Vše, co potřebujete vědět o nároku na dovolenou ve zkušební době 2024

Zdroj: Leadgenia s.r.o.

Reklama

Začínáte v novém zaměstnání a už máte naplánovanou a zaplacenou dovolenou? Máte vůbec nárok na dovolenou během zkušební doby? Ano, placené volno si dopřát můžete, ale s trochu odlišnými pravidly. Vše důležité okolo nároku na dovolené vám vysvětlíme níže.

Kdy mám nárok na dovolenou ve zkušební době?

Řádný nárok na dovolenou však vzniká až po odpracování 60 dnů nepřetržitého pracovního poměru. Pokud je vaše zkušební doba kratší než 60 dnů, nárok proplacení dovolené ve zkušební době nevzniká. Nicméně zákoník práce čerpání dovolené ve zkušební době nezakazuje a s novým zaměstnavatelem se můžete domluvit jinak.

Zaměstnavatel nemusí mít problém poskytnout vám dovolenou mnohem dříve, pokud se s ním domluvíte. Počítejte ale s tím, že vám může být zkušební doba prodloužena o počet dní čerpaného volna.

Pro jednodušší pochopení, jak se počítá zkušební doba, si ukážeme názorný příklad: Nastoupili jste 1. dubna 2024 do práce se zkušební dobou 3 měsíce, do 30.6. 2024. V průběhu května jste však strávili 5 dní na dovolené. Vaše zkušební doba bude prodloužena do 5.7. 2024.

Jak vypočítat dovolenou za odpracované dny?

Od 1.1.2021 se dovolená počítá v hodinách, nikoliv ve dnech. Pro výpočet nároku na dovolenou ve zkušební době v roce 2024 tedy potřebujete znát:

●      počet odpracovaných týdnů ve zkušební době
●      vaši standardní týdenní pracovní dobu
●      roční výměru dovolené v týdnech

Minimální zákonná výměra dovolené činí 4 týdny za kalendářní rok, zaměstnavatel vám ale může poskytnout i více – obvykle 5 týdnů a ve státní sféře až 8 týdnů.

Vzorec pro výpočet nároku na dovolenou ve zkušební době vypadá následovně: 1/52 x odpracované týdny x týdenní pracovní doba x roční výměra dovolené v týdnech

Příklad: Nastoupili jste 1. února 2024 na plný úvazek 40 hodin týdně, ve firmě mají 5 týdnů dovolené. Za únor a březen jste odpracovali celkem 8 týdnů.

Výpočet nároku na dovolenou: 1/52 x 8 x 40 x 5 = 30,77 hodin = 31 hodin dovolené (necelé 4 dny)

Pokud se vám nechce pouštět do výpočtu svépomocí, můžete využít dostupné online kalkulačky dovolené. Pokud vám nechce zaměstnavatel přiznat nárok na dovolenou, nebojte se ozvat a případně zvažte i právní poradenství.

Kdy může vzniknout nárok na dovolenou?

Dle zákona vám musí být od zaměstnavatele poskytnuto v některých předem stanových situacích placené volno. Jedná se o následující případy:

●      vlastní svatba,
●      narození vlastního dítěte,
●      úmrtí a pohřeb rodinného příslušníka,
●      stěhování.

Ve zmíněných situacích máte ze zákona nárok na 1 až 2 dny volna, bez ohledu na to, zda jste nebo nejste ve zkušební době. Mimo tyto případy vám může zaměstnavatel žádost o dovolenou zamítnout například kvůli nedostatku pracovníků v provozu ve vybranou dobu.

Kdy nárok na dovolenou nevzniká?

Nárok na dovolenou nevzniká, pokud jste našli uplatnění jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Mezi takové činnosti mohou patřit i v současné době populární kurýrní služby nebo jiné profese na volné noze. Tito pracovníci nejsou v pracovním poměru, a tudíž se na ně nevztahují pracovní výhody, které mají zaměstnanci, jako je placená dovolená.

Mám nárok na dovolenou i při výpovědi?

Pokud pracovní poměr skončí dříve, než si stihnete dovolenou ve zkušební době vybrat, musí vám ji zaměstnavatel proplatit. Pozor si dejte na případy, kdy pracovní poměr ukončíte předtím, než si vyčerpanou dovolenou odpracujete. Následně má zaměstnavatel právo vám dovolenou strhnout z poslední výplaty.

Vyplatí se čerpat dovolenou ve zkušební době?

Přestože na dovolenou ve zkušební době ze zákona nemáte ihned právo, většina zaměstnavatelů vám přiklepne nárok na dovolenou už první měsíc v zaměstnání. Chtějí novým lidem usnadnit začlenění a dopřát jim odpočinek po náročném začátku. Jestli chcete jít ve zkušební době na dovolenou, je nejlepší to se šéfem předem projednat už při podpisu smlouvy.

Plánujete-li ale odchod po pár týdnech, nemá smysl si dovolenou vybírat. Jak jsme již zmínili výše, zaměstnavatel vám stejně vyčerpanou dovolenou strhne ze mzdy. Rozhodnutí je pouze na vás, ale myslete na to, že unáhlené kroky vám mohou způsobit více škody než užitku.

Autor: Petra Velíková