ON-LINE: Budu prezidentem všech Američanů, hlásí Biden. K vítězství mu gratulovali Gates či Merkelová
Ve Spojených státech končí sčítání hlasů. Za vítěze voleb a příštího prezidenta USA, takzvaného President Elect, byl po extrémně vyrovnané bitvě vyhlášen kandidát Demokratické strany Joe Biden. Zároveň stále platí, že situaci může ještě ovlivnit avizované napadení voleb od týmu současného prezidenta Donalda Trumpa. Ten požaduje přepočet hlasů a hodlá se také obrátit na Nejvyšší soud. Aktuální informace z USA hledejte v našem on-line přenosu uvnitř článku.
Biden podle projekcí agentur AP, Bloomberg, stanice CNN nebo britského deníku The Guardian získal potřebných 270 volitelů. Trumpovi jich připadá zatím výrazně méně. Sám Biden uvedl, že počítá s počtem 300 volitelů.
Zásadní průlom průběhu sčítání přišel v Pensylvánii. Klíčový stát, který se barvil ve prospěch Trumpa, se v pátek překlopil ve výhru Bidena. Americká média už to vnímala jako signál k tomu, že by sám Biden na základě tohoto zlomu mohl oznámit vítězství ve volbách.
V očekávaném projevu, s nímž Biden předstoupil před televizní kamery v sobotu krátce před pátou hodinou ranní středoevropského času, ale vítězství ještě neoznámil. „Musíme nechat volební proces pracovat a řádně proběhnout,“ uvedl. Následně ale hovořil i o tématech, která chce v úřadu prezidenta USA zastávat a řešit, především boj s koronavirovou pandemií. Další své vystoupení avizoval na sobotu večer amerického času, neděli ráno evropského času. Je pravděpodobné, že ale vystoupí dřív. Mezitím po ohlášení jeho vítězství klíčovými médii umístil na twitter děkovný vzkaz. "Chci být prezidentem všech Američanů," napsal.
Bidenovi již pogratulovala k vítězství řada světových politiků a veřejně známých osobností. Je mezi nimi například německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron, britský premiér Boris Johnson, šéf společnosti Microsoft Bill Gates a celá řada dalších. Prezident České republiky Miloš Zeman zaslal Bidenovi blahopřejný dopis.
Hotovo oficiálně ale ještě není. Počítání hlasů prodlužuje mimo jiné i vysoká volební účast. Podle deníku New York Times mohla dosáhnout 67 procent, čímž by se stala nejvyšší za posledních více než 100 let. Biden dokonce podle propočtu agentury AP dosáhl absolutního historického rekordu v počtu hlasů v prezidentských volbách. Hlasovalo pro něj už téměř 75 milionů lidí.
Hlavní komplikací závěru sčítání jsou ale korespondenční hlasy. Právě nakládání s nimi zpochybňuje Trump. Konkrétní důkazy pro svá tvrzení směrem k manipulaci s hlasy ale zatím nepředložil. Několikrát už avizoval, že se o výsledek bude soudit.
Vítězové v jednotlivých již sečtených státech:
Prezidentské volby on-line:
Filadelfské protesty
V centru města se setkaly dvě skupiny demonstrantů, jedna žádala "započítat každý hlas", druhá protestovala proti údajné snaze ukrást volby.
I wrote about the Count the Vote demonstrations in Philadelphia, but mostly, I took this picture https://t.co/BxVCykg1Tppic.twitter.com/t6fsfqHw0T
— Sam Adams (@SamuelAAdams) November 5, 2020
Mediální paradox
Zprávu o celkové porážce Donalda Trumpa by mohlo jako první rozšířit médium, které platilo za prezidentovi velmi nakloněné.
Podle znameho a spolehliveho reportera Jonathana Swana je ve vzduchu, ze Fox News brzy oznami, ze Biden vyhral Pennsylvanii. https://t.co/2gxvnrkpef
— Michal Musil (@Musil) November 5, 2020
V USA se v souvislosti s volbami znovu demonstruje, například ve Filadelfii či Phoenixu. Biden vyzval ke klidu, demokratický proces podle něj funguje.
Akcie ve Spojených státech výrazně posílily, investoři sázejí na pat v Kongresu. Dow Jonesův index zpevnil o 1,95 procenta na 28 390 bodů.
Jak blízko je Biden výhře
V Pensylvánii ztrácí na Trumpa demokratický kandidát méně než 100 tisíc hlasů. Ještě zhruba půl milionu lístků je třeba spočítat a pokud by z nich 60 procent šlo Bidenovi, má vyhráno. Dosud je ale získával dokonce ještě výrazněji větším podílem.
Momentka z Georgie
Zbývá sečíst posledního půl procenta lístků a Trumpův náskok se ztenčil na necelých 13 tisíc hlasů.

Proč stále ještě čekáme na výsledky? Podle volebního manažera ze státu Georgia Gabriela Sterlinga si sčítací komise dávají záležet na přesnosti. „Takto těsné volby vyžadují, abychom byli pečliví a udělali všechno správně,“ vysvětluje Sterling.
Podle demokratického senátora Boba Caseyho je Trumpova výhra v Pensylvánii „nevyhnutelná“.
V Georgii ještě zbývá sečíst 47 277 hlasů. To není příliš velký posun od poslední aktualizace výsledků tohoto státu.
Stále čekáme na výsledky ze tří klíčových států, které rozhodnou o novém šéfovi Bílého domu. Jde o Pensylvánii, Georgii a Nevadu. První dva by měly oznámit svůj verdikt ještě dnes.
„Nevyhráli jsme všechny bitvy, ale vyhráli jsme válku,“ řekla demokratům předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Jedna z předních osobností Demokratické strany o vítězství Bidena zjevně nepochybuje.
Zástupci Nevady potrvrdili, že výsledky z tohoto státu nebudou známy dříve než zítra ráno.
Joe Biden se aktuálně účastní brífinku o vývoji koronavirové pandemie v zemi. USA včera zaznamenaly rekordní nárůst nakažených virem COVID-19. Za jediný den přibylo více než 100 tisíc nových případů.
Be patient, folks. Votes are being counted, and we feel good about where we are.
— Joe Biden (@JoeBiden) November 5, 2020
Kandidát Demokratické strany Joe Biden vyzval své příznivce k trpělivosti.
Pensylvánie by měla stihnout sečíst své hlasy ještě dnes. To je velmi překvapující zpráva, neboť v tomto klíčovém státě ještě zbývá sečíst zhruba půl milionu hlasů a výsledek se původně očekával až o víkendu.
! AKTUÁLNĚ: Americký prezident Donald Trump oznámil, že jeho kampaň soudně napadne výsledky ve všech státech, kde si nedávno připsal vítězství Joe Biden.
Akciové trhy se v posledních hodinách příliš nehýbaly. Index S&P 500 se stále pevně drží v plusu 2,1 procenta. Vysoká zůstává též cena zlata.
Jen malé připomenutí, že vítěz v Nevadě získá šest volitelů. Pokud tedy Biden v tomto státě zvítězí, dosáhne na 270 volitelů, potřebných pro celkové vítězství. Samozřejmě za předpokladu, že vyhraje též ve státě Arizona, což předpokládá agentura AP
V letošním roce voliči hlasovali výrazně méně pro kandidáty ze třetí Libertariánské strany než v roce 2016. Zajímavé však je, že počet lidí, kteří volili kandidátku Jo Jorgensenovou je vyšší než rozdíl mezi hlasy Joe Bidena a Donalda Trumpa. Například v Georgii Trump nyní vede nad Bidenem o 13 540 hlasů. Více než 60 tisíc hlasů si v tomto státě pro sebe získala kandidátka Libertariánů. V Nevadě mají demokraté vedení nad republikány o 11 438 hlasů. Nicméně 11 647 hlasů získala Jorgensenová.
Fulton County - největší okres státu Georgia dokončil sčítání hlasů. V celém státě však stále zbývá sečíst 50 401 hlasů. Oznámili to volební komisaři na tiskové konferenci.
Trumpovo vedení v klíčovém státě Pensylvánie se za posledních 48 hodin výrazně ztenčilo. Aktuálně vede zhruba o 115 tisíc hlasů. V jeden okamžik na začátku hlasování přitom vedl až o 600 tisíc hlasů. Může za to dopočítávání korespondečních hlasů. Američané, kteří volili touto metodou převážně hlasovali pro Bidena.
Prezident Trump připustil, že letošní volby může prohrát. Opět však prohlásil, že se tak stane jen kvůli podvodnému hlasování. Kdyby se podle něj počítali jen legální hlasy, snadno by zvítězil.
Pokud jste si během čekání na výsledky o volební noci objednali pizzu, rozhodně jste nebyli sami. Rob Lynch, výkonný ředitel společnosti Papa John's International, která provozuje síť restaurací, rozvážejících pizzu, prohlásil, že jeho firmě o úterní a středeční noci prudce stouply tržby. Zvýšená poptávka je prý v době voleb normální, obyčejně však klesne po prvním dni. Letošní rok byl podle Lynche naprosto výjimečný.
Few minutes to votes being released.
— Jon Ralston (@RalstonReports) November 5, 2020
Remember: Not all Clark votes are going to pop up. Only a fraction coming. And rurals, too.
No way Biden campaign can actually think Nevada will be called today.
Not enough votes scheduled to be counted.
Přední reportér ze státu Nevada nevěří, že všechny hlasy v tomto státě budou sečteny ještě dnes, jak si myslí volební tým Joea Bidena.
Volby USA 2020 a peníze
Na letošních volbách je mimořádné i to, kolik všechny zainteresované strany utratily za volební kampaně. Podle organizace Center for Responsive Politics to bude téměř 14 miliard dolarů (328 miliard korun), což je jednoznačně nejvíce v dějinách.
Částky vynaložené na předvolební kampaně v USA se pravidelně zvyšují, letošní skokový nárůst je však podle CNN nevídaný. Zatímco v roce 2012 se na politickou reklamu vynaložilo něco přes šest miliard dolarů, o čtyři roky později to bylo 6,6 miliardy dolarů (154,7 miliardy korun). Letos se oproti volbám v roce 2016 v USA utratí více než dvojnásobek.
Joe Biden v roli favorita, Donald Trump se nevzdává
Za rekordním nárůstem na volební kampaně stojí hlavně demokraté. Biden na svou kampaň vybral do poloviny října 938 milionů dolarů (22 miliard korun).
Celková konečná částka u něj jako u prvního prezidentského kandidáta v americké historii zřejmě přesáhne miliardu dolarů. Trump vybral 600 milionů dolarů (14 miliard korun).
Předvolební průzkumy předpovídaly vítězství demokratického kandidáta, respektive kandidátky v podobě Hillary Clintonové, i před čtyřmi roky. Radoval se ale nakonec Donald Trump. Ten se i tentokrát snažil mobilizovat na poslední chvíli hlavně ty voliče, kteří se jinak voleb příliš neúčastní.
Výsledky voleb jako rozbuška násilností?
Objevují se ale i hlasy varující před tím, že bez ohledu na výsledek voleb budou mít „rozdělené státy americké“ po ukončení hlasování problém. Příznivci obou kandidátů jsou natolik polarizovaní, že například šéf Facebooku Mark Zuckerberg varoval ve vysílání CNBC před občanskými nepokoji.
V této souvislosti maloobchodní řetězec Walmart oznámil, že přestává ve svých prodejnách nabízet zbraně a střelivo, jak informuje agentura Bloomberg. Následně však firma své rozhodnutí vzala zpět. Argumentuje tím že nejde o celoamerickou hrozbu.
Uchazeče o Bílý dům každopádně velmi rozděluje přístup k řadě zásadních problémů dnešní doby. Ať už jde o postoj k řešení pandemie koronaviru, vypjatých vztahů s Čínou, přechodu na „zelenou energetiku“, daňovou agendu nebo postoj k iniciativě Black Lives Matters, která protestuje proti policejní brutalitě a rasové diskriminaci. Jde o témata, s jejichž pomocí se Joe Biden a Donald Trump vůči sobě vymezují.
Přílišných praktických změn by však v případě Bidenova zvolení nejspíš nedoznaly vztahy Spojených států amerických s Ruskem.
Ačkoliv Trump budoval za své působení relativně vřelé vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho administrativa uvalila na Moskvu sankce a držela vůči ní poměrně tvrdý postoj. Biden by v tomto kurzu pravděpodobně pokračoval, nicméně bez pochvalných slov pro šéfa Kremlu.
Bidenovým cílem je rovněž posílit vztahy s tradičními partnery, zejména v rámci Severoatlantické aliance, na níž Trump opakovaně útočil a označil ji za zastaralou. Demokratický kandidát také slibuje návrat USA do Světové zdravotnické organizace (WHO), ze které Trump zemi vyvedl uprostřed koronavirové pandemie s tím, že při boji s covidem podle něj pochybila.