Pandemický zákon přehledně. Prezident podepsal novelu, kvůli níž poslanci jednali 37 hodin

Jednání Sněmovny o novelizaci pandemického zákona z 1.2.2022

Jednání Sněmovny o novelizaci pandemického zákona z 1.2.2022 Zdroj: ČTK / Krumphanzl Michal

Jednání Sněmovny o novelizaci pandemického zákona: Předseda SPD Tomio Okamura
Jednání Sněmovny o novelizaci pandemického zákona: Šéf lidoveckých poslanců Marek Výborný
Jednání Sněmovny o novelizaci pandemického zákona: Expremiér Andrej Babiš (ANO) (1.2.2022)
Jednání Sněmovny o novelizaci pandemického zákona: Předseda SPD Tomio Okamura, v pozadí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09)
Demonstrace před Polaneckou sněmovnou
10 Fotogalerie
ly

Vládní koalice i přes protesty ANO a SPD prosadila ve sněmovně novelu pandemického zákona v legislativní nouzi. Norma, která dává vládě do rukou nástroje pro kontrolu pandemie zamířila do Senátu, ten ji zamítl těsným poměrem 32 z 61 přítomných senátorů. Zákon zamířil zpátky k projednání do dolní komory parlamentu. Jednání poslanců se opět protáhlo, kvůli vleklým obstrukcím ze strany SPD. Obě vládní koalice nakonec po 37 hodinách zákon prosadily. Prezident pandemický zákon podepsal, ten tak vchází v platnost.

Hlasování v dolní sněmovně provázely obstrukce

Schvalování pandemického zákona provázely obstrukce opozičního hnutí SPD. Jeho předseda Tomio Okamura několikrát vystoupil s několikahodinovými vystoupeními následován svým kolegou Radimem Fialou a dalšími poslanci hnutí.

Politici z SPD tvrdí, že je zákon protiústavní a v případě jeho přijetí parlamentem je hnutí připraveno podat podnět k Ústavnímu soudu. Pandemický zákon už jednou loni na podzim před Ústavním soudem obstál.

Druhé opoziční hnutí ANO, jež loni z pozice vládní strany zákon připravovalo, zase kritizovalo fakt, že současná vláda chce novelu projednat v legislativní nouzi, tedy ve zrychleném řízení. Novela poté zamířila do Senátu, kde má vládní pětikoalice většinu.

Video placeholder
Koronavirus: Varianta Omikron • Videohub

Senát novelu pandemického zákona zamítl

Senátoři spornou novelu zákona zamítli nejtěsnějším možným hlasováním. Nejednotně hlasovali v klubech STAN, ODS i TOP 09. Pro schválení pandemického zákona hlasovalo 30 z 61 přítomných poslanců. Na schválení zákona se neshodly ani výbory. Zatímco zdravotnický výbor byl pro prosazení novely, ústavně-právní výbor doporučil její zamítnutí. Výsledky hlasování jednotlivých senátorů jsou k nahlédnutí zde.

Ministr zdravotnictví Vlastmil Válek (TOP 09) v Senátu uvedl, že ministerstvo potřebuje zákonný rámec alespoň do poloviny března kvůli nutným opatřením v domovech pro seniory a ve zdravotnictví. Podle ministra by mu neprosazení zákona nedávalo jinou možnost, než znovu vyhlásit nouzový stav.

Další restrikce v současné době ministerstvo neplánuje. Právě restrikce a pandemická nařízení jsou předmětem sporu, Válek však zákon podle svých slov v současné době vnímá jako pojistku před návratem pandemie.

Druhé hlasování v dolní sněmovně

Senátní veto vrátilo pandemický zákon k hlasování poslanců v dolní sněmovně, kde se čeká jeho schválení, neboť vládní koalice disponuje většinou. Jednání se však opět výrazně protahuje. Z opozičních stran se proti zákonu nejvíce vymezuje SPD, jejíž poslanci v parlamentu dlouze řeční a požadují projednání dalších bodů. Jen lídr SPD Tomio Okamura mluvil šest hodin, když mimo jiné kritizoval  prosazení nočního jednání dolní komory, ke kterému podle Okamury došlo v rozporu s jednacím řádem. Spor zřejmě skončí u Ústavního soudu.

Schůzi nakonec po 37 hodinách přerušila vládní koalice, která v danou chvíli už neměla ve Sněmovně potřebný počet poslanců ke schválení zákona. Hlasování bylo odloženo na pátek, kdy už obě vládní koalice SPOLU a PirSTAN přehlasovaly senátní veto. Pandemický zákon poté zamířil k prezidentovi, který jej 21. února podepsal.

Znění pandemického zákona

Novela pandemického zákona reaguje na výtky Nejvyššího správního soudu, který loni několikrát zrušil vládní opatření vyhlašovaná podle tohoto zákona. Ke stejné situaci došlo i ve středu 2. února, když soud zrušil zákaz vstupu neočkovaných do restaurací, hospod, hotelů a dalších veřejných služeb. Rozhodnutí soudu mělo vejít v platnost až za týden, vláda Petra Fialy v návaznosti na to ohlásila, že povinnost prokazovat se certifikátem očkování od 9. února ruší.

Návrh novely pandemického zákona připravil rezort zdravotnictví ještě za minulého ministra Adama Vojtěcha (ANO), nová vláda s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) ještě řadu věcí v rámci pozměňovacích návrhů upravila (pozměňovací návrhy i přesné znění pandemického zákona si můžete projít na webu Poslanecké sněmovny).

V novele jsou nově vyjmenované specifické oblasti, které vláda může v případě pandemické pohotovosti omezit. Vláda bude smět omezit provoz obchodů, obchodních center, trhů a tržišť například omezením jejich otevírací doby.

Kabinet má také získat možnost omezit služby včetně restaurací stejně jako sportoviště, hudební kluby a diskotéky, herny a kasina, muzea a galerie, hrady a zámky. Rovněž také zoologické a botanické zahrady, knihovny, divadla či kina. Normu lze dále uplatnit na festivaly, veletrhy nebo na dětské tábory.

Novela se týká také všech typů škol, které mohou být omezeny a jimž vláda bude moci přikázat pravidelné testování podobně jako firmám a podnikatelům. Nařízení izolace nebo karantény budou moci orgány ochrany veřejného zdraví podle předlohy oznamovat lidem i telefonicky nebo krátkou textovou zprávou. Upravený zákon také obsahuje ustanovení o krizovém ošetřovném.

Vláda naopak nebude smět podle tohoto zákona podniky úplně zavřít, zrušit akce, omezit pohyb, omezit shromažďování, nařídit pracovní povinnost nebo zavřít hranice, k tomu je stále potřeba vyhlásit nouzový stav. Zákon konkrétně nezmiňuje zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, vláda ovšem bude smět stanovit podmínky, ať už jakékoli, pro konání různých akcí či třeba trhů.

Vláda se rozhodla z původní novely vypustit ustanovení, že by kromě ministerstva zdravotnictví a krajských hygienických stanic dostala pravomoc vyhlašovat opatření i ministerstva obrany a vnitra.

Maximální hranice všech postihů, které mohou úřady za porušení zákona uložit, bude nejvýše 600 tisíc korun místo současných tří milionů. Při opakovaném prohřešku by se nejvyšší možná pokuta snížila ze čtyř milionů na 800 tisíc korun.

Platnost pandemického zákona

Současný pandemický zákon přestane platit na konci února. Novela prodlužuje platnost zákona do konce listopadu. Původně se počítalo s prodloužením o jeden a půl roku, tedy do srpna 2023, což však řada politiků kritizovala.

Demonstrace v Praze

První hlasování poslanců doprovázely demonstrace odpůrců covidových opatřeních na pražském Malostranském náměstí před budovou sněmovny. Jednalo se o příznivce iniciativy Chcípl PES, kterých se podle policie v jednom okamžiku sešlo až 1500. Několik účastníků shromáždění útočilo na policisty a jeden policista skončil se zraněním v nemocnici. Demonstranti požadovali zamítnutí navrhované předlohy. Demonstrace doprovázely i senátní hlasování.

Při druhém hlasování iniciativa zveřejnila adresy poslanců hlasujících pro schválení zákona a vybídla všechny ty, kteří se nemohou dostavit do Prahy, aby šly demonstrovat před bydliště poslanců. Po kritice i ze strany části svých podporovatelů označilo hnutí zveřejnění adres za chybu.