ON-LINE: Budu prezidentem všech Američanů, hlásí Biden. K vítězství mu gratulovali Gates či Merkelová
Ve Spojených státech končí sčítání hlasů. Za vítěze voleb a příštího prezidenta USA, takzvaného President Elect, byl po extrémně vyrovnané bitvě vyhlášen kandidát Demokratické strany Joe Biden. Zároveň stále platí, že situaci může ještě ovlivnit avizované napadení voleb od týmu současného prezidenta Donalda Trumpa. Ten požaduje přepočet hlasů a hodlá se také obrátit na Nejvyšší soud. Aktuální informace z USA hledejte v našem on-line přenosu uvnitř článku.
Biden podle projekcí agentur AP, Bloomberg, stanice CNN nebo britského deníku The Guardian získal potřebných 270 volitelů. Trumpovi jich připadá zatím výrazně méně. Sám Biden uvedl, že počítá s počtem 300 volitelů.
Zásadní průlom průběhu sčítání přišel v Pensylvánii. Klíčový stát, který se barvil ve prospěch Trumpa, se v pátek překlopil ve výhru Bidena. Americká média už to vnímala jako signál k tomu, že by sám Biden na základě tohoto zlomu mohl oznámit vítězství ve volbách.
V očekávaném projevu, s nímž Biden předstoupil před televizní kamery v sobotu krátce před pátou hodinou ranní středoevropského času, ale vítězství ještě neoznámil. „Musíme nechat volební proces pracovat a řádně proběhnout,“ uvedl. Následně ale hovořil i o tématech, která chce v úřadu prezidenta USA zastávat a řešit, především boj s koronavirovou pandemií. Další své vystoupení avizoval na sobotu večer amerického času, neděli ráno evropského času. Je pravděpodobné, že ale vystoupí dřív. Mezitím po ohlášení jeho vítězství klíčovými médii umístil na twitter děkovný vzkaz. "Chci být prezidentem všech Američanů," napsal.
Bidenovi již pogratulovala k vítězství řada světových politiků a veřejně známých osobností. Je mezi nimi například německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson, šéf společnosti Microsoft Bill Gates a celá řada dalších. Prezident České republiky Miloš Zeman zaslal Bidenovi blahopřejný dopis.
Hotovo oficiálně ale ještě není. Počítání hlasů prodlužuje mimo jiné i vysoká volební účast. Podle deníku New York Times mohla dosáhnout 67 procent, čímž by se stala nejvyšší za posledních více než 100 let. Biden dokonce podle propočtu agentury AP dosáhl absolutního historického rekordu v počtu hlasů v prezidentských volbách. Hlasovalo pro něj už téměř 75 milionů lidí.
Hlavní komplikací závěru sčítání jsou ale korespondenční hlasy. Právě nakládání s nimi zpochybňuje Trump. Konkrétní důkazy pro svá tvrzení směrem k manipulaci s hlasy ale zatím nepředložil. Několikrát už avizoval, že se o výsledek bude soudit.
Vítězové v jednotlivých již sečtených státech:
Prezidentské volby on-line:
V Arizoně, kde hlasování prohlásily za rozhodnuté například agentura AP nebo televizní stanice Fox News, a přiřkly vítězství Bidenovi, od té doby Trump jeho náskok stahuje. Biden veden o necelých 47 tisíc hlasů, zbývá ale sečíst 314 tisíc lístků. Trump by mezi nimi musel najít nejméně 57 procent svých příznivců, v posledních tisícovkách sečtených hlasů dosahoval v průměru podpory přesahující 56 procent.
Pokud právě vstáváte, nabízíme malou rekapitulaci:
Za současného stavu mohou stále dosáhnout na vítězství oba kandidáti. Jestliže považujeme hlasování v Arizoně za rozhodnuté, jak činí například agentura AP, má Biden nyní jistých 264 volitelů, Trump 213, přičemž si s velkou pravděpodobností přičte další tři z Aljašky. Aby se některý z kandidátů mohl prohlásit za vítěze voleb, potřebuje podporu alespoň 270 volitelů. Zbývá rozhodnout o vítězi ve čtyřech státech: Nevadě, Severní Karolíně, Georgii a Pensylvánii.
- Trumpovi chybí 53 volitelů. Aby jejich podporu získal, musel by vyhrát ve všech čtyřech státech.
- Biden má více možností, jak dosáhnout na vítězství a prezidentský úřad. Potřebuje hlasy šesti volitelů, může tak vyhrát v kterémkoliv ze čtyřech zmíněných států. Například samotná Pensylvánie by mu zajistila 20 hlasů volitelů, Nevada těsných šest.



Trumpovi by mohlo uniknout i původně zdánlivě jasné vítězství v Pensylvánii. Jeho náskok se ztenčil na 26 tisíc hlasů, zbývá sečíst přes 290 tisíc volebních lístků. Nyní se sčítájí především hlasy zaslané poštou, přičemž mnohem častěji takto hlasují voliči demokratů. Mezi posledními tisíci sečtených hlasů měl Biden více než 75procentní podporu. Pokud by tento trend vydržel, stačilo by mu to na vítězství.
V Georgii zbývá sečíst 14 tisíc hlasů. Trumpovo vedení se ztenčilo 1775 hlasů, Biden by ale musel získat nejméně 56 procent z těch dosud nesečtených, aby vyhrál. Okrsek Clayton se 4350 nesečtenými hlasy by měl podle CNN své výsledky znát do půlnoci místního času (6:00 našeho času).
Spojené státy dále sčítají výsledek prezidentské volby. Je noc. Další zásadnější dění kolem voleb se čeká až v pátek. Včetně demonstrací, které jsou postupně svolávány oběma tábory. Jako zde do Tulsy na podporu prezidenta Donalda Trumpa.
It's TIME to RALLY!!! Join us as we celebrate our Trump victory in Oklahoma and stand in solidarity with those states...
Zveřejnil(a) Republican Party of Tulsa County dne Čtvrtek 5. listopadu 2020
Čtvrteční noc v USA zatím oproti očekáváním probíhá vklidu. Některé demonstrace proběhly a probíhají, relativně ale v poklidu, policie a pořádkové síly mají vše pod kontrolou.
Sentiment kolem celých voleb se naní stočil k rozebírání Trumpova projevu z před několika hodin. Vymezuje se vůči němu i demokratický kandidát v primárkách Bernie Sanders.
Pokračuje sčítání hlasů. A nadále platí, že za současné konstelace mají demokraté a Joe Biden čtyři možnosti, jak dosáhnout potřebných 270 volitelů, republikáni a Donald Trump pouze jednu. Trump potřebuje vyhrát všechny čtyři zatím nerozhodnuté státy - Nevadu, Pensylvánii, v Severní Karolíně a v Georgii. Sečtena není ještě Aljaška, tam ale Trump s přehledem vede.
Joe Biden opakovaně vyzývá podporovatele své kampaně, aby přispěli na skupiny, které pomáhají dohlížet na regulérní průběh sčítání volebních lístků.
K Georgii se momentálně upírá nejvíce pozornosti. Souboj tam vrcholí.
Dál pokračuje sčítání hlasů ve zbylých státech USA. Nejblíže cíli, ale zároveň momentálně s nejtěsnějšími rozdíly jsou volební komisaři v Georgii. Ve 3:00 SEČ je sečteno přes 99 procent hlasů. Pro Trumpa 49,42 procenta, pro Bidena 49,35 procenta.
S Trumpem a jeho výstupem nesouhlasí i někteří jeho kolegové z Republikánské strany. Zde se proti podobným slovům, jaká pronesl před pár desítkami minut Trump na adresu údajně zmanipulovaných voleb, ohradil kongresman za stát Illinois Adam Kinzinger.
Komplikovanost sčítání volebních hlasů a průběh doběhu amerických voleb rámují i jiné události, které s tím souvisí. Akcie na asijských trzích, kde se už začalo obchodovat, pokračují v růstu. Mnozí analytici se podivují nad nepropojeností nejistoty ohledně amerických voleb a kondice trhů, když historická zkušenost by mluvila spíš ve prospěch opatrnosti a nervozity na burzách. Spojené státy pak druhý den po sobě překonaly rekord v počtu nových případů nákazy koronavirem, ve čtvrtek to bylo víc než 108 tisíc.
Americká média se pozastavují nad projevem Donalda Trumpa, v němž napadl legitimitu voleb. Komentáře agentury Bloomberg nebo třeba deníku The New York Times (NYT) poukazují na to, že pro slova o ukradených volbách neexistuje žádný důkaz. NYT použil pro prezidentova nařčení termín anglického spojení egregious smear tedy neslýchané očerňování.
Cesta k nalezení příštího prezidenta USA - alespoň podle prvotních závěrů po reportech ze sčítání z jednotlivých komisí - vede v danou chvíli přes stát Georgia. Právě tam jsou už dlouho nejblíž sečtení všech hlasů, chybí dopočítat méně než procento. Vede zde zatím těsně Donald Trump, Joe Biden se ovšem dotahuje. I tak se ale nejspíš čekání protáhne na další řádově hodiny. Celkem chybí dopočítat pět států. Kromě Georgie Nevada, Aljaška, Severní Karolína a Pensylvánie.
Trump nepřipustil žádné otázky novinářů a po svém vystoupení ihned opustil sál.
Výběr dalších Trumpových slov a reakcí na ně
„Budeme se hodně soudit. Volební lístky poštou zničily náš systém. Je to zkorumpovaný systém,” říká Donald Trump na tiskové konferenci.
— Kamil Svec (@SvecKamil) November 5, 2020
Prezident USA právě nařkl ty, kteří hlasovali poštou, že to z nich udělalo zkorumpované lidi.
— Vojtěch Gibiš (@VojtechGibis) November 5, 2020
Poštou/předčasně volilo okolo 100 milionů lidí, tedy skoro třetina Američanů. pic.twitter.com/pTl1H5P8e0
Není možné, aby takto hovořil prezident nejdůležitější země světa. Dynamika v Pensylvánii je neúprosná.
— Pavla Palaščáková (@PavlaPalas) November 5, 2020
Pískej konec.
Trump: Je neuvěřitelné, jak ty miliony korespondenčních hlasů jsou jednoznačně ve prospěch Bidena. Prezident si dále stěžuje, že ve volebních místnostech nemohli mít republikáni své pozorovatele a že koresponenční hlasy přicházejí ke sčítání i po uplynutí termínu.
Prezident pokračuje kritikou nepřesných předvolebních průzkumů.
Briefing začal. "Kdybyste počítali legální hlasy, snadno bych vyhrál," prohlásil Trump hned na úvod bez dalších podrobností.
Trumpův tiskový briefing nabírá zpoždění. Začít měl před třemi minutami.
Kdyby Bidena prezidentem vyhlásila první Fox, budu zaskočená. Kdyby teď Trump uznal porážku, budu šokována.
— Pavla Palaščáková (@PavlaPalas) November 5, 2020
Za deset minut vystoupí s tiskovým prohlášením prezident Trump. Akce bude ke sledování mj. v okně níže.
O čem se ještě hlasovalo v Mississippi
Mississippi má od včerejška novou vlajku. Vpravo původní, vlevo nová. pic.twitter.com/3M7IDQRREL
— Jan Vrobel (@gnostic_punk) November 5, 2020
Volby USA 2020 a peníze
Na letošních volbách je mimořádné i to, kolik všechny zainteresované strany utratily za volební kampaně. Podle organizace Center for Responsive Politics to bude téměř 14 miliard dolarů (328 miliard korun), což je jednoznačně nejvíce v dějinách.
Částky vynaložené na předvolební kampaně v USA se pravidelně zvyšují, letošní skokový nárůst je však podle CNN nevídaný. Zatímco v roce 2012 se na politickou reklamu vynaložilo něco přes šest miliard dolarů, o čtyři roky později to bylo 6,6 miliardy dolarů (154,7 miliardy korun). Letos se oproti volbám v roce 2016 v USA utratí více než dvojnásobek.
Joe Biden v roli favorita, Donald Trump se nevzdává
Za rekordním nárůstem na volební kampaně stojí hlavně demokraté. Biden na svou kampaň vybral do poloviny října 938 milionů dolarů (22 miliard korun).
Celková konečná částka u něj jako u prvního prezidentského kandidáta v americké historii zřejmě přesáhne miliardu dolarů. Trump vybral 600 milionů dolarů (14 miliard korun).
Předvolební průzkumy předpovídaly vítězství demokratického kandidáta, respektive kandidátky v podobě Hillary Clintonové, i před čtyřmi roky. Radoval se ale nakonec Donald Trump. Ten se i tentokrát snažil mobilizovat na poslední chvíli hlavně ty voliče, kteří se jinak voleb příliš neúčastní.
Výsledky voleb jako rozbuška násilností?
Objevují se ale i hlasy varující před tím, že bez ohledu na výsledek voleb budou mít „rozdělené státy americké“ po ukončení hlasování problém. Příznivci obou kandidátů jsou natolik polarizovaní, že například šéf Facebooku Mark Zuckerberg varoval ve vysílání CNBC před občanskými nepokoji.
V této souvislosti maloobchodní řetězec Walmart oznámil, že přestává ve svých prodejnách nabízet zbraně a střelivo, jak informuje agentura Bloomberg. Následně však firma své rozhodnutí vzala zpět. Argumentuje tím že nejde o celoamerickou hrozbu.
Uchazeče o Bílý dům každopádně velmi rozděluje přístup k řadě zásadních problémů dnešní doby. Ať už jde o postoj k řešení pandemie koronaviru, vypjatých vztahů s Čínou, přechodu na „zelenou energetiku“, daňovou agendu nebo postoj k iniciativě Black Lives Matters, která protestuje proti policejní brutalitě a rasové diskriminaci. Jde o témata, s jejichž pomocí se Joe Biden a Donald Trump vůči sobě vymezují.
Přílišných praktických změn by však v případě Bidenova zvolení nejspíš nedoznaly vztahy Spojených států amerických s Ruskem.
Ačkoliv Trump budoval za své působení relativně vřelé vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho administrativa uvalila na Moskvu sankce a držela vůči ní poměrně tvrdý postoj. Biden by v tomto kurzu pravděpodobně pokračoval, nicméně bez pochvalných slov pro šéfa Kremlu.
Bidenovým cílem je rovněž posílit vztahy s tradičními partnery, zejména v rámci Severoatlantické aliance, na níž Trump opakovaně útočil a označil ji za zastaralou. Demokratický kandidát také slibuje návrat USA do Světové zdravotnické organizace (WHO), ze které Trump zemi vyvedl uprostřed koronavirové pandemie s tím, že při boji s covidem podle něj pochybila.