Volby v USA ONLINE: Americké akciové indexy po Trumpově výhře vyšplhaly na nová maxima
Americké akcie výrazně posílily, jejich hlavní indexy tak uzavřely na nových rekordních maximech. Výrazný nárůst zaznamenal rovněž americký dolar, který vystoupil na čtyřměsíční maxima. Finanční trhy tak reagovaly na vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v prezidentských volbách.
Prezidentské volby v USA odstartovaly v úterý 5. listopadu. Někteří voliči hlasovali už v předstihu. Volební systém ve Spojených státech je nepřímý. Předpokládaný těsný souboj kandidátů se nekonal. Výsledky voleb ukazují, že na příští čtyři roky se do úřadu amerického prezidenta vrátí Donald Trump. Aktuální vývoj sledujeme minutu po minutě v rámci přenosu.
VIDEO: Projev Donalda Trumpa po vítězství v prezidentských volbách
Lidé za deštivého rána stáli frontu před otevřením volební místnosti v Michiganu. Pro devět žen z dvanácti bylo hlavním důvodem přijít k volbám otázka potratů, píše reportér Chris McGreal The Guardian.
JD Vance odevzdal svůj hlas v Ohiu: „Mám z toho dobrý pocit“, řekl
Republikánský kandidát na viceprezidenta JD Vance odevzdal svůj hlas dnes ráno ve volební místnosti v Cincinnati. Senátor se objevil v dobré náladě i se svou ženou a dětmi. Prohlásil, že má z voleb dobrý pocit.
Akcie po prezidentských volbách v USA zpravidla zpevňují, ukazují záznamy
Akcie po prezidentských volbách ve Spojených státech obvykle zpevňují, investoři se ale nejprve musejí připravit na krátkodobé kolísání cen, někdy i velmi výrazné. Server CNBC uvedl, že mezi dnem voleb a koncem roku, v němž se prezidentské volby konají, tři hlavní akciové indexy od roku 1980 v průměru zpevnily. A to i při započtení výrazných ztrát v roce 2000, kdy splaskla bublina internetových akcií, a v roce 2008, kdy svět zasáhla finanční krize.
Investoři by ale neměli očekávat, že akcie zahájí vytrvalý růst hned, jakmile se uzavřou volební místnosti a začnou se zveřejňovat první výsledky. Všechny tři hlavní indexy - tedy Dow Jonesův, S&P 500 a Nasdaq Composite - ve skutečnosti v prvním týdnu po volbách v průměru oslabily. Zhruba do měsíce mají akcie tendenci většinu nebo všechny tyto ztráty smazat.
Známý investor Guy Spier, který byl nedávným hostem konference SHIFTS, kterou pořádá e15, a taktéž hostem pořadu FLOW, napsal na sociální síť X, že USA musí dostat svou prosperitu a bezpečnost pod vlastní kontrolu.
Přes 80 milionů Američanů hlasovalo předčasně
Podle Election Lab na Floridské univerzitě volilo předčasně 82 milionů Američanů, přičemž necelých 45 milionů hlasovalo předčasně osobně a asi 38 milionů hlasovalo poštou.
Americký prezident Joe Biden bude výsledky voleb sledovat z Bílého domu
Biden a první dáma Jill Biden budou sledovat výsledky voleb z rezidence Bílého domu spolu s dlouholetými spolupracovníky zaměstnanci, řekl jeden z ředstavitelů Bílého domu. Očekává se, že Biden, který nemá v plánu žádné veřejné akce, bude pravidelně dostávat zprávy, jak se volby vyvíjí.
Otevřely další volební místnosti, včetně Texasu a Wisconsinu
Na východním pobřeží USA je 08:00 (14:00 SEČ). V několika státech je hlasování v plném proudu a v dalších deseti se právě začalo hlasovat. Jedná se o Alabamu, Iowu, Kansas, Minnesotu, Mississippi, Severní Dakotu, Oklahomu, Jižní Dakotu, Texas, Wisconsin. To znamená, že nyní hlasuje více než polovina států USA.
O čem dalším dnes Američané hlasují?
Dnes se nerozhoduje jen mezi Kamalou Harrisovou a Donaldem Trumpem - američtí voliči mají na výběr spoustu dalších věcí. Čekají je rovněž místní hlasování, výběr guvernérů nebo státní referenda, mimo jiné o potratech. Hlasovat budou například i obyvatelé Portorika, kteří se nehledě na americké občanství do federálních voleb včetně výběru šéfa Bílého domu zapojit nemohou. V dalším nezávazném referendu se ale vysloví k tomu, zda by se toto nezačleněné území USA mělo stát 51. americkým státem.
Volební místnosti otevřely v řadě dalších států USA
Volební místnosti otevřely v 07:00 (13:00 SEČ) ve více než 20 amerických státech. Jsou mezi nimi i takzvané swing states, kde se nejvíc bojuje o hlasy voličů, jelikož nejsou baštou ani jedné strany, jako je Georgia, Pensylvánie a Michigan.
Obchodní politika Harrisové i Trumpa sníží vývoz afrických surovin, píše RFI
Obchodní politika Spojených států bude mít podle francouzské stanice RFI negativní dopad na ekonomiky afrických zemí, ať už se hlavou státu stane demokratická kandidátka Kamala Harrisová, nebo její republikánský protějšek Donald Trump. Oba totiž zvažují protekcionistická opatření. Harrisová chystá podle RFI omezení dovozu v sektoru obnovitelných zdrojů energie, Trump má zase v úmyslu zavést cla na všechny výrobky dovezené do USA.
Volby rozhodne účast, tvrdí Trumpovi poradci
Poslední hodiny volebního klání se zúží na jedinou otázku: jak velká bude volební účast. Serveru CNN to řekli hlavní poradci republikánského kandidáta Donalda Trumpa, kteří tvrdí, že jsou „optimističtí“ ohledně toho, jak se exprezidentovi dnes povede.
„Cítíme, že jsme nyní v pozici, kdy pokud lidé, o kterých si myslíme, že přijdou k volbám, přijdou kvůli Trumpovi, pak by měl vyhrát. Takže jde o to, abychom toho dosáhli. Je to těsné. Je to opravdu těsné,“ řekl CNN jeden z Trumpových poradců. „Nerad bych, aby to znělo tak směšně ... ale k tomu to opravdu směřuje a je to jediná věc, na kterou se teď soustředíme," dodal.
Kdokoli bude v čele USA, pochopí, že Evropa je nejbližším spojencem, míní Pavel
Ať se stane americkým prezidentem kdokoli, dříve či později pochopí, že Evropa je nejbližším spojencem Spojených států, nikoli konkurentem. Při zahájení švýcarsko-českého podnikatelského fóra ti v Curychu řekl český prezident Petr Pavel. Podle hlavy státu je zřejmé, že jen společně mohou Evropa a Spojené státy čelit výzvám od zemí, jako je Čína.
Ulicím v USA vládnou spíš Halloween a fentanyl, volby dominují virtuálnímu prostoru
Když si člověk plánuje dovolenou, jen málokdy se mu povede, aby v cílové zemi trefil zrovna tu nejdůležitější událost roku, neřkuli dekády. Našemu kolegovi Jiřímu Liebreichovi a jeho šesti kamarádům se právě toto v USA podařilo, a mají tak možnost v průběhu svého road tripu jako nezúčastnění pozorovatelé prožívat prezidentskou volební horečku už od půlky října. Projeli Las Vegas, Denver, Salt Lake City a Dallas. Volební den tráví v Houstonu a čeká je ještě povolební New Orleans. Přesvědčili jsme Jiřího, aby se na chvíli „vrátil do práce“ a poslal alespoň pár postřehů, které vám přinášíme ve volném přepisu z jeho hlasových zpráv. Více se dočtete v článku.
Demokratická kandidátka na prezidentku USA Kamala Harrisová sdílela svůj první příspěvek na sociální síti X od otevření volebních místností v USA. „Den voleb je tady. Dnes volíme, protože milujeme svou zemi a věříme v příslib Ameriky,“ uvedla.
Ve státech na východním pobřeží USA začaly prezidentské volby
Ve státech na východě USA se dnes ve 12:00 SEČ otevřely volební místnosti pro prezidentské volby. Další se budou otevírat postupně podle časových pásem. První odhady i dílčí výsledky z jednotlivých států se čekají po půlnoci SEČ. Vítěz souboje o Bílý dům by však po volební noci podobně jako před čtyřmi lety nemusel být ihned známý, průzkumy předpovídají těsný souboj obou kandidátů.
Možnost osobního hlasování v předstihu před samotným volebním dnem nebo korespondenční volby využilo už asi 80 milionů lidí, což je přibližně třetina oprávněných voličů.
Rusko se snaží podkopat důvěru ve volby, tvrdí americké rozvědky
Šéfové amerických zpravodajských služeb varují, že „zahraniční protivníci“ - včetně Ruska - provádějí operace s cílem „podkopat důvěru veřejnosti v integritu amerických voleb a vyvolat rozpory mezi Američany“. Úřad ředitele zpravodajských služeb (ODNI), Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a americký úřad pro kybernetickou bezpečnost CISA ve společném prohlášení varovaly, že skupiny napojené na Rusko podněcují k násilí proti volebním úředníkům a opakují nepravdivá tvrzení o volebních podvodech. Tyto snahy podle rozvědek po volebním dni zesílí.
Před Bílým domem stojí zátarasy
Již začátkem října byl podél Bílého domu postaven vysoký kovový plot, podobné ploty byly postaveny také kolem dalších významných budov v hlavním městě, včetně Kapitolu, sídla Kongresu Spojených států, kam v lednu 2021 vnikli podporovatelé tehdy končícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa ve snaze zabránit potvrzení vítězství demokrata Joea Bidena ve volbách. Trump svou porážku v posledních volbách v roce 2020 neuznal.
V říjnovém rozhovoru s Fox News Trump prohlásil, že od svých příznivců neočekává o volebním dni chaos. Exprezident ale vzápětí začal mluvit o „vnitřním nepříteli“ a „radikálních levicových bláznech“, proti nimž by podle něj v případě potřeby měla zakročit národní garda nebo armáda.
Některé podniky v USA před volbami preventivně zakryly výlohy deskami
Některé podniky ve Washingtonu preventivně před dnešními americkými prezidentskými a kongresovými volbami zakryly své skleněné výlohy dřevěnými deskami. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Obchody se podle něj rozhodly dodatečně zabezpečit pro případ, že by v sídle amerických politických institucí propukly nepokoje. Připraveni zakročit jsou také stovky příslušníků národní gardy, a to jak ve Washingtonu, tak v řadě států, včetně Alabamy, Arizony, Delawaru, Iowy, Illinois, Severní Karolíny či Nového Mexika.
Republikáni by mohli ovládnout Senát a demokraté Sněmovnu reprezentantů
Kromě toho, že Američané vybírají novou hlavu státu, se hraje také o kontrolu nad americkým Kongresem - volí se třetina Senátu a celá Sněmovna reprezentantů. Výsledek bude hrát zásadní roli při určování toho, jak snadno se bude vítězi prezidentských voleb vládnout až do příštích, takzvaných midterm voleb do Kongresu v roce 2026.
Podle nestranických analytiků mají republikáni velkou šanci získat zpět Senát, kde mají demokraté většinu 51 ku 49 hlasům. Republikáni by však také mohli ztratit kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, kde demokratům stačí získat čtyři křesla, aby znovu ovládli 435člennou komoru.
Volby rozhodnou kolísavé státy, sčítání může trvat
V prezidentských volbách občané v každém americkém státě přímo volí takzvané volitele, k vítězství je potřeba nejméně 270 volitelů. O příštím prezidentovi se rozhodne v sedmi státech, kde někdy vítězí demokraté a jindy zase republikáni, a kde se čaká velmi těsný výsledek. K těmto státům označovaným jako swing či battleground states jsou řazeny Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severní Karolína, Pensylvánie a Wisconsin.
Zda volby vyhraje demokratka a nynější viceprezidentka Kamala Harrisová, a stane se tak první prezidentkou v dějinách USA, nebo se do Bílého domu po čtyřleté pauze vrátí republikán Donald Trump, by se mohlo vyjasnit až několik dní po volbách. To souvisí nejen s očekávaným těsným výsledkem v sedmi nerozhodnutých státech, ale také s tím, že tyto státy mají různá pravidla pro sčítání hlasů odevzdaných před volebním dnem. Sečíst korespondenční hlasy trvá déle než hlasy odevzdané o volebním dni.
Půjde o extrémně těsný souboj, předpovídá analytik
Přední statistik Nate Silver v noci zveřejnil svou konečnou volební prognózu - a zdá se, že souboj je téměř tak těsný, jak jen může být. Podle něj Harrisová zvítězila ve 40 012 z 80 tisíc simulací, tedy v 50,015 procenta simulací provedených pomocí jeho modelu. Průzkumy zveřejněné v pondělí ukázaly, že Harrisová má nepatrný náskok v Michiganu, ale v Pensylvánii a dalších klíčových státech je s Trumpem vyrovnaná.
Silver si získal pověst guru v oblasti volebních prognóz tím, že v roce 2008 správně odhadl 49 z 50 států v prezidentských volbách. Předpověděl také výsledek voleb v letech 2012 a 2020. V roce 2016 však dával konečnému vítězi Trumpovi jen 28,6procentní šanci, že se stane prezidentem.
Ivanka Trumpová před volbami sdílela rady do života na sociálních sítích
Ivanka Trumpová v předvečer amerických prezidentských voleb sdílela u příležitosti svých nedávných 43. narozenin na sociální síti X příspěvek s 19 životního ponaučeními. Svého otce, republikánského exprezidenta Donalda Trumpa, jenž nyní usiluje o návrat do Bílého domu, však dcera zlínské rodačky Ivany Trumpové, rozené Zelníčkové, nezmínila.
V příspěvku Ivanka Trumpová cituje například legendu country hudby Dolly Partonovou či švýcarského psychiatra Carla Gustava Junga, a píše mimo jiné o významu rodiny, přátel, pohybu a kvalitní stravy. Naopak k politice se dcera republikánského uchazeče o Bílý dům, která v administrativě svého otce působila v poradní roli, nevyjádřila.
TikTok kandidátům pomohl proniknout do povědomí mladých voličů
Kamala Harrisová i Donald Trump se v předvolební kampani zaměřili na voliče z generace Z (lidé narození po roce 1997) , z nichž mnozí dnes budou volit poprvé. Podle magazínu Kolumbijské univerzity představuje generace Z v USA více než 40 milionů voličů, z toho osm milionů prvovoličů.
A podle Aidana Kohn-Murphyho, zakladatele advokační skupiny Gen-Z for Change, nelze vliv sociálních sítí na tyto voliče podceňovat. Stanici CNN řekl, že TikTok pomohl mnoha mladým lidem se získáním informací o prezidentských kandidátech a jejich kampaních. Klíčovými tématy pro mladé voliče podle něj jsou „klima, reprodukční práva, násilí páchané střelnými zbraněmi a Bidenova neuvěřitelně nepopulární podpora izraelské vlády“.
Aktivita protrumpovských skupin naznačuje možnost chaosu
Pravicové a krajně pravicové skupiny podporující republikána Donalda Trumpa se na sociální síti telegram chystají na dnešní prezidentské volby; některé vybízejí k dohlížení na hlasování, jiné šíří konspirační teorie a další rovnou plánují masové vyhošťování migrantů. Obsah jejich kanálů na komunikační platformě označuje list The New York Times (NYT) za „předzvěst možného chaosu“ a „ukázku toho, co se může odehrát v den voleb a po nich“.
The New York Times analyzoval přes milion zpráv na téměř 50 kanálech na telegramu s celkem více než 500 tisíci členy a odhalil rozsáhlé a vzájemně propojené hnutí, jehož cílem je zpochybnit důvěryhodnost prezidentských voleb, zasahovat do volebního procesu a případně rozporovat jeho výsledek.
Trump i Harrisová mají řadu příznivců mezi celebritami
Harrisovou v kampani podpořila řada známých osobností z hudebního prostředí mimo jiné zpěvačky Taylor Swiftová, Beyoncé, Billie Eilish, zpěvák Bruce Springsteen, rapper Eminem či Lady Gaga, která zpívala na posledním předvolebním mítinku Harrisové v Filadelfii. Mezi herci, kteří demokratku veřejně podpořili, jsou například dlouhodobý sponzor demokratů George Clooney, Barbra Streisandová, Matt Damon, Robert De Niro, Jamie Lee Curtisová, Brad Pitt, Angelina Jolie či Rosie O´Donnellová. V závěru října oznámil, že bude volit Harrisovou , také bývalý republikánský guvernér Kalifornie a herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.
Trump má mezi americkou kulturní elitou výrazně méně přízně. Podporují jej například zpěvačka a modelka Amber Roseová, hudebník Kid Rock, herci Jon Voight, Dennis Quaid nebo Zachary Levi či bývalý wrestler a příležitostný představitel akčních či komediálních rolí Hulk Hogan.
Zpěvák Will.i.am podpořil Harrisovou singlem
Frontman známé skupiny Black Eyed Peas, rapper a zpěvák Will.i.am zveřejnil singl na podporu kandidátky demokratů Kamaly Harrisové. Will.i.am podpořil Harrisovou v krátké písni s názvem Yes She Can (Ano, ona to dokáže) doprovázenou klipem s tvářemi Američanů. Součástí klipu jsou také záběry z útoku Trumpových stoupenců na sídlo Kongresu z 6. ledna 2021, kde se snažili zabránit formálnímu potvrzení vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena.
Trump se naposledy pustil do Harrisové
Republikán Donald Trump a demokratka Kamala Harrisová, kandidáti na příští hlavu Spojených států, ukončili své kampaně velmi rozdílně. Trump přednesl svůj závěrečný projev v Grand Rapids ve státě Michigan, kde se i přes pozdní začátek setkal s potleskem. Dlouze hovořil o různých tématech, včetně migrace a nezaměstnanosti, a využil také příležitosti ke kritice Harrisové - řekl, že „rozbila zemi“.
Harrisová se mezitím o svém konkurentovi téměř nezmínila. Svůj poslední projev přednesla ve Filadelfii v Pensylvánii, kde se zaměřila na „optimismus“ své kampaně a mladým voličům vzkázala: „Vidím vaši sílu a jsem na vás hrdá“.
Trumpa na poslední chvíli podpořil populární podcaster Joe Rogan
Známý moderátor podcastu Joe Rogan na poslední chvíli oficiálně podpořil Donalda Trumpa. Tým republikánského exprezidenta Roganovo oznámení označil za velké vítězství.
Rogan vydal nejnovější díl pořadu The Joe Rogan Experience, který obsahuje dvouapůlhodinový rozhovor s miliardářem, majitelem společnosti X a hlavním Trumpovým podporovatelem Elonem Muskem. „Velký a mocný Elon Musk. Nebýt jeho, byli bychom v prd..i. Předkládá podle mě nejpřesvědčivější argumenty pro Trumpa, které uslyšíte, a já s ním naprosto souhlasím. Aby bylo jasno, ano, je to podpora Trumpa. Užijte si podcast,“ napsal Rogan na sociální síti X, kde podcast promoval.
Harrisová o volební noci zůstane ve Washingtonu, Trump bude na Floridě
Kandidátka Demokratické strany na americkou prezidentku Kamala Harrisová stráví dnešní volební noc na Howardově univerzitě ve Washingtonu. Její republikánský soupeř Donald Trump bude sčítání hlasů sledovat v konferenčním centru ve West Palm Beach na Floridě. S odvoláním na kampaně obou prezidentských kandidátů o tom informoval veřejnoprávní rozhlas NPR.
Oba kandidáti den před dnešním volebním dnem promluvili ke svým stoupencům na posledních mítincích. Exprezident Trump vystoupil v Severní Karolíně, Pensylvánii a Michiganu, zatímco Harrisová si pro závěr své kampaně vybrala Pensylvánii, která bývá označována za jeden z nejvýznamnějších klíčových států z hlediska volební matematiky.
Vesnice předků Harrisové v Indii se modlí za její vítězství ve volbách
Obyvatelé vesnice v Indii, odkud pocházejí předci americké demokratické kandidátky Kamaly Harrisové, se modlí za její vítězství v prezidentských volbách. Modlitby budou probíhat i během volebního dne v hinduistickém chrámu vzdáleném více než 13 tisíc kilometrů od Washingtonu, informují indická média. Dědeček Harrisové z matčiny strany P.V. Gópálan se narodil před více než sto lety ve vesnici plné zeleně Thulasendrapuram, která se nachází ve státě Tamilnádu na jihu země.
Hlasováním v Dixville Notch začal den voleb, výsledky jsou sečtené
Hlasování v malé obci Dixville Notch ve státě New Hampshire na východě Spojených států odstartovalo hlavní den voleb amerického prezidenta, nebo prezidentky. V Dixville Notch už jsou výsledky sečtené, oba kandidáti získali shodně po třech hlasech, uvedla CNN.
Harrisová i Trump zamířili do klíčových států
Oba kandidáti na příštího amerického prezidenta se během svých posledních vystoupení před hlavním volebním dnem snažili oslovit voliče v klíčových státech USA. Oba si předpověděli vítězství, uvedla Reuters. Donald Trump podle ní pohrozil zavedením dovozních cel Mexiku a Číně, pokud nezakročí proti přílivu drog do Spojených států. Kamala Harrisová slíbila, že bude prezidentkou všech Američanů.
„Čekali jsme na tohle čtyři roky,“ prohlásil Trump na shromáždění v Pittsburghu ve státě Pensylvánie, která patří mezi sedm takzvaných swing states, tedy států, které nejsou dlouhodobě baštou demokratů ani republikánů. „Bojujeme za naši demokracii. A v demokracii, skutečné vedení chápe, že lídr naslouchá odborníkům a naslouchá lidem, kteří s ním nesouhlasí. Budu naslouchat lidem, kteří se mnou nesouhlasí,“ prohlásila v Pensylvánii Harrisová.
Americké akcie oslabily, čeká se na výsledek prezidentských voleb a rozhodnutí Fedu. Dow Jonesův index klesl o 0,61 procenta na 41.794,60 bodu.
Politico: Evropu straší možnost Trumpova vítězství v prezidentských volbách
Reálně vypadající možnost vítězství Donalda Trumpa v úterních prezidentských volbách ve Spojených státech je pro politiky evropských zemí noční můrou. Pro Evropu, která se vyrovnává se dvěma válkami ve svém sousedství, může mít jeho druhé stěhování do Bílého domu výrazně horší následky než jeho první prezidentství v poměrně klidné době. Trumpova výhra může vzedmout vlnu paniky a prohloubit neshody v čase, kdy se evropské země potýkají s politickou nestabilitou a chybí jim jasný vůdce, napsal dnes bruselský web Politico.
Nikdo v Evropě nevylučuje, že šanci vyhrát prezidentské volby má stejně jako republikánský kandidát Trump i jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Zatímco její výhra by Evropě nepřinesla velkou změnu vztahů proti končícímu období prezidenta Joea Bidena, Trumpův návrat do Bílého domu by byl zásadním otřesem. A to nejen kvůli hrozícímu obchodnímu protekcionismu v podobě zavedení vysokých cel, které bylo tématem transatlantických sporů již během Trumpovy předchozí vlády.
Šefčovič: EU nabídne USA spolupráci, ale bude hájit své zájmy
Evropská unie bez ohledu na výsledek amerických prezidentských voleb nabízí Spojeným státům spolupráci a partnerství, na druhou stranu ale musí rovněž hájit své zájmy. Během dnešního slyšení před výbory Evropského parlamentu to prohlásil slovenský kandidát na eurokomisaře Maroš Šefčovič, který má mít na starosti obchod a hospodářskou bezpečnost.
Trump v poslední den kampaně navštíví tři státy, Harrisová je v Pensylvánii
Americký exprezident Donald Trump a viceprezidentka Kamala Harrisová den před vyvrcholením prezidentských voleb pokračují ve snaze oslovit voliče v klíčových částech Spojených států. Harrisová má na programu čtyři vystoupení v Pensylvánii a Trump navštíví i dva další státy. Podle deníku The New York Times (NYT) se na prvním dnešním mítinku zdál být unavený.
USA za sebou mají vyhrocenou kampaň plnou mimořádných událostí včetně prvního procesu s bývalou hlavou státu, bezprecedentní výměny kandidáta Demokratické strany a dvou pokusů o atentát na Trumpa. Průzkumy po překotném vývoji nasvědčují velmi těsnému souboji mezi 78letým republikánem a 60letou demokratkou, a to jak na úrovni celých USA, tak v sedmi klíčových státech.
Ceny ropy po rozhodnutí OPEC+ rostou, trhy se připravují na volby v USA
Ceny ropy dnes rostou. Může za to víkendové rozhodnutí skupiny OPEC+ odložit o měsíc plány zvýšení těžby. Trhy se také připravují na důležitý týden, ve kterém se ve Spojených státech uskuteční prezidentské volby.
Kolem 17:45 SEČ cena severomořské ropy Brent rostla o 2,3 procenta na 74,76 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 2,5 procenta na 71,19 dolaru za barel.
Dolar oslabuje, na trhu panuje nejistota před prezidentskými volbami v USA
Americký dolar dnes oslabuje. Na trhu panuje nejistota před úterními prezidentskými volbami ve Spojených státech a investoři podle analytiků omezují dřívější sázky na vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa, které by mohlo americkou měnu podpořit. Euro si kolem 17:30 SEČ vůči dolaru připisovalo zhruba půl procenta a pohybovalo se mírně pod 1,09 USD.
„Sázky na Trumpa se omezují, předpovědi a průzkumy signalizují výrazný pokles pravděpodobnosti republikánského vítězství,“ uvedl analytik Karl Schamotta ze společnosti Corpay. Demokratická kandidátka Kamala Harrisová si v některých průzkumech polepšila, celkově však průzkumy signalizují velmi těsný souboj, napsala agentura Reuters.
Trump může Ukrajinu do 24 hodin obětoval Rusku
Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump se holedbá tím, že v případě svého vítězství prakticky hned ukončí válku na Ukrajině. Kyjev i Evropané se děsí toho, že to s sebou ponese ztrátu území napadené země a její nulový výhled na členství v NATO. Realita ale nakonec může být odlišná. Trump bude muset v případě svého návratu do Bílého domu do svých plánů zahrnout řadu faktorů od snahy o transatlantické partnerství proti Číně po podporu amerického zbrojního průmyslu. A patrně se ani nebude chtít zapsat do historie jako americký prezident, který se podvolil ruskému lídrovi. Více v textu.
Jak vydělat na souboji Trump versus Harrisová?
Už za necelé dva týdny bychom se měli dozvědět, kdo se stal vítězem amerických prezidentských voleb. V opačném případě by nás čekaly otřesy na burzách. Jestli trhy skutečně něco stresuje, pak je to těsný výsledek, na základě kterého by jeden z kandidátů neuznal vítězství toho druhého. Prozatím ale americké volby investory příliš nevzrušují. V centru jejich zájmu je zejména měnová politika hlavních centrálních bank a korporátní výsledky. Volební výsledek přesto ceny mnoha aktiv ovlivní. Více v článku.
Trump může rozvrátit světový obchod
Americký exprezident Donald Trump ve svém prvním funkčním období rád využíval dovozní cla a obchodní hrozby k prosazování svých cílů v mezinárodní politice. V případě jeho návratu do Bílého domu se od něj dají čekat další spory s Čínou a nejspíše by tvrdě postupoval i vůči Evropské unii. Představitelé sedmadvacítky však prohlašují, že se minule poučili a nenechají se od Trumpa zahánět do kouta. Pokud by mu všechny země oplácely stejně, dopady na mezinárodní obchod by mohly být výrazné. V článku se dočtete více.
Volby rozhodnou o budoucnosti Trumpových trestních kauz
Už brzy bude jasné, jestli se Donald Trump vrátí do Bílého domu. Volební vítězství lídra Republikánské strany by ale přineslo jeden historický unikát: stal by se prvním americkým prezidentem odsouzeným v trestním procesu. V kauze zfalšovaných finančních záznamů, které měly utajit platby za mlčenlivost pornoherečce, jej soud shledal vinným a Trump už jen čeká na stanovení výše trestu. Kauza Stormy Danielsové však není jediná, exprezident čelí dalším třem trestním kauzám, ani jedna z nich se však zatím nedostala před porotu. Na jejich budoucí vývoj ovšem může mít velký vliv výsledek prezidentského souboje, v němž se Trump 5. listopadu utká s demokratickou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Více v článku.
Co způsobí americké volby na trzích?
Už brzy bude jasno o výsledku jedněch z nejdůležitějších voleb na planetě, které budou mít vliv i na současné geopolitické rozložení sil. Navzdory nejistotě a očekávání velmi těsného hlasování si ale investoři drží optimistickou náladu. Akciové indexy v USA v posledních dnech prorazily stejně jako zlato nová maxima a od rekordu není daleko ani bitcoin. Přesto existují povolební scénáře, které by podle některých investorů mohly potopit prakticky celé finanční trhy. Více v textu.
Izrael doufá v návrat Trumpa do Bílého domu
Na zahraniční politice v amerických volbách málokdy záleží. Letošní rok by ale mohl být výjimkou. Prezidentské klání pravděpodobně rozhodnou malé rozdíly v hrstce států USA. Důsledky konfliktu v Pásmu Gazy by mohly mít významný dopad na vyhlídky viceprezidentky Kamaly Harrisové. Výsledek souboje o Bílý dům zároveň zásadním způsobem ovlivní Blízký východ: navzdory omezeným schopnostem Washingtonu kontrolovat izraelské operace zůstávají Spojené státy nejvlivnější vnější mocností v regionu. V případě vítězství Donalda Trumpa se dají očekávat změny v kurzu, který nastavila demokratická administrativa, a to směrem k zájmům izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Naopak Harrisová pravděpodobně udrží status quo. V článku se dočtete více.
Funkci v administrativě Trumpa může dostat i Musk
O tom, jak bude vypadat případné další funkční období exprezidenta Donalda Trumpa, rozhodne do značné míry tým jeho spolupracovníků. Není vyloučené, že by do něj v případě znovuzvolení nějakým způsobem začlenil svého zřejmě nejvýznamnějšího podporovatele, šéfa Tesly a SpaceX Elona Muska. Evropany bude zejména zajímat, kdo stane ve funkcích ministrů zahraničí a obrany a jaký názor budou mít tito lidé na válku na Ukrajině. Přístup k Trumpovi, a tedy i výběr jmen do možné budoucí administrativy přísně střeží jeden stále vlivnější člen exprezidentovy rodiny. Více si přečtěte zde.
Nejvíc příspěvků na kampaň vybrala Harrisová
Kdyby o vítězství v amerických prezidentských volbách rozhodovala výše příspěvků velkých i drobných dárců na kampaně, měla by demokratická kandidátka Kamala Harrisová cestu do Bílého domu jistou. Politička také v posledních týdnech, kdy experti mírně favorizovali jejího rivala Donalda Trumpa, o dost více utrácela. Financování kampaně republikánského adepta zachraňuje především miliardář Elon Musk, který pomáhá i stranickým kandidátům do Senátu. Více v článku.
- 1
- 2