Den D nastal před 80 lety. Fotografie, čísla a fakta o vylodění v Normandii

Vylodění v Normandii

Vylodění v Normandii Zdroj: profimedia.cz

Vylodění v Normandii
Vylodění v Normandii
Vylodění v Normandii
Vylodění v Normandii
Vylodění v Normandii
49 Fotogalerie
jon

Svět si připomíná 80. výročí vylodění Spojenců v Normandii. Den D patří k rozhodujícím momentům druhé světové války. Přibližte si jej prostřednictvím historických fotografií a podívejte se na čísla a fakta spojená s operací Overlord.

Šestý červen 1944 známý jako Den D byl největší obojživelnou invazí v dějinách válečnictví. Statistiky týkající se Dne D, který byl znám pod kódovým názvem operace Overlord, jsou ohromující. Spojenci použili tisíce lodí a vyloďovacích člunů k přepravě více než 150 tisíc vojáků na pět pláží v Normandii.

Otevření druhé fronty mělo za cíl ulevit tlaku na Sovětský svaz na východě a osvobodit Francii. To bylo klíčové pro oslabení pozice Německa v západní Evropě. Úspěšné provedení operace Overlord zásadně vyčerpalo německé zdroje a stalo se překážkou pro uskutečnění dalších vojenských cílů. Strastiplná kampaň nakonec přesvědčila německé vrchní velení, že porážka je nevyhnutelná.

Generálporučík Frederick Morgan a jeho tým britských, amerických a kanadských důstojníků předložili plány na invazi v červenci 1943. I když omezené plánování invaze do Evropy začalo brzy po evakuaci z Dunkerku v roce 1940, podrobné přípravy na operaci Overlord započaly až po teheránské konferenci na konci roku 1943.

Brzy ráno 6. června 1944 zahájily spojenecké výsadkové jednotky své operace seskoky na klíčová místa v severní Francii. Následovaly je pozemní síly, které se na Den D vylodily na pěti strategických plážích: Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. Během dne se Spojencům podařilo zabezpečit pobřežní oblasti, čímž si otevřeli cestu pro další postup do Francie.

Vylodění v NormandiiVylodění v Normandii|profimedia.cz

Bojů na Den D se zúčastnili Češi i Slováci

Den D vyžadoval bezprecedentní spolupráci mezinárodních ozbrojených sil. Vrchní velitelství spojeneckých expedičních sil (SHAEF) tvořilo mezinárodní koalici, a i když Spojenci stáli jednotně proti Německu, vojenské vedení odpovědné za operaci Overlord muselo překonat vzájemné napětí a mnohé spory.

Do roku 1944 bylo ve Velké Británii v rámci příprav na invazi soustředěno přes dva miliony vojáků z více než dvanácti zemí. Na Den D tvořily spojenecké síly především americké, britské a kanadské jednotky, ale zapojily se také australské, belgické, československé, nizozemské, francouzské, řecké, novozélandské, norské, rhodéské a polské námořní, letecké nebo pozemní podpůrné jednotky. Českoslovenští letci podporovali operaci ze vzduchu, bojovali však také na zemi v uniformách spojeneckých armád.

D-Day: Vylodění v Normandii přehledně

Datum invaze

6. června 1944

Oblast invaze

Kódová označení spojenců pro pláže podél 50-mílového úseku pobřeží Normandie, které byly cílem vylodění, byly:

  • Utah
  • Omaha
  • Gold
  • Juno
  • Sword

Omaha byla pláží s nejvyššími ztrátami na straně spojenců.

Spojenecké síly

Téměř 160 tisíc spojeneckých vojáků se vylodilo na Den D, z toho hlavní síly tvořily Spojené státy, Velká Británie, Kanada a dalších 12 spojeneckých národů. Přibližně 23 400 výsadkářů seskočilo do Normandie z 822 letadel a kluzáků. Přes 34 tisíc Američanů přistálo jen na pláži Omaha 6. června.

Oběti

Spojenci utrpěli více než 10 300 celkových obětí (mrtvých, raněných nebo pohřešovaných), z nichž přibližně 2 400 bylo na pláži Omaha.

Armáda

Přes 7 000 námořních plavidel včetně 4 000 vyloďovacích člunů a 1 200 válečných lodí. Přibližně 12 000 letadel podporovalo invazi ze vzduchu.

Velitelé

  • Spojené státy: Dwight D. Eisenhower, Omar Bradley
  • Spojené království: Bernard Law Montgomery, Trafford Leigh-Mallory, Arthur Tedder, Miles Dempsey, Bertram Ramsay
  • Německo: Erwin Rommel, Gerd von Rundstedt, Friedrich Dollmann

Výsledek operace Overlord

Do konce června spojenci vylodili více než 850 tisíc vojáků, 570 tisíc tun zásob a téměř 150 tisíc vozidel přes pláže Normandie. Trvalo měsíce tvrdých bojů v Evropě, než se nacisté konečně vzdali v květnu 1945, ale invaze na Den D poskytla spojencům úspěch potřebný k zahájení kampaní, které vedly k osvobození okupované Evropy.

Poznámka: Mnohá čísla spojená s útočnými silami během Dne D a jejich oběťmi jsou přibližná a některé zdroje se značně liší. V článku jsme vycházeli z dat uváděných na webu Národního muzea druhé světové války v New Orleans.

VIDEO: Adolf Hitler – z bezdomovce diktátorem

Video placeholder
Adolf Hitler – z bezdomovce diktátorem. Poslední dny před sebevraždou a konec zvráceného snu • Videohub