ONLINE: Povodně už mají pět potvrzených obětí, řekl ministr Rakušan v debatě
Povodně v Česku již mají pátou oběť. Bez dalších podrobností to ve středu večer v debatě na CNN Prima News řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Nadále se podle něj pohřešuje osm lidí. Čtvrtou obětí se dnes stala sedmdesátiletá žena, jejíž tělo nalezli policisté v Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku. Další tři mrtví jsou z Moravskoslezského kraje.
- Povodňových stavů dál ubylo na stovku, v úterý ráno jich bylo 160. Ohrožení zůstává na 26 místech, hlavně na jihu Čech, Dyji a dolním Labi.
- Krajské a senátní volby se v pátek a sobotu uskuteční. Vláda je přesvědčená, že je schopná zajistit hlasování i v místech zasažených povodněmi, uvedl na tiskové konferenci v pondělí večer po mimořádném jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). O odklad voleb žádal primátor Opavy zasažené velkou vodou. Na ministerstvu vnitra také vznikla pracovní skupina, která má pomoct, aby se volby konaly regulérně.
- Hladina Labe na dolním toku v Ústeckém kraji dál jen pomalu stoupá. Obce a města počítají s tím, že řeka zůstane v korytě. Vylila se pouze do polí.
- Na jihu Čech platí nejvyšší povodňový stupeň na 13 místech. Hladina Lužnice, kvůli níž níž začal v úterý přetékat rybník Rožmberk, zatím stagnuje.
VIDEO: Záběry na poničené Jesenicko a Šumpersko z policejního vrtulníku
Novinky a aktuální zprávy přinášíme v rámci online zpravodajství:
Zaměstnanec má nárok na neplacené volno na odstranění následků povodní
Zaměstnanec má nárok na pracovní volno bez náhrady mzdy, pokud potřebuje odstranit následky povodní na svém majetku. Zaměstnavatel mu také může umožnit, aby si zmeškanou dobu odpracoval jindy. Na síti X a v České televizi to připomněl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Podle Jurečky se situace týká případů, kdy lidé musí například bezprostředně po povodni vyklízet dům, zajistit základní věci nebo si třeba vyřídit nové doklady. „V ten okamžik má člověk nárok využít překážku na straně zaměstnance, do práce přijít nemusí. Musí to však oznámit zaměstnavateli a nenáleží mu mzda,“ uvedl ministr.
Na volno bez náhrady mzdy má podle ministra člověk nárok i v případě, že škody odstraňuje na základě veřejného zájmu nebo pokud poskytuje pomoc někomu jinému.
Proud Opavy v opavských částech Karlovec a Palhanec uvěznil několik lidí
Silný proud rozvodněné řeky Opavy v opavských částech Karlovec a Palhanec uvěznil několik lidí ve venkovním prostoru. Zachraňují je vrtulníky. ČTK to řekl mluvčí magistrátu Roman Konečný. Představitelé města vyzývají obyvatele, aby raději nevycházeli ven.
„Stalo se, že lidé uvízli třeba na plotě a teď je musí zachraňovat vrtulník,“ řekl Konečný. Proud je podle něj tak silný, že strhává i těžkou techniku hasičů. „Vrtulník je tak jedinou možností, jak se k nim dostat,“ dodal Konečný.
Radnice vyzývá obyvatele, aby raději nevycházeli. „Pokud někdo zůstal a nyní chce pryč, raději ať kontaktuje hasiče. Rozhodně by neměli vycházet ven. Je to nebezpečné, uvíznou někde na plotě, který tam za několik minut už nemusí být,“ řekl Konečný.
Starostka Hřenska kritizuje stát kvůli neodklizení dřeva z řeky
Starostka Hřenska na Děčínsku Kateřina Horáková kritizuje ministerstvo životního prostředí. Rezort, který zřizuje národní park České Švýcarsko, podle starostky nezajistil odklizení dřeva z říčky Kamenice a jejího okolí. Pokud hladina stoupne, mohlo by právě dřevo tvořit nebezpečnou překážku v řece, která se vlévá do Labe.
„Suché stromy ohrožují majetek a bezpečí občanů. Chlubili se, kolik udělali opatření proti povodním, a tady neudělají ani to nejmenší,“ řekla ČTK starostka. „Naštěstí to vypadá, že čerstvého materiálu tam tolik napadaného není,“ uvedla.
Obec se připravuje na možné rozvodnění Labe. Dobrovolní hasiči pomáhali lidem vyklízet sklepy a spodní patra domů. „Povodně jsme tu zažili opakovaně, takže víme, co voda dokáže,“ uvedla starostka. Divoká soutěska je do odvolání uzavřená.
Řeka Opava v Opavě a v Krnově kulminovala. V Opavě výška hladiny řeky už několik hodin stagnuje stagnuje, v Krnově začala klesat.
Hejtman Libereckého kraje vyhlásil stav nebezpečí pro Frýdlantský výběžek
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta vyhlásil stav nebezpečí pro obec s rozšířenou působností Frýdlant, kam patří 18 obcí zhruba s 24 tisíci obyvatel
„Nyní nemáme k dispozici zřetelnou predikci počasí, která by znamenala pokles toků do dnešních večerních hodin. Hlavním důvodem vyhlášení stavu nebezpečí je možnost evakuovat občany z těch nejohroženějších míst,“ uvedl hejtman.
Na Chrudimce v Hamrech u Hlinska platí extrémní stupeň nebezpečí
Na Chrudimce v Hamrech u Hlinska platí podle meteorologů extrémní stupeň nebezpečí. Podle Povodí Labe tam průtok překročil úroveň padesátileté vody. Přehrada Hamry je zcela zaplněná.
„Zatím se řeka vylila jen v místní části Blatno, kde je několik ulic pod vodou. Jsou zatopené zahrady a některé sklepy, hasiči čerpají vodu, máme tam pytle s pískem,“ řekl ČTK starosta Miroslav Krčil. V Hlinsku dosud není ohrožen skanzen Betlém, který stojí u řeky, na konci města u mostu v části Kouty bagr z řeky odstraňuje naplavené kmeny a dříví. Podle Krčila by řeka měla již kulminovat.
Správa KRNAP varuje před pohybem po Krkonoších, hrozí pády stromů i sesuvy půdy
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) nedoporučuje návštěvníkům hor, aby chodili do lesů, kde vlivem silného větru a podmáčené půdy padají stromy a větve. Hrozí i sesuvy půdy, řekl ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Nedoporučuje ani pohyb kolem rozvodněných vodních toků. Například na Labi ve Špindlerově Mlýně platí třetí povodňový stupeň, stav ohrožení.
Sesuvy půdy a popadané stromy uzavřely cesty do některých lokalit, například v okolí Pece pod Sněžkou do Obřího, Modrého a Zeleného dolu. Zemní laviny podle něj hrozí po celých horách i v dalších dnech. „Například sesuv půdy nad chatou Betyna v Peci pod Sněžkou uzavřel Obří důl. Technika pracuje na opětovném zprovoznění cesty. Po třech dnech dešťů se zvýšilo riziko zemních lavin, s tím musíme v příštích dnech počítat. Pokud zesílí vítr, tak jak uvádí předpověď, navíc hrozí pády stromů po celých Krkonoších,“ řekl Drahný.
Správa KRNAP v souvislosti s počasím z posledních dnů očekává na svém majetku škody značného rozsahu. „Přívalový déšť například zcela zničil příjezdovou cestu pod Martinovkou,“ řekl Drahný.
Správa KRNAP odpoledne informovala také o uzavření části lesní cesty mezi žlutou turistickou značkou - cestou Šraml a Portáškami ve Velké Úpě. Po cestě se valila voda. „Do odstranění problémů s ucpaným propustkem potoka bude cesta uzavřena,“ uvedla Správa KRNAP.
Počasí a rozvodněné řeky působí problémy také na polské straně Krkonoš. Polský Krkonošský národní park rozhodl, že park dočasně uzavře.
Po celý následující týden zřejmě nebude možné dojet vlakem do Ostravy, řekl ministr dopravy Martin Kupka. Zatopené je mimo jiné nádraží Ostrava-Svinov.
Obyvatelé Troubek se evakuují kvůli extrémnímu ohrožení
Vedení Troubek na Přerovsku rozhodlo o evakuaci obyvatel kvůli extrémnímu ohrožení. V Teplicích nad Bečvou, jež jsou 40 kilometrů od Troubek, se dramaticky zvedla hladina v Bečvě, kde už platí třetí povodňový stupeň. Voda má do Troubek ležících u soutoku Moravy a Bečvy dorazit po půlnoci, informovalo vedení obce na sociálních sítích.
Evakuace se týká všech obyvatel. Troubky jsou symbolem katastrofálních záplav z roku 1997.
Dny NATO se příští víkend v Ostravě neuskuteční
Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR se příští víkend na letišti v Mošnově neuskuteční. Pořadatelé největší bezpečnostní přehlídku v Evropě zrušili kvůli povodním. Na síti X to oznámila organizace Jagello 2000. Nynější situace není podle ní vhodná pro konání akce. Chce tím vyjádřit solidaritu se všemi nasazenými hasiči, policisty, vojáky, záchranáři, městskými policisty a hlavně s občany, kteří jsou záplavami postiženi.
„Dalším důležitým faktorem jsou silně podmáčené terény neumožňující zahájení finální části připrav, které v areálu letiště obvykle zahajujeme v pondělí před akcí, zejména pak zhoršený stav příjezdových komunikací,“ dodalo Jagello 2000.
Ústí nad Labem zavře dopravní uzel pod Benešovým mostem a postaví další stěnu
Ústí nad Labem kvůli stoupající hladině Labe dnes večer preventivně uzavře důležitý dopravní uzel pod Benešovým mostem a postaví další protipovodňovou stěnu. Jedna už stojí ve čtvrti Střekov a u Pětimostí. Labe je na třetím povodňovém stupni, hladina by podle předpovědi mohla v krajském městě kulminovat ve středu na úrovni 765 centimetrů. Novinářům to po zasedání povodňové komise řekl primátor Petr Nedvědický. Evakuace občanů podle něj nehrozí.
Obyvatelé Ústí nad Labem se musejí připravit na možný dopravní kolaps kvůli uzavření povodňové vany na silnici I/30. Ze strany Střekova pojede veškerá doprava přes Krásné Březno. Změní se trasy všech linek městské hromadné dopravy ze Střekova. „Cestující bohužel musí počítat se zpožděním linek asi o 25 minut,“ uvedl primátor. Informace k MHD najdou lidé na webu dopravního podniku.
Povodňovou stěnu hasiči postaví ještě dnes u kruhového objezdu pod Větruší. Ten budou využívat už pouze obyvatelé Vaňova. Ředitelství silnic a dálnic odkloní dopravu od Lovosic přes dálnici a od Děčína přes silnici I/13.
V Opavě hrozí protržení hráze, město nařídilo evakuaci přilehlých oblastí
V Opavě hrozí, že se protrhne hráz řeky Opavy u městských částí Palhanec a Karlovec. Vedení magistrátu proto nařídilo evakuaci obyvatel.
„Z důvodu hrozby protržení hráze řeky Opavy je nutné okamžitě začít s evakuací obyvatel městské části Karlovec. Občané se vyzývají, aby se urychleně připravili k evakuaci,“ uvedlo město v příspěvku.
Lidé si mají připravit evakuační zavazadlo a podle možností si domluvili ubytování v bezpečí u rodinných příslušníků či přátel. Ostatní mohou využít svozové autobusy do evakuačních centra. Odjíždět bude z parkoviště u společnosti Bidfood do evakuačního centra.
Starostka jeseníku: byla to apokalypsa
K apokalypse přirovnala starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová zaplavení města řekou Bělou. Po náměstí ráno plavala auta, voda zničila na mnoha místech silnice, ploty i mostky. Řeka podle ní stoupla během půl hodiny, na pomoc k evakuaci lidí, kteří výzvu včas neuposlechli, musely být nakonec přivolány vrtulníky armády a poté i policie. Zachránily dohromady na pět desítek obyvatel, řekla ČTK starostka. Bělá už kulminovala a začíná opadávat, obnažuje tak postupně spoušť, kterou zanechala.
„Všude je spoustu bahna, všechno je zničené včetně veřejných prostranství, ohnuté a odstraněny jsou lávky, které sebrala voda, musíme nechat zkontrolovat mosty. Vypadá to hrozně, když procházíte městem, nevěříte, že voda měla takovou sílu, co všechno zničila a přemístila jinam. Kolem silnic jsou zničené obruby i ploty,“ uvedla starostka.
Voda měla podle ní takovou sílu, že brala i osobní auta. „My jsme lidi upozorňovali, aby si auta vyvezli na kopec, přeci jen je Jeseník v údolí. Naštěstí v předstihu jsme věděli, že to přijde, a i když pršelo a stoupala řeka, největší nápor přišel dnes ráno. Překvapilo mě, že přesto na náměstí Svobody zůstala stát auta, která poté regulérně plavala po náměstí, ze kterého se stala jedna vodní plocha desítky centimetrů vysoká,“ popsala starostka.
Na místo muselo město nakonec povolat i vrtulníky. „Přestože jsme stejně jako starostové okolních obcí neustále vyhlašovali, aby lidé z ohrožených částí dobrovolně opustili domovy nebo že je mohou odvézt hasiči nebo městská policie, tak řada lidí to neudělala. Když ráno vystoupala do půl hodiny řeka do rozlivu po celém městě a nebylo úniku, přišly nám naráz desítky telefonátů, že se lidé potřebují z domu dostat, protože se o sebe bojí. Hasiči však už pro ně nemohli přijet, proud byl tak silný, že hasičskou tatru to táhlo směrem k vodě. Proto jsme povolali na pomoc vrtulníky,“ popsala Zdeňka Blišťanová.
Na pomoc nejprve přiletěl podle starostky vrtulník armády, poté dva nebo tři vrtulníky policie, které na místě zůstávají. „Těch lidí bylo asi 50, které musely takto zachránit. Nyní některé vrtulníky zůstávají kvůli rozvozu pomoci, protože Jeseník je odříznutý od okolních obcí, stejně jako je odříznutá i Česká Ves. Má ještě do pondělí pršet, ale já věřím, že už je to za námi. Nyní voda klesla, obnažilo to tu spoušť,“ dodala starostka. Apelovala znovu na obyvatele, aby nechodili k podemleté řece a dále dbali na zvýšenou opatrnost.
Hejnice vyzvaly obyvatele u vodních toků, aby si připravili evakuační zavazadlo. Starosta Jaroslav Demčák se obával, že jejich evakuaci budou muset zahájit do hodiny, srážky ale poté zeslábly a Smědá přestala stoupat. Podle starosty tak zatím k evakuaci obyvatel přistoupit nemusí.
Hejnice vyzvaly obyvatele u vodních toků, aby si připravili evakuační zavazadlo. Starosta Jaroslav Demčák se obával, že jejich evakuaci budou muset zahájit do hodiny, srážky ale poté zeslábly a Smědá přestala stoupat. Podle starosty tak zatím k evakuaci obyvatel přistoupit nemusí.
Pavel: Některé znevýhodněné regiony utrpí po povodních největší škody
Jesenicko nebo Frýdlantsko, které zároveň patří k nejvíce znevýhodněným regionům, utrpí pravděpodobně po povodních také největší škody. Na síti X to dnes uvedl prezident Petr Pavel. Nápravy škod po celé republice budou vyžadovat nejen pomoc státu, pojišťoven, ale všech, míní. Požádal občany o podporu těch, kteří se dostanou v těchto dnech do mimořádně složité situace.
„Nejjednodušší formou pomoci je pomoc finanční. Cest je mnoho, od příspěvku zavedeným charitativním a neziskovým organizacím, přes účty jednotlivých obcí, až po příspěvek potravinovým bankám. Pokud můžete, pomozte těm, kteří se v těchto dnech dostanou do mimořádně složité situace,“ uvedl Pavel a sdílel odkaz na web své manželky Evy, na kterém jsou k nalezení možnosti pomoci.
V ostravském městském obvodu Nová Ves byla vyhlášena evakuace
V ostravském městském obvodu Nová Ves byla vyhlášena evakuace. Hladina řeky Odry vystoupala na korunu protipovodňové hráze a má podle prognóz ještě stoupat. Na facebookových stránkách obvodu to oznámil novoveský starosta Tomáš Lefner. Evakuace by se měla týkat asi 500 lidí.
„V tuto chvíli hladina řeky Odry vystoupala lokálně na korunu protipovodňové hráze a lokálně přetéká hráze. Řekou se valí více než stoletá voda a má stále ještě dle prognóz stoupat. Proto vyzýváme všechny osoby imobilní, osoby vyššího věku, děti a ženy, aby zahájily okamžitou evakuaci,“ uvedl starosta. Muže požádal o pomoc při plnění pytlů s pískem a jejich ukládání na místa, kde je to potřeba.
Hasiči pokračují v záchraně lidí z Hanušovic a Rudy nad Moravou, které zasáhla povodňová vlna z protržené protipovodňové hráze.
V oblasti Jeseníku nevydržely pod náporem vody první domy
Pod náporem vody již nevydržely v oblasti Jeseníku první starší domy, potvrdili hasiči. Na severu kraje kolem rozvodněné Bělé se podle hejtmana Josefa Suchánka očekávají největší škody v kraji. Podle hasičů je teď prioritou evakuace a záchrana lidí.
Kraj apeluje na uposlechnutí výzev k evakuaci, hasiči se k lidem musejí vracet. Například v Rapotíně člunem odvezli do bezpečí osmdesátiletého seniora, který odmítl opustit domov a poté na záchranu čekal na plotě, uvedli zástupci kraje.
„Škody budou největší tam, kde je nejdivočejší řeka, a to je v tuto chvíli Bělá, kde jsou popadané mosty. Stržené mosty budou i v údolí na Vidnávce. Na vlastní oči jsem viděl zničenou novou státní silnici z loňského roku v České Vsi. Takže Jeseník a poté dál - Písečná, Mikulovice, tam budou největší škody,“ řekl ČTK hejtman Suchánek.
Povodňová vlna zasáhla město Luže v okrese Chrudim. Hladina řeky Novohradky se za deset minut zvýšila o více než půl metru, evakuují se dvě stovky lidí. „Situace je špatná. Prasknul rybník v Rychnově. Probíhá evakuace asi 200 lidí, domy kolem řeky jsou zatopené,“ řekl ČTK starosta Chrudimi František Pilný.
Podle údajů Povodí Labe dosáhla hladina Novohradky v Luži úrovně až 360 centimetrů a výrazně překročila hranici stoleté vody. Poslední velká povodeň, která město zasáhla v roce 2023, byla na úrovni dvacetileté až padesátileté vody.
V jihopolské obci Stronie Ślonskie u hranic s Českem se protrhla přehrada, ulice zaplavila přívalová vlna.
V jihopolské obci Stronie Ślonskie u hranic s Českem se protrhla přehrada, ulice zaplavila přívalová vlna.
Místostarosta Binar: Až 80 procent území Krnova je pod vodou
Až 80 procent území Krnova na Bruntálsku je pod vodou. Město už nedokáže účelně koordinovat záchranné práce a pomoc postiženým obyvatelům. Spoléhá především na pomoc kraje. ČTK to řekl místostarosta Miroslav Binar. Podle něj je situace v Krnově nyní výrazně horší než v roce 1997.
„Přes celý Krnov teče voda. Odhadujeme, že pod vodou je 70 až 80 procent města. Voda už je téměř u budovy radnice. Náměstí je zaplavené ze dvou třetin,“ řekl Binar.
Na řece Opavě platí třetí stupeň povodňové aktivity - extrémní povodeň. Hladina přesahuje 520 centimetrů. Běžný průtok je kolem metru. Na řece Opavici platí třetí stupeň povodňové aktivity.
Lidé mohou už nyní čerpat mimořádnou pomoc
Občané mohou podle premiéra Petra Fialy (ODS) už nyní čerpat okamžitou mimořádnou pomoc. Nynější povodňová situace si možná vyžádá i mimořádná vládní opatření, uvedl premiér na CNN Prima News. Zatím podle něj nelze říct, zda zasáhne do vyjednávání o státním rozpočtu.
„Už teď mají občané možnost požádat o pomoc, úřady práce jsou na to připraveny, je možné čerpat mimořádnou okamžitou pomoc, ta částka se může pohybovat až skoro do výše 73.000 korun,“ řekl Fiala. Na dotazy o mimořádné okamžité pomoci odpovídá linka Úřadu práce 800 779 900. Do terénu jsou připraveny vyjet mobilní týmy, informoval generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.
Smyslem mimořádné okamžité pomoci je zabezpečit konkrétní osobu nebo rodinu na přechodnou dobu, než bude mít možnost získat podporu jiných zdrojů, například z pojištění. Výše pomoci se odvíjí od sociálních a majetkových poměrů a příjmové situace domácnosti až do patnáctinásobku životního minima jednotlivce, maximálně může dosáhnout 72. 900 korun. Úřad práce prověřuje okruh společně posuzovaných osob, které spolu hospodaří. Mimořádná okamžitá pomoc je podle ministerstva práce a sociálních věcí vyplácena jednomu zástupci domácnosti, tedy jedna dávka do rodiny.
V hradeckém kraji je nejkritičtější stav na Broumovsku
V Královéhradeckém kraji je nekritičtější povodňová situace na Broumovsku. Voda z rozvodněných řek a potoků zaplavila silnice i části obcí a měst. Rozvodněná Stěnava zaplavila například části Broumova. Stav ohrožení ve 13:00 platil na Stěnavě v Meziměstí a Otovicích.
Ve Zdoňově na Broumovsku, kde v sobotu hasiči kvůli přelivu vody z rybníku nad obcí evakuovali 17 lidí a další čtyři lidé byli zachráněni, se situace dále zhoršovala. Podle policejní mluvčí Martiny Jandové bylo dopoledne ve Zdoňově zaplaveno několik rodinných domů, fotbalové hřiště, nešla elektřina. Podle policie i hasičů nejsou hlášení žádní zranění.
Příhraniční Višňová na Liberecku je opět kvůli záplavám odříznutá
Příhraniční obec Višňová ve Frýdlantském výběžku je stejně jako v sobotu odříznutá od zbytku Liberecka. Voda z rozvodněné Smědé zaplavila okolo 13:00 všechny přístupové silnice do obce. ČTK o tom informoval starosta Višňové Michal Scheidl.
Odra by měla kulminovat na odtoku z Česka o půlnoci
Řeka Odra by měla kulminovat na odtoku z Česka do Polska kolem dnešní půlnoci s průtokem 2000 metrů krychlových za vteřinu. V TV Nova to uvedl ministr zemědělství Marek Výborný. Ještě v pátek protékalo Odrou na hranici s Polskem okolo 20 metrů krychlových za vteřinu.
V povodí Odry a na řekách stékajících z Jeseníků je podle ministra v současnosti situace nejkritičtější. Pozitivní zprávou ale je, že na severní Moravě a v Jeseníkách přestalo pršet.
„Tedy v těch úplně horních tocích by se už situace neměla minimálně zhoršovat a postupně, jak ta voda bude odtékat, tak ta povodňová vlna bude postupně zasahovat oblasti na středních a dolních tocích,“ uvedl Výborný.
Hladina Moravy v Kroměříži je na třetím stupni, zůstává ale v korytě
Hladina řeky Moravy v Kroměříži vystoupala dnes po poledni na třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení. Zůstává tam ale v korytě. Potíže ve městě nadále působí především rozvodnění menších toků. Říčka Kotojedka se rozlila v místních částech Vážany a Kotojedy, potok Zacharka zaplavil část sídliště Zachar, hasiči čerpají vodu i z Wolfova splávku, jehož rozlití by ohrozilo část Dolní Zahrady, sdělil ČTK mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
Řeka Morava by v Kroměříži podle prognózy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) výrazně nad spodní hranici pro třetí stupeň povodňové aktivity stoupnout neměla. „Vypadá to, že by se snad neměly naplnit nejhorší možné scénáře, které obsahují souběh povodňových vln z Bečvy a horního toku Moravy,“ uvedl kroměřížský starosta Tomáš Opatrný.
Třetí povodňový stupeň platí v povodí Odry aktuálně na více než 50 místech
Třetí povodňový stupeň platí v Povodí Odry aktuálně na více než 50 místech. Přehrady za posledních 16 hodin zachytily 30 milionů metrů krychlových vody, k dispozici jsou ještě prostory na přibližně 47 milionů metrů krychlových. ČTK to sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
Uvedla, že vodní díla stoprocentně tlumí velké vody a z nádrží nyní neodtéká prakticky žádný průtok. Podnik začal dnes v 7:00 Žermanickým přivaděčem převádět vodu z řeky Morávky do nádrže Žermanice, aby velká voda nepřekonala hráze ve Frýdku-Místku a nezaplavila ho. „To platí i pro všechny obce a města směrem po vodě až po soutok Ostravice s Odrou v Ostravě,“ uvedla mluvčí. Z kaskády nádrží Slezská Harta a Kružberk na řece Moravici začne podnik odpouštět vodu pravděpodobně ve středu dopoledne.
„V dílčím povodí Odry dochází na některých vodních tocích k opětovnému vzestupu hladin z nočních srážek (Odra v Odrách, Bílovka v Bílovci, Sedlnice v Sedlnici, Polančice v Ostravě-Polance nad Odrou, Ondřejnice v Brušperku) a na zbývajících tocích již dochází k stagnaci, případně k pozvolnému poklesu hladin,“ uvedla Vlčková.
Profilem řeky Odry v Bohumíně nyní protéká přibližně 1200 metrů krychlových vody za sekundu, což představuje větší než dvacetiletý průtok. V Ostravě-Svinově se průtok Odry blíží hodnotě padesátileté vody a v úseku mezi soutoky s řekami Opavou a Ostravicí průtok odpovídá stoleté vodě a prudce stoupá.
Stoletou vodu při nynějších záplavách hlásí 55 měřicích míst, řekl Fiala
Stoletou vodu při nynějších záplavách hlásí 55 měřicích míst, řekl premiér Petr Fiala v rozhovoru pro Českou televizi. Situace je podle něj pořád vážná, déšť se posouvá na západ, uvedl. Kolem poledne byl v Česku některý z povodňových stupňů na 270 místech, třetí stupeň ohrožení platil na téměř 120 z nich, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nejhorší teprve přijde, hladiny některých řek teprve budou kulminovat, uvedl Fiala. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji a na Jesenicku, připomněl. „Na 55 profilech je stoletá voda, někde očekáváme i vyšší průtoky,“ řekl. Vzhledem k posouvání deště na západ je podle premiéra v následujících hodinách nutná opatrnost třeba v Novohradských horách a na Šumavě.
Dálnice D55 z Napajedel do Hulína je opět průjezdná. Silničáři ji ráno uzavřeli kvůli zaplavení vodou.
České dráhy kvůli povodni vyklízejí Středisko údržby v Bohumíně a evakuují zaměstnance. V Ostravě stojí provozy chemičky BorsodChem a OKK Koksovny.
Labe stouplo v Ústí nad Labem na třetí povodňový stupeň, staví se zábrany
Labe v Ústí nad Labem v poledne stouplo na třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Staví se protipovodňová střena na pravé straně řeky, už stojí na levé straně na křižovatce Pětimostí. Mobilní zábrana je v Děčíně u Parolodi a Křešicích na Litoměřicku.
Zatopená je silnice do Dolního Žlebu u Děčína. Tam se v noci částečně utrhl přívoz, dopoledne se ho podařilo ukotvit. V Děčíně je do odvolání zavřené turistické centrum a městská knihovna na Smetanově nábřeží, které strážníci vyklízejí. Lidé se nedostanou v některých místech na cyklostezku. V Ústí nad Labem zasedne povodňová komise, bude mimo jiné řešit možné zaplavení hlavní silnice pod Benešovým mostem.
Šéf hasičů: Od začátku povodní bylo evakuováno přes 10 500 lidí
Od začátku povodní v České republice bylo evakuováno více než 10 500 osob. V České televizi to generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Několik stovek lidí bylo zachráněných.
„Je třeba vnímat rozdíl mezi evakuací a záchranou. Evakuace je proces, kdy člověk je potenciálně ohrožen jakýmsi nebezpečím, zatímco záchrana je proces, kdy mu bezprostředně hrozí nebezpečí,“ řekl Vlček. „Mnohdy se vracíme na místa, kde primárně se lidé odmítli evakuovat preventivně, a pak už je zachraňujeme,“ dodal.
Hladina Lužnice by se mohla dostat na úroveň padesátileté vody
Hladina řeky Lužnice by se mohla v následujících hodinách dostat na úroveň padesátileté vody. Dotknout by se to mohlo především Soběslavi a Veselí nad Lužnicí a okolních obcí. Po zasedání jihočeského krizového štábu to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba.
„Máme pořád dostatek času se na to připravit. Ale musíme počítat s tím, že třeba ve Veselí nad Lužnicí bude hladina možná ještě o něco vyšší než padesátiletá, což by mohl být problém. Budeme tam bojovat o každý centimetr a bude důležité se na to připravit,“ uvedl Kuba.
Do Veselí nad Lužnicí a Soběslavi by podle odhadů vlna mohla dorazit asi až v pondělí. Od rána se zvyšuje hladina Lužnice v horní části toku. Na stanici Pilař u Třeboně na Jindřichohradecku se dostala na úroveň vyšší než 450 centimetrů, což podle Českého hydrometeorologického ústavu představuje extrémní povodeň. Od půlnoci tam hladina řeky stoupla o dva metry. Vodu může zadržet rybník Rožmberk.
„Připravovali jsme se na tuto situaci a snažili jsme se vytvořit ovladatelný retenční prostor, který lze využít v případě vysokých průtoků na Lužnici,“ řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha. Dodal, že nyní může Rožmberk pojmout ještě 10 milionů krychlových metrů vody. Pokud by jí bylo více, stoupla by do bezpečnostního přelivu, odkud neřízeně odtéká pryč.
Hladina řeky Olše klesla, evakuovaní lidé se v Českém Těšíně mohou vrátit domů
Obyvatelé centra Českého Těšína na Karvinsku a z ulice Na Olšinách se mohou vrátit domů. Starosta Karel Kula vzhledem k poklesu hladiny řeky Olše odvolal evakuaci, která se dotkla několika set lidí.
Třetího stupně ve středních Čechách dosáhne Sázava ve Zruči a Nespekách
Povodňová předpověď pro Středočeský kraj je zatím příznivá, srážky se mají přesouvat na západ. Třetí povodňový stupeň platí na Labi v Mělníku a dosáhne ho v pondělí ještě Sázava ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku a Nespekách na Benešovsku. Na situaci jsou tam připravení, řekla novinářům po dnešním jednání krajského krizového štábu hejtmanka Petra Pecková (STAN).
Nejdramatičtější situace je podle Peckové nyní v Mělníku, který ale chrání protipovodňová opatření. Problémy jsou tak spíš v menších obcích jako Liběchov nebo Lužec.
Ve Zruči dosáhne Sázava třetího stupně v pondělí ráno nebo dopoledne. „Jsou tam postavená protipovodňová vrata a uzavřeny prostupy pod povodňovým valem,“ uvedla Pecková. Připravení na povodeň jsou podle ní i v Nespekách, kde má být třetí stupeň v pondělí odpoledne.
V Břežanském údolí spadla do vozovky skála, je tam uzavřená silnice. Zaplavená silnice je například u Loukova na Mladoboleslavsku.
Situace v Polsku u českých hranic je kritická
Povodně zasáhly také poslká města, do kterých vtékají řeky z Jesenicka. Nejkritičtější je situace ve městě Glucholazy nedaleko českých hranic, kde se řeka vylila z břehů, a pak v Kladsku.
V obci Krosnowice asi 30 kilometrů přes hranici od českého Náchoda utonul muž, uvedla místní policie. Obec je ale zaplavená, policie proto případ nemůže prošetřit. V okrese v noci na dnešek přetekla přehrada, a to na potoce Wilczka v obci Miendzygórze. Ochromeno je i dopravní spojení mezi Polskem a Českem.
Okresní město Kladsko je pod vodou. „Bitvu jsme prohlásili, město je zaplaveno,“ řekl polským médiím starosta Michal Piszko. Hladina řeky Kladská Nisa vystoupala na téměř 6,5 metru, z břehů se vylil i zhruba kilometrový kanál Mlynowka.
Armádní vrtulník pomáhá při záchranných a evakuačních pracích v Jeseníku
Jeden z armádních vrtulníků je nasazený v Jeseníku na záchranné a evakuační práce při povodních. Na síti X to oznámila armáda. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v sobotu večer uvedla, že na pomoc s povodňovou situací odletěly dva armádní vrtulníky z pražských Kbel a z Náměšti nad Oslavou. Hasičský záchranný sbor si vyžádal další dva armádní vrtulníky, budou hlavně zabezpečovat logistiku pro vyloučené oblasti, řekl dnes po jednání Ústřední povodňové komise generální ředitel hasičů Vladimír Vlček.
V terénu jsou podle Vlčka tři vrtulníky letecké služby Policie ČR, dva armádní vrtulníky - jeden zasahuje v Široké Nivě a v Pochni, druhý v Jeseníkách. Kromě dalších dvou armádních helikoptér si hasiči vyžádali i dva vrtulníky od soukromé letecké záchranné služby DSA. „V tuto chvíli bychom dohromady měli operovat devíti vrtulníky, přičemž v předstihu jsme požádali policii o zpohotovění dalších dvou vrtulníků,“ dodal Vlček.
Do centra Bohumína se dostává voda, protipovodňová ochrana nestačí
Do centra Bohumína se dostává voda. Dopoledne byly překročeny limity pro protipovodňovou ochranu Nového Bohumína. Lidé by se měli připravit na vypnutí elektrického proudu, protože bude třeba odstavit rozvodnu v Pudlově. Připravují se kapacity pro evakuaci.
Při zásahu u povodní v Dolních Rakousích zemřel hasič
Při zásahu u povodní způsobených bouří Boris zemřel v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy hasič. Na tiskového konferenci to dnes oznámila hejtmanka Dolních Rakous Johanna Miklová-Leitnerová. Úřady už dříve označily Dolní Rakousy za oblast postiženou živelní pohromou.
Hanušovice zatopila povodňová vlna, Morava se během chvíle zvedla o metr
Hanušovice na Šumpersku zatopila dnes dopoledne povodňová vlna, většina lidí zůstala v domech a nestihla se evakuovat. Přišlo to během deseti minut, hladina řeky Moravy se zvedla asi o metr, řekl ČTK starosta města Marek Kostka. Centrum Hanušovic se zhruba 2900 obyvateli zůstalo pod vodou. Vedení obce evakuaci zakázalo, situace je nebezpečná nejen pro obyvatele, ale i pro záchranáře. Lidé by měli zůstat ve vyšších patrech a počkat na další pokyny, doplnil starosta.
„Jsme odříznuti od světa, celé město plave, ale ne klidnou vodou - ale divokou řekou. Většina lidí zůstala v zatopených domech. Bylo to během deseti minut, voda se zvedla snad o metr, nikdo to nepředpokládal. Hladina Moravy ráno dokonce klesla, začali jsme evakuovat sídliště Holba kvůli protržené hrázi - a odtud jsme téměř už neutekli. Mezitím se protrhla páteřní hráz podél Hanušovic a zaplavilo to Hanušovice,“ uvedl starosta.
Povodně v Opavě
V Jeseníkách by už nemělo více pršet
V Jeseníkách přestalo pršet a nyní se tam neočekávají žádné zásadní srážky. Řeky Opava, Opavice či Odra by měly kulminovat během dneška. Po jednání Ústřední povodňové komise to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Komise ale vyzvala orgány k adekvátním opatřením včetně evakuace na toku řeky Desná a na Moravě nad městem Olomouc, především v Šumperku a Litovli.
Dešťové pásmo se vrací z východu na západ, relativně dlouho ještě bude pršet na Českomoravské vrchovině, v jižních Čechách a na Šumavě, uvedl Hladík. Mezi pondělním a úterním ránem se očekává největší úhrn srážek na Šumavě a v Novohradských horách. Pršet má i v úterý a ve středu, ale už spíše v rozdrobených srážkách nebo lokálních přeháňkách, konstatoval ministr.
Ostravsko bude mít na železnici po deštích a povodních škody za stovky milionů
Ostravsko bude mít na železnici po nynějších deštích a povodních škody za stovky milionů korun. V Moravskoslezském kraji se nejezdí prakticky nikde, oznámili před 10:00 hasiči Správy železnic. V celém Česku zatím evidují 218 mimořádných událostí způsobených v posledních dnech deštěm a větrem, nejvíc zasahovali na severní Moravě. Podle Českých drah kvůli nesjízdnosti silnic především na Jesenicku a Ostravsku není možné na mnoha místech ani zavést náhradní autobusovou dopravu.
Stovky mobilních vysílačů jsou bez proudu
Na severu Moravy, ve Slezsku a na Trutnovsku jsou v důsledku nepříznivého počasí a záplav bez proudu stovky mobilních vysílačů, což způsobuje výpadky signálu. Na místech bez elektřiny nejde ani pevný internet, někteří operátoři proto postiženým zákazníkům poskytují neomezená data pro mobilní připojení.
Výpadky signálu jsou většinou lokální. K nejdůležitějším základnovým stanicím se technici operátorů podle mluvčí O2 Veroniky Zachariášové snaží dostat, aby po vybití baterií zajistili napájení dieselovými agregáty nebo do nich dolili naftu. Do postižených oblastí případně přesměrovávají okolní funkční vysílače.
Ve velkých městech je podle mluvčí T-Mobilu Patricie Šedivé situace s mobilním signálem stabilní, stále však operátor řeší zejména v menších vesnicích lokální výpadky tam, kde nastalo přerušení dodávek elektřiny. Nejnáročnější je nyní situace v Jeseníkách a okolo Ostravy.
