Jak a podle čeho vybrat debetní kartu?

Zdroj: pixabay.com

Platební karty jsou dnes již neodmyslitelnou součástí našich životů. Mnoho lidí však nerozlišuje mezi kreditní a debetní kartou. Při výběru debetní varianty navíc neví, jaké jsou možnosti. A právě proto je zde tento článek, který rozdíly a postup výběru přiblíží.

Seznamte se s debetními kartami

Debetní karty jsou platební karty, které jsou přímo navázány na běžný účet zdarma. Ten je veden u vámi zvolené banky. Takové karty umožňují provádět bankovní operace jako jsou bezhotovostní platby, výběr/vklad hotovosti, platby v kamenných obchodech, platby na internetu.

K těmto operacím je ovšem zapotřebí dostatek hotovosti na účtu za předpokladu, že nemáte u banky sjednán kontokorent umožňující jít na účtu do mínusu.

Rozdíl mezi kreditní a debetní kartou

Nenechte se zmýlit. Debetní karta není kreditní karta. Při placení debetní kartou utrácíte své vlastní volné peněžní prostředky. Placením kreditní kartou naopak používáte k placení finance své banky. Tyto finanční prostředky musíte po ukončení zúčtovacího období (nejčastěji jeden kalendářní měsíc) navíc vrátit bance zpět, a to nejlépe v bezúročném období.

Jak vybrat debetní kartu?

Zvažujete založení běžného účtu a výběr vhodné debetní karty? Potom si nejprve položte dvě zásadní otázky. Jak chcete, aby vám debetní karta posloužila a na co jí hodláte využívat. Jde-li vám jen o to, že občas vybírat peníze z bankomatu vlastní banky, je pro vás výběr jednoduchý.

Máte-li na kartu vyšší nároky než jen výběry/vklady hotovosti a samotné placení, můžete si sjednat nadstandardní nebo prémiovou debetní kartu. S touto kartou jsou však spojeny nejen různé výhody (například cashback u zvolených obchodníků), ale také měsíční poplatky a podmínky týkající se pohybů/zůstatku na účtu.

Výběr debetní karty dobře promyslete

Při sjednání se řádně informujte. Mělo by vás zajímat například to, jaké jsou poplatky za vedení účtu či za kartu, jaké lze nastavit limity, zda je možné používat internetové bankovnictví, jaké jsou další věrnostní bonusy. Zajímat by vás měl také vydavatel karty, mezi ty nejrozšířenější patří VISA a Mastercard. VISA je celosvětově populárnější, nicméně Mastercard má pověst rychlejších transakcí. Běžný uživatel v praxi však rozdíl nepozná.

Počet karet k účtu

Jak je to s počtem karet, které od banky dostanete? Ke každému účtu náleží typicky jedna platební karta. Případně platební nálepka. Za příplatek je možné vlastnit i více karet pro všechny členy rodiny.

Banky jdou s moderní dobou, to samé platí i o obchodnících. Je tak více než pravděpodobné, že na většině míst zaplatíte za zboží či služby bezkontaktně. Žádej vždy ty nejmodernější technologie a aplikace, které jsou dostupné na trhu. Kartu si můžete snadno přidat do mobilu a platit následně přiložením mobilu či například přiložením chytrých hodinek.

Spořící účet k běžnému účtu?

Při sjednání účtu vám některé banky nabídnou také spořící účet. Při výběru z bankomatu si následně vyberete, z jakého účtu chcete peníze vybrat. Podmínky se však mohou lišit a zhodnocení není v době vysoké inflace tak atraktivní, jak to na první pohled vypadá.

Shrnuto a podtrženo, při výběru debetní karty se více než na samotnou kartu soustřeďte na doplňkové služby, poplatky a bonusy. Výjimkou není ani cestovní pojištění, vstup do letištních salónků nebo například věrnostní program.