Daňové přiznání 2023: Kdy a jak přiznat daně za rok 2022?
Daňové přiznání vyplňují OSVČ, někdy i zaměstnanci, důchodci nebo studenti. Do kdy podat daňové přiznání za rok 2022? Jak ho vyplnit?
- Termíny pro daňové přiznání v roce 2023
- Jak vyplnit a podat daňové přiznání?
- Daňové přiznání online
- Opravné daňové přiznání
- Dodatečné daňové přiznání
- Formuláře pro daňové přiznání ke stažení
- Daňové přiznání pro OSVČ
- Podníkání a zaměstnání v jednom roce
- Daňové přiznání a více zaměstnavatelů
Termín: Do kdy vyplnit daňové přiznání?
Základní termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2022 je do 3. dubna 2023. V roce 2023 totiž připadá 1. dubna na sobotu, tak se lhůta prodlužuje na pondělí 3. dubna 2023. V případě, že bude daňové přiznání podáno elektronicky, potom se lhůta prodlužuje do 2. května 2023.
Daňoví poplatníci využívající služeb daňového poradce mají termín pro odevzdání daňového přiznání do 3. července 2023 (1. července opět připadá na sobotu).
Forma podání | Do kdy podat? |
Základní termín | 3. dubna 2023 |
Daňové přiznání online | 2. května 2023 |
S daňovým poradcem | 3. červenec 2023 |
Jak vyplnit a podat daňové přiznání?
Do daňového přiznání za rok 2022 je nutné uvést všechny zdanitelné příjmy za rok 2022. Tedy i všechny příjmy ze závislé činnosti (zaměstnání), ze kterých již byla odvedena zálohová daň z příjmu. Zaplacené zálohy během roku se rovněž do daňového přiznání uvádí a když jsou zaplacené měsíční daňové zálohy vyšší, než vypočtená roční daňová povinnost, tak vzniká nárok na daňový přeplatek.
Daňové přiznání je možné podat osobně, poštou nebo elektronicky. Daňoví poplatníci se zřízenou datovou schránkou podávají daňové přiznání právě jejím prostřednictvím.
Zatímco pro OSVČ je vyplnění daňového přiznání samozřejmostí, ostatní daňoví poplatníci mohou mít s touto povinností problémy. Daňové přiznání musí totiž podat např. i zaměstnanci, kteří pracovali v některém měsíci roku 2022 současně pro dva zaměstnavatele a z obou zaměstnání jim byla odvedena zálohová daň z příjmu. Další skupinou jsou zaměstnanci s rozhodnými zdanitelnými příjmy dle § 7 až § 10 zákona o dani z příjmu vyšší než 6 000 korun, tedy např. při příjmech z nájmu.
Daňové přiznání online
I fyzické osoby, které nemají zřízenu datovou schránku a chtějí se vyhnout případným frontám na finančním úřadě, mohou daňové přiznání podat elektronicky. V těchto případech lze využít portálu MOJE daně na internetových stránkách finanční správy.
Podání online – příklad
Penzistka Jana má pravidelný příjem z nájmu dle § 9 a má tedy povinnost podat za rok 2022 daňové přiznání. Do daňového přiznání bude uvádět pouze příjmy a výdaje související s nájmem, obdržený důchod paní Jany je od daně z příjmu osvobozen. Paní Jana podává daňové přiznání elektronicky, když využívá portálu MOJE daně.
Opravné daňové přiznání
Daňoví poplatníci, kteří ještě v termínu pro podání řádného daňového přiznání zjistí, že udělali v daňovém přiznání chybu, tak ji mohou opravit podáním opravného daňového přiznání.
V praxi je přitom možné podat více opravných přiznání, finanční správa považuje za rozhodující posledně podané opravné přiznání. Vzhledem k tomu, že je opravné daňové přiznání podané ještě v řádném termínu, tak za jeho podání nevznikají žádné sankce ze strany finanční správy.
Podání opravného daňového přiznání – příklad
Zaměstnanec Tomáš podá začátkem března 2023 daňové přiznání. Koncem března si uvědomí, že neuplatnil všechny daňové odpočty, na které měl nárok. Tuto nesrovnalost opraví právě podáním opravného daňového přiznání ještě před uplynutím základní daňové lhůty pro podání daňového přiznání.
VIDEO: Daňové přiznání 2023 - termíny a do kdy podat
Dodatečné daňové přiznání
V praxi dochází k situacím, že daňový poplatník zjistí teprve po termínu pro odevzdání daňového přiznání, že není daňové přiznání vyplněno správně. V takových případech je nutné podat již dodatečné daňové přiznání, přičemž je potřeba dodržet lhůtu jednoho měsíce od zjištění skutečnosti, že je v daňovém přiznání chyba.
Kde najdete formuláře ke stažení
Daňovou povinnost za rok 2022 je možné splnit vyplněním dvoustránkového nebo čtyřstránkového daňového formuláře. Příslušné daňové formuláře jsou přitom každoročně ke stažení na internetových stránkách finanční správy. Zjednodušený dvoustránkový daňový formulář budou moci využít pouze daňoví poplatníci s příjmy jenom ze závislé činnosti dle § 6 zákona o dani z příjmu (ze zaměstnání).
Daňové přiznání pro OSVČ
OSVČ, které platily během roku 2022 paušální daň, daňové přiznání nevyplňují. Pravidelnými měsíčními platbami si svoje daňové povinnosti splnily. Ostatní OSVČ daňové přiznání odevzdat musí, přičemž použijí klasický čtyřstránkový daňový formulář a budou vyplňovat i přílohu číslo jedna daňového přiznání. Výdaje lze uplatnit ve skutečné výši nebo příslušným výdajovým paušálem, který se liší v závislosti na vykonávané činnosti.
Výše vypočtené daně z příjmu fyzických osob za rok 2022 závisí pouze na dosaženém hrubém zisku, uplatněných daňových odpočtech a uplatněných daňových slevách. Počet měsíců výkonu samostatné výdělečné činnosti nerozhoduje a ani zdali je podnikání vykonáváno v důchodu nebo při studiu.
Podnikání a pak zaměstnání v jednom roce – příklad
Podnikatelka Simona vykonávala samostatnou výdělečnou činnost od ledna do června 2022, kdy podnikání ukončila a následně nastoupila do zaměstnání. I když paní Simona vykonávala samostatnou výdělečnou činnost pouze po část roku 2022, tak má povinnost podat daňové přiznání a zaměstnavatel za ní nemůže provést roční zúčtování daně. Podání a vyplnění daňového přiznání není vázáno na podnikání po celý rok.
Daňové přiznání a více zaměstnavatelů – příklad
Zaměstnanec Karel měl v roce 2022 mimo svůj hlavní pracovní poměr pro zaměstnavatele XY ještě brigádu na DPČ pro zaměstnavatele AB. Z hrubé odměny z dohody o pracovní činnosti byla panu Karlovi vždy odvedena zálohová daň z příjmu. Pan Karel má povinnost vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2022.
Do daňového přiznání musí pan Karel uvést všechny své zdanitelné příjmy, tedy z obou zaměstnání. Od obou zaměstnavatelů si k vyplnění daňového přiznání vyžádá pan Karel potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2022, která budou nedílnou přílohou odevzdaného přiznání. Pan Karel bydlí kousek od finančního úřadu a osobní podání je pro něj nejjednodušší.