Sleva na poplatníka 2023 za rok 2022: Výpočet a kdo ji uplatní | E15.cz

Sleva na poplatníka 2023 za rok 2022: Výpočet a kdo ji může uplatnit

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Každý daňový poplatník má nárok na základní daňovou slevu na poplatníka. Co je daňová sleva na poplatníka 2022? Co znamená základní sleva na poplatníka a jak funguje? Jak na výpočet?

Dle zákona o dani z příjmu můžete v daňovém přiznání podávaném v roce 2023 za rok 2022 uplatnit tyto daňové slevy:

  • slevu na poplatníka
  • slevu na manželku
  • slevu na studenta
  • slevu na invaliditu prvního a druhého stupně
  • slevu na invaliditu třetího stupně
  • slevu na průkaz ZTP/P
  • školkovné
  • slevu na evidenci tržeb

Roční a měsíční sleva na poplatníka za rok 2022 

Všechny daňové slevy snižují přímo vypočtenou daň z příjmu fyzických osob. Sleva na poplatníka za rok 2022 dosahuje na 30 840 korun, měsíčně 2570 korun.

Co je sleva na poplatníka

V daňovém přiznání nebo ročním zúčtování daně můžete uplatnit hned několik daňových slev. Jednou z nich je základní daňová sleva na poplatníka. Nárok na slevu na poplatníka má každý daňový poplatník, který má alespoň po část roku zdanitelné příjmy. Nárok není potřeba nijak zvlášť prokazovat a platí v plné výši, i když by výdělečná činnost trvala pouze několik měsíců.

Základní sleva na poplatníka: Co znamená?

Sleva na poplatníka se uplatňuje v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování daně vždy v plném rozsahu, bez ohledu na další skutečnosti – na rozdíl od ostatních daňových slev, u kterých musí být splněny dané zákonné podmínky a při jejich splnění pouze po část roku se tyto slevy na dani uplatní v poměrné výši.

Výpočet základní daňové slevy a formulář

Za rok 2022 uplatňují poplatníci opět větší základní slevu oproti roku předešlému. Její aktuální výše je  30 840 korun, měsíčně její poměrná část dosahuje výše 2570 korun. Měsíčně uplatňují slevu na poplatníka zaměstnanci.  Nutné však je, aby u svého zaměstnavatele měli podepsané prohlášení poplatníka (známý „růžový formulář“).

Formulář je ke stažení například na webu Finanční správy

OSVČ a daňová sleva na poplatníka

Nárok na slevu na poplatníka má každý daňový poplatník, tedy i OSVČ. Jelikož je tedy sleva na poplatníka za rok 2022 vyšší o 3 000 korun než v roce 2021, při stejném zisku zaplatí všechny OSVČ na dani z příjmu méně než za rok 2021.

U OSVČ je podstatné, že sleva na poplatníka náleží v plném rozsahu bez ohledu na počet měsíců výkonu samostatné výdělečné činnosti nebo jestli je vykonávána vedlejší samostatná výdělečná činnost.

Pokud má OSVČ daňový základ do 205 600 korun, díky uplatnění základní daňové slevy na poplatníka se neplatí nic na dani z příjmu.

Student a sleva na dani poplatníka

Pokud jste pracující student (DPPDPČ, HPP, VPP), máte nárok na na základní slevu na dani poplatníka a také i na slevu na studenta. Roční sleva na studenta činí 4 020 korun, v případě splnění statusu studenta pouze po část roku se uplatní v poměrné výši, tj. 335 korun za každý takový měsíc.

Při souběžném studiu na více školách se daňová sleva nenásobí. Při studiu po celý kalendářní rok uplatní studenti slevy na dani z příjmu fyzických osob minimálně v souhrnné výši 34 860 korun (30 840 korun + 4 020 korun).

Autor: onk

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery