Životní pojištění OSVČ: Kolik můžete odečíst u daně z příjmu? | e15.cz
M A

Daně

Životní pojištění u OSVČ: Jak na daňový odpočet a co dělat při zrušení smlouvy?

Daňové přiznání OSVČ
Daňové přiznání OSVČ
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Daňový základ za rok 2022 si mohou OSVČ snížit o zaplacené vklady na smlouvu o životním pojištění. Při předčasném zrušení smlouvy o životním pojištění je naopak nutné si daňový základ zvýšit. Podívejme se na praktické příklady.

daňovém přiznání je možné uplatnit odpočet vlastních vkladů na smlouvu o životním pojištění, jestliže byla ve smlouvě sjednána výplata pojistného až po 60 kalendářních měsících od uzavření smlouvy a současně nejdříve v kalendářním roce, v jehož průběhu dosáhne daňový poplatník 60 let a současně nesmí být z takové smlouvy o životním pojištění umožněn průběžný výběr finančních prostředků. Při splnění zákonných podmínek je možné od základu daně odečíst maximálně 24 tisíc korun.

Vedlejší činnost a příspěvek zaměstnavatele

Pan Filip je zaměstnancem a současně si přivydělává výkonem vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Zaměstnavatel XY přispívá panu Filipovi na jeho smlouvu o životním pojištění měsíčně částkou 2 000 korun a pan Filip si na smlouvu sám vkládá 1 000 korun. Vzhledem k tomu, že pan Filip má i příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, tak si musí sám za rok 2022 podat daňové přiznání.

daňovém přiznání uplatní daňový odpočet o zaplacené vklady na smlouvu o životním pojištění ve výši 12 tisíc korun. Pro účely daňového odpočtu se hodnotí pouze vlastní vklady na smlouvu. Příspěvek zaměstnavatele na smlouvu o životním pojištění roční daňový základ nesnižuje.

Nízký zisk rovná se žádná daňová úspora

Podnikatelka Lucie má za rok 2022 v porovnání s předchozími roky velmi nízký zisk, a sice pouze 204 700 korun. Paní Lucie si po celý rok 2022 platila na smlouvu o životním pojištění 1 000 korun měsíčně, přičemž smlouva splňuje parametry pro uplatnění daňového odpočtu.

Vzhledem k nízkému zisku je však daňová povinnost paní Lucie nulová, neboť roční sleva na poplatníka ve výši 30 840 korun je vyšší než vypočtená daň z příjmu ve výši 30 705 korun (204 700 korun x 15 procent). Z důvodu uplatnění plateb na životní pojištění nemůže dojít k čerpání daňového bonusu. Za rok 2022 tedy paní Lucie daňových výhod plateb na smlouvu o životním pojištění nevyužije.

Daňová úspora 3 600 korun

Živnostník Roman má hrubý zisk za rok 2022 ve výši 743 300 korun. Měsíčně si vkládá na svoji smlouvu o životním pojištění 2 000 korun. Základ daně si tedy sníží o 24 tisíc korun, což mu přinese daňovou úsporu 3 600 korun (24 tisíc korun x 15 procent).

O částku 3 600 korun by zaplatil pan Roman více na dani z příjmu, pokud by daňový odpočet nevyužil. Do ročního daňového základu ve výši 1 867 728 korun je sazba daně z příjmu 15 procent, a proto v těchto případech přináší každá tisícikoruna daňového odpočtu daňovou úsporu 150 korun.

Daňová úspora 5 520 korun

Podnikatelka Kateřina má za rok 2022 hrubý zisk 2 740 400 korun. Měsíčně si vkládá na svoji smlouvu o životním pojištění 3 000 korun. Přestože za rok 2022 vložila na svoji smlouvu o životním pojištění 36 tisíc korun, tak si základ daně sníží o 24 tisíc korun, což je maximum daňového odpočtu stanovené v § 15 zákona o dani z příjmu.

Vzhledem k tomu, že zdanitelný příjem nad 1 867 728 korun podléhá 23procentní sazbě daně z příjmu, tak přinese daňový odpočet paní Kateřině daňovou úsporu 5 520 korun (24 tisíc korun x 23 procent). Pro paní Kateřinu znamená každá tisícikoruna daňového odpočtu daňovou úsporu ve výši 230 korun.

Kalkulačka: Výpočet zisku OSVČ >>>

Zrušení smlouvy a zvýšení základu daně za rok 2022

Živnostnice Simona musela z finančních důvodů v loňském roce zrušit smlouvu o životním pojištění. V takových případech je nutné zpětně dodanit uplatněné daňové odpočty v posledních deseti letech.

Paní Simona si zvýší daňový základ za rok 2022 o částku 120 tisíc korun, jedná se o dílčí základ daně dle § 10 zákona o dani z příjmu. Paní Simona musela vyplnit i přílohu číslo dva daňového přiznání. Z důvodu předčasného zrušení smlouvy o životním pojištění zaplatí paní Simona na dani z příjmu o 18 tisíc korun (120 tisíc korun x 15 procent) více, než kdyby smlouvu o životním pojištění předčasně nezrušila.

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery