ONLINE: Povodně už mají pět potvrzených obětí, řekl ministr Rakušan v debatě
Povodně v Česku již mají pátou oběť. Bez dalších podrobností to ve středu večer v debatě na CNN Prima News řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Nadále se podle něj pohřešuje osm lidí. Čtvrtou obětí se dnes stala sedmdesátiletá žena, jejíž tělo nalezli policisté v Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku. Další tři mrtví jsou z Moravskoslezského kraje.
- Povodňových stavů dál ubylo na stovku, v úterý ráno jich bylo 160. Ohrožení zůstává na 26 místech, hlavně na jihu Čech, Dyji a dolním Labi.
- Krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční. Vláda je přesvědčená, že je schopná zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi, uvedl na tiskové konferenci v pondělí večer po mimořádném jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). O odklad voleb žádal primátor Opavy zasažené velkou vodou. Na ministerstvu vnitra také vznikla pracovní skupina, která má pomoct, aby se volby konaly regulérně.
- Hladina Labe na dolním toku v Ústeckém kraji dál jen pomalu stoupá. Obce a města počítají s tím, že řeka zůstane v korytě. Vylila se pouze do polí.
- Na jihu Čech platí nejvyšší povodňový stupeň na 13 místech. Hladina Lužnice, kvůli níž níž začal v úterý přetékat rybník Rožmberk, zatím stagnuje.
VIDEO: Záběry na poničené Jesenicko a Šumpersko z policejního vrtulníku

Novinky a aktuální zprávy přinášíme v rámci online zpravodajství:
Na pomoc do postižených oblastí Jeseníků míří horští záchranáři s výbavou
Na pomoc do povodní postižených oblastí Jeseníků vyrazí v úterý ráno také čtyři desítky záchranářů Horské služby. Vybaveni budou i terénní technikou pro vyprošťování. Pomáhat začnou v oblasti Hanušovic a Vrbna, zázemí budou mít kvůli pokrytí signálem na Dolní Moravě, řekl dnes náčelník Horské služby ČR René Mašín. Horští záchranáři se tak připojují k profesionálním i dobrovolným hasičům a policistům, kteří na místě operují od víkendu.
Hladina Svitavy v Brně i nad Brnem klesla pod třetí povodňový stupeň
Hladina řeky Svitavy klesla dnes odpoledne v Bílovicích nad Svitavou i na průtoku Brnem pod úroveň třetího povodňového stupně. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Předpověď počítá s dalším poklesem, pod úroveň druhého povodňového stupně by se řeka v Bílovicích a tedy i v Brně měla dostat v úterý v podvečer.
Labe v Hradci Králové kulminovalo beze škod na 3. stupni, Orlice zatopila chaty
Labe v Hradci Králové kulminovalo na třetím stupni povodňové aktivity dnes mezi 14:00 až 15:00. Škody ve městě nenadělalo. Řeka Orlice se při ranní kulminaci rozlila do chatových osad v hradecké okrajové části Svinary, kde zatopila některé sklepy, garáže a některé celoročně obývané chaty. Novinářům to dnes řekla primátorka Pavlína Springerová (Hradecký demokratický klub).
Opavské základní a mateřské školy, které jsou v oblastech postižených povodní, zůstanou zavřené do konce týdne. Jde o 12 školských zařízení.
Dálnice D1 je po záplavách opět průjezdná z Prahy až do Ostravy
Dálnice D1 je z Ostravy do Prahy po záplavách opět průjezdná, včetně Klimkovického tunelu. Řidiči mohou po D1 projet v obou směrech až na 354. kilometr, což je okraj Ostravy. Dnes odpoledne to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.
Uzavřené tak podle dostupných informací zůstávají jen části dálnice za Ostravou směrem na státní hranici s Polskem.
Hladina řeky Svitavy klesla dnes odpoledne v Bílovicích nad Svitavou i na průtoku Brnem pod úroveň třetího povodňového stupně, měla by dále klesat.
Redaktorka e15 Karolína Blažková je v Hanušovicích, které patří k povodní nejvíce postiženým místům celého Česka.
Ústí pustí osobní auta ve špičce přes protipovodňovou vanu pod Benešovým mostem
Ústí nad Labem pustí v jednom směru osobní auta ve špičce přes protipovodňovou vanu pod Benešovým mostem. Město tak chce zmírnit dopad dopravních opatření zavedených kvůli záplavám. Po zasedání povodňové komise to řekl primátor Petr Nedvědický (ANO). Po uzavření důležitého uzlu pod Benešovým mostem dnes ráno zkolabovala v krajském městě doprava, autobusy MHD měly zpoždění i dvouhodinové. Některé děti přicházely do škol až na třetí vyučovací hodinu.
MZd: Voda zaplavených studní i studní v okolí není pitná, vyžadují vyčištění
Voda ze zaplavených studní i studní v okolí, kam se mohla v době povodní dostat spodní voda, není pitná, varuje ministerstvo zdravotnictví. Zasaženou studnu je třeba vyčistit, u kopané je vhodnější nechat zásah na profesionální firmě, u vrtané je třeba opakované vyčerpání. Po vyčištění je třeba používat vodu nejprve jako užitkovou, po týdnu až dvou nechat udělat chemický rozbor. Podle dřívějších informací používá vodu z vlastních zdrojů asi desetina populace, ostatní jsou napojení na vodovody.
Česká pošta kvůli záplavám zavřela 109 pošt, zejména na Moravě
Česká pošta dnes uzavřela kvůli záplavám na Moravě a v jižních Čechách 109 poboček z celkových 2900. Do šesti okrsků nedoručuje listovní zásilky a do dvou balíky. Důvodem uzavření pošt je vytopení, nesjízdnost přístupových komunikací nebo absence pracovníků kvůli tomu, že se přes veškerou snahu nemohli dopravit do zaměstnání. Řekl to mluvčí Matyáš Vitík.
Aktuálně pošťáci nedoručují listovní zásilky, složenky nebo důchody v části Ostravy a Opavy, v Bohumíně, Litovli, Jeseníku a Krnově. Balíky pošta nedoručuje v Jeseníku a Ostravě.
Zoologická zahrada Ostrava zůstává minimálně do pátku zavřená, popadaly tam desítky stromů. Divadla ruší představení. Odvolávají se i další akce.
Postižené obce na Jesenicku jsou odstřižené od elektřiny i mobilní sítě
Bez elektřiny, mobilní sítě i pitné vody se ocitají již druhý den obce v severní části Jesenicka, které o víkendu postihla ničivá povodeň. Do obcí se často nedá ani dostat, rozbouřené toky zničily nebo podemlely také silnice. Nemáme se jak dovolat pomoci, řekla dnes starostka Kobylé nad Vidnávkou na Jesenicku Miroslava Rybáriková. Obdobně je na tom také Vápenná či Žulová, ve kterých povodeň napáchala spoušť. I tam jsou telefony na vedení obce hluché, lidé se nemohou dovolat příbuzným.
Povodně otestovaly suchou nádrž nad Višňovou, podle starosty se osvědčila
Víkendové povodně otestovaly suchou nádrž dokončenou v listopadu 2021 nad Višňovou na Liberecku nedaleko osady Víska. Poldr zadržel velké množství vody a výrazně zmírnil dopady povodní v této části, jen by takových nádrží bylo potřeba víc, řekl dnes starosta Višňové Michal Scheidl (Devítka). Višňová byla nejpostiženější obcí, v sobotu i v neděli zůstala odříznutá od okolního světa, když tamní komunikace zaplavila voda.
Zemědělci kvůli záplavám nemohou zasít ozimé plodiny, sadba se oddálí asi o dva týdny, odhaduje analytik. Povodně ovlivní také kvalitu půdy a výnosy.
Průtok v Dyji v Podhradí klesl pod úroveň odtoku z Vranovské přehrady
Průtok Dyje v Podhradí nad Dyjí klesá rychleji, než se dopoledne čekalo a v 15:20 se dostal na úroveň odtoku z Vranovské přehrady, na 222 metrů krychlových za vteřinu. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Jde jak o dobrou zprávu pro samotné Podhradí, tak pro všechny obce pod hrází přehrady včetně Znojma, protože voda napáchala jen drobné škody a více už jí nepoteče. I přes to, že v neděli při kulminaci dosahoval průtok v Podhradí přes 410 metrů krychlových vteřinu, z Vranova odtékalo a v současnosti odtéká maximálně okolo 220.
V postižených obcích na Jesenicku nefungují mobilní sítě, elektřina ani pitná voda. Nemáme se jak dovolat pomoci, řekla starostka Kobylé n.Vidnávkou.
Bez elektřiny bylo odpoledne kvůli počasí 82 tisíc domácností, ráno jich bylo 118 tisíc. Nejhorší situace zůstává v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
Silnice I/35 u Lešné na Vsetínsku je od odpoledne znovu průjezdná. Ve Zlínském kraji už není kvůli povodním a pádu stromů zavřený žádný hlavní tah.
Průtok v Dyji v Podhradí klesl na úroveň odtoku z Vranovské přehrady. Víc vody než nyní už z ní nepoteče. Škody pod přehradou jsou malé.
V Praze 6 jsou uzavřená dětská hřiště kvůli popadaným stromům
Radnice Prahy 6 uzavřela dětská hřiště, protože v městské části popadalo velké množství stromů v souvislosti s vydatným deštěm. Významné škody na majetku radnice neregistruje. Na zasedání zastupitelů městské části to dnes řekl starosta Jakub Stárek (ODS). Několik vyvrácených stromů v lesích a parcích zaznamenala i městská organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP).
Ústav: Protipovodňová opatření byla účinná, vhodné by bylo usnadnit povolování
Protipovodňová opatření byla při současných povodních velmi účinná, do budoucna je proto potřeba zjednodušit jejich povolování a ovlivňovat názory lidí tak, aby je víc podporovali, uvedl Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka. Nádrže sice podle Tomáše Hrdinky z výzkumného ústavu povodně nezastaví, dokážou ale oddálit jejich začátek a zmenšit kulminační průtoky. Takto by pomohla i plánovaná přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, řekl vodohospodář Hrdinka.
Morava nedaleko Lanžhota stále mírně stoupá, je třeba dosypávat hráze u mostu
Řeky Morava i Dyje jsou na Břeclavsku na třetím povodňovém stupni, zatímco Dyje už dosáhla maxima a drží se na stálém průtoku, hladina Moravy má nadále mírně stoupat. Protipovodňová komise v Břeclavi monitoruje stav hrází, u Lanžhota bylo nutné částečně rozplavenou hráz u železničního mostu dosypat, řekla mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková.
„Povodňová komise spolupracuje s 18 obcemi, které spadají pod její rozšířenou působnost. Samotné Břeclavi akutní nebezpečí nehrozí. O víkendu bylo třeba vyprostit stromy, které se zaklínily pod mostem u cukrovaru i pod Cukrovarskou lávkou. Obě místa jsou nyní přístupná,“ uvedla mluvčí.
Povodeň zasáhla znovu i Zátor na Bruntálsku, strhla most a poškodila dva domy
Povodeň zasáhla znovu i Zátor na Bruntálsku, který byl v roce 1997 společně s Troubkami na Přerovsku jedním ze symbolů tehdejších ničivých povodní. Tentokrát velká voda strhla most a poškodila dva domy. Přišly o části obvodových stěn. Lidé jsou bez elektřiny, vyrovnávají se s výpadky dodávek vody. ČTK to řekl Petr Skřivánek, který se v obci podílí na organizování záchranných prací.
Hladina řeky Opavy dosáhla místy až tří metrů. Některé domy poblíž toku byly podle něj zatopeny až po střechu. Nyní se podle něj situace uklidňuje a lidé, kteří po 27 letech opět zažili povodňové peklo, se mohou alespoň podívat, co voda v jejich domovech napáchala.
Třeboňští rybáři kvůli povodňové situaci zatím nezačnou s výlovy rybníků
Kvůli povodňové situaci třeboňští rybáři nezačnou s výlovy rybníků. Obvykle začínají v půlce září, řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha. Rybáři se teď soustředí na regulované vypouštění vody z rybníků. Klíčový je zejména Rožmberk, do kterého teče řeka Lužnice a který zadržuje vodu kvůli obcím pod ním. Termíny výlovů by mělo stihnout Rybářství Nové Hrady, které začíná s výlovy až na začátku října. Škody na rybách, které třeba voda odplavila, zatím nelze odhadnout, ukážou se až při výlovech.
Hejtman: Hladina Moravy v Kroměříži by se již zvedat neměla,vysoko však bude dny
Řeka Morava v Kroměříži prakticky začala kulminovat, hladina by se zvýšit již neměla. Po dnešním zasedání krajské povodňové komise to novinářům řekl hejtman Radim Holiš (ANO). Hladina řeky v Kroměříži by však měla zůstat ve výšce kolem šesti metrů delší dobu, mohou to být i tři až čtyři dny, uvedl hejtman. Řeka Morava v Kroměříži zůstává od neděle na třetím stupni povodňové aktivity značícím ohrožení. V posledních hodinách však nestoupá, odpoledne byla hladina ve výši 604 centimetrů. Třetí povodňový stupeň platí po překročení 600 centimetrů.
Podle dřívějších předpovědí měla hladina Moravy vystoupat výše a hrozilo, že opustí koryto. Dnes se informace po přepočtech zpřesnila. „Vypadá to, že by to mohly být nejvyšší profily, kterých jsme dosáhli,“ uvedl hejtman.
Moravskoslezský kraj bude evidovat nabídky pomoci po záplavách
Moravskoslezský kraj bude evidovat nabídky pomoci po záplavách. Hejtmanství zřídilo kontaktní adresu, na které mohou firmy nabízet svou pomoc. Hlásit se mohou také jednotlivci. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
Společnosti mohou nabízet materiální pomoc, služby nebo pracovní síly na e-mailu firmapomaha@msk.cz. Jednotlivci se mohou hlásit prostřednictvím formuláře, kde zadají jaký druh pomoci a ve kterém městě nabízejí.
Počet povodňových stupňů v ČR klesl pod 200, extrémní ohrožení je jen na Opavsku
V České republice platil dnes ve 14:45 některý z povodňových stupňů na 194 místech. Poprvé od soboty tak jejich počet klesnul pod dvě stovky. Extrémní ohrožení je již pouze na řece Opavě v Děhylově. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Od konce minulého týdne spadlo nejvíce vody v Jeseníkách, celkový úhrn srážek tam dosáhl 500 litrů na metr čtvereční. Na horách na severu země mohlo spadnout mezi 300 až 400 litry, na ostatních místech Česka 100 až 200 litrů na metr čtvereční. Během následujících dní se ještě počítá se spadem 70 litrů vody na metr čtvereční na Otavě, nasytí se tak levobřežní přítoky Vltavy. Pršet má hlavně v Novohradských horách a na Šumavě.
Vrchní soud v Olomouci kvůli povodňovému nebezpečí uzavře v úterý a ve středu svou budovu, leží u Moravy. Řeka odpoledne dosáhla třetího stupně.
Obchodníci o víkendu poskytli první dodávky potravin, počítají s další pomocí
Do oblastí zasažených povodněmi prodejci potravin v ČR o víkendu odeslali první dodávky balených vod, trvanlivého zboží či hygienických potřeb. S pomocí počítají také v následujících dnech. Vyplývá to z jejich vyjádření. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza řekl, že jsou kvůli povodním uzavřené desítky prodejen obchodních řetězců. Některé podle něj mohou zůstat mimo provoz i několik týdnů.
Dodávky obchodníků následně distribuují regionální potravinové banky, vodu a jídlo ale prodejci poskytují také přímo hasičům či záchranářům. „V sobotu jsme rozvezli první zásoby jídla a pití. Celkově Rohlík v tuto chvíli pomohl na více než 20 místech ve čtyřech krajích a odhadem poskytl pomoc až 5000 lidem,“ uvedla mluvčí on-line supermarketu Rohlík.cz Denisa Morgensteinová.
Při zpracování výsledků voleb můžou nastat zpoždění kvůli důsledkům záplav. ČSÚ je ale připravený i na případné výpadky připojení k internetu.
Situace v Praze je stabilní, protipovodňová opatření se ale měnit nebudou
Povodňová situace v Praze je stabilní, povodňová opatření se však v současné době měnit nebudou, rozhodla magistrátní povodňová komise. Vedení města rovněž nabízí pomoc ostatním krajům postiženým velkou vodou. Po dnešním zasedání komise to sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. V centru jsou uzavřeny náplavky i vrata na Čertovce a vystavěna je část protipovodňových opatření. Mimo provoz je lanovka na Petřín i přívozy a zastavena je lodní doprava. Povodňová komise se znovu sejde v úterý v 11:00.
V Česku dnes ve 14:45 platil některý z povodňových stupňů na 194 místech. Poprvé od soboty klesl počet pod dvě stovky. Extrémní ohrožení je v Děhylově.
Několik vodních elektráren omezilo kvůli záplavám provoz. Z velkých zařízení jsou odstavené vodní elektrárny Vrané a Střekov a také malé elektrárny.
V oblastech zasažených povodní se může objevit nemoc leptospiróza
V oblastech zasažených povodní se může šířit leptospiróza, která může vést až k selhání jater a ledvin a být potenciálně smrtelná. Ročně se jí vyskytuje několik desítek případů, letos jich do konce srpna podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo 15. Po povodních v letech 1997 a 2002 se nemocnost zvýšila trojnásobně až pětinásobně. Na webu o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.
Řeka Morava v Olomouci dosáhla třetího stupně, hladina Bečvy klesla
V Olomouci dnes odpoledne řeka Morava dosáhla třetího povodňového stupně, město původně očekávalo dosažení stavu ohrožení v noci na úterý. Podle zástupců radnice platí pro celé území města varování před spodní vodou. Morava by se měla podle nich udržet pod hranicí dvacetileté vody, kterou by měly tamní hráze zvládnout. Naopak hladina Bečvy v Přerově již klesla na první povodňový stupeň, ještě dnes ráno přitom dosahovala stupně ohrožení.
Do rybníku Rožmberk přitéká více vody, než odtéká. Hladina vody stoupne za hodinu až o sedm centimetrů. V noci by se měl dle starosty Třeboně naplnit.
Pojišťovny sčítají škody po ničivých záplavách. Lidé nahlásili stovky případů za desítky milionů korun. Nápor žadatelů ale teprve přijde, sdělily.
ČT zrušila kvůli záplavám předvolební debaty z Ostravy a Olomouce
Česká televize zrušila kvůli mimořádné situaci v souvislosti se záplavami dnešní a úterní předvolební debatu z Ostravy a Olomouce. Kanál ČT24 vysílá povodňové zpravodajství v nepřetržitém režimu 24 hodin denně. Dnes to řekla mluvčí televize Vendula Krejčová. Moravskoslezský a Olomoucký kraj zasáhly nynější povodně nejvýrazněji.
„Situace je natolik mimořádná, že ČT rozhodla o zrušení plánovaných předvolebních debat z Ostravy a Olomouce, a to s ohledem na současné vytížení a nasazení všech, a to jak těch, již pomáhají, tak těch, kteří jsou povodněmi postižení. Rušení debat se aktuálně týká těch krajů, kde byl vyhlášen krizový stav. Prostor ve vysílání bude ČT24 věnovat aktuální situaci a dál bude veřejnost nepřetržitě informovat,“ uvedla Krejčová.
Fiala v Jeseníku: Nejprve je nutné pomoci s obnovou signálu či elektřiny
Nejprve je nutné pomoci s infrastrukturními věcmi, jako je obnova signálu, dodávek elektřiny či komunikací, řekl na návštěvě Jeseníku premiér Petr Fiala (ODS). Spolu s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) mluvil se starostkou města i záchrannými složkami, navštívili také Mikulovice. Zjišťovat míru škody je nyní podle premiéra předčasné.
„Přijeli jsme, abychom zjistili, co je potřeba udělat, v jakém jsou tady stavu a co ze strany vlády máme v těch nejbližších hodinách rozhodnout,“ uvedl. Vedle zajištění zpřístupnění oblastí včetně signálu a dodávek elektřiny je podle něj potřeba zajistit starostům také expertní pomoc. Nutné je podle Fialy také zajistit všechny nezbytné životní potřeby, na prvním místě pitnou vodu. „Musíme zajistit úplně elementární životní potřeby lidí a obcí, obnovit sítě, zajistit elektřinu, teplo, pomoci jim s potravinami,“ řekl.
V noci na úterý by se mohl naplnit Rožmberk. Zvýšil by se odtok z rybníku, což by zvedlo řeku ve Veselí n. Lužnicí, kde hrozí evakuace, řekl starosta.
V Zoo Brno po silném větru uklízejí popadané větve, zahrada otevře v úterý
Pracovníci Zoo Brno po víkendovém silném větru uklízejí popadané větve, všechna zvířata jsou v pořádku. Zoo znovu otevře v úterý, řekla dnes mluvčí zoo Věra Müllerová. Zahrada byla preventivně uzavřená kvůli možnému pádu stromů počínaje sobotou.
"V areálu se naštěstí nic závažného nestalo, všechna zvířata jsou v pořádku. Probíhá ale úklid areálu, máme tu nějaké popadané větve, hodně spadaných žaludů a listí. Pracujeme na tom," uvedla mluvčí.
Odložené osmé kolo první fotbalové ligy má jako náhradní termín 4. prosinec
Odložená utkání 8. kola první fotbalové ligy mají stanovený jako náhradní úřední termín středu 4. prosince. Kluby ale mohou zažádat i o dřívější sehrání zápasu, což musí schválit řídící orgán soutěže. Ligová fotbalová asociace (LFA), která řídí první a druhou ligu, o tom informovala v tiskové zprávě.
Ve čtyřech evakuačních centrech v Opavě je nyní 114 lidí, město hledá byty
Ve čtyřech evakuačních centrech v Opavě je nyní 114 lidí. Mohou v nich zůstat po celou dobu, co budou uklízet a opravovat své domovy. Město jim chce proto zajistit náhradní bydlení. Mapuje možnosti ve svém vlastním bytovém fondu. Hlásí se i dobrovolníci, kteří byty nabízejí. Novinářům to dnes řekl primátor města Tomáš Navrátil (ANO). Opava s 57 tisíc obyvateli patří mezi záplavami nejvíce postižená města v Moravskoslezském kraji. Pod vodou je několik městských částí a také sídliště Kateřinky, kde žije 12 tisíc lidí.
Nemocnici Jeseník se podařilo udržet provoz, je však bez dodávky plynu. Kvůli uzavřeným cestám je odříznuta od okolí, přijímá však akutní stavy.
MPSV hledá peníze na větší využití veřejně prospěšných prací k odstraňování škod
Města a obce by mohly na odstraňování povodňových škod využít víc veřejně prospěšné práce. Ministerstvo práce nyní přezkoumává finanční zdroje, z nichž by se pracovníci mohli platit. Na dotaz to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj by o tom dnes večer měla debatovat na svém mimořádném zasedání i vláda. Pracovníci na veřejně prospěšných pracích se využívali už dřív při odstraňování následků přírodních pohrom, a to třeba po záplavách či rozsáhlém lesním požáru v Českém Švýcarsku. Stát na ně přispívá.
MPSV hledá peníze na větší využití veřejně prospěšných prací k odstraňování škod
Města a obce by mohly na odstraňování povodňových škod využít víc veřejně prospěšné práce. Ministerstvo práce nyní přezkoumává finanční zdroje, z nichž by se pracovníci mohli platit. Na dotaz to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj by o tom dnes večer měla debatovat na svém mimořádném zasedání i vláda. Pracovníci na veřejně prospěšných pracích se využívali už dřív při odstraňování následků přírodních pohrom, a to třeba po záplavách či rozsáhlém lesním požáru v Českém Švýcarsku. Stát na ně přispívá.
Počet mobilních vysílačů, které měly kvůli extrémnímu počasí poruchu, se podle telekomunikačního úřadu do dneška snížil z víkendových 700 na 300.
Kvůli povodním se v některých školách na Broumovsku dnes neučí
V Královéhradeckém kraji se kvůli povodním neučí ve dvou krajských školách, omezení výuky se týká více než 200 žáků. Obě školy jsou na nejvíce zasaženém Broumovsku, řekl dnes mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Broumovsko, které leží v severní části kraje u hranic s Polskem, zasáhla místy až padesátiletá voda. Pod vodou se ocitly například části Teplic nad Metují, Meziměstí či Broumova.
Z Ostravy-Přívozu už hasiči zachránili 250 lidí, pomáhá i vrtulník
Z Ostravy-Přívozu, kde dopoledne začala evakuace, hasiči zachránili už 250 lidí včetně dětí. Stále zasahují. Na místě pomáhá několik člunů a nasazen byl i vrtulník, který zachránil tři osoby. Řekla to mluvčí hasičů Kamila Langerová. Voda se do lokality dostala kvůli trhlinám v hrázi na pravém břehu řeky Odry. Kolik lidí je v oblasti, není přesně jasné, ale zřejmě jde o stovky, možná o 500 obyvatel. Pro město je řešení situace prioritou, uvedl primátor Jan Dohnal (ODS). Zachránění lidé jsou převáženi autobusy do evakuačního centra, které město zřídilo na Černé louce. Hrozí další evakuace.
Opava uzavřela pro auta i pěší většinu mostů ve městě. Používat se budou až po kontrole, zda je povodeň nepoškodila.

Voda v Litovli už stagnuje, místy nastoupala až do výšky jednoho metru
Hladina vody v zaplavené Litovli na Olomoucku již stagnuje a místy klesá, situace by se podle vedení města měla postupně zlepšovat. Řeka Morava město zaplavila místy až do výšky jednoho metru, cestu si voda našla ulicemi, ale i přes zahrady či dvory, na mnoha místech se dostala také do domů. Pod vodou se ocitlo nádraží i koleje, místy jsou podemleté. Napříč Litovlí neprojdou lidé ani v holinkách, oblíbeným dopravním prostředkem se zde staly hlavně traktory, píše ČTK.



Labe na dolním toku zůstane v korytě, předpověď je dobrá, řekl hejtman
Labe na dolním toku se udrží v korytě. Předpověď je příznivější oproti původním odhadům. Kulminace v Ústí nad Labem se čeká v úterý večer, řekl novinářům po zasedání povodňové komise hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller. Není nutné nikoho evakuovat, ohroženy nejsou obytné domy.
Na Labi v Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně platí třetí povodňový stupeň a hladina stoupá. „Nelze přesně říci, kde se zastaví, protože se ještě upouští voda z nádrží na Vltavě, nicméně nikde v našem kraji nehrozí žádné nebezpečí,“ uvedl hejtman. Obce ani kraj nemají zatím informace o škodách.
Zatopeny mohou být někde sklepy, studny, septiky. Krajská hygienická stanice zveřejnila na webu, jak postupovat v případě úklidu zatopených oblastí, čištění studen a podobně. Preventivní opatření v podobě několika mobilních stěn nebo zábran vytvořených z pytlů s pískem zatím zůstávají. Platí nadále také výrazné dopravní omezení v Ústí nad Labem, kvůli kterému zkolabovala v ranní špičce ve městě doprava. Cesta z jednoho břehu řeky na druhý trvala i přes hodinu.



Po záplavách zůstává uzavřených 12 částí silnic první třídy a jeden úsek D1
Na silnicích prvních tříd v Česku bylo dnes dopoledne kvůli následkům záplav uzavřených 12 úseků, sedm z toho v Moravskoslezském kraji. Tam zůstává neprůjezdná také dálnice D1 od 311. kilometru. Situace se nicméně postupně zlepšuje a po opadnutí vody budou silničáři sčítat škody, řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
V Moravskoslezském kraji jsou aktuálně zavřené úseky Kajlovec - Hradec nad Moravicí, Krásné Loučky - Krnov, Krnov - Město Albrechtice a Kunín - Hladké Životice na silnici I/57. Auta namohou také na most v Ratibořské ulici v Opavě na silnici I/46, úsek na I/45 Nové Heřminovy - Krnov a Ostrava-Hlučín na I/56.
Dálnice D1 je stále neprůjezdná na několika místech a doprava je vedená odklonem na dálnici D48. Tunel Klimkovice byl ráno bez napájení a technici závadu odstraňovali.
V Ústeckém kraji je situace klidná, je pouze zavřená pobřežní silnice I/30 v Ustí nad Labem. Ve Středočeském kraji auta nemohou na silnici I/17 Dolní Bučice - Vrdy, ve Zlínském kraji trvá uzavírka I/35 v Lešné, kde se uklízí spadlé stromy a je nebezpečí pádu dalších stromů. V Olomouckém kraji je neprůjezdná silnice I/44 od obce Bělá pod Pradědem přes Jeseník, Českou Ves, Písečnou a Mikulovice. Je zatopená a na některých místech podemletá. V Pardubickém kraji je kvůli rozlití Novohradky zavřená silnice I/17 Hrochův Týnec - Čankovice.

Stanjura připustil novelizaci letošního rozpočtu kvůli povodním
Ministr financí Zbyněk Stanjura nevylučuje možnost novely zákona o státním rozpočtu na letošní rok kvůli škodám způsobeným povodněmi. Řekl to dnes novinářům po jednání s prezidentem Petrem Pavlem. Podle Stanjury bude záležet na celkové výši škod, odhaduje je v řádu desítek miliard korun.
Pokud by bylo třeba rozpočet novelizovat, chce Stanjura jednat s opozicí o rychlém schválení novely. Nyní schválený státní rozpočet počítá se schodkem 252 miliard korun, v rezervě je ale podle Stanjury nyní jen kolem jedné miliardy korun. Ministr zdůraznil, že žádný rozpočet nikdy nepočítá s tak velkou rezervou, aby pokryla katastrofu o rozměru nynějších povodní.
Auto, které na Jesenicku spadlo do řeky, našli policisté bez tříčlenné posádky
Auto, které v sobotu spadlo do rozbouřené vody v obci Lipová-lázně na Jesenicku, nyní policisté oznámili, že objevili prázdné. Po tříčlenné posádce dále pátrají.
Auto spadlo do řeky Staříč v sobotu dopoledne. Jednomu pasažérovi se podařilo dostat na břeh, další tři ve vozidle zůstali. Policisté již dříve uvedli, že všichni tři by měli být starší 18 let. S ohledem na rodinné příslušníky nechtěli poskytovat další informace.
Povodně nevyplavují jen baráky, ale i mozky. Komentář Roberta Maleckého
Vyberte si sami. Povodně jsou: 1) boží trest dopadající na nejateističtější zemi v Evropě, 2) snaha zavřít celou republiku doma a odpoutat pozornost od čehosi temného, 3) příprava na válku, vyplavení a zničení dokumentů, 4) uměle vytvořená panika před volbami, 5) spiknutí a řízení počasí prostřednictvím podivných prstenců na meteorologických radarech (moje oblíbená konstrukce).
Tolik nakoukání do duší dezinformátorů na sociálních fórech, píše ve svém komentáři Robert Malecký >>>
Rohlík.cz už v sobotu do záplavami ohroženého Jihomoravského kraje přivezl zásoby jídla a pití, aby podpořil hasiče, dobrovolníky a členy krizových štábů bojující s povodněmi. Rohlík.cz se také v neděli spojil s Donio.cz a připravil elektronické poukazy na pomoc obětem povodní. A navíc firma přispěje dalších 20 procent z vybrané částky. Humanitární pomoc od Rohlíku už získal například zasažený Jeseník. „Dostali jsme například pečivo, což je důležité hlavně pro naši nemocnici,“ řekla v ČT starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová s tím, že město teď potřebuje také balenou vodu, jelikož ve městě není nikde pitná voda.
Opavský primátor Tomáš Navrátil chce žádat vládu o odložení krajských a senátních voleb. Připravit je v tomto stavu, kdy je Opava i další místa v Česku postiženy povodní, bude podle něj velmi náročné. Chce psát dopis s výzvou směrem k vládě i dalším primátorům a starostům.
„Pravděpodobně ani nedokážeme zajistit roznesení volebních lístků," uvedl primátor. Dodal, že problém může nastat i se členy volebních komisí. Řada z nich žije v zaplavených oblastech a budou mít podle primátora starosti s úklidem či opravami svých domovů.
České Budějovice očekávají během dneška a úterka druhou povodňovou vlnu. Vltava klesla ráno na první povodňový stupeň, ale Malše zůstává na třetím. Meteorologové ale očekávají další srážky zejména na Šumavě a v Novohradských horách.
„Protipovodňové bariéry zůstávají na místech, na náplavce a Jiráskově nábřeží u Vltavy a kolem Malše. Stále očekáváme druhou vlnu povodně v průběhu dnešního a zítřejšího dne (úterka),“ řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová. Kritická místa poblíž vodních toků město monitoruje. Bez problémů jsou dosud i lokality zaplavované po zvýšení hladin jako první.
Český hydrometeorologický ústav uvedl, že srážkové úhrny na Šumavě a v Novohradských horách by mohly být 50 až 80 mm do úterního rána. Meteorologové předpokládají, že toky, které tyto oblasti odvodňují, znovu stoupnou a překročí třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Týká se to hlavně Otavy, Blanice a Lužnice. V Malši by průtok vody Českými Budějovicemi a Roudným měl korigovat odtok z římovské přehrady.

V Dolních Rakousích při záplavách zemřeli další dva muži
Dva muži zemřeli při záplavách v Dolních Rakousích, oznámil policejní mluvčí rakouské spolkové země. Zemřeli ve svých domech. Počet obětí současných povodní v Rakousku tak vzrostl na tři.
Sedmdesátiletý muž přišel o život v oblasti Sankt Pöltenu, o deset let starší senior zemřel v okrese Korneuburg, uvedl policejní mluvčí Johann Baumschlager. Už o víkendu přišel během zásahu o život hasič v okresu Tulln.

Policie kvůli velké vodě uzavírá hraniční přechod Lanžhot - Brodské
Policie kvůli povodni na řece Moravě po dohodě se slovenskou stranou uzavírá hraniční přechod Lanžhot - Brodské, řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Hraniční přechod na dálnici D2 zůstává otevřený.
Policie přechod uzavírá v těchto chvílích. „Nelze odhadnout, dokdy opatření potrvá,“ řekl Šváb. Řeka Morava dosahuje aktuálně v Lanžhotě třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení. Podle předpovědního modelu bude hladina ještě stoupat, extrémní povodně by ale dosáhnout neměla.
Hladiny Malše a Blanice se mohou opět zvedat, Lužnice stoupá pomaleji
Na jihu Čech by se mohly opět lehce zvedat hladiny Malše nebo Blanice. Na Šumavě a v Novohradských horách totiž opět intenzivně prší. Hladina Lužnice proti předpokladu nestoupá tak rychle. Ve Veselí nad Lužnicí se proto možná lidé nebudou muset evakuovat. Po zasedání krajského krizového štábu to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).
„Dostali jsme informaci o vývoji srážek. Nejvíce jich bude na Šumavě a v Novohradských horách, což znamená, že situace se může na některých tocích ještě zhoršovat. Na Malši a Černé velmi pravděpodobně přijde další vlna, kdy se hladina zvýší, ale neměla by nastoupat do úrovně jako před dvěma dny,“ uvedl hejtman.
Na Malši bude jiná situace v její spodní části pod římovskou přehradou. V Českých Budějovicích nebo v Roudném, kudy řeka protéká, by se hladina zvyšovat neměla, což způsobí regulace odtoku římovské nádrže.
Na jihu Čech prší od čtvrtka, srážky by měly ustat v úterý. Zvýšení Blanice ovlivní i situaci pod husineckou přehradou, která od nedělního rána přetéká bezpečnostním přelivem. „Přítok do nádrže bude narůstat. Dostane se přibližně na 50 krychlových metrů za vteřinu, což se promítne v přelivu. Znamená to, že pod přehradou v Husinci, Strunkovicích nad Blanicí nebo v Bavorově se hladina kolem půlnoci opět zvýší,“ uvedl Kuba. Hydrolog českobudějovického meteorologického ústavu Tomáš Vlasák dodal, že voda v husinecká přehradě už se sice nedá nijak regulovat, ale zvýšení Blanice pod nádrží by nemělo být tak výrazné jako v noci na neděli. Tehdy se řeka dostala ze svého koryta.
„Příznivě se změnila situace na Lužnici. Zatímco v neděli to vypadalo na padesátiletou vodu, nyní to odhadujeme na desetiletou vodu. Ovlivnil to velký rozliv řeky do krajiny,“ uvedl Vlasák. Horní část Lužnice teče neobydlenými místy. Řeka se tak při povodních může rozlít do luk a polí. První větší město na Lužnici je Veselí nad Lužnicí, kde je soutok s Nežárkou. „Očekáváme, jak se tam řeky budou chovat. Zdá se, že řeky plní pomaleji, což je zpráva do Veselí nad Lužnicí, že riziko pro město se snižuje. I když ho ještě nemůžeme považovat za nulové,“ uvedl Kuba.
Rozvodněná Opava poškodila most spojující centrum s Kateřinkami a Hlučínskem
Rozvodněná řeka Opava poškodila most v opavské Ratibořské ulici mezi centrem a sídlištěm Kateřinky. Konstrukci nyní prohlížejí pracovníci ŘSD. Zatím není jasné, co s mostem na spojnici mezi Opavou a Hlučínskem bude, řekl mluvčí magistrátu Roman Konečný.
Podezření, že most je poškozený, se objevilo v neděli. V té době už byl zavřený pro veřejnost. Mohly po něm jezdit jen vozy hasičů, policie či záchranářů. Později policie uzavřela průjezd i pro tyto složky záchranného systému.

První obětí nynějších rozsáhlých záplav je žena. Její tělo bylo nalezeno v říčce Krasovka v Krasově na Bruntálsku, upřesnila dřívější informace moravskoslezská policie. „Nyní můžeme aktuálně potvrdit, že včera odpoledne bylo ve vodě u obce Krasov na Bruntálsku nalezeno bezvládné tělo. Místo je odříznuté velmi silným tokem a proudem vody. Nicméně policisté na místě pracují,“ uvedla policejní mluvčí.
Počet pohřešovaných vystoupal na osm.
Zastupitelé Olomouckého kraje projednají pomoc obcím postiženým povodněmi. Vedení kraje požádá o rozpočtovou změnu ve výši 250 milionů korun, řekl hejtman Josef Suchánek.
Labe v saské Schöně u hranic s Českem je na třetím stupni, stoupá i Lužická Nisa
Hladina Labe v saské Schöně u hranice s Českem dosáhla v noci na dnešek třetího ze čtyř povodňových stupňů. Na třetí stupeň v noci stoupla také hladina Lužické Nisy ve Zhořelci na německo-polské hranici. Vyplývá to z údajů saského povodňového centra. Na východě a jihu Německa dál prší. V Bavorsku hrozí povodně, nebudou ale tak silné jako v červnu.
V Schöně, která leží nedaleko českého Hřenska, je nyní hladina Labe nad šesti metry. Běžně je to 1,5 metru. Hladina stoupá i dál po proudu, v Drážďanech je nyní Labe na druhém stupni s výškou 5,6 metru. Obvykle je tam řeka na 1,5 až dvou metrech. Při povodních v roce 2002 to ale bylo 9,4 metru. Podle nynějších údajů povodňového centra dosáhne Labe v saské metropoli třetího stupně v úterý ráno. Na nejvyšší čtvrtý stupeň, který je v Drážďanech platný od sedmimetrové hladiny, by se podle všeho řeka vůbec nemusela dostat.
Situaci v saské metropoli zkomplikovalo středeční zřícení části mostu Carolabrücke, který vede přes Labe a který byl důležitou dopravní tepnou. Hasičům se podařilo v sobotu pozdě večer odstranit trosky části u Nového Města, kterou strhli z preventivních důvodů a které byly na souši. Voda se tak může rozlévat do nezastavěné části, aniž by jí trosky bránily. Část mostu ale dál zůstává v korytě řeky a voda ji zaplavuje.
Na Lužické Nise, která tvoří část hranice Německa s Polskem a pramení v severním Čechách, je nyní třetí stupeň ve Zhořelci. Hladina řeky je na 5,5 metrech, v následujících hodinách se ale čeká její pokles.
Hráz Odry na soutoku s Opavou má trhliny
V Ostravě začala evakuace městské části Přívoz, oznámili na síti X hasiči. Doplnili, že zatím evakuovali 33 lidí. V místě soutoku Opavy a Odry jsou na pravém břehu Odry dvě trhliny v hrázi o délkách 50 metrů. V Přívoze se rozlévá voda. Řeka Odra byla ve Svinově na hranici extrémní povodně.
Krnov selhal při evakuaci, tvrdí hasiči. Město kritku odmítá
Místostarosta Krnova na Bruntálsku Miroslav Binar odmítl výtky šéfa hasičů Vladimíra Vlčka, že město selhalo při evakuaci. Vlček prohlásil, že evakuační centra v Krnově na Bruntálsku nebyla ideálně zvolená, některá z nich byla zatopena a že evakuace byla zpožděná. Binar nesouhlasí.
Z pohledu hasičů přišla evakuace pozdě. „Ne vinou složek Integrovaného záchranného systému, ale vinou, řekněme, krizových orgánů, které působí v tomto městě,“ dodal šéf hasičů. Ani s tím Binar nesouhlasí. Tvrdí, že obyvatele k evakuaci vyzývali s dostatečným předstihem.
Vlček v neděli po večerním jednání Ústředního krizového štábu uvedl, že evakuační centra nebyla úplně ideálně zvolena, protože některá z těch evakuačních center byla zatopena. „To je záležitost, která primárně jde za krizovým štábem Krnova,“ řekl Vlček, která Krnov navštívil v neděli.
Binar naopak tvrdí, že žádné z evakuačních center nebylo zatopeno. „U některých byla voda blízko, do objektů se ale nedostala,“ řekl s tím, že krizový štáb města je vybíral i na základě zkušeností z roku 1997, kdy město postihly také rozsáhlé povodně. „Udělali jsme co jsme mohli. Krnov je placka. Nemáme rady žádné objekty na kopcích,“ řekl.
Krnov patří v Moravskoslezském kraji mezi nejvíce postižená města. Voda tam zaplavila podle odhadů vedení radnice přibližně 80 procent území. Voda město navíc odřízla od okolního světa. Lidé jsou bez elektřiny, vody i internetu.



V Ostravě začala evakuace městské části Přívoz, oznámili na síti X hasiči. Řeka Odra byla ve Svinově na hranici extrémní povodně.
Polské Opole vyhlásilo povodňový poplach, mimořádně zasedá vláda
Starosta polského města Opole kvůli zhoršující se situaci na Odře vyhlásil povodňový poplach. Ve městě Nisa, kterou v neděli večer zalila Kladská Nisa, hladina klesá. Kvůli záplavám na jihu a jihozápadě Polska se koná mimořádné zasedání polské vlády, která v zasažených oblastech vyhlásí stav přírodní katastrofy. Na základě toho úřady dostanou vyšší pravomoci s cílem účinněji bojovat proti živlu a jeho následkům.
V Opoli hladina Odry nad ránem překročila šest metrů. „Vyhlášení protipovodňového poplachu znamená další sledování valů a technických zařízení a také povolání všech záchranných složek do nepřetržité pohotovosti,“ vysvětlil opolský starosta Arkadiusz Wiśniewski.
Brněnskou přehradu nechají vodohospodáři přetéct bezpečnostním přelivem
Vodohospodáři nechají bezpečnostním přelivem přetéct Brněnskou přehradu, pod přehradou očekávají zvýšený, ale neškodný průtok. Svratka by se neměla rozlít do zastavěných částí, řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Tento krok zvolili, neboť nechtějí do toku pod přehradou nechtěně vypouštět spadané kmeny, větve a další věci, které do přehrady přinesla velká voda a které by tok ucpávaly.
Brněnská přehrada je nyní téměř plná, stále do ní ale přitéká více vody, než z ní vodohospodáři upouštějí. „Přítok ale slábne. V okamžiku, kdy nádrž naplníme, začne se zvyšovat odtok přes bezpečnostní přeliv,“ uvedl Chmelař.
Situace na Brněnské přehradě se podle něj vyvíjí dobře. Do nádrže přitéká necelých 90 metrů krychlových vody za sekundu, z přehrady odchází zhruba 60 metrů krychlových vody za sekundu. „Přítok ale slábne a v průběhu dne by měl dál slábnout. Jakmile se přehrada naplní a odtok se začne zvyšovat přes bezpečnostní přeliv, dá se očekávat, že se bude pohybovat někde na hodnotě 60 až 80 metrů krychlových za sekundu. To by mělo nastat někdy během dnešního odpoledne až večera. Stále je to ale neškodný průtok a nemělo by docházet k rozlivům do zastavěné části,“ uvedl Chmelař.
Doplnil, že neškodný průtok je až do hranice 120 metrů krychlových za sekundu.
Kvůli povodním musela být v Ostravě odstavena teplárna, město je bez tepla a teplé vody.
Nejezděte do města, žáda Ostrava obyvatele
Ostrava vyzvala obyvatele, aby nejezdili do města. V krajské metropoli je výrazný počet uzavírek na klíčových dopravních tepnách. Objízdné trasy jsou pak zablokované, což může komplikovat záchranné práce.
„Apelujeme na veřejnost, pakliže je to možné, aby v současnosti nejezdila do Ostravy, a to do zaměstnání, škol a podobně. Lidé často míří do zaměstnání, a zjišťují, že daná společnost není v provozu,“ uvedla mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.
Primátor Jan Dohnal (ODS) už v neděli uvedl, že školy sice zůstanou otevřené, ale apeloval na rodiče, aby tam, kde voda působila problémy, děti do školských zařízení neposílali.
Záplavy mají první oběť, pohřešuje se dalších sedm lidí
Nynější rozsáhlé záplavy mají první oběť. Jeden člověk utonul v řece Krasovka na Bruntálsku, policie eviduje také sedm pohřešovaných. V Českém rozhlasu to řekl policejní prezident Martin Vondrášek. Dosud bylo známé, že se pohřešují čtyři lidé.
„Evidujeme sedm pohřešovaných,“ řekl Vondrášek. „Jeden pohřešovaný po skoku do řeky Otavy, jeden pohřešovaný senior z domu seniorů v Kobylé nad Vidnavkou a jeden pád do vody v Krnově. Pokud jde o oběti, tak máme bohužel utonulého v řece Krasovka na Bruntálsku,“ dodal. Připomněl také dosud známé informace o třech pohřešovaných z auta, které v sobotu spadlo do rozbouřené vody v obci Lipová-lázně na Jesenicku, a o čtyřiapadesátiletém muži, který v sobotu spadl do rozvodněného Jankovického potoka v Jankovicích na Uherskohradišťsku.
Silnice na Pomezní Boudy je opět průjezdná
Silnice na Pomezní Boudy v Krkonoších z vnitrozemí Česka je opět průjezdná. Provoz na silnici II/252 omezily v sobotu popadané stromy a kamení.
Na jiných místech v Královéhradeckém kraji jsou silnice kvůli počasí stále neprůjezdné, uzavřená je například horská silnici II/297 u Janských Lázní na Trutnovsku.
Velká část Bohumína je bez elektřiny, školy jsou zavřené
Podstatná část Bohumína na Karvinsku je kvůli zatopené rozvodně bez elektřiny, zavřené jsou mateřské, základní i střední školy. Od 08:00 znovu zasedá krizový štáb slezského města na soutoku Odry a Olše, kde žije okolo 21 tisíc obyvatel. Odra ve městě kulminovala v neděli večer na úrovni kolem sedmi metrů, podle informací dobrovolných hasičů se v noci zvedla hladina v zatopených částech Starého Bohumína až o 40 centimetrů, uvedlo město na facebooku.
„Hasiči zasahovali ještě po půlnoci, zachraňovali rodinu ze zatopeného domu v ulici Zborovská ve Starém Bohumíně. Domov musely kvůli vodě opustit v Bohumíně desítky lidí,“ sdělili zástupci Bohumína.

Záběry rozlité řeky Moravy v Litovli



Prognóza pro Troubky se zlepšila, průtok je oproti předpokladu nižší
Prognóza pro obec Troubky na Přerovsku, které hrozilo extrémní ohrožení, se zlepšila. Průtok v řece Bečvě je oproti předpokladu nižší, voda již kulminovala. Obec nadále drží pohotovost, hladinu řeky sledují hasiči i policisté.
„Situace vypadá přívětivě, voda v Dluhonicích již před nějaký časem kulminovala a kulminuje i na našem lokálním varovném systému přes řeku Bečvu na mostě směrem na Tovačov. Slabá místa se na severu katastru zatápí, ale stále je tam nějaký retenční prostor,“ uvedl starosta Martin Frgal.
Podstatná část Bohumína na Karvinsku je bez elektřiny, zavřené jsou školy. Od osmi hodin znovu zasedá krizový štáb. Pomoc se zásobováním nabídl kraj.
Labe v saské Schöně u hranic s ČR je na třetím stupni, stoupá i Lužická Nisa
Hladina Labe v saské Schöne u hranice s Českem dosáhla v noci na dnešek třetího ze čtyř povodňových stupňů. Na třetí stupeň v noci stoupla také hladina Lužické Nisy ve Zhořelci na německo-polské hranici. Vyplývá to z údajů saského povodňového centra. Na východě a jihu Německa dál prší.
V Schöně, která leží nedaleko českého Hřenska, je nyní hladina Labe na šesti metrech. Běžně je to 1,5 metru. Hladina stoupá i dál po proudu, v Drážďanech je nyní Labe na druhém stupni s výškou hladiny 5,5 metru. Běžně je tam řeka na 1,5 až dvou metrech. Při povodních v roce 2002 to ale bylo 9,4 metru. Podle nynějších údajů povodňového centra dosáhne Labe v saské metropoli třetího stupně v úterý ráno.
Na východě a jihu Německa dnes vydatně prší. Na mnoha místech v Bavorsku se vylily z břehů menší potoky a říčky. Mnohde museli v noci na dnešek hasiči čerpat vodu ze sklepů. Oproti obavám ale víkendový déšť Bavorsku velké povodně nepřinesl. Silně bude ale podle meteorologů pršet i nadále, a to až do úterního poledne.
Dlouhé kolony aut se dnes od časného rána tvoří v Ústí nad Labem, kde platí dopravní omezení v souvislosti se záplavami. Přejet řeku ze čtvrti Střekov na druhou stranu trvá desítky minut, auta a autobusy stojí v kolonách až na Kamenný vrch. Linky MHD jedou podle upravených jízdních řádů.
Na Slovensku stále stoupá hladina Dunaje i Moravy
Hladiny Moravy a Dunaje na západě Slovenska stále stoupají, informují dnes ráno slovenská média. Podle serveru aktuality.sk v Bratislavě může Dunaj kulminovat dnes odpoledne.
V Kopčanech ležících u řeky Moravy hladina stoupá rychleji než předpovídaly modely slovenských meteorologů. Dunaj dnes ráno v Bratislavě vystoupil na 866 centimetrů a očekává se, že během dne se zvedne na více než devět metrů. Kvůli velké vodě některé tramvajové, autobusové a trolejbusové linky jezdí po změněných trasách. Bratislavské Staré Město by před vodou z Dunaje měly ochránit protipovodňové bariéry.
Lidé na západním a středním Slovensku musejí počítat s problémy v dopravě, některé úseky jsou zaplavené, jinde potíže způsobují popadané stromy.
Oproti původním předpovědím se podle ministra životního prostředí Tomáše Taraby největší problémy na Slovensku neočekávají v povodí Moravy, ale Dunaje, protože povodňová vlna přicházející z Německa a Rakouska bude větší, než se předpokládalo.
Bez proudu je v Libereckém kraji 400 domácností
V Libereckém kraji bylo dnes ráno bez proudu zhruba 400 domácností. Mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová předpokládá, že poruchy zaviněné počasím a silným větrem se podaří odstranit dnes.
„Záležet bude samozřejmě na vývoji počasí, ale předpoklad je, že se to podaří,“ dodala.
Pro Liberecký kraj vyhlásil ČEZ Distribuce v sobotu večer kalamitní stav, bez proudu bylo v jeden okamžik i přes 20 tisíc odběratelů. Počet poruch se ale daří distributorovi elektřiny snižovat. „Aktuálně máme v Libereckém kraji šest poruch na vedení vysokého napětí,“ uvedla Holingerová. V neděli dopoledne jich bylo přes 20.
Litovel je zcela uzavřená, včetně škol, nefunguje městský rozhlas
Město Litovel na Olomoucku je kvůli záplavám úplně uzavřené, včetně škol a zdravotnických zařízení. V jednotlivých čtvrtích vypadává proud. Nefunguje tak ani městský rozhlas. Radnice to kolem sedmé hodiny ráno oznámila na facebooku. Požádala proto obyvatele, aby se navzájem informovali o omezeních ve městě.
„Město Litovel je zcela uzavřené. Všechny školy, školky, zdravotnické zařízení a Městský úřad Litovel, mimo krizového štábu města Litovel, jsou uzavřeny,“ uvedla radnice. „O dostupnosti otevření obchodů prozatím nemáme informace,“ doplnilo město.
Radnice požádala obyvatele, aby zbytečně nevycházeli. V případě ohrožení mohou lidé ve městě volat na číslo 607 076 398.
Povodňový stav ráno platil v Česku na 207 místech
Povodňové stavy dnes ráno platily na 207 místech v Česku. Z toho na čtyřech byl extrémní povodňový stupeň - na Chrudimce, na dvou místech řeky Opavy a na Odře. S výjimkou Chrudimky voda v těchto místech ale klesá. Vyplynulo to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle něj v noci opět pršelo na většině území republiky, přičemž nejvíce srážek, až 30 milimetrů, spadlo v Krkonoších.
V Jizerských horách napršelo do 15 milimetrů a na ostatním území do deseti, uvedli meteorologové. Dnes se podle nich srážky přesunou zejména na Šumavu a do Novohradských hor.
Hasiči na Jesenicku ukončili záchranné práce,před povodní zachránili 230 lidí
Hasiči v neděli večer díky poklesu hladin vodních toků ukončili záchranné práce na Jesenicku, které o víkendu postihly katastrofální záplavy. Hasiči v tomto horském okrese zachránili celkem 230 lidí a evakuovali 2000 obyvatel, zhruba 350 z nich využilo nouzového ubytování. Kvůli povodním byly v kraji o víkendu nasazeny stovky hasičů i policistů. V noci na dnešek hasiči zasahovali v Litovli na Olomoucku, kam z Jeseníků dorazila povodňová vlna. Aktuálně v kraji řeší 50 událostí. Od soboty do dnešního rána jich v kraji evidovali 1750. Informace uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.
Společnost Veolia odstaví v souvislosti se záplavami Elektrárnu Třebovice. O teplou vodu dočasně přijde většina obyvatel Ostravy.
Brněnská přehrada začne v pondělí upouštět o polovinu více vody
Brněnská přehrada začne v pondělí kvůli vysokému přítoku odpouštět o polovinu vody více než dosud, a to 90 metrů krychlových za vteřinu. Vodohospodáři odhadují, že se naplní. Ujišťují také, že nemají být zasažena obydlí, ale pouze zahrádky v městské části Jundrov, částečně i v Komíně, a louky v Komárově. Uvedla to tisková mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková po jednání Povodňové komise Jihomoravského kraje.
Několik dnů po sobě upouštělo Povodí Moravy okolo 57 metrů krychlových, ale přítok je dlouhodobě vyšší. Starosta Židlochovic Jan Vitula v pátek řekl, že požadoval už ve středu, aby se vypouštělo maximum. Povodí však zvýšilo odtok na 55 metrů krychlových až v pátek po poledni. Ředitel pro Správu povodí Antonín Tůma novinářům v pátek řekl, že to dříve nešlo kvůli tomu, že bylo třeba vyklidit koryto na Poříčí, kde se už tři roky staví protipovodňová opatření. Přítok do přehrady převýšil odtok zhruba o půlnoci z pátku na sobotu.
České vrtulníky se mohou zapojit v Polsku do záchranných prací při povodních
Česká vrtulníková jednotka Heli Unit bude moci být v Polsku zapojena do záchranných prací při povodních. Žádost polského náčelníka generálního štábu schválila ministryně obrany Jana Černochová. Vrtulníková jednotka je podle ministerstva od začátku roku v Polsku na podporu jednotek Severoatlantické aliance.
Policisté v Krnově zachránili z rozvodněné řeky topícího se muže. Poskytli mu první pomoc a předali záchranářům. Muž skončil v nemocnici.
V Ostravě-Svinově kulminovala hladina řeky Odry
V Ostravě-Svinově odpoledne kulminovala hladina řeky Odry. Dosáhla výšky 793 metrů. Nyní už klesá. V Bohumíně ještě hladina stoupá, maxima dosáhne v noci či v pondělí ráno. ČTK to řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.
Ani na dalších místech v povodí Odry by se už situace neměla výrazně zhoršovat. Deště již v regionu ustávají a ani předpověď na další dny s větším deštěm nepočítá.
Kulminace na Bečvě v Troubkách se očekává až v pondělí ráno
Voda má do Troubek na Přerovsku dorazit až v pondělí ráno, původně se počítalo s noční povodňovou vlnou v 01:00. Podle posledních propočtů se kulminace na Bečvě v přerovské místní části v Dluhonicích ležících deset kilometrů před Troubkami očekává až v 05:00, řekl ČTK přerovský primátor Přerova Petr Vrána. Zatímco v Troubkách zůstává prognóza špatná, v Přerově by se podle primátora voda rozlít neměla.
Ukrajina a Slovinsko nabídly Česku personální i materiální pomoc
Ukrajina nabídla České republice personální i materiální pomoc svých záchranných složek při odstraňování následků ničivých povodní, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
„Jménem prezidenta Volodymyra Zelenského a při součinnosti s (premiérem) Denysem Šmyhalem jsme nabídli Moldavsku, Polsku, Rumunsku, Slovensku, Maďarsku a Česku, že vyšleme jednotky ukrajinských záchranářů, aby pomohly překonat živelní pohromu,“ napsal nový ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha na sociální síti X.
Slovinské velvyslanectví v Praze informovalo o tom, že slovinská vláda s obavami sleduje povodňovou situaci v Česku. „Pokud by Česko žádalo mezinárodní asistenci a pomoc, Slovinsko nebude váhat s odpovědí. Česko loni stálo za námi během devastujících povodní ve Slovinsku. Pamatujeme si vaši pomoc,“ uvedla ambasáda.
Broumov zaplavený řekou Stěnavou



Následky velké vody v Hanušovicích




Hasiči Olomouckého kraj opravili dřívější informaci, podle níž zasáhla Hanušovice povodňová vlna způsobená provalením protipovodňové hráze. Ve skutečnosti se utrhl břeh řeky, který tak umožnil, aby se voda vlila do města, napsali hasiči.
Kvůli povodním zrušily České dráhy některé noční mezinárodní spoje
Kvůli povodním a neprůjezdným tratím v Česku i Rakousku zrušily České dráhy část nočních vlaků. Nepojede spoj Berlín - Praha - Vídeň - Graz ani spoj Mnichov - Vídeň - Bohumín - Břeclav - Varšava. Na území České republiky bylo večer neprůjezdných celkem 30 tratí, a to včetně koridoru Přerov - Ostrava.
Omezený bude také spoj na trase Praha – Košice – Michalovce a zpět. „Pojede odklonem přes Valašské Meziříčí a Púchov, pokud bude možný provoz na této trati. Vlak nepojede přes Bohumín a nepoveze přímé vozy Praha - Varšava,“ uvedl dopravce.
Jihočeský kraj v noci rozhodne o evakuaci obyvatel Veselí nad Lužnicí
Povodňová komise Jihočeského kraje spolu ses starosty dotčených obcí a odborníky z povodí Vltavy v jednu hodinu ráno podle aktuálního vývoje rozhodne o nutnosti nařídit evakuaci části obyvatel Veselí nad Lužnicí. Ta by v každém případě probíhala v pondělí ráno. Na facebooku to napsal táborský starosta Štěpán Pavlík.
V samotném Táboře by se Lužnice podle současných předpovědí neměla vylít ze břehů. Kulminace řeky se tu očekává v pondělí večer.
V Troubkách se lidé stěhují do pater, evakuační autobusy téměř nevyužili
Nábytek, cenné věci, ale i spotřebiče či kola stěhují večer rychle do pater obyvatelé Troubek na Přerovsku. V obci, která je symbolem záplav z roku 1997, byla vyhlášena kvůli extrémnímu ohrožení záplavami evakuace. Přistavené evakuační autobusy však zatím zely prázdnotou, zjistila na místě ČTK. Část obyvatel se rozhodla z obce odjet po vlastní ose, většina však chce zůstat. Voda má do Troubek ležících u soutoku Moravy a Bečvy dorazit podle vedení obce po půlnoci.


