Babiš mladší je u soudu. Svědčí proti svému otci v kauze Čapí hnízdo | e15.cz

Babiš mladší je u soudu. Poslechněte si, jak kauzu Čapí hnízdo popisoval loni

Video se připravuje ...

Čestmír Strakatý, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Pražský městský soud v pátek vyslechne Andreje Babiše mladšího, který bude svědčit v dotační kauze svého otce, bývalého premiéra a předsedy opozičního hnutí ANO. Babiš junior tvrdí, že sehrál roli bílého koně a že areál Čapí hnízdo byl od počátku projektem jeho otce. Trvá také na tom, že ho otec nechal v roce 2017 unést na Krym, aby mu zabránil podat svědectví ohledně převodu akcií Farmy Čapí hnízdo. Obžalovaný politik trvá na tom, že jeho syn je psychicky nemocný a nezpůsobilý vypovídat před soudem. V srpnu roku 2021 poskytl Babiš mladší rozhovor pro Prostor X Čestmíra Strakatého. 

Babiš mladší žije ve Švýcarsku. Soudu tak nebylo zřejmé, zda se v září dostaví osobně, nebo zda bude v říjnu hovořit ze zahraničí prostřednictvím videokonference. Muž ale v tomto týdnu kontaktoval soud s tím, že v pátek přijde. Expremiér se výpovědi nezúčastní - podle svého advokáta proto, aby syna „neznervózňoval a šetřil“. Babišovi obhájci neúspěšně žádali, aby soud nechal vyšetřit synův duševní stav.

Obžaloba uvádí, že Babiš starší zajistil v roce 2007 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Babišův syn tvrdí, že podpis na listině k převodu akcií není jeho. Je jediným členem expremiérovy rodiny, který se rozhodl vypovídat. U Babišovy manželky Moniky, jejího bratra Martina Herodese a expremiérovy dcery Adriany Bobekové musel soud použít jejich stručné výpovědi z přípravného řízení.

Autor: Čestmír Strakatý, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video