Černochová: Probudili jsme se, obrana není zadarmo | E15.cz

Věřím, že jsme se probudili a uvědomili si, že obrana není zadarmo, říká Černochová

Video se připravuje ...

Čestmír Strakatý

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Víme, jaké to je ocitnout se v beznadějné situaci a zůstat v ní osamoceni, je proto logické nechtít historickou zkušenost opakovat. V současnosti sice Česká republika ve válce není, ale konflikt na Ukrajině se může snadno přenést dál. Pokud tomu nechceme nečinně přihlížet, je potřeba investovat do obranyschopnosti, i za cenu toho, že výdaje státu na modernizaci armády bude kompenzovat mimořádná daň, o které se mluví jako o válečné. „Pevně věřím, že jsme se všichni probudili, slezli z růžového obláčku zpátky na zem a uvědomili si, že obrana a bezpečnost není zadarmo,“ říká ministryně obrany Jana Černochová s tím, že poptávka žene ceny komodit výš a mezi spojenci probíhají závody ve zbrojení.

Zemí, které stojí ve frontě na dodávky vojenské techniky, je hodně a Česká republika musí být podle ministryně obrany Jany Černochové mezi nimi. Dlouhodobě podfinancovaná armáda totiž kromě materiálních zdrojů potřebuje i ty lidské a není možné přesvědčovat mladé lidi, aby přísahali, že nasadí svůj život za obranu vlastní země v tancích T-72, které byly hitem moskevské přehlídky k výročí VŘSR v roce 1977. Je potřeba nabídnout jim vizi armády 21. století.

„Pořád věřím, že se nám v roce 2022 až 2030 podaří výrazným způsobem s modernizací pohnout, protože když to neuděláme, tak už to nikdy nedoženeme. Možná jsem si všichni naivně mysleli, že studenou válkou, nebo možná válkou v Jugoslávii, která byla občanskou válkou, skončily v našem regionu konflikty. No, neskončily! A to, že jsme se probrali až po invazi Putinových vojáků na Ukrajinu, považuju za chybu, protože těch indicií k tomu, že se to může stát bylo hodně: byla to Gruzie, byl to Krym, byly to různé momenty i v České republice, viz kauza Vrbětice,“ má Černochová jasno.

Více na webu Reflex.cz >>>

Autor: Čestmír Strakatý

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery