Sociální pojištění OSVČ 2020: minimální zálohy a samoplátci | e15.cz
M A

Daně

OSVČ a zálohy na sociálním pojištění v roce 2020: Víme, kolik budete platit

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na sociálním pojištění zaplatí živnostníci s nižším hrubým ziskem za rok nejvyšší částky z daňových odvodů. Pro rok 2020 se navíc minimální měsíční záloha opět zvyšuje. Jak vysoké budou platit OSVČ zálohy v tomto roce?

Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti činí roční sociální pojištění 29,2 procenta z vyměřovacího základu, přičemž od ročního sociálního pojištění se odečtou zaplacené zálohy v průběhu roku. Pokud je skutečný vyměřovací základ (tj. polovina daňového základu) nižší než minimální vyměřovací základ, tak musí být sociální pojištění vypočteno z minimálního vyměřovacího základu. OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost musí během roku vždy platit měsíční zálohy, a sice vždy do konce aktuálního měsíce.

Minimální měsíční záloha

Pro rok 2020 opět stoupne minimální měsíční záloha, kterou musí platit OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Minimální měsíční záloha se vypočítává z průměrné mzdy stanovené MPSV, když průměrná mzda se vypočítává ze součinu všeobecného vyměřovacího základu za rok 2018 a příslušného koeficientu. Dle vládního nařízení činí vyměřovací základ za rok 2018 částku 32 510 korun a příslušný koeficient 1,0715.

Průměrná mzda je tedy 34 835 korun (32 510 korun x 1,0715).

Spočítejte si věk odchodu do důchodu >>>

Minimální měsíční záloha pro rok 2020 je následně 29,2 procenta ze čtvrtiny průměrné mzdy, tedy 2 544 korun (34 835 korun x 0,25) x 0,292). Minimální měsíční záloha se tedy meziročně zvyšuje o 156 korun. V přiloženém grafu máme uveden vývoj minimální měsíční zálohy na sociálním pojištění v letech 2013 až 2020.

Nespoléhejte se na stát. Začněte si na stáří spořit sami >>>

Zálohy na sociálním pojištěníAutor: Nařízení vlády

1) Příklad: Začátek v průběhu roku
Paní Markéta zahájí od února 2020 samostatnou výdělečnou činnost. Již během února musí paní Markéta zaplatit zálohu na sociálním pojištění v částce 2 544 korun. Při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placena měsíční záloha a v prvním roce výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti se platí minimální měsíční záloha.

 

2) Příklad: Stejný zisk
Pan Martin platí v roce 2019 měsíční zálohu na sociálním pojištění v částce 8 517 korun. Tuto částku bude platit až do odevzdání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2019. Pan Martin dosáhne za rok 2019 stejně vysokého hrubého zisku jako za rok 2018, tak bude stejně vysokou měsíční zálohu platit i během roku 2020 po odevzdání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2019.

I spolupracující osoba platí zálohy

Podnikatel (podnikatelka) nemůže zaměstnat manželku (manžela). Pokud však druhý z manželů se podílí na podnikatelské činnosti, tak je řešením spolupráce. Spolupracující osoba má přitom stejné povinnosti jako ostatní OSVČ. To znamená, že při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí rovněž platit měsíční zálohy na sociálním pojištění.

Platby na sociálním pojištění ovlivňují výši důchodu

Státní důchod se počítá z rozhodných příjmů od roku 1986, přičemž roční vyměřovací základy se následně přepočítají pomocí koeficientů na osobní vyměřovací základ neboli průměrnou hrubou mzdu za odpracované roky. Například vyměřovacím základem za rok 2019 bude u OSVČ částka, ze které bude sociální pojištění zaplaceno, tedy vyměřovací základ v přehledu o příjmech a výdajích za rok 2019.

Při minimálních platbách sociálního pojištění je nutné počítat s velmi nízkým státním důchodem. Dle aktuální výpočtové formule důchodu cca v rozmezí 7 500 korun až 9 000 korun v závislosti na konkrétním průběhu pojištění, tj. zejména na získané době pojištění.

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery