Objem nových hypoték klesl v květnu o 5 procent na 14,8 miliardy

hypotéky, ilustrační foto

hypotéky, ilustrační foto Zdroj: Profimedia

hypotéky, ilustrační foto
2
Fotogalerie

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v květnu 14,8 miliardy korun. To je o pět procent méně než v letošním dubnu, ale o tři procenta více než v květnu 2019. Vyplývá to ze statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Letošní květen tedy byl o něco slabší měsíc, ale rozhodně ne pandemicky. Stále se v objemech pohybujeme v podstatně vyšších číslech než v minulém roce, s výjimkou závěru roku. O pandemii a propadu nelze mluvit ani z pohledu počtu sjednaných úvěrů," uvedl hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura.

Protože dojednávání hypotečních úvěrů má velkou setrvačnost, dá se podle něj očekávat v dalších měsících opět propad jako následek koronavirového útlumu. Nečeká ho ovšem dramatický. Výchozí předpoklady trhu se totiž příliš nezměnily. "Zejména stále nedostatečná nabídka na trhu s nemovitostmi pro bydlení doprovázená dlouhodobým hladem po vlastnickém bydlení," dodal.

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen, tedy přechod k jiné bance, za květen představovalo tři miliardy korun. V roce 2019 se tento objem pohyboval kolem dvou miliard korun a stále postupně roste.

"U refinancovaných úvěrů platí co do čísel přímá úměra k úrokovým sazbám. Čím více jdou sazby dolů, tím více lze očekávat objem refinancování. Největší měsíční objemy refinancování přes čtyři miliardy měsíčně byly koncem roku 2016, tedy v době, kdy úrokové sazby byly nejnižší. V příštích měsících se dá očekávat, že při klesajících sazbách hypotečních úvěrů bude objem refinancování stoupat," upozornil Staňura.

Index RPSN (průměrná roční procentní sazba nákladů) byl podle statistiky ČNB za květen u hypotečních úvěrů na bydlení 2,57 procenta. Proti dubnu 2020 stoupl o 0,04 procentního bodu. V květnu 2019 byl 2,88 procenta, tudíž v květnu 2020 se za rok snížil o 0,31 procentního bodu.

Přes lehký nárůst proti dubnu 2020 lze podle Staňury očekávat, že tendence bude klesající. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů na bydlení za stejné období byla podle ČNB 2,39 procenta. Rozdíl 0,18 procentního bodu mezi indexem RPSN a průměrnou úrokovou sazbou jsou náklady bank nad úrokovou sazbu.