Náklady na bydlení drtí české domácnosti, v rámci EU patří k nejvyšším
Dle Eurostatu vydávají české domácnosti na bydlení v průměru čtvrtinu svých příjmů. Víc platí už jen Švédi, Francouzi, Angličani, Dánové a Finové. Nejlevněji se bydlí na Maltě.
Náklady na bydlení jsou pro Evropany největší položkou domácích rozpočtů (24,2 procenta v roce 2017), následuje doprava, jídlo a nealkoholické nápoje, restaurace a hotely, volný čas a kultura. Bydlení je výdaj, který narůstá, za posledních deset let v průměru o 1,5 procentního bodu.
Over 20% of household expenditure in the EU allocated to housing - highest share recorded in 🇫🇮 Finland (28.8%) and 🇩🇰 Denmark (28.7%), lowest in 🇲🇹 Malta (10.1%). 🏘️🏠🏚️ #Estatspotlight #Eurostat
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) 30. listopadu 2018
➡️ https://t.co/IKV2Zqakxf pic.twitter.com/seVK4WKQIO
Průměrná čísla jsou ale v tomto případě opravdu jen pouhá statistika, jelikož hodně záleží na situaci každého jednotlivce a jeho „spotřebním koši“.
Eurostat do výdajů na bydlení totiž započítává pouze nájemné, opravy a údržbu, dodávky vody a energií. V podmínkách České republiky, kde preferujeme vlastnické bydlení před nájemním je tak výsledek bezesporu zkreslený, jelikož nejsou započteny hypoteční splátky, což je zdaleka největší položka mnohých tuzemských domácností.
V podmínkách České republiky se proto budou sčítat extrémy na obou stranách – ti, kteří platí jen energie a opravy v první skupině (výrazně méně, než 25 procent) a ti kteří platí nájem nebo splácí hypotéku a navíc energie a opravy (výrazně víc, než 25 procent). Sečtením extrémů na obou stranách vyjde průměr, respektive ono pověstné statistické kuře (snědl ho soused, ale v průměru jste měli každý půlku).
Lze tak směle konstatovat, že poměr nákladů na bydlení vůči příjmům je v České republice skutečnosti vyšší, než pětadvacet procent, spíše bude někde okolo třiatřiceti procent, což by skutečně znamenalo neblahý triumf, jak upozorňují odbory.
Bohužel v jedné kategorii neblaze ČR triumfuje - v nákladech na bydlení. Potvrzují to i nová data Eurostatu, která ukazují, že výdaje českých domácností na bydlení se řadí nad průměr evropské osmadvacítky. #KonecLevnePrace není jen o mzdách a platech! cc @JMalacova @DostalovaK pic.twitter.com/aFkGgDleV7
— Josef Stredula (@JStredula) 5. prosince 2018
Jaký podíl příjmů vydáte na bydlení?