Svitava na severu Brna dosáhla úrovně desetileté vody
Zaplavené město Jeseník
Nechoďte do přírody, vyzývá správa KRNAP
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) nedoporučuje návštěvníkům hor, aby chodili do lesů, kde vlivem silného větru a podmáčené půdy padají stromy a větve. Místy hrozí i sesuvy půdy, řekl dnes ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Nedoporučuje ani pohyb kolem rozvodněných vodních toků. Například na Labi ve Špindlerově Mlýně platí třetí povodňový stupeň, stav ohrožení.
„Lidé by v tuto dobu vůbec neměli chodit do přírody. Situace je vážná a pokud lidé nemusí ven, tak raději ať zůstanou doma. Usnadní to práci i záchranářům a všem lidem, kteří likvidují následky tlakové níže Boris,“ řekl Drahný.
Některé turistické stezky jsou podle něj v Krkonoších zaplavené, vodní roky rozvodněné. „Situace v Krkonoších se má dnes ještě zhoršovat. Varujeme před pohybem v horách. V Krkonoších vydatně prší a na hřebenech hor je silný vítr,“ řekl Drahný.
Počasí a rozvodněné řeky působí problémy také na polské straně Krkonoš. Polský Krkonošský národní park rozhodl, že park dočasně uzavře.
Malou Úpu v Krkonoších odřízly od českého vnitrozemí sesuvy půdy
Horskou obec Malou Úpu ve východních Krkonoších odřízly od českého vnitrozemí sesuvy půdy. Silnice druhé třídy 252 od křižovatky na Pec pod Sněžkou po státní hranici s Polskem je uzavřena, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Martina Jandová. Některé komunikace v obci pro místní obyvatele a složky integrovaného záchranného systému jsou ale průjezdné. Přístup na Horní Malou Úpu je možný z Polska.
V úseku silnice mezi Spáleným Mlýnem a Pomezními Boudami jsou sesuvy půdy, proto byl tento úsek v noci uzavřen.
Povodně v Rapotíně na Šumpersku
Ředitelství silnic a dálnic uzavřelo dálnici D1 u Bohumína, nyní již v obou směrech. Uzavírka začíná na úrovni mimoúrovňového křížení u Bělotína a provoz vede po dálnici D48.
Další záběry hasičů ze severu Olomouckého kraje:
Hejtman: Situace v Olomouckém kraji je stejná nebo horší než v roce 1997
Aktuální povodňová situace v Olomouckém kraji je na více místech stejná nebo horší, než byly katastrofální záplavy v roce 1997. Díky lepší připravenosti a organizaci jsou ale následky povodní méně závažné než před 27 lety, uvedl olomoucký hejtman Josef Suchánek na facebooku.
Za velmi vážný stav označil situaci na řece Bělé a Vidnávce na Jesenicku a v Hanušovicích na Šumpersku, kterými protéká Morava a Branná. Vážný stav panuje podle něj také na Šumpersku v okolí toku Desná, v Loučné podle něj půjdou zřejmě nějaké domy k zemi, rozsah škod je ale menší.
Policie: Jesenicko je zcela nedostupné, silnice jsou neprůjezdné
Oblast Jesenicka je podle policie momentálně zcela nedostupná kvůli neprůjezdným silnicím. Vozovky jsou na mnoha místech podemleté. Policisté žádají řidiče, aby neriskovali a do oblasti nejezdili. „Naše činnost je soustředěna zejména na pomoc s evakuací obcím na Jesenicku a Šumpersku,“ uvedla policie. V noci rozvodněná řeka Bělá strhla hlavní silnici I/44 vedoucí od Jeseníku do České Vsi a dále přes Písečnou na Mikulovice. Podle starosty České Vsi Petra Mudry je severní cíp Olomouckého kraje nepřístupný ze všech stran.
Pražští hasiči vytáhli z Vltavy tonoucího muže. Hlídka si ho všimla u Palackého mostu, kvůli silnému proudu ho vylovili až u Lužického semináře mezi Karlovým a Mánesovým mostem. Vltava v Praze dosahuje prvního povodňového stupně.
Událost se odehrála kolem 7:00, kdy se podle policie muž rozhodl zaplavat si ve Vltavě. „Do řeky skočil na Smíchově a proud ho odnesl asi dva kilometry až ke Karlovu mostu, kde se zachytil rákosí," uvedli policisté na síti X. Muž skončil v rukou záchranářů.
Povodně v Německu: na velkou vodu se chystá Sasko i Pasov
V Drážďanech hladina Labe v noci na dnešek dosáhla úrovně prvního povodňového stupně. Druhý stupeň varování už platí na Labi v Schöně u českých hranic a také na Lužické Nise ve Zhořelci, vyplývá z informací saského zemského povodňového centra. V částech Saska bude dnes opět pršet. Vydatný déšť odpoledne meteorologové očekávají také v jihovýchodním Bavorsku, kde je situace napjatá především v Pasově.
V saské metropoli nyní hladina Labe dosahuje 4,3 metru, běžně je tam na 1,5 až dvou metrech. Podle povodňového centra dosáhne druhého stupně varování dnes večer a třetího v pondělí odpoledne. Kulminace se čeká v Drážďanech až ve středu či ve čtvrtek.
Situaci před očekávanými povodněmi zkomplikovalo v saském hlavním městě středeční zřícení části mostu Carolabrücke, který vede přes Labe a který byl důležitou dopravní tepnou. Hasičům se podařilo v sobotu pozdě večer odstranit trosky části u Nového Města, kterou strhli z preventivních důvodů a které byly na souši. „Zvládli jsme to,“ napsali k tomu drážďanští hasiči na instagramu. Část mostu ale dál zůstává v korytě řeky, voda ji zaplavuje a podle hasičů je nereálné, aby ji dostali z Labe před příchodem povodňové vlny z Česka.
Podle současných odhadů ale nebudou mít trosky mostu v korytě výrazný vliv na další zvýšení hladiny Labe, odhaduje se 30 až 50 centimetrů navíc. „To je v rámci ochrany před povodní ale zvládnutelné,“ uvedl šéf saského úřadu pro životní prostředí René Herold.
Na povodňovou vlnu se nyní v Bavorsku připravuje hlavně město Pasov, které leží u rakouských hranic na soutoku Dunaje, Innu a Ilzu. Hladina Dunaje tam nyní dosahuje 7,5 metru, zatímco běžně je to kolem šesti metrů. Překročen byl tak druhý ze čtyř stupňů varování. Podle pasovského mluvčího se ale město připravuje zatím běžnými uzavírkami v historickém jádru a výstavbou protipovodňových bariér.
Bez proudu bylo ráno 260 tisíc domácností
Bez proudu bylo k 7:00 ráno kvůli nepříznivému počasí v Česku okolo 260 tisíc domácností, z toho 204 tisíc v síti ČEZ a 56 tisíc u E.ON. Nejhorší je situace v Moravskoslezském kraji, kde nemá elektřinu 114 tisíc odběratelů, v Olomouckém je 34 tisíc domácností bez proudu, na jižní Moravě 30 tisíc, v Královéhradeckém 25 tisíc odběratelů a v Libereckém kraji 16 tisíc odběrných míst. Elektřinu má odpojenou i 11 tisíc domácností na Vysočině a 10 tisíc ve Zlínském kraji.
ČEZ Distribuce eviduje na svém distribučním území 240 poruch na vedení vysokého napětí a stovky na napětí nízkém. Hlavní příčinou jsou popadané stromy a větve na vedení vlivem silného větru. Ten vyvrátil i několik sloupů s vedením. Rozsáhlý výpadek způsobilo zatopení rozvodny ČEZ v Krnově. E.ON na jihu Česka hlásí 91 poruch na vedení vysokého napětí.
Podle mluvčí ČEZ Soni Holingerové je bez elektřiny nejvíce odběratelů v okresech Nový Jičín, a to 26 tisíc, na Bruntálsku je to 25 tisíc domácností, na Trutnovsku 13 tisíc a na Ostravsku a okolí Jeseníku po deseti tisících. „Celou noc jsou naše čety v terénu, nicméně opravy komplikuje silný vítr,“ uvedla Holingerová.
Poruchy začaly podle mluvčího E.ON Romana Šperňáka přibývat v sobotu odpoledne a v podvečer a neustávaly ani přes noc a přibývají dále. Jedná se zejména o důsledky podmáčeného terénu a silného větru, který následně vyvrací stromy a ty poškozují naše distribuční zařízení. „Zároveň jsme museli včera v podvečer přistoupit i k odstavování jednotek trafostanic stanic v důsledku ohrožení stoupajícími hladinami řek. A to zejména na jihu Čech,“ dodal Šperňák.
Řeka Opava v Opavě překonala stoletý průtok
Na řece Opavě ve městě Opava byl při nynějších záplavách překročen stoletý průtok. Povodí Odry očekává, že stoletá voda bude významně překonána i na dalších místech - řece Odře v Ostravě-Svinově, Opavici v Krnově na Bruntálsku i na řece Opavě, a to od Opavy po ústí. Na Odře v Bohumíně na Karvinsku se očekává dosažení stoletého průtoku a mírně vyššího. ČTK to řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.
„Na mnoha místech již dochází k ohrožení zástavby a očekáváme, že se situace bude dále zhoršovat a zasáhne závěrečné trati jednotlivých dílčích povodí. Evakuace probíhají kolem Opavice ve Městě Albrechticích, podél řeky Opavy v Krnově a v Opavě a v Kravařích a v desítkách dalších obcích. Zahajuje se evakuace Českého Těšína na Olši a bude se připravovat evakuace v Ostravě a v Bohumíně,“ řekla mluvčí.
Povodně v Polsku mají první potvrzenou oběť
Polsko má první oběť lijáků a záplav, v Dolnoslezském vojvodství se utopil člověk. Na tiskové konferenci v jihopolském Kladsku to řekl polský premiér Donald Tusk.
Povodeň přerušila provoz vlaků na hlavním koridoru do Polska
Povodeň přerušila provoz na železničním koridoru mezi Olomoucí a Ostravou. Kvůli očekávanému zaplavení a zhoršenému povětrnost trati zastavila Správa železnic do odvolání provoz mezi Studénkou a Jistebníkem na Novojičínsku. Vlaky z Prahy končí v Olomouci, vlaky z Polska v Bohumíně. ČTK to sdělil mluvčí Českých drah Filip Medelský.
Noční vlaky na Slovensko pojedou přes Valašské Meziříčí. Vlaky, které jedou z Polska přes Českou republiku do Rakouska a zpět, budou zastaveny ve vhodných stanicích, odkud se vrátí zpět.
Na jihozápadě Polska přetekla přehrada, vesnice se evakuují
Po vydatných deštích přetekla přehradní nádrž ve vesnici Międzygórze (Vlčí Důl) na jihozápadě Polska. Evakuují se vesnice v hornaté oblasti na hranici s Českou republikou. Informují o tom polská média.
„Přehrada v Międzygórze přetéká. Voda byla sice vypuštěna, ale dosáhla své maximální hladiny! Přítok vody je obrovský,“ napsala dolnoslezská obec Bystrzyca Kłodzka na síti X. Podle informací polských vodohospodářů voda stále přetéká povrchovým přelivem a je vypouštěna zbývajícími odtoky. Zaměstnanci dispečinku objektu byli evakuováni spolu s obyvateli budovy, která se nachází na úpatí hráze hned vedle koryta potoka Wilczka. Některá okolní místa jsou již zcela neprůjezdná, píše server onet.pl.
Hráz husinecké vodní nádrže na Prachaticku přetekla
Hráz husinecké vodní nádrže v jižních Čechách přetekla. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) České televizi řekl, že to obce v okolí významně neohrozí. Lidé byli varováni.
„Na Husinecké nádrži se potvrdilo, že bude muset dojít k přelivu. Vypadá to, že by odtok mohl být lepší, než odpoledne, což je dobrá zpráva pro všechny obce pod nádrží. Zatímco odpoledne modely ukazovaly 80 kubíků, teď to vypadá na 50 až 60 kubíků,“ citoval server sobotní večerní slova hejtmana Kuby.
Husinecká nádrž na Prachaticku se naplnila kvůli silným dešťům. Její hladina stoupla od páteční půlnoci o více než čtyři metry. Přetékající voda výrazně zvýší hladinu řeky Blanice, podél které stojí řada obcí a měst. Týká se to například Bavorova, Strunkovic či Vodňan. V Bavorově platí 3. povodňový stupeň, hladina Blanice tam byla v 04:00 na 226 centimetrech.
Radnice v Českém Těšíně nařídila evakuaci centra města a ulice Na Olšinách. Lidé se mají přesunout do Základní školy na ulici Slezská. Zástupci radnice to zveřejnili na sociálních sítích. Evakuace se podle mluvčí města Nataši Cibulkové má týkat několika tisícovek lidí. Řeka Olše se zatím z břehů nevylila. Jde o preventivní opatření.
Extrémní povodňový stupeň platí v Olomouckém kraji na třech místech
Extrémního povodňového stupně dosahují aktuálně toky v Olomouckém kraji na třech místech Jesenicka a Šumperska. Na této velmi nebezpečné úrovni zůstává od sobotní noci hladina řeky Bělé v Mikulovicích, vodního toku Branná v Jindřichově na Šumpersku a Moravy v Raškově na Šumpersku. Naopak hladina Vidnavky ve Vidnavě na Jesenicku klesla dnes v 01:00 na třetí povodňový stupeň. Nejvážnější situace zůstává v severním cípu kraje, kde rozbouřená Bělá odřízla od světa Českou Ves, Písečnou a Mikulovice. Od soboty platí v kraji stav nebezpečí.
V kraji zůstává kvůli záplavám uzavřeno několik silnic včetně silnice první třídy od Jeseníku do Mikulovic, u obce Lipová-lázně či Vápenná voda podemlela silnici. Problémy jsou na silnicích podle dopravních informací policie i kvůli popadaným stromům. Kvůli záplavám jsou uzavřeny některé železniční úseky jako například z Šumperka do Kout nad Desnou, z Bludova na Krnov či z Žulové do Javorníku. I nadále je také přerušen provoz na železničním koridoru mezi Olomoucí a Ostravou. Správci železnic řeší také případy popadaných stromů na trati, provoz byl kvůli tomu ráno přerušen v úseku mezi Hranicemi a Hustopečemi nad Bečvou.
V Libereckém kraji se přes noc situace zlepšila
V Libereckém kraji v noci pršelo jen slabě a hladiny toků se většinou vrátily do normálu. Na prvním stupni byly ráno v 5:30 Jizera na Semilsku, Kamenice v Plavech na Jablonecku a potok Jeřice v Mníšku na Liberecku, vyplývá z údajů na webu Povodí Labe. Přes den se ale čeká zhoršení, silně pršet by mělo především na severní straně Jizerských hor.
„To znamená, že nejvíc zatížená bude Smědá a částečně Jeřice a Lužická Nisa,“ uvedl v sobotu hejtman kraje Martin Půta. Toky by měly kulminovat v noci z neděle na pondělí.
Na Vysočině platí třetí povodňový stupeň na pěti řekách
Na Vysočině je třetí povodňový stupeň, ohrožení, na pěti řekách, počet se od soboty zvýšil. Kromě Svratky v Dalečíně, Želetavky v Jemnici a Želivky v Želivě stouply hladiny na třetí stupeň na Sázavě v Havlíčkově Brodě - Pohledských Dvořácích a na Doubravě v Bílku. Hasiči v noci na dnešek kvůli větru odklízeli mnoho spadlých stromů, podle údajů na jejich webu měli od sobotního večera kvůli počasí okolo 150 výjezdů.
Na Sázavě platí druhý povodňový stupeň ve Žďáru nad Sázavou, obci Sázava, Chlístově a Světlé nad Sázavou. Stejný stupeň je i na řece Jihlavě v Ptáčově a Bransouzích, Svratce ve Víru, na Rokytné, Chrudimce a na Borovském potoce ve Stříbrných Horách.
Spadlý strom přerušil po 4:00 provoz vlaků mezi Náměští nad Oslavou a Rapoticemi na Třebíčsku, tři spoje byly zrušené. České dráhy předpokládají obnovení vlakových jízd okolo 8:00. Jde o trať mezi Jihlavou a Brnem.
Krnov nařídil evakuaci tisícovky obyvatel Dolního Kostelce a dalších 13 ulic. Situace ve městě v podhůří Jeseníků aktuálně odpovídá katastrofálním povodním z roku 1997, má se ale ještě zhoršit. Hladina rozvodněné řeky Opavy ještě nedosáhla svého maxima.
„Velká část města už je pod vodou. Zaplavené je už i centrum. Zatím je tma. Jaké škody voda napáchala, zjistíme až se rozední. Nemáme hlášení o tom, že by se někdo zranil či o obětech,“ řekla ČTK mluvčí města Dita Círová. Hladina řeky Opavy ve městě běžně dosahuje jednoho metru. Aktuálně je téměř na pěti metrech. Ve městě platí třetí stupeň povodňové aktivity.
Složky integrovaného záchranného systému aktuálně v souvislosti s počasím zasahují u 1637 mimořádných událostí, za poslední tři dny řešily téměř 6000 událostí. Nejčastěji jde o čerpání vody, odstraňování spadlých stromů a budování protipovodňových opatření. Po dnešním jednání Ústředního krizového štábu to řekl ministr vnitra Vít Rakušan. Evakuováno podle něj dosud bylo 793 lidí, další evakuace ale nyní pokračují.
"Probíhá instalace protipovodňových stěn a dalších prostředků zabraňujících šíření vody," uvedl Rakušan. Hasiči a Státní správa hmotných rezerv (SSHR) mají podle ministra dostatek lehátek a spacích pytlů pro všechny evakuované. Policie podle něj zajišťuje plynulost na silnicích, pomáhá i s evakuací. Do pomoci se zapojila i armáda.
Neziskové organizace vyhlásily sbírky na pomoc lidem, které zasáhla povodeň. Jejich dobrovolníci také pomáhají v terénu, rozvážejí například potravinovou pomoc pro evakuované. Pomáhají také potravinové banky, kterým ale chybí především balená voda nebo polévky a těstoviny do hrníčku.
Hladina Labe v Sasku stoupá, ve vesnici Schöna u českých hranic už dosáhla prvního povodňového stupně. V Drážďanech za dnešek hladina vzrostla o 1,5 metru a dosáhla 3,7 metru. Běžný stav je přitom v saské metropoli mezi 1,5 až dvěma metry. Vyplývá to z informací saského povodňového centra. Části mostu Carolabrücke, který se zřítil v noci na středu, jsou od rána pod vodou, informoval web listu Sächsische Zeitung. Trosky na souši se hasiči snažili dál odstranit, hotovo by mělo být ještě dnes. Na většině území Německa bylo dnes jasno, pršelo jen v částech Saska a na jihovýchodě Bavorska. V bavorských Alpách sněží.
Armádní vrtulník W-3A Sokol odletěl kvůli povodním na pomoc s vyprošťovacími a záchrannými pracemi do Ostravy, uvedla základna v pražských Kbelích.
Město Opava zahájilo evakuaci obyvatel z částí ohrožených velkou vodou. Týká se to tisíců lidí. Voda bude více než stoletá, řeka Opava už se místy vylila z břehů. Kulminovat by měla v noci mezi 02:00 a 06:00. ČTK to řekl opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO).
Evakuace se týká Kateřinek, které jsou největším opavským sídlištěm, a týká se přízemí a prvních pater domů. Dalšími evakuovanými částmi jsou Vávrovice, Držkovice, Palhanec, Malé Hoštice a také obce Velké Hoštice a Otice. "Udělali jsme aktuální elektronické mapy. Budou tam ohraničeny ulice, pokud až voda může dojít. Ta voda bude více než stoletá, průtok je obrovský, kulminace vody je předpokládaná v neděli v nočních hodinách někdy od 02:00 do 6:00," řekl primátor. Hasiči od večera čistí koryta řek pod mosty a odstraňují z nich stromy, větve i další naplavené věci, tak aby průtok byl co největší a překážky mu nebránily.
Mobilní operátoři evidují lokální výpadky signálu v desítkách lokalit kvůli přerušeným dodávkám elektřiny. Přerušení dodávek způsobily poruchy na vedení kvůli stromům spadaným v důsledku silného větru a deště. Ze severovýchodních a jižních Čech se výpadky více přesunuly do Moravskoslezského kraje. ČTK to sdělili mobilní operátoři.
Město Opava zahájilo evakuaci obyvatel z částí ohrožených velkou vodou. Týká se to tisíců lidí. Voda bude více než stoletá, řeka Opava už se místy vylila z břehů. Kulminovat by měla v noci mezi 02:00 a 06:00. ČTK to řekl opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO). Evakuace se týká Kateřinek, které jsou největším opavským sídlištěm, a týká se přízemí a prvních pater domů. Dalšími evakuovanými částmi jsou Vávrovice, Držkovice, Palhanec, Malé Hoštice a také obce Velké Hoštice a Otice.
Potká-li se v Ostravě povodňová vlna řek Odry a Opavy, může voda zaplavit elektrárnu v ostravských Třebovicích, kterou by pak bylo nutné odstavit. Většina obyvatel Ostravy by dočasně přišla o dodávky teplé vody. Novinářům to dnes řekl náměstek ostravského primátora Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu). Boháč vychází z dat, které má k dispozici město i krizový štáb elektrárny. Řekl také, že společnost BorsodChem z preventivních důvodů zastaví provoz. Mluvčí povodí Šárka Vlčková ČTK řekla, že zaplavení elektrárny nehrozí, podle ní je chráněna před pětisetletou vodou.
Společnost ČEZ Distribuce vyhlásila dnes od 19:00 hodin kvůli velkému množství poruch na vedení kvůli počasí v 11 okresech šesti krajů kalamitní stav. Týká se Karlových Varů v Karlovarském kraji, Ústí nad Labem v Ústeckém kraji, Českolipska, Jablonecka a Semilska v Libereckém kraji, okresů Náchod a Trutnov v Královéhradeckém kraji, Šumperku a Jeseníku v Olomouckém kraji a Bruntálu v Moravskoslezském kraji. ČTK to řekla mluvčí ČEZu Soňa Holingerová. ČEZ Distribuce evidoval před 19:00 hodinou ve své síti 51.000 domácností bez proudu, E.ON na jihu republiky dalších 11.000 odběratelů bez elektřiny.
Hasiči z povodněmi ohrožených oblastí na Jesenicku evakuovali do bezpečí 120 osob a z nepřístupných míst v okolí řeky Bělé zachránili 20 lidí včetně dětí. Vydatné deště zvýšily hladiny řek hlavně v Jeseníkách. V Mikulovicích, Velké Kraši, Vidnavě a Raškově platí extrémní povodňové stupně. Hasiči nyní v celém kraji současně řeší dvě stovky událostí, z toho 110 na Jesenicku. Od páteční půlnoci hasiči v kraji v souvislosti s extrémním počasím evidují 540 zásahů. ČTK to dnes sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová.
Kvůli extrémnímu počasí nejezdí dnes večer vlaky na zhruba dvou desítkách tratí. Zaplavené koleje přerušily až do odvolání provoz i na hlavní koridorové trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi. Vlaky tam jezdí odklonem přes Havířov. Na síti X to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Nejvážnější je situace na Ostravsku, Opavsku a Jesenicku. České dráhy (ČD) upozorňují, že zatopené jsou i silnice, proto není možné na některých místech zavést náhradní autobusovou dopravu.
"Na řadě míst jsme omezili traťovou rychlost na 50 km/h. Vlaky tak nabírají zpoždění 20 a více minut. Hrozí zastavení provozu na dalších úsecích hlavního koridoru," uvedl Kupka. Nejčastějším problémem na železnici je pád stromů nebo větví do trakčního vedení. Přehled neprůjezdných tratí ČD aktualizují na svém webu.
V obci Lipová-lázně na Jesenicku dnes odpoledne spadlo auto do rozbouřené řeky. Uvnitř vozidla po pádu do řeky zůstali zřejmě tři lidé. Policisté po autě i posádce pátrají, informovala policie na síti X. Podobný případ se dnes odehrál v Jankovicích na Uherskohradišťsku, kde v odpoledních hodinách spadl čtyřiapadesátiletý muž při odklízení naplavenin do rozvodněného Jankovického potoka a už se nevynořil. Policisté po něm stále pátrají.
V Jankovicích na Uherskohradišťsku dnes odpoledne spadl 54letý muž při odklízení naplavenin do rozvodněného Jankovického potoka, a už se nevynořil. Policisté po něm stále pátrají, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Simona Kyšnerová. Ve Zlínském kraji několik dní silně prší a řada vodních toků vystoupala na povodňové stupně, včetně nejvyššího třetího.
Pražským hasičům neznámý pachatel vykradl výjezdové vozidlo a odnesl z něj zásahové oblečení a obuv. Hasiči, které v hlavním městě kromě běžné činnosti zaměstnávají následky silných dešťů i větru a příprava protipovodňových opatření, to dnes uvedli na síti X.
Silné lijáky, záplavy a vítr způsobené tlakovou níží Boris dnes postihly nejen Česko, ale i další země střední a východní Evropy včetně Polska, Slovenska či Rakouska. Čtyři mrtvé oznámily úřady v Rumunsku, kde se z břehů vylil Dunaj, a jednu oběť bouří eviduje Švýcarsko. Evakuovat se musely stovky lidí z obcí v česko-polském pohraničí. Polský premiér Donald Tusk varoval obyvatele, že zemi čeká kritická noc.
Řeka Bělá v Mikulovicích na Jesenicku dnes odpoledne kvůli vydatnému dešti a rychlému vzestupu hladiny dosáhla extrémního povodňového stupně. Hodnota extrémní povodně je také na Vidnavce ve Vidnavě a na Černém potoku ve Velké Kraši na Jesenicku. V Mikulovicích se chystá evakuace obyvatel několika ohrožených ulic. V plném proudu je evakuace stovek lidí ze tří ulic, připraveny jsou pro ně prostory v budově střední školy. Olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN) dnes kvůli záplavám vyhlásil na celém území Olomouckého kraje stav nebezpečí.
Hladina Bělé v Mikulovicích nyní dosahuje 341 centimetrů, hranice pro extrémní povodeň tam je 334 centimetrů. "Z důvodů nepříznivého vývoje počasí a aktuálního stavu řeky Bělá vám důrazně doporučujeme evakuaci v oblasti ulic V Zátiší, Hlucholazská, Kamenická, Hlavní, Nábřežní Hradecká, Za Elektárnou. Je velmi pravděpodobné, že v následujících hodinách bude muset být evakuace nařízena," oznámila na sociálních sítích radnice v Mikulovicích.
Se záplavami a větrem se potýká i jih a jihozápad Polska. Z města Glucholazy v Opolském vojvodství, blízko hranice s Českou republikou, bylo kvůli povodni evakuováno 400 lidí. Své domovy museli opustit například i někteří obyvatelé nedaleké vesnice Jarnoltówek, kde srážkový rekord překonal ten z povodní v roce 1997. Situace je podle serveru onet.pl na mnoha místech složitá. V Dolnoslezském vojvodství se podle listu Gazeta Wyborcza připravuje evakuace dalších čtyř obcí. Situace na jihu Polska si vynutila omezení v provozu na železnici. Je před námi kritická noc, nezbytná je úplná mobilizace, apeloval polský premiér Donald Tusk na sociální síti X.
Bohumínská městská nemocnice začala kvůli záplavám s transportem pacientů do okolních zařízení. Převést tam musí téměř 120 lidí, hlavně z Léčebny dlouhodobě nemocných. ČTK to dnes řekl ředitel nemocnice Svatopluk Němeček. Do nemocnice se před 17:00 začaly sjíždět převozové sanitky, dorazit by jich mohlo okolo 20.
K 17:00 platil některý z povodňových stupňů na 244 místech Česka. Z toho téměř na třetině byl třetí stupeň nebo stupeň, který meteorologové označují jako extrémní povodeň. Kritická je situace především na severní Moravě. Moravskoslezský a Olomoucký kraj už vyhlásily stav nebezpečí.
Některé toky na severní Moravě dosáhly dnes odpoledne 50letého průtoku. Rychle nyní stoupá například říčka Vidnavka ve Vidnavě na Jesenicku a Černý potok v sousední obci Velká Kraš. V obou lokalitách platí extrémní povodňový stupeň. Podobná situace s rychlým vzestupem je také na Černé Opavě v Mnichově na Bruntálsku.
V době povodní a zvyšujících se hladin řek a dalších vodních ploch vyrazilo několik lidí s windsurfingem na Hlučínské jezero v Hlučíně na Opavsku. ČTK to řekla starostka města Petra Tesková (ANO), která před takovým počínáním varuje. Na místě zasahovala i městská policie, které se ale nepodařilo surfaře kontaktovat. "Znovu máme hlášený výskyt osob na hladině Hlučínského jezera, v tuto chvíli riskují nejen svůj život, ale zároveň zatěžují bezpečnostní složky řešením situací, kterým se dá předejít," řekla.
Strážníci se snažili na vzdálenost několika stovek metrů surfaře kontaktovat. S ohledem na vítr, déšť a vzdálenost ale neuspěli. "Nemáme k dispozici člun. Snažili jsme se je upozornit sirénami či klaksony. Na tu vzdálenost jsme ale neměli šanci," řekl ČTK velitel městské policie Lumír Prejda.
V době povodní a zvyšujících se hladin řek a dalších vodních ploch vyrazilo několik lidí s windsurfingem na Hlučínské jezero v Hlučíně na Opavsku. ČTK to řekla starostka města Petra Tesková (ANO), která před takovým počínáním varuje. Na místě zasahovala i městská policie, které se ale nepodařilo surfaře kontaktovat. "Znovu máme hlášený výskyt osob na hladině Hlučínského jezera, v tuto chvíli riskují nejen svůj život, ale zároveň zatěžují bezpečnostní složky řešením situací, kterým se dá předejít," řekla.
Strážníci se snažili na vzdálenost několika stovek metrů surfaře kontaktovat. S ohledem na vítr, déšť a vzdálenost ale neuspěli. "Nemáme k dispozici člun. Snažili jsme se je upozornit sirénami či klaksony. Na tu vzdálenost jsme ale neměli šanci," řekl ČTK velitel městské policie Lumír Prejda.
Armáda má v současné době kvůli povodním v pohotovosti všechny složky zapojené do Integrovaného záchranného systému, ale také 15. ženijní pluk, prostředky vzdušných sil a vojenské hasičské jednotky. Na dotaz ČTK to dnes sdělila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Armáda také dnes ve 13:00 aktivovala operační centrum Velitelství pro operace, které by řídilo případné záchranné a vyprošťovací práce. Dosud vojáci zasahovali pouze ve Strakonicích na vyžádání tamního starosty, uvedla ministryně.
Řeka Bělá v Mikulovicích na Jesenicku dnes odpoledne kvůli vydatnému dešti a rychlému vzestupu hladiny dosáhla extrémního povodňového stupně. Obyvatele několika záplavami ohrožených ulic vyzvala radnice k urychlené evakuaci. Na dalších 11 místech v Olomouckém kraji je třetí stupeň, tedy ohrožení, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMI). Olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN) dnes kvůli záplavám vyhlásil na celém území Olomouckého kraje stav nebezpečí.
Kritická situace je právě na Jesenicku, kde na několika místech hladiny řek překročily třetí stupeň. V Jeseníku hasiči kvůli hrozbě záplav evakuují dvě ulice, preventivní odsun se týká zhruba dvou stovek lidí. Hladiny řek v Jeseníkách stále stoupají. Další evakuace na Jesenicku budou zřejmě následovat v odpoledních a večerních hodinách. V Jeseníku a okolních obcích jsou připravena evakuační centra.
Bohumín na Karvinsku vyzval obyvatele městské části Pudlov, aby se připravili na evakuaci. Podle nového modelu jsou přímo ohroženy domy v této oblasti, kde zatím nejsou dostavěny protipovodňové hráze. Není vyloučeno, že voda se dostane přes Ostravskou ulici. Chystá se i možná evakuace městské nemocnice. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Jana Končítková.
Bez elektřiny bylo dnes odpoledne kolem 15:00 hodiny v Česku kvůli extrémním dešťům a silnému větru okolo 51.000 domácností. Je to mírný nárůst proti dopoledním 46.000, ale stále méně, než ranních 63.000. Nejvíce jsou postižené sever a severovýchod a jih Čech a jih a sever Moravy. Distribuční firmy evidují 110 poruch na vedení vysokého napětí a desítky na nízkém. Vyplývá to z informací společností ČEZ Distribuce a E.ON.
ČEZ Distribuce eviduje podle mluvčí Soni Holingerové 98 poruch na vysokém napětí a 44.000 odběratelů bez proudu.V Královéhradeckém kraji je bez elektřiny 7000 domácností, ve Středočeském 4500, v Ústeckém 8500, v Libereckém 9000 a Moravskoslezském 8500 domácností. Naopak relativní klid je v Pardubickém, Plzeňském, Zlínském a Olomouckém kraji a také na Vysočině.
V Moravskoslezském kraji by mohly být v následujících hodinách podle odhadů úřadů evakuovány stovky až nižší tisíce lidí. Kraj sbírá podklady od jednotlivých primátorů a starostů. Zatím bylo v regionu provedeno 20 evakuací a své domovy muselo opustit zhruba 160 lidí. Na mnoha řekách lze očekávat dosažení třetích povodňových stupňů. Vody by zřejmě mohlo být i více než při povodních v roce 1997. V regionu je ale více protipovodňových opatření. Novinářům to dnes řekl hejtman Josef Bělica (ANO), který v regionu vyhlásil stav nebezpečí, a zástupci dalších institucí.
Kvůli zvýšení hladin řek při extrémních srážkách museli někteří lidé na jihu Čech opustit dotčené lokality. Hasiči evakuovali stovku lidí ze školy v přírodě ve Střelských Hošticích na Strakonicku. Devět desítek hostů zase preventivně opustilo hotel v Českých Budějovicích u řeky Malše. Vyplývá to z informací ze sociálních sítí hasičů.
"Ze školy v přírodě ve Střelských Hošticích se 50 lidí samoevakuovalo, což znamená, že odjeli po vlastní ose, další stovky byla odvezena autobusy do obce," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Zatímco ráno byl třetí nejvyšší povodňový stupeň na dvou místech v Jihočeském kraji, po 14:00 šlo o 14 míst. Z toho sedm bylo na Malši nebo jejích přítocích. Další nejvyšší povodňové stupně pak platí pro stanice na Blanici, Volyňce a Otavě. Nejprudčeji nyní stoupá hladina Malše pod římovskou přehradou na Českobudějovicku, z níž vodohospodáři museli výrazně zvýšit odtok. Například v Roudném u Českých Budějovic se Malše od půlnoci zvedla o metr na aktuální výšku 315 centimetrů.
V Moravskoslezském kraji by mohly být v následujících hodinách podle odhadů úřadů evakuovány stovky až nižší tisíce lidí. Kraj sbírá podklady od jednotlivých primátorů starostů. Zatím bylo v regionu provedeno 20 evakuací a své domovy muselo opustit zhruba 160 lidí. Na mnoha řekách lze očekávat dosažení třetích povodňových stupňů. Vody by zřejmě mohlo být i více než při povodních v roce 1997. V regionu je ale více protipovodňových opatření. Novinářům to dnes řekl hejtman Josef Bělica (ANO), který v regionu vyhlásil stav nebezpečí, a zástupci dalších institucí.
"Přes noc a dopoledne se situace velmi dramaticky změnila. Momentálně zasahuje na území kraje 197 jednotek hasičů. Rozhodl jsem se vyhlásit stav nebezpečí na území celého Moravskoslezského kraje. Spojil jsem se s primátory a starosty, od kterých do dnešní 16:00 potřebuji lokality, kde chtějí nařídit evakuaci a omezit v těchto lokalitách pohyb," uvedl Bělica. S evakuací budou pomáhat hasiči, místa pak budou hlídat policisté, kteří zatím nezaznamenali žádné problémy.
Olomoucký hejtman Josef Suchánek (STAN) dnes kvůli záplavám vyhlásil na celém území Olomouckého kraje stav nebezpečí, platit začne od 15:00. Kritická situace je hlavně na Jesenicku, kde na několika místech hladiny řek překročily třetí stupeň a platí tam stav ohrožení, řekl dnes novinářům Suchánek.
V Jeseníku hasiči kvůli hrozbě záplav evakuují dvě ulice, preventivní odsun se týká zhruba dvou stovek lidí. Hladiny řek v Jeseníkách stále stoupají. Další evakuace na Jesenicku budou zřejmě následovat v odpoledních a večerních hodinách. V Jeseníku a okolních obcích jsou připravena evakuační centra.
Praha dokončila výstavbu protipovodňových bariér plánovanou na dnešní dopoledne v okolí Vltavy.
Další stavbu aktuálně neplánuje, ale jednotky hasičů a dalších subjektů jsou v pohotovosti a připraveny operativně začít stavět zábrany podle povodňového plánu, pokud by se zvyšoval průtok vody v řece. Zároveň byla zastavena plavba na řece v Praze a lodě se přesouvají do ochranných přístavů. Po zasedání krizové komise to oznámil mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Protipovodňové zábrany jsou nově postavené například v ulici Varhulíkové v Holešovicích, dále v Bubenči u Stromovky nebo na Zbraslavi. Od pátku jsou také zavřená vrata na Čertovce. Podle vedení hlavního města není v současné době potřeba uzavírat vrata na Rokytce v Libni. I přes zvýšené hladiny vodních toků nedosahují průtoky hodnot, které by představovaly nebezpečí pro Libeň a městskou část Praha 8, sdělila radnice Prahy 8 na svém webu.
Komise se také věnovala situaci u hotelu Intercontinental a konstatovala, že je pod kontrolou a stavební koridor zcela zabezpečuje hrazení. To není z ulice vidět, jelikož je umístěné na druhém konci. Ochrana je zajištěna před hladinou o 30 cm vyšší, než voda dosáhla v roce 2002.
V Moravskoslezském kraji muselo odejít z domova kvůli záplavám 158 lidí při dvaceti evakuacích. Hladiny řek často dosáhnou třetích povodňových stupňů.
V Moravskoslezském kraji muselo odejít z domova kvůli záplavám 158 lidí při dvaceti evakuacích. Hladiny řek často dosáhnou třetích povodňových stupňů.