty a lidi ve věkové skupině 50 plus,“ uvádí Randstad.

K rodičům jsou zaměstnavatelé vstřícní

Ke zkráceným úvazkům zaměstnavatelé čím dál častěji přistupují v případě žen vracejících se z rodičovské dovolené. Přibývají také firmy, které zaměstnancům zajistí místa v předškolních zařízeních, nebo zřizují dětské skupiny přímo na pracovišti. Někde mají dokonce vyčleněnou jednu, tzv. „dětskou místnost“, kam je možné dovést si dítě i s chůvou. Existuje i sdílení jedné chůvy více rodiči právě na pracovišti.

V oblasti výroby zkrácené úvazky téměř nenajdete

Příčina bude nejspíš v tom, že výrobní firmy prostě nejsou schopné zkrácené úvazky zakomponovat do svého cyklu a nemají zájem něco na tom měnit. Řešením může být rozdělení jednoho pracovního úvazku mezi dva pracovníky. Pro firmy by to ale mohlo znamenat vyšší administrativní zátěž, proto se tomu brání.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka