OSVČ na vedlejší činnost: Jak vyřešit daně a přehledy v roce 2023 | e15.cz

OSVČ na vedlejší činnost: Jak vyřešit daňové přiznání za rok 2022

Daňové přiznání OSVČ
Daňové přiznání OSVČ
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

I OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost odevzdávají za rok 2022 daňové přiznání a přehledy. Rozdíl ve zdanění však může být desítky procent, záleží na okolnostech, jak si ukážeme na praktických příkladech.

O vedlejší samostatnou výdělečnou činnost se v praxi nejčastěji jedná, pokud jde o podnikání při zaměstnání, během studia, v důchodu nebo při pobírání rodičovského příspěvku.

Výhodou vedlejší samostatné výdělečné činnosti je, že nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ při výpočtu sociálního a zdravotního pojištění, tak jako je tomu u hlavní samostatné výdělečné činnosti. Při nízkém zisku je tak zdanění z vedlejší samostatné výdělečné činnosti nízké. Při vysokém zisku je stejné jako při výkonu hlavní činnosti.

Nízký zisk z vedlejší samostatné výdělečné činnosti, celkové zdanění 6,8 procenta - příklad

Pan Richard je v řádném starobním důchodu a po celý rok 2022 si přivydělával vedlejší samostatnou výdělečnou činností. Hrubý zisk (příjem ponížený o výdaje) za rok 2022 má ve výši 90 tisíc korun. Pan Richard musí vyplnit a podat nejenom daňové přiznání, ale i přehledy pro zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou OSSZ.

Výpočet daně z příjmu

Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob uplatní pan Richard slevu na poplatníka ve výši 30 840 korun, tak jako ostatní daňoví poplatníci. Vzhledem k tomu, že sleva na poplatníka je vyšší než vypočtená daň z příjmu, tak nezaplatí pan Richard na dani z příjmu nic.

Výpočet sociálního pojištění

Rovněž na sociálním pojištění nezaplatí pan Richard nic, neboť hrubý zisk je do limitu pro neplacení sociálního pojištění. V případě, že je hrubý zisk při výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti za rok 2022 nižší než 93 387 korun, potom se sociální pojištění neplatí. Přesto je však nutné místně příslušné OSSZ odevzdat přehled.

Výpočet zdravotního pojištění

Pro výpočet zdravotního pojištění není stanoven žádný limit. Zdravotní pojištění se platí bez ohledu na výši dosaženého hrubého zisku. Sazba zdravotního pojištění činí 13,5 procenta ze skutečného vyměřovacího základu, kterým je polovina daňového základu. Roční zdravotní pojištění pana Richarda je tedy 6 075 korun (90 tisíc korun x 50 procent x 13,5 procenta).

Celková efektivní daňová sazba pana Richarda je tedy pouze 6,8 procenta (tj. 6 075 korun: 90 tisíc korun).

Vysoký zisk z vedlejší samostatné výdělečné činnosti, celkové zdanění 36,4 procenta – příklad

Paní Simona pracovala po celý rok 2022 na hlavní pracovní smlouvu a současně měla příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Hrubou roční mzdu měla 770 tisíc korun. Hrubý zisk za rok 2022 má 680 tisíc korun.

Výpočet daně z příjmu

Daňovou slevu na poplatníka vyčerpala paní Simona při výpočtu měsíčních daňových záloh, proto daň z příjmu z hrubého zisku ve výši 680 tisíc korun činí 102 tisíc korun (680 tisíc korun x 15 procent).

Výpočet sociálního pojištění

Paní Simona má hrubý zisk nad limit, proto bude platit standardně na sociálním pojištění 29,2 procenta ze skutečného vyměřovacího základu, tedy z částky 340 tisíc korun (680 tisíc korun x 50 procent). Skutečný vyměřovací základ je vyšší než minimální vyměřovací základ.

Při výpočtu sociálního pojištění je na tom paní Simona stejně, jako by vykonávala hlavní samostatnou výdělečnou činnost. Z důvodu platby sociálního pojištění ze zaměstnání nemá rovněž žádnou úlevu při výpočtu sociálního pojištění z podnikání. Na sociálním pojištění z podnikání zaplatí paní Simona 99 280 korun (340 tisíc korun x 29,2 procenta).

Výpočet zdravotního pojištění

Rovněž zdravotní pojištění za rok 2022 si vypočítá paní Simona ze skutečného vyměřovacího základu ve výši 340 tisíc korun. Výši zdravotního pojištění nijak neovlivňuje, že paní Simona zaplatila vysoké zdravotní pojištění již ze zaměstnání. Zdravotní pojištění z podnikání činí 45 900 korun (340 tisíc korun x 13,5 procenta).

Na přímých daňových odvodech z podnikání zaplatí paní Simona 247 180 korun (102 tisíc korun + 99 280 korun + 45 900 korun). Celková efektivní daňová sazba paní Simony je tedy pouze 36,4 procenta (tj. 247 180 korun: 680 tisíc korun).

Dle uvedených příkladů tak vidíme, že celkové zdanění OSVČ vykonávajících vedlejší samostatnou výdělečnou činnost nemusí dosahovat ani 7 procent, ale současně může být přes 36 procent.

Daňové přiznání 2023: Co byste měli vědět? (VIDEO)

Video se připravuje ...
Daňové přiznání 2023

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery