Penzijním fondům věříme. Díky neznalosti ale přicházíme o peníze | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Penzijním fondům věříme. Díky neznalosti ale přicházíme o peníze

Penzijním fondům věříme. Díky neznalosti ale přicházíme o peníze
Peníze
• 
ZDROJ: Shutterstock

Romana Rybová

Na stáří se nějakým způsobem připravuje devět z deseti Čechů. Většinou prostřednictvím penzijních fondů. Jsou pro nás přitažlivé. Přesto ale každý druhý neví, že díky penzijnímu fondu může od státu dostat příspěvek až ve výši 2 760 korun ročně.

Spousta z nás dále netuší, že lze uplatnit daňové slevy. Z průzkumu NN Penzijní společnosti dále vyplynulo, že 86 procent Čechů vůbec netuší, kolik by si na penzi měli spořit, aby zmíněné výhody mohli využít.

Penzijní fondy jsou v oblibě

4,4 miliony lidí využívá penzijní fondy. Naspořeno v nich je přes 457 miliard korun. Přesto každý čtvrtý Čech vůbec netuší, že je nějaká podpora od státu. Pouze čtvrtina dotázaných dokázala vyjmenovat všechny tři výhody penzijního fondu – státní příspěvek, daňový odpočet, nedanění příspěvků zaměstnavatele. „Přestože lidé v přípravě na stáří dávají přednost penzijním fondům, ukazuje se, že často nevědí o výhodách, kterými stát tento druh spoření podporuje. Často se tak zbytečně připravují o hodně peněz,“ říká Milan Tomášek, ředitel penzijních produktů NN.

Stát přitom spoření na penzi v tomto třetím pilíři důchodového systému podporuje ještě více než tolik oblíbené stavební spoření. Ročně lze spořením v penzijním fondu získat až 6 360 korun, zatímco u stavebního spoření je strop státní podpory na 2 000 korun.

Ve třetím pilíři systému penzí letos přibyly 2000 lidí

Je ale potřeba myslet na to, že pokud chceme čerpat všechny výhody spoření na penzi, je nutné si do penzijních fondů posílat alespoň 3 tisíce korun. A to pravidelně. „Pro získání maximálního příspěvku od státu (2 760 korun ročně) stačí odkládat stranou alespoň 1 000 korun měsíčně. Kdo chce ale navíc získat i maximální slevu na daních (3600 korun ročně), musí si měsíčně spořit nejméně 3 000 korun,“ radí Milan Tomášek.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka