Náklady na bydlení drtí české domácnosti, v rámci EU patří k nejvyšším | E15.cz

Náklady na bydlení drtí české domácnosti, v rámci EU patří k nejvyšším

Aleš Pospíšil

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Dle Eurostatu vydávají české domácnosti na bydlení v průměru čtvrtinu svých příjmů. Víc platí už jen Švédi, Francouzi, Angličani, Dánové a Finové. Nejlevněji se bydlí na Maltě.

Náklady na bydlení jsou pro Evropany největší položkou domácích rozpočtů (24,2 procenta v roce 2017), následuje doprava, jídlo a nealkoholické nápoje, restaurace a hotely, volný čas a kultura. Bydlení je výdaj, který narůstá, za posledních deset let v průměru o 1,5 procentního bodu.

Průměrná čísla jsou ale v tomto případě opravdu jen pouhá statistika, jelikož hodně záleží na situaci každého jednotlivce a jeho „spotřebním koši“.

Eurostat do výdajů na bydlení totiž započítává pouze nájemné, opravy a údržbu, dodávky vody a energií. V podmínkách České republiky, kde preferujeme vlastnické bydlení před nájemním je tak výsledek bezesporu zkreslený, jelikož nejsou započteny hypoteční splátky, což je zdaleka největší položka mnohých tuzemských domácností.

V podmínkách České republiky se proto budou sčítat extrémy na obou stranách – ti, kteří platí jen energie a opravy v první skupině (výrazně méně, než 25 procent) a ti kteří platí nájem nebo splácí hypotéku a navíc energie a opravy (výrazně víc, než 25 procent). Sečtením extrémů na obou stranách vyjde průměr, respektive ono pověstné statistické kuře (snědl ho soused, ale v průměru jste měli každý půlku).

Lze tak směle konstatovat, že poměr nákladů na bydlení vůči příjmům je v České republice skutečnosti vyšší, než pětadvacet procent, spíše bude někde okolo třiatřiceti procent, což by skutečně znamenalo neblahý triumf, jak upozorňují odbory.

Jaký podíl příjmů vydáte na bydlení?

Mzdová kalkulačka

Newslettery