Stavební spoření 2019: zájem trvá, úvěry se ale Češi předzásobili

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Tomeš Michael / E15

Tradiční produkt, jakým je stavební spoření, se stále těší přízni ze strany českých klientů. Výhodné je díky státní podpoře zejména stavební spoření pro děti, oblíbené jsou ale také akce typu stavební spoření bez poplatku za uzavření smlouvy.

Stavební spoření 2019

Zájem o nové smlouvy stoupl meziročně dle údajů Asociace českých stavebních spořitelen za první pololetí o tři procenta. Spořitelny uzavřely v prvním pololetí roku 2019 celkem 241 000 nových smluv o stavebním spoření. Poklesl naopak zájem o úvěry od stavebních spořitelen – v meziročním srovnání zhruba o třetinu. 

Důvodem je však to, že rok 2018 byl, co se týče úvěrů, výjimečný. Lidé si od stavebních spořitelen půjčili 67,4 miliardy korun. Meziroční nárůst tak dosáhl 22 procent. Svůj podíl na rekordních číslech měly regulace ze strany České národní banky, Lidé se úvěry předzásobili.

„Na základě vývoje v první polovině roku předpokládáme, že se letos vrátí čísla úvěrů od stavebních spořitelen k běžnému stavu. Očekáváme, že celková hodnota úvěrů letos dosáhne zhruba úrovně z roku 2017, tedy 55 miliard korun,“ uvádí tajemník asociace Jiří Šedivý.

Stavební spoření a státní podpora

Stavební spoření je svou podstatou účelový druh spoření, při kterém střadatel dlouhodobě ukládá prostředky u stavební spořitelny. V průběhu spoření může čerpat u smlouvy o stavebním spoření státní podporu. Právě ta je pro Čechy největším lákadlem.


Tip: Plánujete úvěr na bydlení? Spočítejte si výši splátek s naší kalkulačkou


Optimální úložka na stavební spoření činí 1700 korun měsíčně, což je ročně celkem 20 400 korun. „Státní podpora stavebního spoření je 10 procent z vložené částky, maximálně však dva tisíce korun za rok,“ uvádí Michal Cibulka, metodik finančního plánování Broker Consulting. Za zbylých 400 korun se uhradí poplatky za vedení účtu u stavební spořitelny. Uložené peníze se navíc úročí sazbou okolo jednoho procenta.

Účastník stavebního spoření pak může v průběhu spoření, resp. po skončení spoření čerpat překlenovací úvěr ze stavebního spoření, resp. získat nárok na úvěr ze stavebního spoření.

Stavební spoření: Liška, Buřinka či Modrá pyramida?

Na českém trhu působí celkem pět stavebních spořitelen. Stavební spoření tak nabízí Českomoravská stavební spořitelna (jinak známá jako Liška), Modrá pyramida stavební spořitelna, Raiffeisen stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny, kterou zas můžete znát pod označením Buřinka. Pátou je Wüstenrot – stavební spořitelna.

I v případě stavebního spoření záleží na konkrétní stavební spořitelně a jejich akčních nabídkách. Obecně lze ale konstatovat, že při úložce 1700 korun měsíčně bude na účtu stavebního spoření po šesti letech částka někde mezi 130 až 137 tisíci korun. Výnos na jedné smlouvě tak dosahuje 11 až 17 tisíci korun. Čtyřčlenná rodina si tak za šest let přijde na 44 tisíc až 68 tisíc korun – zde se již vyplatí sednout si před uzavřením stavebního spoření ke kalkulačce a provést srovnání stavebních spoření na trhu.

Nezapomeňte na odpočet úroků

Se stavebním spořením, resp. úvěrem z něj, potažmo i s hypotékou, souvisí další zvýhodnění ze strany státu. Zaplacené úroky z úvěru si lze odečíst od základu daně. Úvěrem však musí člověk řešit vlastní bytovou situaci (odpočet se tedy nevztahuje na úvěry třeba na rekreační objekty). „Přes rostoucí ceny nemovitostí a úrokové sazby je maximální limit pro daňový odpočet 300 tisíc korun stále dostatečně vysoký na to, aby si základ daně o celou roční částku zaplacených úroků snížili i lidé, kteří čerpají vyšší hypotéky – stačí na úvěry až ve výši 10 milionů korun,“ uvádí David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Výhody x nevýhody stavebního spoření

Výhody

• Státní podpora až dva tisíce korun,

• při splnění podmínek nárok na výhodný účelový úvěr.

• zhodnocení vkladů – při započítání státní podpory a úročení je to při úložce 1700 korun měsíčně přibližně 3,5 procenta ročně.

Nevýhody

• Šestiletý horizont spoření, při dřívější výpovědi přijdete o státní podporu,

• při vyšších vkladech se efektivita zhodnocení snižuje.