Přivýdělek při zaměstnání a daně: DPČ, pronájem i živnost | e15.cz
M A

Daně

Přivýdělek při zaměstnání: v jakých případech byste měli podat daňové přiznání

Elektronické podání daňového přiznání, ilustrační foto
Elektronické podání daňového přiznání, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vyplňování daňového přiznání je každoročně samozřejmostí i pro zaměstnance, za které nemůže provést zaměstnavatel roční zúčtování daně. Podívejme se na praktické příklady.

Daňoví poplatníci podávající daňové přiznání, kteří měli za rok 2019 pouze příjmy ze závislé činnosti, mohou použít zjednodušený dvoustránkový daňový formulář. V ostatních případech je potřeba vyplnit standardní čtyřstránkový růžový formulář.

Víte kolik odvádíte státu? Vyzkoušejte naši mzdovou kalkulačku >>>

Příklad: Přivýdělek na DPČ

Paní Tereza si k hlavnímu zaměstnání přivydělávala v roce 2019 na dohodu o pracovní činnosti s hrubou měsíční odměnou 12 000 korun pro druhého zaměstnavatele. Paní Tereza si musí za rok 2019 sama podat daňové přiznání, neboť měla během roku alespoň v jednom kalendářním měsíci příjem podléhající zálohové dani z příjmu fyzických osob od dvou zaměstnavatelů současně.

K vyplnění daňového přiznání bude paní Tereza potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2019 od obou zaměstnavatelů. Paní Tereza může použít zjednodušené dvoustránkové daňové přiznání.

Příklad: Přivýdělek na živnost

Pan Jaroslav si k zaměstnání přivydělává výkonem vedlejší samostatné výdělečné činnosti a jeho hrubý zisk za celý kalendářní rok 2019 činí jen 56 000 korun. Panu Jaroslavovi sice z dosaženého zisku z výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti nevzniká povinnost platit sociální pojištění, daň z příjmu však ano.

Pan Jaroslav si sám musí podat daňové přiznání za rok 2019, protože má příjmy dle § 6 a § 7 zákona o dani z příjmu, musí tedy vyplnit základní čtyřstránkový daňový formulář a ještě přílohu číslo jedna daňového přiznání. K vyplnění daňového přiznání bude potřebovat potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti za rok 2019 od svého zaměstnavatele, u kterého pracuje na smlouvu na dobu neurčitou na plný úvazek.

Příklad: Povinnost platit solidární daň

Manažerka Markéta měla za rok 2019 hrubou mzdu ve výši 2 045 500 korun. Paní Markétě tedy vzniká povinnost platit za rok 2019 solidární daň. Daňoví poplatníci, kteří mají za rok 2019 povinnost platit solidární daň, si přitom musí sami podat daňové přiznání. Za tyto zaměstnance nemůže zaměstnavatel provést roční zúčtování daně.

Za rok 2019 vzniká povinnost platit 7procentní solidární zaměstnancům, kteří mají roční hrubou mzdu nad 1 569 552 korun. Na rozdíl od 15procentní daně z příjmu fyzických osob, která se platí ze superhrubé mzdy (tj. hrubé mzdy zvýšené o sociální pojištění a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem za zaměstnance), solidární dani podléhá pouze hrubá mzda nad limit. Paní Markéta má příjmy pouze ze závislé činnosti, proto může použít dvoustránkový daňový formulář.

Příklad: Daně a příjem z pronájmu

Zaměstnankyně Milena pracovala po celý rok 2019 pro jednoho zaměstnavatele na hlavní pracovní poměr. Při výpočtu zálohové daně z příjmu v jednotlivých měsících uplatňovala daňovou slevu na poplatníka, neboť má u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani.

Paní Milena však měla za rok 2019 ještě příjem z pronájmu ve výši 131 000 korun. Paní Milena má tedy povinnost podat si za rok 2019 sama daňové přiznání, přičemž musí využít čtyřstránkový daňový formulář. Pro příjmy z pronájmu dle § 9 zákona o dani z příjmu je možné uplatnit 30procentní výdajový paušál.

Stáhněte si naše chytré daňové formuláře >>>

Příjmy a výdaje z pronájmu se uvádí do přílohy číslo dva daňového přiznání. K vyplnění daňového přiznání si musí paní Milena vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2019 od svého zaměstnavatele.

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery