Ženy si užívají důchod o devět let déle než muži. Příkop mezi pohlavími srovná chystaná reforma

Podle aktuálních statistik je průměrná doba pobírání starobního důchodu u mužů 19,3 roku. U žen je to 28,6 roku

Podle aktuálních statistik je průměrná doba pobírání starobního důchodu u mužů 19,3 roku. U žen je to 28,6 roku Zdroj: Grafika e15

Pavel Otto

Rozdíl v době, kterou prožijí v penzi muži a ženy, se za poslední dvě desetiletí prohloubil o tři a půl roku. Plyne to z aktuálních čísel České správy sociálního zabezpečení. Důvodem je nižší důchodový věk žen, a také jejich vyšší naděje na dožití. Do budoucna ale mají obě pohlaví trávit na odpočinku přibližně stejnou dobu. Příkop srovná chystaná penzijní reforma, především postupné prodlužovaní důchodového věku. Jak nicméně v rozhovoru pro e15 řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), věkový limit poroste jen o měsíc ročně, nikoliv o původně navrhované dva měsíce.    

„Podle statistik je průměrná doba pobírání starobního důchodu u mužů 19,3 roku. U žen je tato doba 28,6 roku,“ konstatuje Česká správa sociálního zabezpečení. Ještě v roce 2001 trávili muži v penzi 17,4 roku a ženy 23,2 roku. Rozdíl tedy činil nikoliv 9,3 roku jako nyní, ale 5,8 roku.

Do budoucna se předpokládá opačný trend. Už minulé vlády schválily, že se věk odchodu na odpočinek bude zvyšovat tak, aby se v roce 2035 ustálil na 65 letech, a to pro obě pohlaví stejně. Tím se disproporce mezi muži a ženami o něco zmenší. A pokud projde reforma současného kabinetu, penzijní věk poroste dál. Ale pomaleji, než plánoval Jurečka.   

„Navíc se očekává, že úmrtnost mužů se bude snižovat rychleji než úmrtnost žen, byť nějaký rozdíl tam bude vždy,“ uvedl demograf Tomáš Fiala z Vysoké školy ekonomické a připomněl biologickou zákonitost o něco delšího života žen než mužů.

Parametry odchodu do důchodu se změní 

Podle současných prognóz by muži narození v roce 1995 měli strávit na odpočinku v průměru 19,4 roku, ženy téhož ročníku narození pak 23,5 roku. Pro obě pohlaví by přitom už platilo, že půjdou do důchodu shodně v 65 letech.

Do budoucna se má snižovat i podíl žen na celkovém počtu starobních důchodců. V současné době tvoří důchodkyně 60 procent všech seniorů oproti 65 procentům v polovině devadesátých let. Na základě sjednocování důchodového věku a sbližování středních délek života, tedy údajů vyjadřujících průměrnou předpokládanou dobu dožití dané generace, se bude v čase zvyšovat podíl mužů na celkovém počtu starobních důchodců. Po roce 2035 má přesahovat 46 procent, píše se v letošní zprávě o stavu důchodového systému.

„V rámci debaty, která je spíše společensko-politická než ekonomická, bychom u parametru tempa růstu věku odchodu do důchodu udělali úpravu. Tempo mezi jednotlivými populačními ročníky by se nezvyšovalo o dva měsíce, ale zkrátilo by se na polovinu,“ uvedl tento týden ministr práce. Podle něj se na tom shoduje celá vládní koalice. Změna bude do navrhované penzijní reformy zapracována na zářijovém jednání sněmovního sociálního výboru.

Deficit 73 miliard

Například lidem narozeným v letech 1966 až 1972, s výjimkou žen se třemi a více dětmi, se měl důchod původně oddálit o dva až sedm měsíců nad pětašedesátiletý limit. Po úpravě to bude o polovinu méně. Ročník 1978 by měl odcházet na odpočinek v 66 letech a jednom měsíci. A ti, kteří se narodili po roce 2000, si oproti dřívější reformní předloze polepší o plné dva roky.   

Systém důchodového pojištění skončil loni v dosud nejvyšším deficitu téměř 73 miliard korun. To je zhruba jedno procento HDP. Pokud by reforma nebyla přijata, propad by dosáhl pěti procent HDP. Loňské zpomalení valorizací, a také zpřísnění pravidel pro předčasný odchod z pracovní fáze života podle Jurečky bilanci v dlouhodobějším výhledu zlepší, a to na schodek kolem tří procent HDP. 

A po reformě by se deficit mohl pohybovat kolem jednoho procenta HDP, věří ministr. Pomalejší posouvání důchodového věku o jeden měsíc ročně by ho zvedlo o 0,3 či 0,4 procenta HDP, tedy asi o 25 až 30 miliard. Jurečka připustil, že to není málo peněz. „Důležité je ale také to, aby se nerozštěpila společnost,“ zdůraznil.

Důchodové kalkulačky na e15

Spočítejte si pomocí našich kalkulaček výši starobního důchodu, osobní vyměřovací základ a důchodový věk: