Domácnosti čeká omezení zbytných výdajů, říká šéf Partners

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Unsplash

xx
Šetření
3
Fotogalerie

Zdražování a ekonomická nejistota dopadají na domácnosti i firmy. Výjimkou není ani skupina Partners. Propadá-li se například trh s hypotékami o 60 procent, je zřejmé, že se to musí projevit ve výnosech jejich poradců.

Podle šéfa skupiny Partners Petra Borkovce domácnosti a firmy čekají v následujících měsících těžké časy. A protože, jak říká, jdeme z velmi bohatých let, kdy rostly mzdy a nebylo třeba moc pracovat, klesaly daně a rozdávalo se všem hodně peněz, ceny spotřebního zboží téměř nerostly a ceny energií klesaly, tak to bude hodně bolet.

„Určitě všichni ztratíme kus toho, co jsme v posledních letech získali. To se týká i firem. Dopad do rozpočtů bude dalších dvanáct měsíců brutální. Domácnosti s tím musí začít pracovat teď hned,“ říká.

To podle něj znamená se zejména připravit na reálný dopad vyšších cen energií. Správně si nastavit zálohy, ať nenastane nutnost doplatků. Tvořit si rezervy, dokud to jde. A především pracovat se svým rozpočtem. Začít omezovat zbytné výdaje a třeba i změnit nákupní zvyklosti a spotřební koš.

„Ostatně, toto vše je součástí boje s inflací. A podobně se musí začít chovat i firmy,“ upřesňuje Petr Borkovec.

Podle něj může dojít i ke zhoršení situace na pracovním trhu. Mzdy zdaleka neporostou tak rychle jako inflace. Firmy na to prostě nebudou mít peníze. To vše povede ke snižování spotřeby. Ale to je prostě nutná cesta ke snížení inflace.

Hypoteční trh se propadne až o 80 procent

Aktuální meziroční propad hypotečního trhu činí 60 procent. Podle Petra Borkovce ale ani to není konec. Předpokládá, že hypoteční trh se propadne až o 80 procent.

„Více či méně se to dotkne všech poradců a poradenských společností. Největší dopad bude na specialisty, u nichž příjmy z hypotečního byznysu dělají 90 procent z celku. U mnoha firem v oboru však provizní příjmy z hypoték loni tvořily přes 50 procent,“ vysvětluje.

Firmy proto budou muset šetřit a mnoho lidí z oboru se bude muset rekvalifikovat či z trhu odejde, protože ani příští rok to nebude o moc lepší.

„I u nás v Partners tento propad pocítíme, přestože se zaměřujeme na dlouhodobé a komplexní poradenství. Hypotéky v minulém roce tvořily necelých 30 procent našeho obratu,“ dodává.

Mimo hypoték eviduje zpomalení růstu i v oblasti jednorázových a pravidelných investic. Zde je primárním důvodem ekonomická nejistota, paradoxně šetření a poklesy na akciových trzích.

„Poradci ani klienti dnes pořádně nevědí, co dělat. Jsme v transformaci z prostředí, ve kterém bylo zajímavé především investování do dynamických tříd aktiv, do prostředí, kde i konzervativní a méně riziková aktiva budou přinášet zajímavý výnos. Dokonce vznikají nové fondy peněžního trhu. Zde je velký potenciál poradců, jak pomoci,“ říká Petr.

Na druhé straně ale zdůrazňuje, že roste životní pojištění. Zejména v době nejistoty je dle něj třeba rizika omezovat a zajišťovat, jak to jen jde. S ohledem na inflaci ovšem roste i segment neživotního pojištění.

Výhled optimistický není

Podle Petra Borkovce čekají firmy a domácnosti těžké časy. Hlavní problém vidí u firem, které nejsou připravené na zpomalení růstu a propad na některých trzích proti loňským vysokým úrovním.

„U firem, které přehřály investice a mandatorní výdaje a nemají rezervy… Typicky to vidíme v e-commerce. Pokles růstu ekonomiky určitě přijde, ale nemusí to být tragédie a nemusí to trvat dlouho,“ vysvětluje.

Šetřit budou muset i domácnosti. Mnohé z nich ovšem stále mají dost prostoru k úsporám. To znamená odstranit či omezit zbytné výdaje, plánovat a chovat se racionálně.

„Zde je prostor obrovský. Dívat se i na příjmovou stranu. A i tu plánovat. Zrevidovat stabilitu profese a zaměstnavatele a alternativy. Zbavit se dluhů kromě hypoték, dokud to jde,“ uzavírá šéf skupiny Partners.