Průzkum: Internet používá 81 procent z nás | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Průzkum: Internet používá 81 procent z nás

Romana Rybová

V roce 2019 používalo internet 81 procent Čechů nad 16 let. Co se týče chytrého telefonu, bylo to 70 procent. Nesmíme zapomenout na patnáctileté. Téměř všichni totiž doma mají přístup k internetu a používají mobilní telefon. Tato a další čísla přináší Český statistický úřad.

Internet v českých domácnostech

Připojení k internetu a počítačovou techniku najdeme už v téměř každé domácnosti. V minulém roce byla bez internetu pětina českých domácností. Tři čtvrtiny z toho tvořily domácnosti obývané seniory. Ti doma internet nemají, protože ho jednoduše nechtějí nebo s ním neumí zacházet. Naproti tomu 97 procent dětí žije v domácnostech s internetovým připojením a 92 procent má doma počítač či tablet.                                                                                                      „Dynamicky roste používání chytrých telefonů. V roce 2019 ho mělo již  70 procent osob starších 16 let, u mladých lidí ve věku 16 až 24 let dokonce 99 procent z nich. Naopak tři čtvrtiny seniorů dávají přednost mobilnímu telefonu bez operačního systému,“ říká Martina Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Nezaměstnanost v dubnu podle MPSV vzrostla na 3,4 procenta

Surfujeme skoro všichni

Pryč jsou časy, kdy bylo surfování po internetu doménou převážně mladých a vysokoškolsky vzdělaných. Uživatelé internetu přibývají i mezi seniory. Podíl osob nad 65 let, které se připojují k internetu, se od roku 2010 ztrojnásobil z 13 procent na 39 procent v roce 2019.

Skoro polovina patnáctiletých je na internetu o víkendu připojena více než čtyři hodiny. 78 procent dívek tohoto věku je denně nebo téměř denně na sociálních sítích. 66 procent chlapců hraje internetové hry.

K přístupu na internet využíváme stále častěji telefon

„Zatímco v roce 2010 se z mobilního telefonu připojovala na internet 4 procenta osob starších 16 let, v roce 2019 to byly téměř dvě třetiny. Nejčastěji tak činí mladí lidé, kde mezi osobami ve věku 16 až 24 let internet v mobilu používá 97 procent z nich,“ upozorňuje Eva Myšková Skarlandtová, vedoucí  oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ.

V roce 2018 bylo v České republice 8,3 milionu telefonů s aktivní datovou službou pro přístup k internetu. V kontaktu se svými přáteli je přes sociální sítě více než polovina dospělých. V roce 2018 mělo účet na sociálních sítích 45 procent firem.

Zaměstnavatelé kvůli koronaviru zavádí home office. Jak na něj?

Internetové bankovnictví

Roste mezi námi i obliba internetového bankovnictví a online nakupování. Dvě třetiny dospělých mají internetové bankovnictví (63 procent). Online loni nakupovalo 59 procent osob. Internetové bankovnictví u nás používá výrazně vyšší podíl lidí než v případě všech našich sousedů.

Alespoň s jedním bezpečnostním incidentem se v roce 2019 setkala téměř pětina osob, přičemž nejčastěji se jednalo o obdržení podvodného e-mailu. Podstatně méně osob se setkalo s napadením e-mailu či účtu na sociálních sítích či bylo přesměrováno na falešné webové stránky. Mezi podniky se s nějakým kybernetickým útokem setkala pětina z nich.

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka