Kde brát zaměstnance? Mezi mladými, seniorkami nebo tzv. odrazenými | E15.cz

Kde brát zaměstnance? Mezi mladými, seniorkami nebo tzv. odrazenými

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Počet ekonomicky neaktivních lidí, kteří by měli zájem pracovat, se od roku 2013 snížil. A to o 23,5 tisíc. Za prvních devět měsíců loňského roku dosáhl na 124,8 tisíc osob. V roce 2017 bylo podle dat ČSÚ nejvíce pracujících od vzniku České republiky. Míra nezaměstnanosti byla nejníže v celé EU.

Řešením pro firmy, které se potýkají s nedostatkem pracovních sil, by mohlo být sáhnout právě do ekonomicky neaktivní populace. V naší republice jde hlavně o mladé ve věku do pětadvaceti let, v kratším výhledu i o ženy ve věku 60 a více let. Podle ČSÚ se země EU zabývají i skupinkou lidí, kteří nepracují a práci ani aktivně nehledají. A nesplňují tedy podmínky pro zařazení mezi nezaměstnané, zároveň by ale chtěli pracovat. Tyto tzv. odrazené osoby lze považovat za specifickou rezervu pracovních sil.

Těchto lidí, odrazených hledat práci bylo v roce 2008 skoro 190 tisíc. Podobné to bylo až do roku 2011. Od roku 2012 počet těchto osob začal klesat. V roce 2013 to bylo 150 tisíc. V roce 2017 už to bylo pod hranicí 125 tisíc. S počtem odrazených klesal i počet nezaměstnaných. Od roku 2013 nezaměstnanost klesla skoro o 205 tisíc osob. A to na 165 tisíc.

Velký počet odrazených žen ve věkové kategorii 30-45 let je ovlivněn počtem žen na mateřské či rodičovské dovolené. A následnou péčí o děti. Přitom tyto ženy mají významně vyšší úroveň formálního vzdělání než starší ročníky.

Převažující část odrazených někdy pracovala, v průměru za tři čtvrtletí minulého roku to bylo 97 tisíc osob. Naopak počet lidí, kteří nikdy nepracovali, dosáhl na necelých 28 tisíc.

 

 

 

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka