Starší byty ve třetím čtvrtletí zdražily meziročně o čtvrtinu

Waltrovka v pražských Jinonicích

Waltrovka v pražských Jinonicích Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Téměř o čtvrtinu stouply ve třetím čtvrtletí letošního roku oproti loňsku průměrné prodejní ceny starších bytů v Česku. Vyplývá to z údajů realitní skupiny European Housing Services. Nejdražší jsou starší byty v Praze s průměrnou cenou za metr čtvereční skoro 113 000 korun. Praha má také nejvyšší nájmy, v průměru za 272 korun za metr čtvereční. Nejlevněji se prodávají byty v Ústeckém kraji s cenou asi 29 000 korun za metr. Nájmy jsou nejnižší v Karlovarském kraji se 155 korunami za metr. Nájemné se zvýšilo oproti loňsku o 1,22 procenta.

Po Praze jsou byty nejdražší v Jihomoravském kraji s cenou ke konci třetího čtvrtletí asi 83 000 korun za metr čtvereční a ve Středočeském kraji s více než 71 000 korunami za metr. Naopak nejnižší ceny má po Ústeckém kraji Zlínský kraj se zhruba 47 500 korunami a Karlovarský kraj s přibližně 48 500 korunami. Ceny starších bytů ale meziročně vzrostly ve všech krajích. Nejrychleji stoupaly v Libereckém, Ústeckém a Karlovarském kraji, kde zdražily byty asi o dvě pětiny. Nejméně – zhruba o desetinu – vzrostly ceny na Vysočině.

"Mapa napoví, že extrémně rychle stoupají ceny v kdysi levných regionech, a to zejména v případě bytů. Poptávka rezidentů i investorů tlačí na ceny především v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji, a to tempem, které se pohybuje kolem 40 procent," uvedl jednatel realitního serveru Bezrealitky a šéf skupiny European Housing Services Hendrik Meyer. "Tento bezprecedentní trend může nastartovat transformaci životních podmínek ve městech a okresech, které se dlouhodobě potýkaly s nízkou poptávkou," doplnil.

Vliv na další vývoj cen bude mít podle něj menší dostupnost hypoték, která může zvýšit citlivost na ceny realit u zájemců o koupi. "Hlavní signál, že se začíná v některých případech narážet na cenový strop již přišel – dva kvartály po sobě se u bytů nemění celorepublikový cenový průměr. To ukazuje, že se v levnějších krajích prodalo více nemovitostí, a v těch dražších naopak méně," sdělil Meyer.