Příjmovou chudobou je ohroženo 9,6 procenta Čechů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Příjmovou chudobou je ohroženo 9,6 procenta Čechů

Romana Rybová

Česká republika se řadí k evropským zemím s nejnižším podílem lidí ohrožených příjmovou chudobou. Je zde ohroženo 9,6 procent Čechů. Vyplynulo to z výsledků loňského pravidelného šetření ČSÚ o příjmech a životních podmínkách domácností.

V roce 2017 byl průměrný čistý příjem na osobu v domácnosti 182 400 korun. O rok dříve to bylo o 10 000 méně. Většina domácností dokáže se svými příjmy dobře vyjít. Pro 17,6 procenta to ale znamená velký problém. Nedostatečnými příjmy trpí hlavně samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let, které žijí samy.

„Hranice příjmové chudoby se liší podle typu domácností. Pro domácnost jednotlivce činí 11 963 korun za měsíc, u rodičů se dvěma menšími dětmi jde o 25 122 korun na domácnost,“ vysvětluje Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

Materiální deprivace

Počet lidí žijících v materiální deprivaci klesl skoro o 100 000. Míra materiální deprivace v roce 2018 činila 2,8 procenta. K položkám nejvíce ovlivňujícím tuto míru patří neočekávaný výdaj ve výši 10 700 korun a nemožnost odjet na týdenní dovolenou z finančních důvodů, které se loni týkaly 23,7 procenta respektive 20,7 procenta osob.

Půjčky „pro chudé“ jsou neštěstí. Osmdesát procent těchto dlužníků netuší, co je to RPSN

„Souhrnný evropský indikátor ohrožení příjmovou chudobou nebo sociálním vyloučením se meziročně nezměnil a zůstal na úrovni 12,2 procenta. Dlouhodobě se řadíme mezi země s nejnižším podílem osob žijících v ohrožení těmito jevy v Evropě,“ říká předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Nejvíce platíme za bydlení

Z šetření také vyplynulo, že skoro desetina českých domácností platí za bydlení i s energiemi více než 40 procent ze svých příjmů. Zhruba dvě třetiny z nich přitom bydlí v pronajatém bytě a největší skupinu mezi nimi tvoří osaměle žijící důchodkyně.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka