Některé daňové slevy zrušíme, zvažuje vláda. Které to jsou? | e15.cz

Zrušení slev na dani by dopadlo zvláště na nízkopříjmové domácnosti

Slevy na daních se zohledňují v daňovém přiznání (ilustr. foto)
Slevy na daních se zohledňují v daňovém přiznání (ilustr. foto)
• 
ZDROJ: Tomeš Michael

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vláda uvažuje nad tím, že některé slevy uplatňované v daních z příjmů zruší. Týká se to například slevy na nepracující manželku nebo manžela, školkovného a dalších daňových úlev. Seškrtání slev by se mělo týkat dokonce deseti nebo jedenácti z nich.

Únorový deficit státního rozpočtu ve výši 120 mld. korun je nejvyšším od vzniku České republiky a vláda bude muset velmi intenzivně hledat možnosti jak navýšit příjmy státního rozpočtu a zároveň zásadním způsobem snížit vládní výdaje. Již dříve se tak nechala slyšet, že uvažuje o škrtu některých slev vztahujících se k dani z příjmu. Podle ministra financí jsou všechny daňové slevy, které by chtěl zrušit, „ze své podstaty nesystémové a komplikují či zatěžují daňový systém“.  

Avizovaným zrušením daňových slev se vláda snaží dostát slibu ohledně zjednodušení daňového systému. To lze typicky dělat právě prostřednictvím rušení daňových výjimek, které současně zvýší daňové inkaso příjmů státního rozpočtu. „Vláda by ale při rozhodování měla přihlédnout nejen k ekonomickým, ale i sociálním dopadům. Některé daňové úlevy jsou zaměřeny na ochranu zranitelných skupin obyvatelstva, jako jsou důchodci, nezaměstnaní nebo lidé s nízkými příjmy. Pokud by byly tyto úlevy zrušeny, může to zhoršit sociální situaci těchto skupin a zvýšit nerovnost,“ říká pro E15 Ivana Brancuzká, country manažerka poradenské společnosti Crowe.

Zrušení slev bude mít vliv na zájem o paušální daň

Rozhodnutí o zrušení zmíněných slev by mělo dopad především na rodiny s dětmi. „Zrušení slevy na manželku a slevy za umístění dítěte do předškolního zařízení, tzv. školkovného, by mělo poměrně významný dopad především na mladé rodiny s dětmi, jejichž rodinný rozpočet by se uvedeným opatřením mohl snížit až o 42 140 korun za rok 2023,“ uvádí Gabriela Ivanco, daňová poradkyně ze společnosti Mazars. Plánované zrušení slevy na manželku či manžela ve výši 24 840 korun negativně ovlivní i občany s průkazem ZTP/P, u nichž je sleva na manželku dokonce dvojnásobná. Navrhované změny neměly dotknout slevy na poplatníka a slevy na dítě.

Případné novinky ovlivní i živnostníky. „Zvlášť ty podnikatele, kteří se se budou rozhodovat mezi výdajovým paušálem a paušální daní,“ uvádí Michal Jelínek, partner V4 Group.

Při využití paušální daně není možné uplatnit žádnou slevu na dani, což ovlivňuje rozhodování mnohých živnostníků, zda paušální daň využít či nikoliv. „Pokud opravdu dojde ke zrušení některých slev na dani z příjmu, vyplatí se příští rok paušální daň mnohem více podnikatelům. Pro rok 2023 mnoho živnostníků zvažovalo, zdali se jim vyplatí vstoupit do režimu paušální daně. Čím více slev na dani mohli uplatnit, tím méně pro ně byla paušální daň výhodná. To by se mělo od příštího roku změnit,“ komentuje situaci Michal Jelínek.

Ve hře jsou i škrty u odborových příspěvků

Ministr financí Zbyněk Stanjura pak o víkendu prohlásil, že chce zrušit další daňovou úlevu. Jedná se o zrušení daňového zvýhodnění odborových příspěvků.

Daňové zvýhodnění odborových příspěvků spočívá v tom, že od základu daně lze odečíst zaplacené členské příspěvky člena odborové organizace. Takto je možné odečíst částku do výše 1,5 % zdanitelných příjmů, s výjimkou příjmů zdaněných srážkou podle zvláštní sazby daně, maximálně však do výše 3 000 korun za zdaňovací období.

Zrušení daňového zvýhodnění odborových příspěvků by se mělo dotknout přibližně půl milionu daňových poplatníků. „Daňové zvýhodnění odborových příspěvků je položkou snižující základ daně a jeho zrušením zaplatí daňový poplatník maximálně o 450 korun více na dani z příjmů fyzických osob. Naproti tomu slevy na dani snižují již vypočtenou daňovou povinnost poplatníka, a tedy dopady na konečnou daňovou povinnost by byly mnohonásobně vyšší,“ dodává Gabriela Ivanco.

Existují jiné možnosti úspor, říká odbornice

„Jsem přesvědčená, že daňové slevy, jak jsou nastavené v současné době, by měly zůstat, protože primárně ovlivňují hlavně nízkopříjmové a středněpříjmové rodiny,“ komentuje Kateřina Provodová, vedoucí daňového oddělení v poradenské společnosti RSM CZ & SK.

Podle ní by se vláda namísto rušení těchto slev měla raději zaměřit na nezdanitelné části základu daně (dle §15 ZDP), které se ve výsledku týkají spíše lidí s vyšším příjmem. „Kupříkladu u úroků zaplacených na hypoteční úvěr bylo například v minulosti možné uplatnit slevu až 300 tisíc korun za rok, od 1. 1. 2021 byla tato hranice snížena na 150 tisíc korun a tento vývoj snižování nebo úplného zrušení by měl u této daňové slevy pokračovat,“ míní Kateřina Provodová.

„Pokud ministerstvo financí hledá způsoby, jak zvýšit příjmy státního rozpočtu, mělo by se spíše vydat cestou zvýšení daně z nemovitých věcí, která je v České republice v porovnání s ostatními zeměmi EU velmi nízká. V tuzemsku vychází výnos daně z nemovitých věcí na 0,6 procenta výnosu všech daní, zatímco průměr EU je 3,1 procenta. Nejvyšší podíl této daně má Francie a Řecko (6,6 procenta dle dat Evropské komise). Toto zvýšení by ovlivnilo zejména majetnější část české populace, narovnalo by dlouhodobou nerovnováhu s průměrem EU a nemělo by tak negativní dopady jako navrhované zrušení slev na dani,“ uzavírá Provodová.

PŘEHLEDNĚ: Daňové slevy a kdy je uplatnit >>>

Autor: onk

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery