ONLINE: Povodně už mají pět potvrzených obětí, řekl ministr Rakušan v debatě
Povodně v Česku již mají pátou oběť. Bez dalších podrobností to ve středu večer v debatě na CNN Prima News řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Nadále se podle něj pohřešuje osm lidí. Čtvrtou obětí se dnes stala sedmdesátiletá žena, jejíž tělo nalezli policisté v Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku. Další tři mrtví jsou z Moravskoslezského kraje.
- Povodňových stavů dál ubylo na stovku, v úterý ráno jich bylo 160. Ohrožení zůstává na 26 místech, hlavně na jihu Čech, Dyji a dolním Labi.
- Krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční. Vláda je přesvědčená, že je schopná zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi, uvedl na tiskové konferenci v pondělí večer po mimořádném jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). O odklad voleb žádal primátor Opavy zasažené velkou vodou. Na ministerstvu vnitra také vznikla pracovní skupina, která má pomoct, aby se volby konaly regulérně.
- Hladina Labe na dolním toku v Ústeckém kraji dál jen pomalu stoupá. Obce a města počítají s tím, že řeka zůstane v korytě. Vylila se pouze do polí.
- Na jihu Čech platí nejvyšší povodňový stupeň na 13 místech. Hladina Lužnice, kvůli níž níž začal v úterý přetékat rybník Rožmberk, zatím stagnuje.
VIDEO: Záběry na poničené Jesenicko a Šumpersko z policejního vrtulníku
Novinky a aktuální zprávy přinášíme v rámci online zpravodajství:
Obec Petrovice u Karviné nařídila evakuaci obyvatel v lokalitě Petrovice-Půstky a také v části pod zámečkem Petrovice. Obyvatelé by se měli přesunout na shromaždiště v Kulturním centru. ČTK to dnes řekl starosta obce Marian Lebiedzik (Společně pro Petrovice). Evakuace se podle jeho odhadu dotkne asi pěti desítek domů.
"V této chvíli v podstatě bojujeme se stoletou vodou, tedy alespoň podle průtoků, které vykazují měřiče na Petrůvce. Je pravda, že osobně takovou povodeň sice pamatuji, ale před námi jsou ještě další dva dny, kdy bude více či méně pršet," uvedl Lebiedzik.
Moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO) dnes odpoledne vyhlásil v regionu kvůli záplavám stav nebezpečí. ČTK to řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová. K vyhlášení stavu nebezpečí vyzvala hejtmana i Ústřední povodňová komise. V kraji má nadále silně pršet. Podle aktuálních predikcí nelze na Jesenicku, Krnovsku a Opavsku vyloučit, že kumulační průtoky mohou přesáhnout úroveň stoleté vody.
Intenzivní deště, které Česko zasáhly v posledních dnech, rozvodnily desítky toků a situace se místy dále zhoršuje.
Některý z povodňových stupňů byl dnes v poledne na 200 místech. Třetí stupeň, který znamená ohrožení, byl na 44 místech více než tří desítek toků. Vydatně pršet bude i dnes. Problémy jsou především na Jesenicku a ve Frýdlantském výběžku, na Ostravsku je uzavřeno několik silnic. V Brně evakuovali nemocnici a kvůli hrozbě vylití Labe z koryta doporučil starosta Špindlerova Mlýna návštěvníkům, aby dnes opustili toto horské středisko. Na severní Moravě hrozí stoletá voda, Ústřední povodňová komise proto vyzvala hejtmana Moravskoslezského kraje k vyhlášení stavu nebezpečí podle krizového zákona.
Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) bude vydatnými srážkami dnes zasaženo nejen celé Jesenicko, ale také Ostravsko a Opavsko. V neděli už by mělo pršet méně, ale v Jeseníkách stále může spadnout 80 až 100 milimetrů srážek. Na celém území ČR zasaženém silným dešti se už fakticky naplnily absorpční schopnosti půdy a lesů.
Švýcarsko hlásí první oběť bouří. Ženu na procházce vážně zranily padající větve ze stromů a po převozu do nemocnice zemřela. Přesné okolnosti neštěstí se vyšetřují. Uvedla to na síti X policie kantonu Bern. Obětí hlásí také Rumunsko.
Nejen celé Jesenicko, ale také Ostravsko a Opavsko bude dnes zasaženo velmi vydatnými dešti.
Po jednání Ústřední povodňové komise to dnes řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). V neděli by mělo podle predikce pršet méně než dnes, nicméně například v Jeseníkách podle něj stále může spadnout 80 až 100 milimetrů srážek. Špatnou zprávou je, že bude pršet i v pondělí, uvedl Hladík.
Až v pondělí, případně v noci z pondělí na úterý, začne podle ministra déšť ustávat. I v pondělí někde spadne až 50 milimetrů srážek. Na celém území České republiky zasaženém srážkami se už fakticky naplnily absorpční schopnosti půdy a lesů, srážky naplňují vodní toky, řekl také Hladík.
Dobrou zprávou podle ministra je, že Sázava podle posledních předpovědí nakonec dosáhne zhruba dvacetileté, možná někde padesátileté vody, ale situace nebude tak dramatická, jak se čekalo v pátek.
Praha 1 dnes preventivně uzavřela Střelecký ostrov. Radnice lidem doporučují, aby nechodili do parků.
Kvůli podmáčení půdy hrozí, že se vyvrátí stromy. Uzavřena jsou i dětská hřiště v některých parcích. V hlavním městě by dnes měla pokračovat výstavba protipovodňových zábran, bezprostřední ohrožení městu zatím nehrozí. Vltava je hlavně kvůli odpouštění přehrad na prvním povodňovém stupni. Stejný stupeň je v hlavním městě i na Dalejském potoce a Rokytce. Botič v Petrovicích stoupl na druhý stupeň. Vyplývá to z informací ČHMÚ a pražských radnic.
Protipovodňové hráze by měly už dnes stát například v Holešovicích nebo Stromovce. Zastavily se přívozy a lodní provoz, zavřené jsou také náplavky.
Kvůli zvýšenému průtoku ve Vltavě a možnému pádu větví Praha 1 preventivně uzavřela Střelecký ostrov, informovala radnice.
Kvůli extrémnímu počasí dnes dopoledne nejezdily vlaky na několika desítkách tratí po celé zemi - některé kvůli popadaným stromům, jiné z preventivních důvodů.
Správci železnic se snaží tratě co nejdříve zprovoznit, kvůli pokračujícím vydatným dešťům a silnému větru se ale situace od rána dál komplikuje. České dráhy doporučily cestujícím, aby víkendové cesty odložili, pokud nejsou nezbytně nutné. Vyplývá to z informací obou státních institucí. "Extrémní počasí komplikuje provoz na železnici. Správa železnic intenzivně pracuje na odstranění překážek, v tuto chvíli je zastaven provoz na několika desítkách tratí. Doporučujeme cestujícím, aby svou víkendovou cestu odložili, pokud není nezbytně nutná," uvedly České dráhy.
Přibližně 50 lidí v Moravskoslezském kraji už v souvislosti s povodněmi muselo opustit své domovy.
Evakuaci v Ostravě-Porubě, Široké Nivě na Bruntálsku a Vřesině na Ostravsku zajišťovali úředníci, policie či hasiči. Lidé našli dočasné ubytování například na vysokoškolských kolejích či v tělocvičně. Vyplývá to ze zjištění ČTK.
Vysušená půda vstřebala velké množství vody, po vydatných deštích je už ale téměř nasycená a odtéká.
Hlavní roli v zachycení povodní přebírají přehrady, uvedl dnes na síti X portál Intersucho. Po mimořádně horkém a suchém přelomu srpna a září dorazily koncem týdne do Česka intenzivní, místy až extrémní deště, které rozvodňují řeky ve velké části země. "Vysušená půda absorbovala velké množství vody, ale už je prakticky nasycená. Naprostá většina vody půjde nyní do odtoku. Hlavní roli v zachycení povodně přebírají přehrady," uvedli autoři projektu.
Ve Středočeském kraji je zatím povodňový stupeň na osmi místech, od rána přibyla dvě místa. Třetího stupně nově dosáhl Botič v Jesenici u Prahy.
Čtyři desítky poruch evidují v současné době energetici v Karlovarském kraji. Nejvíce výpadků je na Karlovarsku a v okolí Mariánských Lázní.
V 9:30 platil povodňový stupeň na 169 místech Česka. Nejvyšší stupeň, který znamená ohrožení, byl na 38 místech. Některé toky už se vylily.
Hladina Labe v Drážďanech dál stoupá, v současnosti je na 2,7 metru. Vyplývá to z dnešních informací saského povodňového centra. První části mostu Carolabrücke, který se zřítil v noci na středu, jsou už pod vodou, informoval web listu Sächsische Zeitung. Trosky na souši se hasiči snaží dál odstranit. Na většině území Německa je nyní jasno, prší jen v částech Saska a na jihovýchodě Bavorska. V bavorských Alpách sněží.
Pražská Zoologická zahrada zůstane dnes a v neděli zavřená. Podle ředitele Miroslava Bobka kvůli podmáčené půdě a větru hrozí pád stromů.
Hasiči v celé republice od půlnoci do dnešního rána vyjížděli kvůli mimořádně nepříznivému počasí k 1127 událostem.
Nejvíc zásahů měli zatím v Moravskoslezském a Pardubickém kraji. V Česku už desítky hodin intenzivně prší, vydatný déšť prudce zvedá hladiny řek, do toho fouká silný nárazový vítr.
"Od půlnoci do dnešních 8:00 jsme v souvislosti s aktuální meteosituací zasahovali u 1127 událostí, z toho 1067 technických pomocí, nejvíce v Moravskoslezském a Pardubickém kraji," uvedl na síti X Hasičský záchranný sbor ČR.
V pohotovosti je kvůli záplavám na 100.000 profesionálních a dobrovolných hasičů. Mimo jiné pomáhají městům a obcím s výstavbou protipovodňových opatření, evakuací lidí, odstraňují ze silnic popadané stromy nebo odčerpávají vodu.
Vydatný a trvalý déšť v noci na dnešek prudce zvedl hladiny řek v Česku.
Před 09:00 byl některý z povodňových stupňů zhruba na 160 místech a další přibývají. Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, byl na víc než 30 místech dvou desítek toků. Nejvážnější situace je zatím na Jesenicku v Olomouckém kraji a Frýdlantsku v Libereckém kraji, kde se řeky vylily z koryt, rozvodněné řeky ale dělají problémy i v dalších krajích. Desítky tisíc domácností jsou bez dodávek elektřiny, hlavně na severu Čech.
Na desítce železničních tratích nejezdí vlaky kvůli popadaným stromům či preventivně kvůli mimořádně nepříznivému počasí, složitá je i situace na silnicích, některé jsou zaplavené a neprůjezdné. Intenzivně pršet má dál, situaci ještě zhoršuje silný nárazový vítr.
Za uplynulých 24 hodin spadlo podle hydrologů na většině území 25 až 85 milimetrů vody. Nejvíce pršelo v Jeseníkách, Krkonoších a Jizerských horách, kde stanice evidovaly 95 až 171 milimetrů, tedy litrů vody na metr čtvereční.
Dnes brzy ráno byl některý z povodňových stupňů na 145 místech Česka.
Třetí stupeň, tedy stav ohrožení, byl na 27 místech dvou desítek toků. Extrémní povodňové ohrožení je podle meteorologů například na Frýdlantsku, Jesenicku, Bruntálsku, Karvinsku, na horním toku Labe a také na jihu Čech. Hladiny řek budou na mnoha místech ještě stoupat, uvedl v aktuální výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Míst s povodňovými stupni od pátku přibývá. Před půlnocí na dnešek jich bylo 80. Třetího povodňového stupně postupně v noci dosáhlo například horní Labe, Svratka v Židlochovicích na Brněnsku, Smědá na Liberecku, Jizera v Jablonci nad Nisou, menší toky na Svitavsku a Ústeckoorlicku, Vidnávka na Jesenicku či Černá na Českokrumlovsku. Řeka Bělá se v Mikulovicích a České Vsi na Jesenicku vylila z koryta.
Za uplynulých 24 hodin spadlo podle ČHMÚ na většině území 25 až 85 milimetrů vody. Nejvíce pršelo v Jeseníkách, Krkonoších a Jizerských horách, kde stanice evidovaly 95 až 171 milimetrů, tedy litrů vody na metr čtvereční.
Hladiny řek na Jesenicku rychle stoupají, ve Velké Kraši platí 2. stupeň
Hladiny vodních toků večer na mnoha místech Olomouckého kraje začaly kvůli vydatnému dešti rychle stoupat. Situace se zhoršuje hlavně v Jeseníkách. Na Černém potoku ve Velké Kraši na Jesenicku už platí druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Hladina potoku dál rychle stoupá ke třetímu stupni, který znamená ohrožení. První stupeň povodňové aktivity nyní v Olomouckém kraji platí na 11 místech, ráno byl hlášen pouze ze dvou stanic.
„ČHMÚ dnes dopoledne ještě zpřísnil předpovědní modely počasí. Přestože aktuální situace v kraji není kritická, musíme se připravovat na horší varianty vývoje, které by měly nastat v sobotu a v noci na neděli. Podle výhledu na Jesenicku na řece Bělé hrozí více než stoletá voda a zřejmě to nebude jediné kritické místo v kraji,“ komentoval odpoledne vývoj situace hejtman Josef Suchánek (STAN).
Do opravované stanice Muzeum na lince metra C prosákla dešťová voda
Kvůli průsaku vody je do odvolání zavřený vstup do stanice Muzeum na lince metra C i výstup z ní. Důvodem je průsak vody z extrémních srážek. Ke vstupu i výstupu mohou cestující použít přestupní vestibul mezi linkami C a A, uvedl pražský dopravní podnik na webu. Stanice Muzeum v současnosti prochází opravou stropní desky.
Labe je na 3. stupni vedle Špindlerova Mlýna také ve Vestřevi
Třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, platí na Labi v profilu Labská pod přehradou ve Špindlerově Mlýně a také ve Vestřevi na Trutnovsku. Voda pod přehradou Labská začala stoupat hlavně po upouštění přehrady.
„Hladina Labe na vodním díle Labská už překročila třetí stupeň povodňové aktivity. Povodí Labe bude vodu z přehrady odpouštět, dokud to půjde. Naším cílem je co nejvíce ušetřit retenční prostor na další srážky,“ uvedl na sociální síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Podle meteorologů na hřebenech Krkonoš bylo naměřeno více než 100 milimetrů srážek, a tak rychle stoupá především horní tok Labe.
V Královéhradeckém kraje je druhý povodňový stupeň na Labi také ve Špindlerově Mlýně výše proti proudu a na Úpě v Trutnově v Horním Starém Městě. První stupeň platí na Labi na přehradě Les Království u Dvora Králové nad Labem, na Metuji v Krčíně v Novém Městě nad Metují a Divoká Orlice v Orlickém Záhoří v Orlických horách.
Hladina řeky Svratky v Židlochovicích dosáhla třetího stupně povodňové aktivity
Hladina Svratky v Židlochovicích na Brněnsku dosáhla po 20:00 třetího stupně povodňové aktivity. Kulminovat by měla v neděli kolem poledne, uvedl na svém facebooku starosta Jan Vitula. Dodal, že situaci město zvládne. Dopoledne ČTK řekl, že by povodňová vlna měla skončit v polích a ne v ulicích města. Vyšší povodňové stupně na jižní Moravě způsobují upouštěné přehrady.
Pro Židlochovice je řízení odtoku z přehrady klíčové, protože leží pod soutokem Svratky se Svitavou a Litavou, což jsou dvě neregulované řeky. Tok Svitavy lze regulovat jen částečně daleko před Brnem na přítocích, tedy na Křetínce a Bělé.
Hladiny toků v Libereckém kraji stoupají, některé jsou na druhém povodňovém stupni
Hladiny toků v Libereckém kraji stoupají, od půlnoci místy napršelo přes 70 milimetrů a nadále prší. Nejvydatnější deště jsou v kraji v Krkonoších a Jizerských horách. Druhého povodňového stupně dosáhly večer ve Frýdlantském výběžku řeka Smědá v Hejnicích a potok Oleška v Dětřichově, prvního Lužická Nisa v Liberci, Řasnice ve Frýdlantu a Mumlava v krkonošském Harrachově, vyplývá z údajů Povodí Labe a krajského povodňového portálu.
Voda zatím zůstává v korytech, přesto hasiči už postavili protipovodňovou hráz v Poustce u Višňové na Liberecku. Další budují v Semilech v Jatecké ulici a mobilní povodňové stěny preventivně přivezli do Frýdlantu.
Problémy jsou i kvůli silnému větru, omezení jsou v dopravě na silnici i železnici. „Od půlnoci naše operační středisko eviduje přes 100 událostí. Zhruba 90krát se jednalo o technickou pomoc, z toho ve více než 70 případech hasiči vyjížděli k popadaným stromů,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Jaroslava Benešová.
Komplikovaná je situace zejména na regionální krkonošské trati z Rokytnice nad Jizerou do Martinic. Správa železnic odhaduje, že provoz na ní se podaří obnovit až v sobotu dopoledne. Kvůli spadlému stromu nejezdí ani vlaky mezi Bezdězem a Okny na trati z České Lípy na Bělou pod Bezdězem. Tam by mohl být provoz obnoven během noci.
Povodně v Praze by prověřily technologie nových lávek
Případné povodně v hlavním městě mohou otestovat nové pražské mosty a lávky. Loni otevřená Štvanická lávka spojující Karlín a Holešovice má pro tento účel zdvihací konec mostu. „Zdvih lávky je připraven. Konstrukce zdvihu je osazena a v případě povodně je možné ji okamžitě použít,“ uvedl architekt a autor lávky Petr Tej. U čtyři roky staré Trojské lávky mezi Císařským ostrovem a Trojou je zase možnost sklopit zábradlí a zamezit tak zachytávání odpadu. Všechny nové mosty a lávky v Praze - včetně právě budovaného Dvoreckého mostu - musí podle předpisů odolat tisícileté vodě, která metropoli sužovala v roce 2002.
Vltava v Praze bude kulminovat ze soboty na neděli, nemá překročit druhý stupeň
Vltava má v Praze kulminovat v noci ze soboty na neděli. Hladina se podle odhadů zvedne o 60 až 80 centimetrů a průtok nemá výrazně překročit druhý povodňový stupeň, tedy 1000 metrů krychlových za vteřinu. Před 16:00 protékalo Prahou asi 380 metrů krychlových za sekundu a hydrologové upouštěli vodu na Vltavské kaskádě i z přehrady v Hostivaři, uvedli představitelé města.
Na horním Labi ve Špindlerově Mlýně dosáhla voda 3. stupně, to znamená stav ohrožení. Voda dál stoupá.
Labe v Mělníku by mohlo prvního povodňového stupně dosáhnout v sobotu ráno
Podle aktuálních předpokladů bude první povodňový stupeň na Labi v Mělníku v sobotu v 9:00. Podmínky pro vyhlášení druhého povodňového stupně mohou nastat kolem sobotní půlnoci a třetího povodňového stupně by Labe mohlo dosáhnout v neděli brzy ráno, uvedl pro ČTK po zasedání povodňové komise mluvčí mělnické radnice Jan Denemark Nováček.
Podle starosty Mělníka Tomáše Martince bezprostřední nebezpečí obyvatelům města aktuálně nehrozí. Martinec ještě před zasedáním komise rozhodl o zahájení stavby protipovodňové hráze.
Hladík: povodně zatím hrozí hlavně na malých tocích
Dnes v noci a v sobotu hrozí povodně hlavně na drobných tocích. Po jednání Ústřední povodňové komise to uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Aktuální modely meteorologů zůstávají podle Hladíka víceméně totožné. Novinkou je větší předpoklad silnějších srážek v Beskydech. Nejhorší situaci se podle ministra čeká na tocích odvodňujících Jeseníky, další severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu. Český hydrometeorologický ústav rozšířil varování před intenzivními dešti i na Krušné hory.
Kam by zasáhla stoletá voda?
Na některých místech v Česku nyní meteorologové varují před stoletou vodou nebo ještě silnější povodní. Takové varování platí například pro jih Moravy včetně Brna, České Budějovice a řeky Sázavu, Chrudimku a další. Podívejte se, jaká území by zasáhla stoletá voda.
ČEZ eviduje na svém distribučním území 27 tisíc domácností bez proudu
Bez dodávek elektřiny jsou v současnosti kvůli počasí tisíce domácností, které odebírají elektřinu ze sítě ČEZ. Nejhorší je situace na Trutnovsku, Semilsku a v okolí Jičína.
V okrese Trutnov je bez proudu 15 tisíc bytů, na Semilsku 2500 a na Jičínsku 2500 bytů. Nejčastější příčinou je poškozené vedení vysokého nebo nízkého napětí od větví nebo popadaných stromů vlivem silného větru a vytrvalého deště. „Jsme v terénu a na odstranění poruch neustále pracujeme,“ uvedla mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová.
Aktuálně má ČEZ na celém území ČR hlášeno 41 poruch na vedení vysokého napětí a desítky na vedení nízkého napětí. Na vysokém napětí je nejvíce poruch v Královéhradeckém kraji, celkem 18, dále devět v Libereckém, šest ve Středočeském kraji, po třech v Ústeckém a Moravskoslezském a dvě v Olomouckém kraji.
Sasko očekává prudký vzestup hladiny Labe
Sasko kvůli lijákům v Česku očekává prudký vzestup hladiny Labe. U hranic s Českem by řeka mohla v sobotu večer dosáhnout prvního povodňového stupně, napsala dnes agentura DPA. Nejdramatičtější bude situace v saské části Labe v polovině týdne, kdy se očekává třetí povodňový stupeň na tamní čtyřbodové škále.
„Hladina vody bude velmi rychle stoupat až ke třetímu stupni,“ uvedli vodohospodáři. Stupeň tři znamená, že voda zaplaví část zastavěného území, silnice a tratě. Stupeň jedna, který je nejnižší, pak značí, že voda se začíná vylévat ze svého koryta.
Nejnižšího povodňového stupně dosáhne Labe v sobotu večer na vodočtu v Schöně na hranici s Českem, v neděli ráno už podobně zvýšená hladina bude v Drážďanech, během dne pak v Riese a v pondělí v Torgau. Hladina řeky se během dalších dní rychle zvýší. Kulminaci experti očekávají od středy nadcházejícího týdne.
Slovensko očekává na řece Moravě stoletou vodu
Výhled povodňové situace na západě Slovenska se zhoršil. Za 24 hodin tam spadly desítky litrů vody na metr čtvereční, ve vesnici Pernek pak až více než 100 litrů. Reka Morava měla kulminovat na výšce hladiny 6,39 metru, a to v pondělí, přičemž při výšce hladiny zhruba 6,1 metru dochází k jejímu vylévání. Nejohroženějším místem je vesnice Moravský Svätý Ján, řekl ministr životního prostředí Tomáš Taraba.
Železniční dopravci žádají lidi, aby kvůli riziku povodní zvážili cesty vlakem
Svaz osobních železničních dopravců (SVOD Bohemia) apeluje na cestující, aby o víkendu kvůli riziku povodní zvážili nezbytnost své cesty vlakem. Mimořádnosti se týkají vnitrostátní i mezinárodní dopravy. Provoz aktuálně stojí například na některých tratích v Rakousku, další omezení budou přibývat se zhoršující se meteorologickou situací. Správa železnic založila krizovou koordinační skupinu.
Bez elektrické energie jsou na východě Čech tisíce domácností. Poruchy působí popadané stromy a větvě kvůli větru a podmáčenému terénu.
Brněnská nemocnice Milosrdných bratří nepřijímá na porodní oddělení a zakázala návštěvy
Nemocnice Milosrdných bratří v Brně uzavřela ode dneška na celý víkend příjem na porodní oddělení a zakázala návštěvy. Městské zařízení se nachází v záplavovém území u Svratky. Opatření chystají také ve Vojenské nemocnici, která je v záplavovém území u řeky Svitavy.
Na Sázavě se očekává stoletá voda
Na většině území Středočeského kraje aktuálně hrozí třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Stále platí, že nejhorší situace bude na řece Sázavě, průtok by tam podle nynějších informací mohl překonat stoletou vodu. Po zasedání středočeského krizového štábu v Praze to řekla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Oproti čtvrtku je současná předpověď horší.
Nejvyšší stupeň povodňové aktivity podle Peckové nyní platí pro 23 z 26 obcí s rozšířenou působností. Nevztahuje se na Kladno, Slaný a Rakovník. „Ta situace opravdu není dobrá. Nejhorší situaci pravděpodobně zažije řeka Sázava. Může zažít situaci, která v novodobé historii řeky Sázavy není známá a nenastala,“ doplnila.
Na povodí Vltavy se podle ní zatím situace zvládá. „Protože povodí Vltavy pracuje s kaskádami na Vltavě. Povodí Labe, tam by situace měla být nejhorší asi na středním Labi a povodí Ohře by mělo být zcela v pořádku,“ uvedla hejtmanka.
U Luční boudy je až 15 centimetrů sněhu
Podle informací zástupců Luční boudy na hřebenech Krkonoš v nadmořské výšce 1410 metrů bylo krátce po poledni v jejím okolí asi deset až 15 centimetrů sněhu a v návětrných místech se člověk bořil do navátých závějí. Teplota se pohybovala kolem nuly. „První vločky spadly už ve čtvrtek, ale až v noci na dnešek se vytvořila bílá pokrývka. Loni to bylo až na konci října, kdy napadlo tolik sněhu, že jsme museli vyjet rolbou,“ sdělil jeden z majitelů Luční boudy Stanislav Beneš.
Vltava u Trojské lávky se již mírně rozlévá do okolní zeleně
Silné deště jsou pro září netypické, mohou mít více příčin
Nynější silné a vytrvalé deště jsou pro září velmi netypické, je ale složité tvrdit, že jsou projevem klimatické změny. Neexistuje na to jasná odpověď, řekl pro ČTK Václav Rára z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. V září se obyčejně teploty v noci a ráno dostávají plošně pod deset stupňů Celsia a atmosféra tak už nedokáže zadržet velké množství vodní páry. Srážky s extrémně vysokými úhrny za velmi krátkou dobu jsou proto podle Ráry typické spíše pro teplé letní měsíce, což lze vidět na povodních z července 1997 či srpna 2002.
Rára poukázal na rozsáhlou studii z roku 2020 mezinárodního týmu vědců, jehož členy byli také odborníci z Masarykovy univerzity, Akademie věd ČR a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Vyplynulo z ní, že období mezi roky 1990 a 2016 bylo v Evropě jedním z nejintenzivnějších z hlediska povodní za posledních 500 let.
„Důvody lze na jedné straně hledat ve změně klimatu, protože globální oteplování zvyšuje vlhkost v atmosféře, což vede k tomu, že bouře jsou silnější. Bouře se také pohybují pomaleji, což ve výsledku znamená, že na povodí řek může spadnout více srážek. Na druhé straně ovšem nelze opomenout fakt, že lidská populace výrazně narůstá a s ní také plocha, kterou lidská sídla zabírají. To má ve svém důsledku vliv nejen na samotnou intenzitu povodní, ale také na výsledné škody,“ uvedl Rára.
V nynější situaci, kdy meteorologové očekávají v Česku někde i stoletou vodu, je podle Ráry předchozí suché období spíše výhodou. „Po delším suchém období má půda větší schopnost zadržet vodu než po průměrně deštivém období. Nejdříve se totiž musí naplnit terénní prohlubně a podzemní prostory, což zpomaluje odtok vody pod povrchem. Část vody se tak zadrží v půdě. Toto zpoždění odtoku může být v některých oblastech důležité, protože rozloží množství odtékající vody do delšího časového období,“ řekl Rára.
Jiné je to ale se srážkami s velmi vysokou intenzitou v řádu horních desítek milimetrů za hodinu. Většinou způsobí rychlý povrchový odtok a není tak úplně podstatné, na jaký povrch dopadnou. „Tyto extrémní srážky poté mohou vést až k povodním s vysokým potenciálem škod na majetku a infrastruktuře a také bohužel ztrátám na životech,“ upozornil Rára.
Kvůli zvýšení odtoku z římovské přehrady stoupla hladina Malše
Malše v Římově na Českobudějovicku překonala dnes před polednem první stupeň povodňové aktivity. Vzestup hladiny způsobilo zvýšení odtoku z římovské přehrady. Řekla to Kateřina Štěrbová z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.
„Jedná se o řízenou regulaci. Povodí (Vltavy) upouští vodu z přehrady, protože očekáváme, že právě na Malši by mohla být kvůli trvalému dešti situace nejvážnější,“ řekla Štěrbová. Podle ní srážky způsobí největší komplikace na jihovýchodě kraje. Jde o část, do níž proudí toky z Novohradských hor. Kromě Malše tak půjde o řeky Lužnici a Nežárku a jejich přítoky. „U Malše se dá očekávat, že v oblasti pod římovskou přehradou se řeka dostane z koryta. Například to asi bude v okolí obce Plav,“ uvedla.
DPP přeruší dnes v 18:00 kvůli dešti provoz lanovky na Petřín
Pražský dopravní podnik (DPP) přeruší dnes v 18:00 kvůli dešti provoz lanové dráhy na Petřín. Lanovka bude stát až do odvolání. Důvodem je nestabilita petřínského svahu i technický stav dráhy. ČTK to dnes sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. Praha kvůli velké vodě již uzavřela vrata na Čertovce a preventivně buduje v některých místech protipovodňové zábrany. Dnes v 19:00 pak uzavře náplavky v centru. Od dnešního dopoledne pak jsou mimo provoz také všechny přívozy, kdy přívoz P4 mezi Velkou Chuchli a Modřany přestal plout již ve čtvrtek.
Starosta Mělníka Martinec rozhodl o zahájení stavby protipovodňové hráze. Důvodem jsou aktualizované informace meteorologů ohledně množství deště.
Zoo Brno od soboty dočasně zavírá, hrozí pády stromů
Zoologická zahrada Brno od soboty dočasně zavře, a to kvůli hrozícím pádům stromů. Hodonínská zoo ani vyškovský zoopark uzavření areálů zatím nezvažují. Dnes to řekli zástupci zařízení.
„Od soboty zavíráme především kvůli hrozbě pádu stromů. Jsou tu především duby, a ty jsou navíc teď obtěžkány žaludy,“ řekla mluvčí zařízení Věra Müllerová. Doplnila, že jde především o výstrahu před větrem, kvůli kterému by stromy mohly popadat. Zoo leží na kopci, obavy z případného zaplavení nejsou, případně jen spodních částí zahrady.
Jesenicko se připravuje na nejhorší, obce finišují s protipovodňovými opatřeními
Obce na Jesenicku finišují s protipovodňovými opatřeními, starostové se připravují na nejhorší situaci. Extrémní srážky právě v této oblasti očekávají i meteorologové, déšť bude v následujících dnech ještě zesilovat. Podle Romana Volného z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by mělo na Jesenicku spadnout v noci na sobotu dalších až 110 milimetrů srážek, během soboty se očekává až dvojnásobný úhrn. Ve Zlatých Horách za posledních 24 hodin napršelo už 60 milimetrů srážek. Toky však zatím zůstávají v kraji stále v korytech.
Uherské Hradiště uzavřelo vstupy do městských parků, zasedla povodňová komise
Uherské Hradiště dnes uzavřelo kvůli vytrvalému dešti a očekávanému silnému větru vstupy do městských parků. Lidem město také doporučilo, aby při pohybu venku dbali vlastní bezpečnosti, zejména při pohybu v blízkosti vzrostlých stromů. Dále je vyzvalo, aby nevstupovali do městských lesů ani do lesoparku Kunovský les. Po dnešním zasedání povodňové komise města to v tiskové zprávě uvedli zástupci radnice.
Uherské Hradiště uzavřelo vstupy do městských parků, zasedla povodňová komise
Uherské Hradiště dnes uzavřelo kvůli vytrvalému dešti a očekávanému silnému větru vstupy do městských parků. Lidem město také doporučilo, aby při pohybu venku dbali vlastní bezpečnosti, zejména při pohybu v blízkosti vzrostlých stromů. Dále je vyzvalo, aby nevstupovali do městských lesů ani do lesoparku Kunovský les. Po dnešním zasedání povodňové komise města to v tiskové zprávě uvedli zástupci radnice.
Policie na jihu Moravy upozorňuje na možné zaplavení některých silnic
Policie v Jihomoravském kraji upozorňuje, že vytrvalé deště mohou zaplavit některé silnice. Řidiči tak mají počítat s možným omezením na silnicích. Upozorňuje také na riziko takzvaného aquaplaningu, kdy vůz na souvislé vrstvě vody na vozovce ztrácí přilnavost pneumatik. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí policie David Chaloupka.
„Vytrvalé deště mohou způsobit zahlcení dešťových vpustí a na vozovce se může vytvořit souvislá vrstva vody. Tato situace je velmi nebezpečná, při průjezdu takových úseků hrozí řidičům vznik aquaplaningu,“ uvedl Chaloupka. Drážky v dezénech pneumatik nejsou podle něj ve vyšších rychlostech schopny odvést takové množství vody, a vůz tak začne klouzat po hladině. Proto je při jízdě v dešti důležité upravit rychlost.
Policie na jihu Moravy upozorňuje na možné zaplavení některých silnic
Policie v Jihomoravském kraji upozorňuje, že vytrvalé deště mohou zaplavit některé silnice. Řidiči tak mají počítat s možným omezením na silnicích. Upozorňuje také na riziko takzvaného aquaplaningu, kdy vůz na souvislé vrstvě vody na vozovce ztrácí přilnavost pneumatik. Na policejním webu o tom dnes informoval mluvčí policie David Chaloupka.
„Vytrvalé deště mohou způsobit zahlcení dešťových vpustí a na vozovce se může vytvořit souvislá vrstva vody. Tato situace je velmi nebezpečná, při průjezdu takových úseků hrozí řidičům vznik aquaplaningu,“ uvedl Chaloupka. Drážky v dezénech pneumatik nejsou podle něj ve vyšších rychlostech schopny odvést takové množství vody, a vůz tak začne klouzat po hladině. Proto je při jízdě v dešti důležité upravit rychlost.
Plzeňský kraj svolal povodňovou komisi, meteorologové rozšířili prognózu
Plzeňský kraj dnes na odpoledne svolal první zasedání krajské povodňové komise. Zasedne ve 13:00. Meteorologové dnes rozšířili původní prognózu, podle níž měl kraj převážně nízké nebezpečí záplav. Nyní platí vysoký nebo extrémní stupeň nebezpečí v celém kraji, kromě Tachovska a části severního Plzeňska. Zatím žádná z řek nemá v kraji povodňové stupně. Asi největší problémy se čekají na Úhlavě, Úslavě, Otavě a Klabavě, řekl dnes ČTK hejtman Rudolf Špoták (Piráti).
Povodňová komise upozorňuje na extrémní ohrožení v Českomoravské vrchovině
Ústřední povodňová komise upozorňuje na extrémní ohrožení povodní na Českomoravské vrchovině, kde nelze vyloučit, že kumulační průtoky mohou přesáhnout úroveň stoleté vody na Sázavě, Svratce, Svitavě, Chrudimce a Novohradce. Po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) to oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Ústřední povodňová komise dále doporučila orgánům při přípravě na povodně zohlednit možnosti takto extrémní povodně i v dalších více ohrožených oblastech. „Zejména v oblasti Jeseníků nelze vyloučit podobně extrémní povodňovou odezvu,“ uvedl Hladík. Komise přijala usnesení per rollam, tedy na dálku.
Nemocnice Milosrdných bratří nepřijímá na porodní oddělení a zakázala návštěvy
Nemocnice Milosrdných bratří v Brně uzavřela ode dneška na celý víkend příjem na porodní oddělení a zakázala návštěvy. Městské zařízení se nachází v záplavovém území u Svratky a rozhodlo se tak v souvislosti s aktuální hydrometeorologickou situací a očekávaným navýšením hladiny řeky. Řekla to mluvčí nemocnice Andrea Šromová. Opatření chystají také ve Vojenské nemocnici, která je v záplavovém území u řeky Svitavy.
Hasiči na Brněnsku evakuují 120 studentů přes zaplavený most
Hasiči z chatové oblasti Biskoupky u Jamolic na Brněnsku evakuují 125 lidí přes zaplavený most, z toho 120 studentů. Hrozilo, že by se z místa nedostali. Událost je zatím bez zranění. Řekl to mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.
„Jde o 120 studentů plus pět vedoucích. Převádíme je přes zaplavený most, následně je přesuneme na bezpečné místo, odkud už mají zajištěný vlastní transport,“ popsal mluvčí. Doplnil, že skupinu evakuují pomocí vodícího lana. „Jde o místo, odkud se dá nejjednodušším způsobem dostat přes ten most a ten je zaplavený. Požádali proto o pomoc. Místo jako takové není zaplavené, ale hrozilo, že by se od tam neměli jak dostat,“ popsal mluvčí.
Většina koaličních a opozičních stran kvůli povodňové hrozbě omezuje či přerušuje předvolební kampaň, sdělili mluvčí. SPD změny neplánuje.
V žádném případě nenastala nyní situace k preventivní evakuaci osob, uvedl Hladík. Výstrahu Ústřední povodňová komise komunikuje s hejtmany.
Ústav: Protipovodňová opatření sníží škody, budou menší než před 20 lety
Škody po deštích a povodních, které Česko zasáhnou v příštích dnech, budou nižší než před 20 lety, řekl za Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka Tomáš Hrdinka. Podle něj se za posledních 20 let velmi investovalo do protipovodňových opatření a zlepšil se i varovný a hlásný systém. Za nejúčinnější opatření, která mohou zamezit velkým škodám, považuje dostatečný retenční prostor v nádržích nebo mobilní protipovodňové hráze a ochranné valy kolem řek. Podobně se vyjádřil i Státní pozemkový úřad (SPÚ), který v loňském roce dokončil 51 protipovodňových opatření.
Kroměříž uzavřela kvůli hrozbě povodní lávku pro pěší přes řeku Moravu
Kroměříž dnes uzavřela kvůli hrozbě povodní lávku pro pěší přes řeku Moravu. Zaměstnanci technických služeb na ní navíc odstraní zábradlí. Dobrovolní hasiči také kontrolují koryta řek a potoků a odstraňují naplaveniny, sdělil dnes mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. V souvislosti s nepříznivým počasím se ve městě nepojede Rallye Kroměříž plánovaná na dnešek a sobotu.
Povodňová komise upozorňuje na extrémní ohrožení v Českomoravské vrchovině
Ústřední povodňová komise upozorňuje na extrémní ohrožení povodní v oblasti Českomoravské vrchoviny, kde nelze vyloučit, že kumulační průtoky mohou přesáhnout úroveň stoleté vody na Sázavě, Svratce, Svitavě, Chrudimce a Novohradce. Po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) to oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Ústřední povodňová komise dále doporučila orgánům při přípravě na povodně zohlednit možnosti takto extrémní povodně i v dalších více ohrožených oblastech. „Zejména v oblasti Jeseníků nelze vyloučit podobně extrémní povodňovou odezvu,“ uvedl Hladík. Komise přijala usnesení per rollam, tedy na dálku.
Na povodně se připravují také v pražské ZOO. “Máme krizový scénář, ale v tuto chvíli se v ZOO nic neděje. Můžu potvrdit, že žádné zvíře zatím neopustilo svůj výběh,” říká mluvčí pražské ZOO Filip Mašek.
Asi 100 tisíc profesionálních i dobrovolných hasičů je podle Rakušana připraveno se zúčastnit prací při zvládání povodní. Posilují také policisté.
Škody po povodních budou letos menší než před 20 lety, pomohou protipovodňová opatření, do nichž ČR investuje, i varovný systém, tvrdí výzkumný ústav.
Data neumožňují přesně predikovat důsledky srážek, proto je nutné být připraveni na nejhorší, řekl Fiala. Krizový štáb znovu zasedne podle potřeby.
Predikce z posledních dní od ČHMÚ se v zásadě nemění, data napovídají tomu, že nás nečekají jednoduché dny, řekl premiér Petr Fiala po zasedání krizového štábu.
Na Vysočině hasiči kvůli počasí odstraňují stromy ze silnic, někde stouply toky
Na Vysočině měli hasiči od dnešního rána kvůli počasí dvě desítky výjezdů. Nejčastěji odstraňovali z vozovek stromy a větve. Nejvíc událostí měli zatím hlášených na Třebíčsku a na Žďársku, sdělila mluvčí krajských hasičů před 11:00. Vodní toky nejvíc stouply pod přehradami. Prší od čtvrtka. Podle meteorologů v kraji zatím spadlo většinou od 30 do 60 milimetrů vody, nejvíc ve Ždárských vrších.
Praha zavře kvůli velké vodě náplavky a postaví část protipovodňových zábran
Vedení hlavního města uzavře náplavky v Praze 1, 2 a 5 a preventivně nechá na některých místech vystavět protipovodňové zábrany v centru města, na Zbraslavi a v Libni. Náplavky budou uzavřeny dnes okolo 19:00. Vedení metropole rovněž chystá v sobotu zastavit lodní dopravu na Vltavě. Po dnešním jednání povodňové komise to sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Komise se znovu sejde dnes v 18:00.
V Děčíně postaví protipovodňovou stěnu, stoupat mohou pravostranné přítoky Labe
Pro Ústecký kraj se výrazně změnila předpověď počasí pro následující dny, na Labi by mohl být dosažen v neděli večer nejvyšší povodňový stupeň. V Děčíně dnes postaví protipovodňovou stěnu, v Ústí nad Labem o její stavbě rozhodnou v sobotu. Hasiči čistí česla, koryta, kontrolují se výpusti. Stoupat až na nejvyšší stupeň povodňové aktivity by mohly přítoky Labe na Děčínsku.
Jihomoravské obce se musí připravit na stoletou vodu, Brno před ní chráněno není
Jihomoravské obce se musí připravit na stoletou vodu a aktivovat své povodňové plány. Například Brno, kde se protipovodňová opatření budují, před ní ale nyní chráněno není, řekl dnes novinářům ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma. Z Brněnské přehrady již nyní vodohospodáři odpouští maximum. Lze očekávat, že voda bude i přepadat. Druhé a třetí stupně povodňové aktivity způsobené počasím očekává Povodí Moravy v horních částech v sobotu, v nižších v noci na neděli. Zatím zvýšené stupně způsobuje řízený odtok z nádrží.
Extrémní povodňové ohrožení už platí pro celou zemi kromě západu Čech
Meteorologové dnes rozšířili výstrahu na extrémní povodně na téměř celou zemi s výjimkou západu Čech. Na víc než padesátiletou vodu se musí připravit nejen východ, jih a sever země, ale i Praha či většina Středočeského kraje. Nejvíc se mají řeky rozvodnit o víkendu. Vydatně pršet má minimálně do noci na pondělí, situaci ještě zhorší silný vítr, který hrozí podle aktuální prognózy v celé republice.
„V důsledku vydatných srážek očekáváme od pátečního večera výrazné vzestupy hladin vodních toků. Nejvyšší vzestupy s četným překročením třetího stupně povodňové aktivity předpokládáme až během soboty a neděle,“ uvedl Český hydromeorologický ústav (ČHMÚ).
Starosta Židlochovic předpokládá, že se voda ze Svratky vylije do polí. Povodí Moravy vyčítá pozdní odpouštění Brněnské přehrady pro zmírnění průtoku.
Kvůli hrozícím povodním se nebude hrát první a druhá fotbalová liga
Kvůli silným dešťům a hrozícím povodním v Česku odložila Ligová fotbalová asociace (LFA) celý program 8. kola první ligy i 9. kola druhé nejvyšší soutěže. Náhradní termíny zápasů, které se měly hrát o víkendu, zatím neurčila. LFA o tom informovala v tiskové zprávě.
„Rozhodnutí bylo přijato v souladu s rozpisem celostátních soutěží, na základě nepříznivé předpovědi počasí a především kvůli bezpečnosti hráčů, fanoušků i všech ostatních osob podílejících se na organizaci zápasů. Dalším klíčovým faktorem při rozhodování byla rovněž společenská odpovědnost. Členové integrovaného záchranného systému, kteří běžně asistují při organizaci zápasů, budou nezbytně potřební v terénu při pomoci obyvatelstvu,“ uvedl výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.
NP Šumava kvůli počasí doporučuje, aby lidé nechodili do lesů a kolem řek
Kvůli extrémním dešťům a očekávanému silnému větru by lidé o víkendu neměli chodit do lesů šumavského národního parku. Hrozí pád zlomených nebo vyvrácených stromů. Vedení parku také doporučuje návštěvníkům, aby vynechali túry kolem řek, které se mohou rozvodnit. NP Šumava také na sobotu a neděli zrušil splouvání Teplé Vltavy. Řekl to mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
Ve Zlínském kraji naprší do neděle až 220 mm vody. Na tocích se očekává i třetí povodňový stupeň, kritická situace by měla nastat v noci na neděli.
Výborný: V nádržích je prostor pro 878,6 mil. m3 vody, od čtvrtka se zvýšil
Ve všech nádržích všech pěti povodí v Česku je prostor pro 878,6 milionu metrů krychlových vody. Na síti X to dnes napsal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Od čtvrtka se volný objem zvýšil o 127,6 milionu metrů krychlových. Kvůli dešti se volné kapacity už příliš zvyšovat nebudou.
Meteorologové varují před lijáky, vichrem a sněhem na jihovýchodě a východě Německa. V Polsku je nejvyšší povodňový stupeň v regionech u hranic s ČR.
V Olomouci bylo kvůli vydatnému dešti uzavřeno podzemní parkoviště u nádraží
Technické služby města Olomouce dnes kvůli vydatnému dešti a riziku záplav uzavřely rozlehlé podzemní parkoviště u hlavního vlakového nádraží. Vedení technických služeb vyzvalo řidiče, aby zaparkovaná vozidla z parkoviště odvezli co nejdříve. Sdělila to Lenka Jedličková z tiskového oddělení olomoucké radnice. V Olomouci byly na přístupových cestách do parků instalovány cedule, že vstup je v těchto dnech na vlastní nebezpečí. V Prostějově byly už ve čtvrtek uzavřeny městské parky i hřbitovy.
Praha zavřela protipovodňová vrata na Čertovce, bude stavět bariéry
Praha kvůli hrozbě záplav před 10:00 zavřela protipovodňová vrata na Čertovce. Na síti X to oznámili hasiči, jejichž potápěči při zavírání pomáhali. Magistrát má také stavět protipovodňové bariéry v některých částech města, podle Povodí Vltavy na Zbraslavi a v Divadelní ulici u Národního divadla. V Praze platí varování před velmi vydatným deštěm a od 15:00 povodňová pohotovost, tedy druhý ze tří stupňů výstrahy.
Povodí Vltavy razantně zvýšilo odtok z kaskády
Povodí Vltavy kvůli zvýšenému přítoku do Vltavské kaskády po 7:30 razantně zvýšilo odtok z přehrad. Na síti X to uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Za posledních 24 hodin vodohospodáři v nádržích kaskády uvolnili přes 10,2 milionu metrů krychlových, napsalo povodí. Některá města v Jihočeském kraji už staví protipovodňová opatření, preventivně je budou stavět i v Praze.
„Aktualizovaná předpověď ukazuje zvýšený přítok vody do Vltavské kaskády. Povodí Vltavy proto v 7:30 razantně zvýšilo odtok z kaskády na 300 m3/s,“ uvedl Výborný. Další zvýšení se podle povodí předpokládá v průběhu dneška.
Vydatné srážky ve Zlínském kraji pokračují, zůstává jeden první povodňový stupeň
Vydatné srážky ve Zlínském kraji, které začaly ve čtvrtek, přetrvávaly také dnes ráno. První stupeň povodňové aktivity značící bdělost zůstává na Velké Stanovnici pod nádrží v Karolince na Vsetínsku. Souvisí s preventivním upouštěním přehrad, ke kterému přistoupili vodohospodáři. Hladiny ostatních toků v kraji s výjimkou Moravy v Kroměříži a Spytihněvi na Zlínsku zatím výrazněji nestoupají, vyplývá z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).
Povodí Moravy dnes očekává povodňové stupně na Vysočině a v Jeseníkách
Povodí Moravy pokračuje v upouštění vodních děl, aby mohly zachytit očekávané povodňové průtoky. Dosažení stupňů povodňové aktivity na tocích vodohospodáři pro dnešek očekávají na tocích odvodňujících Vysočinu a také Jeseníky. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Srážkové úhrny za posledních 24 hodin se na většině území v povodí Moravy pohybují do 40 milimetrů, tedy 40 litrů vody na metr čtvereční. V západní části Zlínského kraje překročily hodnotu 50 milimetrů, déšť zde však slábne. Stoupají hladiny vodních toků, některé toky dosáhly vlivem upouštění přehrad stupňů povodňové aktivity.
Povodí kvůli zvýšenému přítoku do Vltavské kaskády po 7:30 razantně zvýšilo odtok z kaskády, uvedl ministr Výborný. V Praze se budou stavět bariéry.
Masarykova univerzita vyklidí koleje v Brně-Komárově, hrozí tam záplavy
Masarykova univerzita rozhodla o vyklizení kolejí v Komárově na jihu Brna. V neděli se tam při kulminaci řek může dostat voda. V ohrožení je také pedagogická fakulta na Poříčí. ČTK to oznámil mluvčí univerzity Radim Sajbot. Výuka na většině fakult začíná v pondělí, studenti by ale podle vedení univerzity měli přinejmenším přes víkend ještě zůstat doma.
V Komárově jsou koleje Sladkého a Bratří Žůrků. Aktuální predikce z hydrometeorologických modelů naznačují, že oblast by mohla v neděli zasáhnout až stoletá voda. Znamenalo by to až půl metru vody v obou budovách, a tedy přerušení dodávek elektřiny.
V Povodí Odry zatím nejvíc pršelo v Jeseníkách, hasiči plní pytle pískem
Za poslední den v Povodí Odry nejvíce pršelo v Jeseníkách, kde to bylo až 70 milimetrů na Biskupské kupě nebo 69 milimetrů na Rejvízu v Olomouckém kraji. V dalších částech povodí je úhrn srážek okolo 35 milimetrů a v Beskydech zatím od dvou do deseti milimetrů. Moravskoslezští hasiči v souvislosti s deštěm mají přes 70 zásahů. Většinu z nich ale tvoří preventivní plnění pytlů s pískem, které se do statistiky rovněž započítává. ČTK to dnes řekly mluvčí povodí Šárka Vlčková a mluvčí hasičů Kamila Langerová.
V Libereckém kraji prší, řeky jsou ale zatím i přes upouštění nádrží v normálu
Liberec 13. září (ČTK) - V Libereckém kraji prší, srážky zatím nejsou extrémní. Podle údajů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) spadlo za poslední dva dny v kraji do 30 milimetrů srážek, nejvíc na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Potoky a řeky se zatím v kraji drží v normálu a to i tam, kde preventivně odpouštějí nádrže nebo rybníky. Povodí Labe snížilo na některých nádržích hladiny i o více než dva metry a z přehrad stále víc vody vypouští, než do nich přitéká.
Hladiny dvou řek v Pardubickém kraji byly ráno nad běžnými stavy
Hladiny dvou řek v Pardubickém kraji byly dnes ráno po vytrvalém dešti nad svými běžnými stavy. Druhý povodňový stupeň ze tří platí na Chrudimce v Padrtech na Chrudimsku, nejnižší první stupeň na Třebovce v Třebovicích na Orlickoústecku, vyplývá z údajů podniku Povodí Labe.
Vodohospodáři preventivně odpustili vodu z vodních nádrží v regionu. Uvolnili tak zásobní prostor v přehradách Seč, Hamry a Křižanovice na Chrudimce, Pařížov na Doubravě a Pastviny na Divoké Orlici. Méně vody je i v rybníku Hvězda na Třebovce.
Nejvíc zatím pršelo na Jesenicku, povodňové stupně hlásilo ráno 15 míst v Česku
Povodňové stupně dnes ráno hlásilo 15 míst v Česku, většina byla na prvním stupni značícím bdělost. Druhý stupeň ze tří, takzvaná pohotovost, platil na Chrudimce v Padrtech na Chrudimsku a na Malé Hané v Opatovicích. Vyplývá to z dat na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Hladiny toků ve východní polovině Česka zatím pravděpodobně zvyšuje zejména preventivní upouštění nádrží. Za posledních 23 hodin pršelo nejvíc ve Zlatých Horách na Jesenicku, kde spadlo 59 litrů vody na metr čtvereční. V Česku má vytrvale pršet, srážky mohou být extrémní. Na většině území ČR hrozí záplavy.
V Olomouckém kraji vytrvale prší. zůstávají dva první povodňové stupně
V Olomouckém kraji dnes ráno zůstávají dva první povodňové stupně, a to na Desné v Koutech nad Desnou na Šumpersku a na Hloučele pod vodní nádrží Plumlov. V obou to případech to souvisí s preventivním upouštěním nádrží. V regionu vytrvale prší, hladiny ostatních toků s výjimkou Moštěnky v Prusích na Přerovsku se zatím nezvedají, vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Města a obce v kraji se nadále připravují na povodně, na některých místech, například v Olomouci a v Jeseníku, vydávají úřady písek i obyvatelům.
Na Moravě se objevují první povodňové stupně
V povodí Moravy se vyhlášení prvních povodňových stupňů týká rady menších toku, ale také například Dyje. V povodí Labe už dokonce řekla Chrudimka na svém středním toku dosáhla druhé stupně povodňové aktivity.
Hladiny řek by se kvůli mimořádným srážkám mohly na některých místech dostat i přes třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity.
V Českých Budějovicích se v sobotu čeká až stoletá voda, začínají stavět bariéry
V Českých Budějovicích by mohly hladiny řek v sobotu vystoupat na úroveň padesátileté až stoleté vody. Úhrn srážek bude vyšší, než ukazoval původní předpoklad hydrometeorologů, vyplývá z aktuální předpovědi. Novinářům to řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) po jednání krajské povodňové komise. České Budějovice zahajují stavbu protipovodňové bariéry, Kuba doporučil i ostatním městům zahájit protipovodňová opatření.
„V Českých Budějovicích mělo původně protékat Vltavou 350 krychlových metrů za vteřinu. Situace se však za 12 hodin rapidně zhoršila a nyní je odhad na průtok kolem 530 krychlových metrů za vteřinu. Jedná se o aktuální čísla, ale nikdo teď neví, jestli za dalších 12 hodin nebudou ještě vyšší,“ uvedl hejtman.
Momentálně odhadovaný průtok podle Kuby znamená, že by Vltava zůstala ve svém korytu, jen by se například pod Dlouhým mostem vylila na parkoviště, které leží přímo u řeky. Vyšší průtok proti odhadovaným předpokladům má být i na Malši, která se v Českých Budějovicích vlévá do Vltavy. Na jihu Čech od noci na dnešek s přestávkami prší, déšť má během pátku zesílit. „Všechny modely ukazují, že nejvyšší průtoky se objeví na řekách v sobotu večer nebo v neděli ráno,“ řekl Kuba.
České Budějovice proto zahajují stavbu protipovodňové bariéry na Pražském předměstí podél Vltavy. Zároveň budou umisťovat pytle s pískem kolem Malše. „Doporučujeme všem městům a obcím na jihu Čech, pokud mají protipovodňová opatření, aby je začaly aktivovat,“ uvedl Kuba.
Na Labi, Vltavě a Moravě bude vyhlášen zákaz plavby
Na některých úsecích Labe, Moravy a Vltavy bude kvůli očekávaným extrémním srážkám v nadcházejících dnech pravděpodobně zakázaná plavba. Týká se to například i Baťova kanálu, uvedla Státní plavební správa (SPS). Lidé mají včas lodě zakotvit v ochranných přístavech, malá plavidla by měli vytáhnout mimo vodní cesty.
Podle předpokladů SPS by měla být od pátečních 22:00 zakázaná plavba na Moravě v úseku Otrokovice-jez Bělov - Uherský Ostroh. Od sobotních 03:30 by pak měl zákaz platit na Moravě v úseku Uherský Ostroh - Hodonín. Na Labi je zákaz plánován od sobotních 04:00 v úseku Kunětice až Přelouč, od 10:00 pak z Přelouče do Mělníka.
Vltava má být podle výhledu SPS nesplavná od sobotních 0:30 v úseku České Budějovice - zdrž VD Orlík-Rejsíkov. "Na Vltavě v úseku VD Slapy až Mělník a na Labi v úseku Obříství až Hřensko je předpoklad zastavení plavby v následných dnech," uvedla SPS bez upřesnění času. Na jiných vodních cestách platí zákazy plavby při vyhlášení druhých a třetích stupňů povodňové aktivity.
"Státní plavební správa upozorňuje na povinnost provozovatelů nebo vlastníků plavidel před dosažením vodního stavu, při kterém je zakázána plavba, umístit plavidla do přístavu s ochrannou funkcí nebo do chráněných míst. Také doporučuje malá plavidla vytáhnout mimo vodní cesty," dodala SPS.
Armádá nabízí pomoc vrtulníků a vyprošťovací techniky
Ministerstva obrany je v případě potřeby připraveno podpořit integrovaný záchranný systém při řešení následků vydatných dešťů. Armáda může nasadit dva vrtulníky i vyprošťovací techniku. Případné širší zapojení armády by musela schválit vláda.
„Armáda České republiky může prakticky okamžitě nasadit dva vrtulníky a dva ženijní odřady s vyprošťovací technikou a personálem,“ uvedli mluvčí ministerstva obrany a armády. Připravené zapojit se do pomoci jsou podle nich také státní podniky a příspěvkové organizace ministerstva, například svými ubytovacími kapacitami, zajištěním stravování nebo technikou.
„Pro oblast Čechy je armáda připravená nasadit jeden vrtulník Mi-17 (nebo W-3A) z 24. základny dopravního letectva Kbely s obslužným personálem a posádkou, který může vzlétnout během dne do 20 minut a do půlhodiny v noci, a to včetně víkendu,“ sdělili mluvčí. Vrtulník by podle nich podporoval integrovaný záchranný systém například evakuací osob, průzkumem terénu nebo přepravou osob a humanitární pomoci. Druhý vrtulník Mi-171Š je připravený na Moravě, vzlétl by z 22. základny vrtulníkového letectva Náměšť nad Oslavou.
S pozemními pracemi, vyprošťováním vozidel či odstraňování následků živelních pohrom jsou připraveni pomoci ženisté z 15. ženijního pluku Bechyně. „Připravený je vždy jeden odřad pro Čechy a jeden pro Moravu, každý v počtu 16 osob. Oba ženijní odřady mohou dále provádět zajištění průchodnosti vodních toků, odstraňování naplaveného materiálu, kontrakcí bránících v průtoku vody, nebo provizorní opravy a utěsňování narušených hrází, přepravu pitné vody nebo výstavbě přemostění a výrobě elektrické energie,“ uvedli mluvčí.
Český hydrometeorologický ústav ve videu shrnuje aktuální výstrahy před extrémním počasím od pátku do neděle.
Očekávané extrémní lijáky v Evropě jsou důsledkem mimořádně teplých moří
Extrémní lijáky, na které se střední Evropa připravuje, jsou důsledkem mimořádné meteorologické konstelace, v jejímž středu je nezvykle teplé Středozemní moře. Agentuře APA to řekl meteorolog Leopold Haimberger.
„Ze severní Itálie se do Polska přesunuje mocná oblast nízkého tlaku. Je to velmi pomalé a relativně veliké,“ řekl. Níže je napájena z moří, která jsou nyní o tři až pět stupňů teplejší, než je běžné. Vlhkost níže čerpá nejen ze Středozemního moře, ale také z Černého moře a z Baltu.
Běžně jsou tyto níže z Itálie výrazně prostorově omezenější. „Tato níže skutečně odvádí vzduch z Černého moře velkým obloukem do Polska, na Slovensko a k nám (do Rakouska),“ vysvětlil Haimberger, který působí v Meteorologickém a geofyzikálním institutu Vídeňské univerzity. Do níže proniká současně i vzduch z Baltu a Středomoří.
Takové stavy počasí nejsou samy o sobě nové, s pokračujícími klimatickými změnami však stoupá jejich pravděpodobnost, a to právě kvůli vysokým teplotám moří v pozdním létě. V kombinaci se silným větrem se ještě zvyšuje odpařování z vodní hladiny. Celkově vyšší teploty vzduchu pak umožňují přesun vlhkosti na velké vzdálenosti.
Epicentra lijáků a ve vyšších polohách sněžení se vytvoří v sobotu a neděli, v některých regionech mohou být srážky extrémní. „Zda to bude skutečně 300 či 400 milimetrů, to si neodvažuji říct,“ dodal Haimberger.
Aktuální situace je podle APA částečně srovnatelná se srpnem 2002, kdy Dolní Rakousy postihly povodně. I tehdy se nad Itálií vytvořila oblast nízkého tlaku vzduchu, která na sever přenesla obrovské množství vlhkosti. K tomu se přidala i vlhkost z Baltu.
Rakouské Aply očekávají přívaly sněhu
Vedle deště a možných povodní varují rakouští meteorologové i před sněžením. To se očekává v nadmořských výškách nad 700 až 900 metrů nad mořem, zasáhne tak i mnohá alpská údolí s hlavními silničními tahy. Od pátku do neděle by hlavně na alpských hřebenech mohlo napadnout až 150 centimetrů sněhu, desítky centimetrů se ale očekávají i v některých údolích. Již nyní se uzavřely některé průsmyky, jako například Grossglocknerská vysokohorská silnice.
Rakouský automotoklub ÖAMTC doporučuje, aby do horských oblastí řidiči vyjížděli jen se zimními pneumatikami nebo se sněžnými řetězy, a upozorňuje, že policie může vozům bez této výbavy zabránit v jízdě do některých míst.
Praha zavře vrata na Čertovce
Vedení hlavního města nechá zavřít v pátek ráno kvůli zvyšující se hladině Vltavy bezpečnostní vrata na Čertovce. Magistrát vyzval ke zrušení akcí v blízkosti vody. Vltavou by mělo protékat 450 metrů krychlových vody za sekundu.
Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) na zasedání povodňového orgánu řekl, že na rozhodujících vodních přítocích Vltavy, mezi nimi třeba Sázavě, se zvýší odtoky, aby vodní díla, tedy třeba přehrady, pojala vodu. Podle predikce Povodí Vltavy a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je předpoklad, že u Karlova mostu se hladina řeky zvýší o 60 centimetrů.
Kvůli bdělosti uzavře magistrát v pátek v 10:00 bezpečnostní vrata na Čertovce. Zároveň vyzval pořadatele akcí v blízkosti vodních toků, aby je odložili. Odloženo již je například vinobraní v botanické zahradě v Troji nebo farmářské trhy na náplavkách. Náplavky zatím Praha zavírat nebude.
Od dnešních 15:40 nejezdí kvůli zvýšení hladiny Vltavy přívoz P4, který spojuje Velkou Chuchli s Modřany. Ostatní přívozy zůstávají v provozu
Na Rohanském ostrově v Praze 8 bude v sousedství místní betonárky přistaven automatický stroj na pytlování písku. K dispozici bude jednotlivým městským částem, pokud budou pytle s pískem potřebovat.
Ústřední povodňová komise doporučila sledovat stav rybníků a zvážit zrušení akcí
Ústřední povodňová komise doporučila sledovat stav rybníků a dalších menších vodních děl, zvážit zrušení víkendových akcí a pokračovat v preventivních přípravách na hrozící záplavy. Lidé by od pátečního večera neměli chodit do lesů a parků, kvůli větru a podmáčenému terénu v nich hrozí vývraty stromů a sesuvy půdy. Novinářům to řekl předseda komise a ministr životního prostředí Petr Hladík. Znovu se komise sejde v pátek.
Podle zpřesněné prognózy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mohou extrémní srážky výrazně rozvodnit řeky, a to na velké části území. „Intenzita srážek může být velká... Na velké části území České republiky již prší a bude pršet až do neděle,“ uvedl Hladík.
Jihočeská města se připravují na rozvodnění řek, ve Strakonicích staví zábrany
Řada jihočeských měst se připravuje na možné zvýšení hladiny řek v důsledku silných dešťů. Ve Strakonicích a Bechyni na Táborsku staví například protipovodňové stěny, v Českém Krumlově rozmisťují pytle s pískem.
„V současné době probíhá plnění pytlů pískem a jsou rozmisťovány na kritická místa. Aktuálně se zaměřujeme na oblast u Polečnice, kde začínáme s preventivními opatřeními, abychom ochránili majetek občanů. Důrazně apelujeme na všechny, aby sledovali aktuální informace,“ uvedl českokrumlovský starosta Alexandr Nogrády (ANO). Město leží na řece Vltavě, ale Polečnice je její významný přítok. Český Krumlov řešil potíže s velkou vodou na konci loňského roku. Tehdy se po prudké oblevě rozvodnila Vltava, která se ve městě několik dní držela na třetím, tedy nejvyšším stupni povodňové aktivity.
Ve Strakonicích dnes začali pracovníci městských technických služeb stavět protipovodňové zdi na Zeyerově nábřeží a na nábřeží u Prioru. Dále chce město vybudovat ochranu před vodou u podchodů. „Jako poslední by se v případě vážného ohrožení stavěla protipovodňová hráz v ulici Tržní,“ uvedla mluvčí strakonické radnice Markéta Bučoková. Strakonice se nachází na soutoku Volyňky a Otavy.
V Bechyni postaví protipovodňovou zeď, která má zabránit případnému vylití řeky Lužnice. Val je přibližně 250 metrů dlouhý a 2,5 metru vysoký. Hasiči jej instalují v místní části Zářečí.
„Připravili jsme protipovodňové zábrany na náplavku u Otavy, kde stojí sochy z písku. V případě potřeby budeme zábrany instalovat. Zatím sledujeme situaci a budeme reagovat podle vývoje,“ řekla mluvčí písecké radnice Petra Měšťanová.
V Českých Budějovicích pracovníci začali odstraňovat koupací mola z Vltavy a Malše.
Kvůli očekávaným dešťům a záplavám se v pátek preventivně sejde Ústřední krizový štáb, svolal ho premiér Petr Fiala.
Středočeský kraj čeká nejhorší situaci na Sázavě a středním Labi. Upouštějí se přehrady na Vltavské kaskádě, Želivka ne, uvedla Pecková.
Starosta Mělníka svolal povodňovou komisi, jednat bude v pátek
Starosta Mělníka Tomáš Martinec (ODS) svolal z preventivních důvodů povodňovou komisi, jednat bude v pátek. Podle meteorologů má v následujících dnech silně pršet. Město už dalo zkontrolovat protipovodňová vrata. "Je vypracován povodňový plán a jednoduše řečeno, při výšce Labe 450 centimetrů bychom měli začít stavět hráze, jsme je schopni postavit do dvanácti hodin," řekl dnes Martinec. Mělník je u soutoku dvou největších českých řek, Vltavy a Labe.
Povodí Moravy dál navyšuje odtoky z vodních nádrží, kontroluje riziková místa
Povodí Moravy s přicházejícími dešti dál navyšuje odtoky z vodních nádrží, které má ve správě. Pracovníci státního podniku také kontrolují riziková místa na vodních tocích. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař. Počínaje dneškem bude podle meteorologů silně pršet, což může v následujících dnech výrazně zvednout hladiny řek.