Na důchod vám zaměstnavatel může přispívat i při zkráceném úvazku

Příspěvek na důchod od zaměstnavatele máte i při zkráceném úvazku (ilustr.)

Příspěvek na důchod od zaměstnavatele máte i při zkráceném úvazku (ilustr.) Zdroj: dotFOX s.r.o.

Petr Gola , onk

Úloha vlastního finančního zajištění na důchod neustále roste, obliba státem podporovaných penzijních produktů proto stoupá. Jaké daňové výhody přináší spoření na penzi při zkráceném úvazku? Jak vysoká může být daňová úspora?

Mezi státem podporované finanční produkty patří penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření a dlouhodobé investiční produkty. I zaměstnanci, kteří pracují na zkrácený úvazek pak mohou samozřejmě od svého zaměstnavatele dostávat pravidelně měsíční příspěvek na některý z těchto státem podporovaných penzijních produktů.

Až do souhrnného ročního příspěvku zaměstnavatele ve výši 50 tisíc korun je přitom příspěvek zaměstnavatele osvobozen od daně z příjmu, sociálního pojištění a zdravotního pojištění.

Výše hrubé mzdy nehraje roli

Z případného příspěvku zaměstnavatele nad limit se již daň z příjmu, sociální a zdravotní pojištění odvádí. Limit pro daňové osvobození je stejný při práci na zkrácený úvazek i při práci na plný úvazek. Zaměstnavatel může přispívat zaměstnanci na některou z penzijních smluv, i když má hrubou mzdou pouze 20 tisíc korun nebo naopak dokonce 100 tisíc korun.

Příspěvek na smlouvu od dvou zaměstnavatelů

Někteří zaměstnanci pracují současně pro dva zaměstnavatele na zkrácený úvazek, v těchto případech je možné čerpat příspěvky na „penzijní smlouvu“ od obou zaměstnavatelů. Limit pro daňové osvobození se přitom sleduje u každého zaměstnavatele zvlášť.

Snížení daňového základu

Vlastní vklady na penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření nebo dlouhodobý investiční produkt patří mezi nezdanitelné položky dle § 15 zákona o dani z příjmu snižující roční daňový základ. Při splnění zákonných podmínek mají nárok na daňový odpočet všichni daňoví poplatníci, tedy i zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek.

Daňovým poplatníkům s ročním zdanitelným příjmem do 1 582 812 korun přináší každá tisícikoruna daňového odpočtu úsporu na dani z příjmu ve výši 150 korun. Při daňovém základu nad 1 582 812 korun znamená každá tisícikoruna daňového odpočtu daňovou úsporu 230 korun.

Nárok na vrácení daní

Zaměstnanci pracující po celý rok pouze pro jednoho zaměstnavatele na zkrácený úvazek mohou svého zaměstnavatele požádat o roční zúčtování daně, přičemž při uplatnění daňového odpočtu u penzijních produktů se obdrží daňová vratka. Částka daňové vratky závisí na souhrnné částce daňového odpočtu. Současně platí, že z důvodu uplatnění daňových odpočtů nemůže vzniknout nárok na vyšší daňovou vratku, než činí zaplacená zálohová daň z příjmu během roku.

Vyšší roční daňový bonus, než součet měsíčních daňových bonusů

Z důvodu čerpání daňového odpočtu mohou obdržet daňový přeplatek i zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek, kteří během roku neplatili žádnou daň z příjmu a čerpali měsíční daňové bonusy. Roční daňový bonus může být z důvodu daňového odpočtu vyšší, než činí součet obdržených měsíčních bonusů a vzniká tak nárok na daňový přeplatek.

Maximální roční daňový odpočet

Za kalendářní rok 2024 je možné v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání uplatnit daňový odpočet u vlastních vkladů na penzijní připojištění, doplňkové penzijní spoření nebo dlouhodobý investiční produkt maximálně v částce 48 tisíc korun. Pro účely maximálního daňového odpočtu je přitom jedno, zdali zaměstnanec pracuje na plný či zkrácený úvazek.

Do konce června se přitom pro účely daňového odpočtu u penzijního připojištění a doplňkového penzijního spoření hodnotily vlastní vklady nad 1 000 korun a od července se hodnotí vlastní vklady nad 1 700 korun. U dlouhodobého investičního produktu se hodnotí celé vklady, neboť státní příspěvek u dlouhodobého investičního produktu nenáleží.

Při čerpání souhrnného daňového odpočtu ve výši 48 tisíc korun činí ve většině případů daňová úspora 7 200 korun.