Stovky i tisíce korun navíc. Odchod do důchodu začátkem příštího roku bude výhodnější

Vhodné načasování odchodu do důchodu může vylepšit příjmy seniorů.

Vhodné načasování odchodu do důchodu může vylepšit příjmy seniorů. Zdroj: Grafika e15

Pavel Otto

Odejít do důchodu přesně v den dosažení stanoveného věku může v mnoha případech znamenat citelné zkrácení příjmů. Může se to týkat i těch, kteří zvažují předčasné ukončení pracovní fáze života, pro něž od října platí další zpřísňující podmínky. Letos se ale neopakuje situace z přelomu let 2022 a 2023, kdy byla dřívější penze z důvodu několika mimořádných valorizací důchodů velmi výhodná.

Do penze každoročně odcházejí desetitisíce lidí, téměř polovina z nich v minulých dvou letech opouštěla zaměstnání před dosažením řádného důchodového věku. Pro všechny skupiny příštích seniorů i nyní platí, že každý si musí buď sám, nebo například s pomocí pracovníka České správy sociálního zabezpečení spočítat, kdy je pro něj ukončení ekonomických aktivit nejvýhodnější. Záležet přitom může i na několika málo měsících, což platí zejména pro přelom roku.

Podle odborníků mohou lidé výběrem vhodného okamžiku poměrně zásadně ovlivnit výši své starobní penze, která jim bude státem vyplácena po zbytek života. „Může to být v řádu stokorun nebo i tisícikoruna měsíčně, u vysokých důchodů až několik tisícikorun,“ říká důchodový poradce Martin Kohoutek. Podcenění a neznalost tak mohou způsobit docela velkou a trvalou ztrátu.

VIDEO: Povinné zálohování PET lahví se nestihne podle plánu, přiznal poprvé ministr Petr Hladík pro FLOW

Video placeholder
FLOW: Povinné zálohování petek se nestihne podle plánu, přiznal poprvé ministr Petr Hladík • e15

 

Zatímco předloni a loni táhla výši nových důchodů hlavně vysoká inflace, nyní je to průměrná mzda. Pro výpočet penze se používají dva parametry, takzvaný všeobecný vyměřovací základ a přepočítací koeficient, které odrážejí právě postupný růst průměrného výdělku. Tudíž se pro každý kalendářní rok mění.

Důchodové kalkulačky na e15

Spočítejte si pomocí našich kalkulaček výši starobního důchodu, osobní vyměřovací základ a důchodový věk:

„Přestože nelze vyhodnotit všechny životní situace, platí, že s žádostí o důchod je výhodnější počkat na začátek příštího roku. Důvodem je celkem slušné navýšení průměrné mzdy,“ dodává Kohoutek. Podle Českého statistického úřadu vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 6,5 procenta.

Leden 2025: valorizace, ale i nový výpočet

Při zvažování, zda požádat o penzi tento nebo příští měsíc, anebo počkat na leden či únor, je nutné kalkulovat se dvěma faktory: je to dřívější nástup na odpočinek a skutečnost, že důchodů přiznaných ještě tento rok se bude týkat pravidelná lednová valorizace. Pro rok 2025 ji ministerstvo práce a sociálních věcí stanovilo u průměrné starobní penze na 358 korun měsíčně. Zároveň ale platí, že důchody přiznané až v novém roce budou vypočteny podle vyšších parametrů.

Podle mluvčího rezortu práce Jakuba Augusty se dřívější podání žádosti může vyplatit jen výjimečně v případech, kdy valorizace zvýší penze více než obvyklá indexace důchodových parametrů. „Tedy zjednodušeně v letech, kdy nominální mzdy rostou relativně pomalu a ceny rychleji. Nicméně současný ekonomický vývoj nenaznačuje, že by v nejbližším období měla podobná situace nastat,“ zdůraznil.

Opačně tomu bylo na přelomu let 2022 a 2023, kdy nebylo výhodné žádost o důchod odkládat, ale naopak si ho nechat vyměřit už na podzim. Nebývale vysoký počet lidí, kteří tehdy předčasně odešli do penze, ale zatížil a nadále zatěžuje důchodový systém. Proto vláda přijala několik zpřísňujících opatření. To poslední platí od října a stanoví povinnost odvádět sociální pojištění minimálně 40 let, včetně započtení doby péče o dítě, evidence na Úřadu práce nebo vysokoškolských studií a dalších úlev, namísto dřívějších 35 let. Pokud ale člověk odpracuje aspoň 45 let, bude mít dřívější penzi méně krácenou.