ČSSZ upozorňuje: Při platbách záloh na sociální pojištění si zkontrolujte číslo účtu | E15.cz

ČSSZ upozorňuje: Při platbách záloh na sociální pojištění si zkontrolujte číslo účtu

ČSSZ upozorňuje: Při platbách záloh na sociální pojištění si zkontrolujte číslo účtu
Česká správa sociálního zabezpečení
• 
ZDROJ: ČTK

Kamila Ondráčková

Česká správa sociálního zabezpečení v posledních dnech registruje vysoký počet plateb pojistného na sociální zabezpečení provedených chybně na výdajový účet ČSSZ (27-127xxx/0710). Pojistné mají přitom podnikatelé platit na příjmový účet příslušné okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), který začíná předčíslím 1011, 11017 a 21012.

ČSSZ proto na svém webu upozorňuje, aby při platbách pomocí internetového bankovnictví kontrolovali správnost čísla účtu. "Výdajový účet ČSSZ může nabídnout automaticky aplikace internetového bankovnictví zpravidla v těch případech, kdy plátce pojistného v minulosti obdržel výplatu dávek nemocenského pojištění. Proto je třeba, aby si lidé, kteří zadávají platby na pojistné na sociální zabezpečení (důchodové a nemocenské pojištění) prostřednictvím internetového bankovnictví, vždy řádně zkontrolovali číslo účtu, na který ji odesílají," uvádí Jana Buráňová, tisková mluvčí ČSSZ.

Situace na konci roku je navíc ještě více komplikovanější. V případě, že odešlete v prosinci platbu pojistného na sociální pojištění na nesprávný účet ČSSZ/OSSZ, ČSSZ nemá možnost vrátit vám platbu hned zpět, abyste ji následně mohli znovu odeslat na správný účet.

Minimální zálohy na sociální pojištění se zvýší. OSVČ si připlatí nejméně dvě stovky

"Postup ČSSZ/OSSZ na konci roku je dán přijatými opatřeními České národní banky v souvislosti s pravidly pro roční účetní závěrku. Během roku ČSSZ/OSSZ platby zaslané na chybné číslo bankovního účtu ČSSZ vrací a zároveň informuje majitele účtu o chybně provedené úhradě pojistného. Má-li být pojistné, původně zaplacené na nesprávný účet ČSSZ/OSSZ, uhrazeno v řádném termínu splatnosti, je třeba jej zaplatit znovu na správný účet," vysvětluje Buráňová.

Správná čísla účtů pro platbu pojistného jsou uvedena na webových stránkách ČSSZ v sekci Kontakty vždy u kontaktu na příslušnou OSSZ.

Autor: Kamila Ondráčková
 

Mzdová kalkulačka