Od července platí změna ve výpočtu čisté mzdy. Ta nepatrně stoupne | E15.cz

Od července platí změna ve výpočtu čisté mzdy. Ta nepatrně stoupne

Petr Gola

Od 1. 7. 2019 se snižuje povinné pojistné placené zaměstnavatelem za zaměstnance o 0,2 procenta. Mzdové náklady zaměstnavatelů se nepatrně sníží a zaměstnancům stoupne čistá mzdy, neboť daň z příjmu se počítá ze superhrubé mzdy.

Zaměstnavatelé odvádí za zaměstnance sociální pojištění a zdravotní pojištění. Sazba sociálního pojištění placeného zaměstnavatelem se od července snižuje z 25 procent na 24,8 procenta. Sociální pojištění placené zaměstnavatelem v sobě zahrnuje od července nemocenské pojištění (2,1 procenta), důchodové pojištění (21,5 procenta) a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (1,2 procenta).

Zemanův konec v politice bude mrzet i jeho zatvrzelé odpůrce, říká profesor Oskar Krejčí

Důvodem nižší sazby souhrnného sociálního pojištění je snížení sazby nemocenského pojištění z 2,3 procenta na 2,1 procenta z důvodu zrušení karenční doby u výplaty náhrady mzdy za první tři dny pracovní neschopnosti. Sazba zdravotního pojištění se nemění a činí stále 9 procent. Mzdové náklady zaměstnavatele však neklesnou nijak zásadně.

Praktický příklad 

Zaměstnanec Michal má hrubou mzdu 40 000 korun. Ve výplatě za červen odvede zaměstnavatel na sociálním pojištění za zaměstnance 10 000 korun (40 000 korun x 25 procent). Ve výplatě za červenec odvede zaměstnavatel na sociálním pojištění 9 920 korun (40 000 korun x 24,8 procenta). Mzdové náklady zaměstnavatele pana Michala meziměsíčně poklesnou o 80 korun.

Nemáte představu, jak se čistá mzda dosud počítala? Použijte naši kalkulačku pro výpočet čisté mzdy >>>

Výpočet čisté mzdy 2019: Kolik dostanete na účet a kolik necháte státu?

Změna u daně z příjmu fyzických osob

Zaměstnanci je z hrubé mzdy jeho zaměstnavatelem sraženo sociální pojištění a zdravotní pojištění. Sazby pojistného placeného zaměstnavatelem se nemění a činí 6,5 procenta na sociálním pojištění a 4,5 procenta na zdravotním pojištění. Záloha na dani z příjmu fyzických osob se počítá ze superhrubé mzdy, tj. hrubé mzdy zvýšené o povinné pojistné placené zaměstnavatelem. Superhrubá mzda se zaokrouhluje na celé stokoruny nahoru.

Autohvězdy Instagramu: mezi nejfotografovanějšími vozy Ferrari nenajdete

Praktický příklad

Pan Kamil má hrubou mzdu 31 000 korun. Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob uplatňuje pouze základní daňovou slevu na poplatníka ve výši 2 070 korun. Jak vysoká bude záloha na dani z příjmu fyzických osob za červen a jak vysoká bude za červenec?

  • Superhrubá mzda za červen činí 41 600 korun (31 000 korun x 1,34, zaokrouhleno na stokoruny nahoru).
  • Záloha na dani z příjmu fyzických osob za červen činí 4 170 korun (41 600 korun x 15 procent - 2 070 korun).
  • Superhrubá mzda za červenec bude 41 500 korun (31 000 korun x 1,338, zaokrouhleno na stokoruny nahoru).
  • Záloha na dani z příjmu fyzických osob za červenec bude 4 155 korun (41 500 korun x 15 procent - 2 070 korun).

Dovolená a její krácení: Na kolik dní máte nárok kvůli nemoci či mateřské

Čistá mzda panu Kamilovi stoupne pouze o 15 korun, a to z důvodu nižšího odvodu na dani z příjmu fyzických osob.

Čistá mzda, výpočet hypotéky, rodičovský příspěvek, důchody nebo příspěvek na bydlení. Všechny kalkulačky najdete zde >>>

Někteří zaměstnanci budou mít vypočtenou zálohovou daň z příjmu stejně vysokou, neboť superhrubá mzda se zaokrouhluje na stokoruny nahoru a i po snížení ji mohou mít stejně vysokou. Například při hrubé mzdě 30 000 korun bude superhrubá mzda za červen i červenec stejně vysoká, a sice 40 200 korun.

Babiš v Černobylu nebo ve Hře o trůny. Podívejte se na nejnovější díla internetových vtipálků
Bitcoin dal zapomenout na svůj pád. Připomeňte si grafy, kterými se řídili úspěšní investoři

Autor: Petr Gola
 

Mzdová kalkulačka