Pojištění závažné nemoci je důležité, ale pro lidi málo přehledné | E15.cz

Pojištění závažné nemoci je důležité, ale pro lidi málo přehledné

Pavel Krejčík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rakovina, srdeční infarkt, cévní mozková příhoda, selhání ledvin, ochrnutí, oslepnutí, roztroušená skleróza, HIV a mnohé další onemocnění lze pojistit prostřednictvím pojištění rizika závažného onemocnění. Pojišťovny v České republice přitom nabízejí v zásadě tři přístupy, jak klienta v této věci pojistí. Jaké to jsou přibližuje Pavel Krejčík, analytik Partners.

Pojišťovny buď nabízejí jeden balíček, který obsahuje vybrané nemoci určité závažnosti, anebo lidem nabídnou k výběru více balíčků, z nichž první obsahuje třeba jen čtyři diagnózy, druhý, rozšířenější, třeba již deset diagnóz, nebo i třetí balíček, v němž jsou zahrnuty dvě desítky diagnóz. 

Odborníci jsou přesvědčeni, že pro klienty pojišťoven se takto nastavené pojištění závažné nemoci stává nepřehledným. Upozorňují i na to, že tyto balíčky nejsou nijak standardizované, a proto se i těžko porovnávají.

Trik pojišťoven u nabízených balíčků spočívá v umělém navyšování počtu diagnóz, a to především z marketingových důvodů. Praxe přitom ukazuje, že mnohé z pojištěných nemocí nemá tuzemský klient pojišťovny často ani šanci ani dostat. Jako problém se ukazují i různé kombinace nemocí napříč skupinami.

Najděte nejvýhodnější pojištění přímo pro vás. Pomocníkem vám bude naše šikovná kalkulačka životního pojištění.

Jedna pojišťovna může mít třeba jednu z krytých diagnóz pod názvem transplantace orgánů. To znamená, že plní při transplantaci srdce, plic, ledvin, jater, kostní dřeně a slinivky břišní. Tedy jedna diagnóza, která obsahuje šest možností. Druhá pojišťovna bude mít šest diagnóz, pro každý orgán zvlášť. Pak to opticky může vypadat, že je to 1:6, ale přitom rozsah bude úplně stejný.

Někteří z odborníků jsou přesvědčeni, že dělení pojištění závažné nemoci do několika skupin nemocí vyloženě v principu chybné. Praxe je plná příkladů, kdy se klient pojišťovny zodpovědně rozhodne pro pojištění rizika závažné nemoci, ale třeba kvůli financím, zvolí „špatnou“ skupinu nemocí.

To znamená, že v případě, kdy ho postihne nějaká závažná nemoc, zůstane bez pojistného plnění. Podle odborníků současná honba za co nejvyšším počtem pojistitelných nemocí – avšak rozdělených do několika skupin nemocí – nedává smysl. Člověk by měl být pojištěn komplexně. A to proti všem závažným onemocněním, která mu rozbourají pravidelný příjem či mu docela změní plány.

Autor: Pavel Krejčík

Mzdová kalkulačka