Andrej Babiš bude kandidovat na prezidenta. Chce hájit zájmy občanů | e15.cz
M A

Prezidentské volby

Andrej Babiš bude kandidovat na prezidenta. Je to hrozba pro Česko, reaguje generál Pavel

Nguyen Thuong Ly

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš bude kandidovat na prezidenta. Oznámil to v neděli večer na televizi Nova. Chce podle svých slov hájit zájmy občanů. Babiš v lednových volbách vyzve favorizovaného generála Petra Pavla nebo ekonomku Danuši Nerudovou.

„Když vidím, jak nefunguje vláda, jak nepomáhá lidem, jak je neakční, tak jsem se rozhodl do toho jít,“ prohlásil Babiš. Hnutí nechalo rozhodnutí na poslední chvíli, přihlášky do voleb musejí kandidáti odevzdat do 8. listopadu. 

Babiš nemusí shánět podpisy občanů, stačí mu podpis minimálně dvaceti poslanců, kterých má ANO více než dost. Babiš podle svých slov v pondělí požádá o důvěru předsednictvo hnutí. Pokud ji získá, obrátí se na poslance ANO, aby jeho kandidaturu podpořili. Na pondělí je také naplánovaná tisková konference, kde by měl sdělit více informací.

První reakce na sebe nenechaly čekat. „Vzhledem k intenzivní palebné přípravě, které v posledních týdnech čelím, mě vůbec nepřekvapuje, že Andrej Babiš do toho jde,“ reagoval na Twitteru generál Pavel. „Osobně se těším, že do debat přinese oživení, ale obecně jeho kandidaturu vnímám jako hrozbu pro Českou republiku, a to kvůli populismu, který zosobňuje,“ dodal.

Ani premiéra Petra Fialu (ODS) kandidatura opozičního lídra nepřekvapila. „V demokratických zemích obžalovaný politik odchází, Andrej Babiš hledá imunitu na Hradě. A to si Česká republika nezaslouží," napsal na Twitter. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše chybí Babišovi sebereflexe a úcta k úřadu. „Ten člověk prostě nemá soudnost," dodal Bartoš.

Andrej Babiš jde do voleb

Už dlouhodobě je z průzkumů patrné, že by si Babiš měl dobře vést v prvním kole prezidentských voleb. ANO má silné voličské jádro, které bude hnutí volit bez ohledu na kauzy či pochybení jeho představitelů. Toto jádro pomáhá hnutí ANO a zejména Babišovi ve volbách ke slušným výsledkům mezi dvaceti až třiceti procenty. Takový výsledek by měl pohodlně stačit na postup do druhého kola prezidentských voleb.

Jenže tyto volby jsou specifické tím, že vítěz bere vše. Nehraje se o největší podíl na hlasech, ale o prvenství. Kromě silného jádra má polarizující Babiš proti sobě početnou skupinu lidí, kteří mu nemohou přijít na jméno. Proti konsenzuálnějšímu generálovi Petru Pavlovi či ekonomce Danuši Nerudové by tak mohl ve finále prohrát. To je důvod, proč se Babiš rozhodoval na rozdíl od soupeřů do poslední chvíle a jeho tým pozorně sledoval průzkumy veřejného mínění.

Babiš přiznává, že příliš velké šance na zvolení nemá. „Ale jsem velký bojovník a udělám vše pro to, abych lidi přesvědčil, že jsem dobrý kandidát na prezidenta," dodal. Expremiér se přitom nyní jako obžalovaný obhajuje u soudu v dotační kauze Čapí hnízdo.

7 věcí, které jste nevěděli o českých prezidentech:

Video se připravuje ...
7 věcí, které jste nevěděli o českých prezidentech

Babišův marketingový tým nenechal nic náhodě a na rozdíl od senátorů Pavla Fischera nebo Marka Hilšera preventivně rozjel kampaň už před půl rokem. Babiš od jara objíždí města se svým obytným vozem a heslem „Za Babiše bylo líp“, a to za cenu četných absencí ve sněmovně, kde je poslancem. Podle politických marketérů by mohl dobře využít zhoršující se ekonomickou situaci a vymezit se vůči vládní pětikoalici, která nakonec vlastního kandidáta nepostavila.

Expremiér se v neděli večer setkal s končícím prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Hrad sice neposkytl podrobnosti týkající se tématu schůzky, je ale patrné, že si Babiš jel pro prezidentovu radu k volbám. Zeman již sice podpořil v prezidentském klání odborového předáka Josefa Středulu, s Babišem ho však pojí poměrně dobré vztahy.

Babišovi náhradníci slaví

Kdyby se Babiš býval rozhodl nekandidovat, hnutí by zřejmě vsadilo na některého z místopředsedů, tedy šéfku poslanců ANO Alenu Schillerovou nebo bývalého dvojministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka. V užším výběru byl i bývalý předseda sněmovny Radek Vondráček.

Ti Babišovo rozhodnutí vítají. „Celou dobu jsem ho přesvědčovala, že on bude tím nejlepším kandidátem hnutí ANO, a samozřejmě ho podpořím i zítra na předsednictvu. Byl by výborným prezidentem," uvedla Schillerová v neděli večer.

Havlíček dodal, že hnutí původně chtělo kandidáta oznámit v pondělí, ale v neděli odpoledne začaly prosakovat informace. „Už by se to evidentně neudrželo," řekl. Nemění to ale podle něj nic na pondělním scénáři. „Zítra to bude formálně potvrzeno na předsednictvu, poté tisková konference," dodal.

„Vzhledem k tomu, jaké v uplynulých týdnech a měsících vysílal Andrej Babiš signály, byly do poslední chvíle ve hře všechny možné varianty," domnívá se politolog Petr Just. Babišovi podle něj uškodilo lavírování do poslední chvíle, průzkumy jej nestaví do role favorita. O to agresivněji se ale podle něj expremiér vrhne do kampaně. „Očekávám, že kampaň povede absolutně bez zábran," dodal.

Pro Babišovu kandidaturu hovoří jeho politická zkušenost. „Může sázet na skutečnost, že jeho potenciální hlavní soupeři, Petr Pavel a Danuše Nerudová, nejsou politici a nemají zkušenost s oslovováním veřejnosti, na což minule fatálně doplatil Jiří Drahoš," myslí si politolog Josef Mlejnek.

Volební průzkumy jdou proti ANO

Největším favoritem je podle posledního průzkumu agentury STEM/MARK z přelomu září a října generál Petr Pavel, kterého by volilo 23 procent voličů. Zvyšuje náskok nad druhým Babišem, který by obdržel 17 procent hlasů. Pavel předstihl Babiše v průzkumu monitorujícím volební model prvního kola prezidentských voleb i v dalších aktuálních průzkumech agentur Median a IPSOS. Třetí místo drží ekonomka Danuše Nerudová.

Neméně důležitým ukazatelem je ale procento lidí, kteří by daného kandidáta v žádném případě nevolili. Babiš má proti sobě 62 procent voličů, zatímco Nerudová a Pavel jenom kolem třiceti. Větší averzi než Babiš budí z ohlášených kandidátů už jen miliardář Karel Janeček, kterého by nevolilo 69 procent lidí.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, případné druhé o dva týdny později. 

Na výsledky průzkumu se podívejte zde:

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery