Sleva na manželku 2023 za rok 2022: Podmínky pro daň z příjmu | e15.cz
M A

Daně

Sleva na manželku 2023: Podmínky snížení daně z příjmu za rok 2022

Petr Gola, onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V případě splnění zákonných podmínek je možné v daňovém přiznání nebo ročním zúčtování daně za rok 2022 uplatnit slevu na manželku. Jak snižuje vypočtenou daň z příjmu a kdo obdrží daňovou vratku?

Sleva na manželku (manžela) činí za rok 2022 částku 24 840 korun, pokud manželka (manžel) měl vlastní roční rozhodné příjmy nepřesahující 68 tisíc korun. Do hodnocených příjmů se nezapočítávají dávky státní sociální podpory (zejména tedy rodičovský příspěvek).

V případě, že je manželka (manžel) držitelem průkazu ZTP/P, tak náleží sleva na manželku (manžela) ve dvojnásobné výši. Podívejme se v několika praktických příkladech, jaký má dopad sleva na manželku (manžela) na rodinný rozpočet.

Rodičovský příspěvek: Daňová vratka v důsledku slevy na manžela

Paní Heleně srazil z hrubé mzdy zaměstnavatel během roku 2022 na daňových zálohách částku 42 340 korun. Paní Helena požádá zaměstnavatele o roční zúčtování daně. Při výpočtu měsíční zálohy na dani z příjmu uplatňovala paní Helena nejenom slevu na poplatníka, ale i daňové zvýhodnění na syna.

Slevu na manžela, který pobírá rodičovský příspěvek a stará se o syna však uplatní až za celý kalendářní rok 2022 v ročním zúčtování daně. Sleva na manžela (manželku) se uplatňuje až za celý rok, během roku ji nelze v poměrné výši uplatňovat.

Z důvodu uplatnění slevy na manžela vznikne paní Heleně nárok na daňovou vratku ve výši 24 840 korun a o tuto částku bude mít vyšší čistou mzdu po provedeném ročním zúčtování daně za rok 2022. Důvodem vratky je skutečnost, že zaplacené zálohy během roku jsou vyšší, než vypočtená roční daň z příjmu.

Důchod: Manžel v penzi a dlouhodobě nezaměstnaná manželka

Pan Tomáš je v řádném starobním důchodu a pobírá pouze měsíční důchod ve výši 23 740 korun. Manželka paní Hana byla po celý rok 2022 nezaměstnaná, nárok na podporu v nezaměstnanosti ji skončil v únoru a následně byla bez vlastních příjmů a nyní v prosinci odejde do předčasného důchodu. Podpora v nezaměstnanosti i státní důchod se do rozhodného limitu započítávají.

Paní Hana neměla vlastní rozhodné příjmy vyšší než 68 tisíc korun, přesto pan Tomáš slevu na manželku nevyužije. Pan Tomáš nemá žádné zdanitelné příjmy, takže si nemůže nijak snížit daňovou povinnost.

Částečné snížení slevy na poplatníka

Podnikatel Filip bude mít roční hrubý zisk (příjmy ponížené o výdaje) za rok 2022 ve výši 310 tisíc korun. Manželka paní Eva neměla vlastní příjmy přesahující 68 tisíc korun. Pan Filip v daňovém přiznání tedy uplatní slevu na poplatníka ve výši 30 840 korun a slevu na manželku ve výši 24 840 korun.

Vypočtená daň z příjmu činí 46 500 korun (310 tisíc korun x 15 procent). Sleva na poplatníka sníží daňovou povinnost na 15 660 korun (46 500 korun - 30 840 korun). Z důvodu uplatnění slevy na manželku bude daň z příjmu nulová.

Sleva na manželku se však využije pouze z částky 15 660 korun a zbylá část do 24 840 korun „propadne“. Pan Filip tedy nevyužije slevu na manželku v plném rozsahu. Z důvodu uplatnění slevy na manželku nemůže vzniknout nárok na daňový bonus.

Rodičovská dovolená a vyšší roční daňový bonus

Zaměstnanec Lukáš neplatí během roku 2022 nic na dani z příjmu a ještě čerpá daňový bonus ve výši 447 korun. Nárok na daňový bonus vzniká panu Lukášovi z toho důvodu, že uplatňované měsíční daňové zvýhodnění na dvě děti ve výši 3 127 korun (na první dítě 1 267 korun a na druhé dítě 1 860 korun) je vyšší než vypočtená daň z příjmu.

O částku daňového bonusu má pan Lukáš vyšší čistou měsíční mzdu. Manželka pana Lukáše je po celý rok na rodičovské dovolené a vlastní příjem nemá vyšší než 68 tisíc korun. Přestože pan Lukáš neplatí nic na dani z příjmu během roku, tak se mu vyplatí v ročním zúčtování daně uplatnit slevu na manželku, neboť obdrží po provedeném ročním zúčtování daně daňovou vratku. Roční daňový bonus bude vyšší o 24 840 korun než jsou vyplacené měsíční daňové bonusy během roku.

Autor: Petr Gola, onk

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery