Hypoteční trh v Česku je ospalý, úrokové sazby ale klesají | E15.cz

Hypoteční trh v Česku je ospalý, úrokové sazby ale klesají

Jana Poncarová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ač se banky činí a představují nové úvěrové produkty, půjčkám na bydlení se letos nedaří. I když úrokové sazby klesají, zájem o hypotéky neroste. Hlavním důvodem jsou přísnější podmínky.

Za prvních sedm měsíců letošního roku bylo podle poslední čísel Hypoindexu sjednáno 43 489 úvěrů na bydlení za celkových 99 miliard korun. Oproti loňsku to je značný pokles, o předchozích rocích ani nemluvě. Například v silném roce 2016 bylo od ledna do července sjednáno 62 881 úvěrů za 122 miliard korun.

Pokud by z hypotečního trhu měla zaznít alespoň jedna pozitivní zpráva, je to pokles průměrné úrokové sazby, která se snížila z 2,75 procenta na 2,68 procenta. Objem nových hypoték ale i přesto meziročně stagnoval.

„O zřetelném oživení trhu se zatím nedá mluvit. Naznačují to i čísla o absolutních objemech nových hypoték. Červencový objem necelých 15,5 miliardy korun je pod průměrem od začátku roku 2013, kdy bylo v hypotékách sjednáno rovných 16 miliard korun, navíc od té doby ceny nemovitostí výrazně narostly. Český hypoteční trh zkrátka po loňských – především regulací vyvolaných – výkyvech ještě zpátky v bývalé formě není,“ říká Michal Skořepa, ekonom České spořitelny.

Nové produkty cílí na mladé

Banky se o nové klienty snaží bojovat hlavně snižováním úrokových sazeb a novými produkty šitými na míru některým skupinám zájemců, například těm, kteří si pořizují první bydlení nebo jim ještě nebylo 36 let. Naposledy představila novinku Česká spořitelna, která v rámci kampaně „Spouštíme lavinu stěhování“ snížila úrokové sazby u běžných i amerických hypoték až o 0,25 procenta. Tuto výhodu získají ale jen ti, kteří si půjčují na své první bydlení.

Hypoteční banka pak na konci července spustila novou službu, která umožňuje měnit výši měsíčních splátek u hypotečních úvěrů. V případě mimořádných životních situací si lidé mohou snížit aktuální měsíční splátku až o 30 procent. Své hypotéky zlevnila například i mBank, UniCredit Bank, Fio banka nebo Wüstenrot.

Léto bývá v hypotékách slabé

Prázdniny jsou spolu se začátkem roku nejslabším obdobím na hypotečním trhu. „Naopak lze spekulovat o vzestupu zájmu o hypotéky od září, zejména pokud se úrokové sazby budou držet na současné relativně nízké hodnotě,“ míní výkonný ředitel NWD Group Lukáš Mazánek.

Na začátku roku byly průměrné úrokové sazby ve výši kolem 3 procent, v červnu se dostaly na 2,76 procenta a v červenci na zmíněných 2,68 procenta. „Průměrné úrokové sazby bank stále klesají. Pokud se podíváme na data z většího odstupu v delším období, tak je patrné, že v meziročním srovnání klesl počet nových klientů bank skoro o čtvrtinu a objemy hypoték o pětinu,“ vysvětluje Lukáš Mazánek. I přes oživení zájmu o hypotéky v červnu ale podle něho bude s vysokou pravděpodobností letošní celoroční výsledek horší než v loňském roce, kdy banky na hypotečních úvěrech půjčily více než 218 miliard korun, což byl druhý nejlepší výsledek v historii.

Hypotéky financují většinu bytů

Pomocí úvěru přitom financuje nákup nemovitosti většina investorů. Podle Jana Tajovského, jednatele realitní kanceláře Tajovský reality, použije úvěr k nákupu domu nebo bytu 65 procent lidí. „Z úvěru se u nás financuje zhruba 45 procent z kupní ceny nemovitosti. Pokles zájmu o hypotéky ale nepociťujeme. Vždy záleží na kvalitě a ceně dané nemovitosti,“ dodává.

Autor: Jana Poncarová

Mzdová kalkulačka