Kapesné dostávají děti od první třídy | e15.cz

Kapesné dostávají děti od první třídy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Shutterstock

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kdy začít dětem dávat kapesné? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Většina dětí začne peníze dostávat při nástupu do první třídy. Třetina školáků má dokonce svůj vlastní bankovní účet.

U nejmenších dětí se výše kapesného pohybuje okolo stokoruny měsíčně. Jak dítě roste, samozřejmě rostou i částky. Aktuální průzkum Poštovní spořitelny také ukázal, že třetina školou povinných dětí má svůj vlastní bankovní účet, platební kartu pak necelá pětina.

Výše kapesného samozřejmě záleží i na ekonomických možnostech rodiny. Na prvním stupni je částka kapesného v průměru 127 korun měsíčně, na druhém stupni už 343 korun a středoškoláci dostávají 842 korun. „Čím dříve se děti začnou seznamovat s hodnotou a funkcí peněz, tím lépe. Důležitější, než výše kapesného, je ale jeho pravidelnost,“ říká Přemysl Hanzelka, ředitel Segmentu Poštovní spořitelny.¨

Účet v bance rodiče dětem zakládají okolo devátého věku. Platební karta ale u dětí stále ještě běžná není, ačkoli je banky nabízejí už od osmi let. Celkem ji podle průzkumu má 18 procent školáků a v průměru kartu dostávají až ve 14 letech.

Vzorem jsou rodiče

Většinou děti přejímají zodpovědnost se zacházením s penězi od svých rodičů. Tři čtvrtiny z dotázaných rodičů uvedlo, že děti učí finanční gramotnosti doma. 17 procent rodičů je přesvědčeno, že v této oblasti není potřeba velkého vzdělávání. Děti se vše naučí samy. Část rodičů přenechává výuku finanční gramotnosti na škole.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka